Zavrieť

Porady

Poznámky k účtovnej závierke

Vie mi niekto poradiť, či existuje nejaký zákon alebo vyhláška podľa ktorej s majú poznámky k účtovnej závierke, ktoré sú súčasťou DP spracovávať? Nebaví ma stále kupovať tlačivá a ručne to vypisovať a chcela by som si ich spracovať sama na PC. Ale nechcem poruišiť nejaký zákon, aby ma DU nepokutoval.Aj keď osobne si myslím, že to tam nikto nečíta.Dakujem
Usporiadat
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Nekupujem, aj tu v tlačivách a dokumentoch sú Poznámky tuším v doc súbore. Poznámky sú povinná výbava k DP.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§ 18 Zákona o účtovníctve
...
(3) V súvahe riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú informácie o majetku, záväzkoch a o rozdiele majetku a záväzkov účtovnej jednotky za účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. V súvahe priebežnej účtovnej závierky sa tieto informácie vykazujú za vykazované účtovné obdobie a porovnateľné obdobie bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia.

(4) Vo výkaze ziskov a strát riadnej účtovnej závierky a mimoriadnej účtovnej závierky sa vykazujú náklady, výnosy a výsledok hospodárenia za účtovné obdobie a bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie. Vo výkaze ziskov a strát priebežnej účtovnej závierky sa tieto informácie vykazujú za vykazované účtovné obdobie a porovnateľné obdobie bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia.

(5) V poznámkach sa uvádzajú informácie, ktoré vysvetľujú a dopĺňajú údaje v súvahe a výkaze ziskov a strát, prípadne ďalšie výkazy a údaje, ktoré ich vysvetľujú a dopĺňajú. V poznámkach sa uvádzajú aj informácie, ktoré sa týkajú použitia účtovných zásad a účtovných metód, a ďalšie informácie podľa požiadaviek ustanovených týmto zákonom. V poznámkach uvedie účtovná jednotka tiež informácie o skutočnostiach, ktoré ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, nevykazuje v ostatných súčastiach účtovnej závierky, ale ich dôsledky menia významným spôsobom pohľad na finančnú situáciu účtovnej jednotky.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Ja som sa tiež informovala, že načo je potrebné poznámky k DP, tak mi bolo povedané, že to zasielajú na Štatistický úrad.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Asi nezaškodí trocha opakovania o tom, čo je účtovná závierka:
§ 17 Zákon o účtovníctve
(1) Účtovná závierka je štruktúrovaná prezentácia skutočností, ktoré sú predmetom účtovníctva, poskytovaná osobám, ktoré tieto informácie využívajú (ďalej len "používatelia"). Účtovná jednotka zostavuje účtovnú závierku v prípadoch ustanovených týmto zákonom v štruktúre, ktorá nadväzuje na sústavu účtovníctva používanú v účtovnej jednotke. Účtovná závierka tvorí jeden celok.

(2) Účtovná závierka obsahuje tieto všeobecné náležitosti:

a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) identifikačné číslo, ak ho má účtovná jednotka pridelené,
c) právnu formu účtovnej jednotky,
d) deň, ku ktorému sa zostavuje,
e) deň jej zostavenia,
f) obdobie, za ktoré sa zostavuje,
g) podpisový záznam štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu účtovnej jednotky alebo podpisový záznam fyzickej osoby, ďalej podpisový záznam osoby zodpovednej za jej zostavenie a osoby zodpovednej za vedenie účtovníctva.

(3) Účtovná závierka v sústave podvojného účtovníctva okrem všeobecných náležitostí podľa odseku 2 obsahuje tieto súčasti:

a) súvahu,
b) výkaz ziskov a strát,
c) poznámky.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Timka1 Pozri príspevok
Ja som sa tiež informovala, že načo je potrebné poznámky k DP, tak mi bolo povedané, že to zasielajú na Štatistický úrad.
No, to bola odpoveď typická pre daňový úrad .
Keby poznali Zákon o správe daní a poplatkov, čo by myslím, pre pracovníkov DÚ nebolo na škodu ( o účtovníkoch ani nehovorím ), odpoveď by znela úplne inak.

Zákon o správe daní a poplatkov
§ 38
Daňové priznanie a hlásenie
...
(2) Daňové priznanie alebo hlásenie možno účinne podať na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá ministerstvo a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (ďalej len "zbierka zákonov") uverejnením oznámenia o jeho vydaní. Prílohou daňového priznania je účtovná závierka podľa osobitného zákona;8ab) prílohou daňového priznania sú aj doklady uvedené v príslušnom tlačive daňového priznania.

odkaz 8ab) je na Zákon o účtovníctve .
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Prosím Vás, tlačivo Poznámky k účtovnej závierke v PÚ pre r. 2007 sú rovnaké ako v r. 2006 alebo je zmena.
Ak sú nové, poprosím o link, kde sa dajú stiahnuť. Ďakujem.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Doplňujúca otázka: Príloha má zákonom stanovenú štruktúru a formu? Asi nie, že?
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

tinaM Pozri príspevok
Prosím Vás, tlačivo Poznámky k účtovnej závierke v PÚ pre r. 2007 sú rovnaké ako v r. 2006 alebo je zmena.
Ak sú nové, poprosím o link, kde sa dajú stiahnuť. Ďakujem.
Prosíííííííííííííím.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

smith Pozri príspevok
Doplňujúca otázka: Príloha má zákonom stanovenú štruktúru a formu? Asi nie, že?
Bolo to publikované vo FS už dávnejšie - len teraz rýchlo neviem v ktorom - ale ty si šikovný na vyhľadávanie ....
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Našla som v archíve FS 13/1998, ale určite v tom boli aj zmeny.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

tinaM Pozri príspevok
Prosím Vás, tlačivo Poznámky k účtovnej závierke v PÚ pre r. 2007 sú rovnaké ako v r. 2006 alebo je zmena.
.
Len to ma zaujíma, či sú nové tlačivá, aby sme nepredávali staré.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

tinaM Pozri príspevok
Len to ma zaujíma, či sú nové tlačivá, aby sme nepredávali staré.
Či sú tlačivá, ktoré sú v predaji v poriadku, to neviem, ale obsah Poznámok k ÚZ upravuje Opatrenie MFSR vo FS č.13/2007:

Opatrenie
Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 13. decembra 2007 č. 26120/2007-74,
ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky
z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní,
označovaní a obsahovom vymedzení položiek individuálnej účtovnej závierky a rozsahu
údajov určených z individuálnej účtovnej závierky na zverejnenie pre podnikateľov
účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov

Prikladám link na FS 13/2007:

0 0
Skákalová Skákalová

Skákalová je offline (nepripojený) Skákalová

ekonóm
tinaM Pozri príspevok
Prosíííííííííííííím.
Tiež hľadám, ale vo FS 1/2008 je zmena!!! Týka sa aj roku 2007.Ak si konsolidovaná je toho viac.
0 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

Poznámky ÚZ naozaj nemajú stanovenú formu, ale obsah. Ak pre niektoré časti poznámok nemám náplň, nemusím informácie uvádzať.
Čo sa týka zmien v roku 2007 oproti roku 2006, nie sú v obsahu poznámok prakticky žiadne zmeny.
Pre rok 2008 pribudla povinnosť pre tých, ktorí majú povinnosť overenia audítorom. Budú musieť v poznámkach uviesť aj vymedzenie a sumu nákladov za účtovné obdobie v členení na náklady za:
- overenie účtovnej závierky,
- iné uisťovacie služby,
- daňové poradenstvo,
iné súvisiace služby.
§ 18 ods. 6 zákona o účtovníctve
0 0
ANEZKAY ANEZKAY

ANEZKAY je offline (nepripojený) ANEZKAY

Re:Poznámky k účtovnej závierke
-najdeš v Opatrení MF SR ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní,označovaní a obsahovom ......č. 25167/2003-92 v z.n.p. č.MF SR č. MF/26120/2007-74, príloha č.3.
0 0
Onnda Onnda

Onnda je offline (nepripojený) Onnda

no neviem ako vy, ale ja tam vidim iba prilohu č.1 a č.2
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Onnda Pozri príspevok
no neviem ako vy, ale ja tam vidim iba prilohu č.1 a č.2
ja tiež
0 0
barbadoss barbadoss

barbadoss je offline (nepripojený) barbadoss

Poznámky už minimálne 5 rokov posielam vypracované vo WORDE, tabuľky v excely, vypĺňam len tie časti pre ktoré je náplň a je to OK !

Tiež by ma zaujímalo či boli nejaké zmeny oproti roku 2006 pre účtovné jednotky ktoré nemajú povinnosť auditu, fakt to nestíham hľadať....
MUDROŠ tvrdí že nie, súhlasíte aj ostatní ?????????????
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

ANEZKAY Pozri príspevok
Re:Poznámky k účtovnej závierke
-najdeš v Opatrení MF SR ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní,označovaní a obsahovom ......č. 25167/2003-92 v z.n.p. č.MF SR č. MF/26120/2007-74, príloha č.3.
Poznámky k ÚZ sú prílohou č. 3 k Opatreniu MFSR z 31.03.2003 č. 4455/2003-92 ktorým sa ustanovujú podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení ÚZ a rozsahu údajov určených z individuálnej ÚZ na zverejnenie pre podnikateľov účtujúcich v sústave PÚ.
Toto Opatrenie bolo uverejnené vo FS 10/2003.

V skratke zhrniem históriu:

Opatrenie č. 4455/2003-92 bolo viackrát novelizované, v poznámkach však nenastali nejaké dramatické zmeny, zmenené boli prílohy č. 1 (Súvaha) a 2 (VZaS).
V poznámkach pribudla ešte v r. 2003 (FS 20/2003) v časti o údajoch vykázaných na strane aktív u prenajímateľa a pasív u nájomcu povinnosť uvádzať informácie o majetku prenajatom formou finančného prenájmu v určitom stanovenom členení.
Ďalej vypadla povinnosť v časti o ekonomických vzťahoch ÚJ uvádzať zoznam spriaznených osôb s uvedením ich obchodného mena alebo mena a priezviska a sídla alebo trvalého pobytu.

Ako som už písala vyššie, vo FS 13/2007 bolo uverejnené Opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 13. decembra 2007 č. 26120/2007-74, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 31. marca 2003 č. 4455/2003-92.
Toto opatrenie sa týka napr. priebežných ÚZ , ÚZ podľa §21 ods. 8 a 9 ZoÚ a pod. Všeobecnej časti poznámok sa týkajú iba nasledovné zmeny:
"11. V prílohe č. 3 sa časť I. dopĺňa písmenom e),
ktoré znie:
„e) opis a suma celkových položiek nákladov za
overenie individuálnej účtovnej závierky audítorom
alebo audítorskou spoločnosťou, iné
uisťovacie služby, daňové poradenstvo a iné
súvisiace služby poskytnuté týmto audítorom
alebo audítorskou spoločnosťou.“.
12. V prílohe č. 3 časti L. písm. b) prvom bode sa
na konci pripájajú tieto slová: „alebo právnické
osoby, ktoré sú spoločne s účtovnou
jednotkou vo vzťahu k inej účtovnej jednotke
dcérskymi účtovnými jednotkami,“.

Ďalej tu bolo písané (s výkričníkmi), že bola ďalšia zmena , jednalo sa o Metodický pokyn MF SR č. MF/8884/2008-74 na uvádzanie informácií v poznámkach k ÚZ pre účtovné jednotky, ktoré zostavujú ÚZ podľa § 17a a § 22 ZoÚ.
Tu sa jedná o ÚJ, ktorými sú banky, pobočky zahraničných bánk, Exportno-importná banka,.....a § 22 sa týka konsolidovanej ÚZ.

Od 01.01.2008, ako tu už Mudroš napísal, bol § 18 ZoÚ doplnený o odsek 6:

"(6) V poznámkach sa uvedie aj vymedzenie a suma nákladov za účtovné obdobie v členení na náklady za
a) overenie účtovnej závierky audítorom podľa § 19 a § 22 ods. 12,
b) iné uisťovacie služby,
c) daňové poradenstvo a
d) iné súvisiace služby poskytnuté účtovnej jednotke týmto audítorom alebo audítorskou spoločnosťou"
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať