Zavrieť

Porady

puklice na citronovníku

zdravim všetkých potrebujem poradiť mám asi metrový citronovnik cele leto ho mam vonku a na jesen ho prenášam do bytu no a dnes som na ňom objavila puklice zatial len pár no lenže oni sa rýchle rozmnožujú vie mi niekto poradit ako sa ich zbavit ? Tento problem sa objavuje každý rok ale pokiaľ bol malý kríček tak sa to dalo odstraňovať ručne ale teraz je dost velký a to už nejde neexistuje na to nejaký účinný postrek?
Usporiadat
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Tiež mám podobný problém. Zatiaľ som sa nikde nedočítala, že by bol na to postrek, stále to odstraňujem ručne. Niekde som čítala, že ručne to treba potrieť liehom, takže tak to robím. Tiež sa k tomu vždy odhodlávam tak dlho, až je pomaly neskoro a rastlinky už dosť trpia, lebo im puklice odsávajú živiny. Daj pozor, lebo sa to prenáša aj na ostatné rastliny, ak sa dotýkajú. Najlepšie je napadnutú rastlinu vyhodiť, ale je mi to ľúto, tak s tým každý rok bojujem.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja som mala podobny problem s velkym oleandrom. Tiez som rucne odstranovala, ale oni sa, potvory, rozmnozovali rychlejsie, ako som ja stihala ich hubenie. Nakoniec som oleander postrihala a spalila v peci. Pytala som sa mnohych odbornikov na radu, ale kazdy mi poradil len radikalne riesenie skor ako ta pliaga napadne dalsie rastliny. Je mi luto, ze neviem dat lepsiu radu, ale je to tak.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
beba13 Pozri príspevok
zdravim všetkých potrebujem poradiť mám asi metrový citronovnik cele leto ho mam vonku a na jesen ho prenášam do bytu no a dnes som na ňom objavila puklice zatial len pár no lenže oni sa rýchle rozmnožujú vie mi niekto poradit ako sa ich zbavit ? Tento problem sa objavuje každý rok ale pokiaľ bol malý kríček tak sa to dalo odstraňovať ručne ale teraz je dost velký a to už nejde neexistuje na to nejaký účinný postrek?
Ja som to kdesi citala, ze ich treba odstranovat alkoholom a bohuzial rucne a mne sa to aj podarilo: na kusok vaty a zotriet, inak to nejde.
Naposledy upravil tetrisss : 06.11.07 at 19:49 Dôvod: chyba
0 0
Bastian Bastian

Bastian je offline (nepripojený) Bastian

Asi Vás "šoknem". Raz som riešil podobný problém - dal som si na navlhčenú handričku pár kvapiek silnejšieho čistiaceho prostriedku (myslím, že to bol prostriedok na odstraňovanie vodného kameňa) a som tým poutieral listy - pomohlo to.
Keď to ale chcete tiež skúsiť, tak prosím opatrne.
Radšej nájdite nejakú chémiu, ktorá je určená na hubenie takej pliagy a tým poutierajte napadnuté listy.

Skúste sa nakontaktovať na klub citrusárov, mali by Vám vedieť poradiť.
Toto som našiel na webe:

***
Klub citrusárov pri Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach Vám môže podať pomocnú ruku v poradenstve pri pestovaní citrusov a iných exotických rastlín. Dozviete sa ako sa zbaviť škodcov, aká má byť zemina, ako štepiť, prihnojovať a ošetrovať tieto rastliny. Pri rôznych akciách, ktoré poriada Botanická záhrada si môžete aj zakúpiť rastliny citrusov, kávovníka, figovníka atď., ktoré správnym pestovaním dovediete k rodivosti. Klub citrusárov sa stretáva každú prvú stredu v mesiaci v priestoroch Botanickej záhrady na Mánesovej ul. v Košiciach.

***
Aké sú najčastejšie choroby rastlín?
Sú to takzvané puklice a slivušky. Puklice sa objavujú ako mastnota na listoch. Potom tieto parazity vyrastajú a môžeme pozorovať malé hnedé akoby vyrážky. Rastlinu ihneď treba oddeliť od ostatných a ošetriť. Listy treba poriadne umyť, ale ani toto bohužiaľ väčšinou nestačí. Potom treba v obchode s kvetmy kúpiť roztok na zničenie puklíc a s tým niekoľkokrát postriekať celú rastlinu. Malé rastliny tejto chorobe môžu ľahko podľahnúť.
Slivušky sú vlastne taká akoby biela vata na rôznych častiach rastliny, hlavne v rôznych záhyboch. Je jednoduchšie od toho ochrániť rastlinu ako od puklíc. Rastlinku treba poriadne očistiť od tejto bielej hmoty a potom pravidelne rosiť. Vlastne rosenie je jedným z najlepších prevencií proti všetkým chorobám.

zo stránky: http://customer.iol.sk/~herczeg/kvety.html

možno aj tu nájdete dobré rady:
http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=2
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Dakujem za rady ja som už skušala všetko aj lieh, v mydlovom roztoku som nechala celu rastlinu ponorenu cez noc načas to pomohlo ale tie potvory sa objavili znova.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

durisovad Pozri príspevok
Ja som mala podobny problem s velkym oleandrom. Tiez som rucne odstranovala, ale oni sa, potvory, rozmnozovali rychlejsie, ako som ja stihala ich hubenie. Nakoniec som oleander postrihala a spalila v peci. Pytala som sa mnohych odbornikov na radu, ale kazdy mi poradil len radikalne riesenie skor ako ta pliaga napadne dalsie rastliny. Je mi luto, ze neviem dat lepsiu radu, ale je to tak.
Tiež som to mala na oleandri bolo to hned na jar strašne bol napadnutý no na vyhodenie tak som ho dala von dalej od iných rastlín s tým že už ho vyhodím. Ale stala sa taka vec,že ho objavili mravce, ktoré si v kvetináči urobili mravenisko, chcela som ich vyhubiť, ked som zbadala, že sú po celom oleandri a cucali puklice, tak som ich tam nechala a teraz som im vdačna že som ho nemusela vyhodit cele leto krasne kvitol a teraz ho možem preniest do bytu je uplne čistý keby sa to dalo použit na ten citron bola by som rada len škoda, že je už zima.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Bastian Pozri príspevok
Asi Vás "šoknem". Raz som riešil podobný problém - dal som si na navlhčenú handričku pár kvapiek silnejšieho čistiaceho prostriedku (myslím, že to bol prostriedok na odstraňovanie vodného kameňa) a som tým poutieral listy - pomohlo to.
Keď to ale chcete tiež skúsiť, tak prosím opatrne.
Radšej nájdite nejakú chémiu, ktorá je určená na hubenie takej pliagy a tým poutierajte napadnuté listy.

Skúste sa nakontaktovať na klub citrusárov, mali by Vám vedieť poradiť.
Toto som našiel na webe:

***
Klub citrusárov pri Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach Vám môže podať pomocnú ruku v poradenstve pri pestovaní citrusov a iných exotických rastlín. Dozviete sa ako sa zbaviť škodcov, aká má byť zemina, ako štepiť, prihnojovať a ošetrovať tieto rastliny. Pri rôznych akciách, ktoré poriada Botanická záhrada si môžete aj zakúpiť rastliny citrusov, kávovníka, figovníka atď., ktoré správnym pestovaním dovediete k rodivosti. Klub citrusárov sa stretáva každú prvú stredu v mesiaci v priestoroch Botanickej záhrady na Mánesovej ul. v Košiciach.

***
Aké sú najčastejšie choroby rastlín?
Sú to takzvané puklice a slivušky. Puklice sa objavujú ako mastnota na listoch. Potom tieto parazity vyrastajú a môžeme pozorovať malé hnedé akoby vyrážky. Rastlinu ihneď treba oddeliť od ostatných a ošetriť. Listy treba poriadne umyť, ale ani toto bohužiaľ väčšinou nestačí. Potom treba v obchode s kvetmy kúpiť roztok na zničenie puklíc a s tým niekoľkokrát postriekať celú rastlinu. Malé rastliny tejto chorobe môžu ľahko podľahnúť.
Slivušky sú vlastne taká akoby biela vata na rôznych častiach rastliny, hlavne v rôznych záhyboch. Je jednoduchšie od toho ochrániť rastlinu ako od puklíc. Rastlinku treba poriadne očistiť od tejto bielej hmoty a potom pravidelne rosiť. Vlastne rosenie je jedným z najlepších prevencií proti všetkým chorobám.

zo stránky: http://customer.iol.sk/~herczeg/kvety.html

možno aj tu nájdete dobré rady:
http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=2
Dakujem skusim pozrieť. Tie slivušky som mala len raz ale tých sa dá ľahko zbaviť , na rozdiel od puklíc no čo už budem skušať nejako bojovať proti nim.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Mali sme ich na figovníku. Manžel postriekal - vlastne doslovne poumýval listy aj stonku, aj na zem sa to dostalo - postrekom na vošky - CYPER. Zatiaľ sa neobjavili znova, je to už týždeň.
0 0
Angie13 Angie13

Angie13 je offline (nepripojený) Angie13

Zdravím Vás všetkých. Mám pre Vás dobrú radu. Proti pukliciam sa mi osvedčil prostriedok Actara 25WG, je to systémový insekticíd, čiže sa používa ako zálievka. Vyskúšajte a dajte vedieť.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Angie13 Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých. Mám pre Vás dobrú radu. Proti pukliciam sa mi osvedčil prostriedok Actara 25WG, je to systémový insekticíd, čiže sa používa ako zálievka. Vyskúšajte a dajte vedieť.
No už som vyskušala zatial sa neobjavili uvidim či to bude mať dlhodobejší účinok dakujem za radu
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Už je koniec januára a puklice sa neobjavili , takže ta Actara 25 WG je dobrá aj na zálievku.
0 0
roan roan

roan je offline (nepripojený) roan

Mne puklice zničili citronovník (ešte bol maličký ), ale rozniesli sa mi skoro na všetky rastliny, vrátane kaktusov. Nanešťastie bolo to v zime sa postrek v byte použiť nedá, tak som ich udržoval pri živote (myslim kvety) postrekom rastlín s jarovou vodou (na liter vody pár kvapiek jary). Síce to puklice nezničilo, ale zásadne ich to redukovalo. Toto som robil tak raz za 1 až 2 týždne. No a keď prišla jar, tak som kúpil Applaud a s tým so všetko vonku na terase postriekal. Len to chce ešte niečo. Ako zmáčadlo som použil znovu jar, alebo mydlo, keďže puklice sú ako navoskované a postrek by na ne neúčinkoval. Postrek treba do 24 hodín zopakovať a potom ešte raz za nejaké 2-3 dni. A teraz je po pukliciach a ani sa už neobjavili. Pri striekaní som pokropil aj zeminu v črepníkoch. A rastlinky akoby ožili a navyše boli aj pekne poumývané mydlom .
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Tiež som používala Aplaud, ale na jeseň po prenesení do bytu sa znova objavili. Ked bol citronovník malý tak som ho máčala v mydlovej vode cez noc aby sa puklice zadusili, ale kedže je už väčší tak sa to zle praktizuje. No a tá Actara 25 G zatial najlepšie funguje.
0 0
LuciaXX LuciaXX

LuciaXX je offline (nepripojený) LuciaXX

Dobry den! Zdravim vsekch pestovatelov citronov. Surne potrebujem poradiť, pestujem citrony asi 2 roky, posledy cas sa mi objavuju malinke hnede bodky ale nie na listoch, no na malich vyhonkoch ktore zacinaju rast, kvoli tomi nove listky rastu velmi slabo,casto vysusuju sa, odpadnu, po vyhonkoch su posiate hnede bodky... A neviem ci su to tie spominane puklice alebo co to vlastne je? Prosim ozvite sa..Dakujem
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Skúšala si či tie bodky idú odlupnúť? Ak áno môžu to byť puklice. Ale inak neviem čo by to mohlo byť, možno hubové ochorenie.
0 0
markovicm markovicm

markovicm je offline (nepripojený) markovicm

Ja som mal problem s puklicami na oleandroch.Zrezal som vsetky mlade napadnute vyhonky a odstranil som vsetky listy. Zostal iba holy drevnaty kmen ktory po asi 1 mesiaci zacal vyhanat krasne mlade vyhonky po celom kmeni a aj na miestach kde bol predtym kmen uz bez listov kedze bol stary.Zatial sa puklice znovu neobjavili.Toto vsak odporucam robit iba ked je rastlina kvalitne zakorenena a s tym ze asi jednu sezonu rastlina nebude kvitnut.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Nemusíš ich už zrezávať daj do zálievky Actaru 25WG a puklíc sa zbavíš odkedy som to vyskúšala používam to na všetky rastliny, teraz ked sú vonku tak ich častejšie napádajú. Už som to použila na bobkový list, kaktusy a minulý týždeň aj vo vnútri na potos , je to super už sa nemusím trápiť alebo ich vyhodiť. Puklice sa nacicaju a uschnú, potom ich len zotrieš, alebo opadnú samé.
0 0
bebusyk bebusyk

bebusyk je offline (nepripojený) bebusyk

No ja mám tiež oleandre, ale na prekvapenie zrejme aj štastie, sa mi na ne nepresťahovala ani jedna táto potvora. Totiž puklice mi napádajú neustále pýchu mojich kvetov. Je to riadny by som povedala skoro strom, vždy zabudnem ako sa volá (má podobnú štruktúru listov) a utieranie to by bolo ako galeje. .... hm....ale akonáhle puklice zbadám, tak ich napádam aj ja. Do ostrekovača si rozrábam mydlo s vodou a striekam striedavo s postrekom (aj) na puklice "APPLAUD A 25 WP", jeden deň jedno a druhý deň druhé. Po týždni som to znovu zopakovala. Toto som posledne spravila v marci, no a je september a nič, ani len bodka, a to ich tam bolo požehnane (pretože som to dlho odkladala, až som myslela, že už je pozde). Musím priznať, že ten prípravok som si zriedila v silnejšom pomere a to som naliala aj do črepníka a aj s mydlovou vodu. To som si povedala, že keď mám o ten kvet prísť, tak dám aj pukliciam zabrať. Teraz tam mám zdravé nové výhonky. Moja švagriná však vyhodila postupne kvet po kvete v priebehu jedného roka, no ona používala len "APPLAUD A 25 WP". Ja som sa nevzdala zdá sa, že sa oplatilo. Keď je kvet menší, vyplatí sa aj kúpeľ v mydlovej vode počas 24 hodín. To všetko je moja vlastná skúsenosť. Teraz chystám opakovačku, ale ako prevenciu, istota je gulomet Skúste. Držím palce a želám čo najmenej škodcov
0 0
xavenka xavenka

xavenka je offline (nepripojený) xavenka

mam ten isty problem tak dakujem aj ja za radu a vyskusam to.
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

To že je Actara systémový prípravok neznamená, že sa má aplikovať zálievkou. To je rozhodne chyba!

Ja mám na puklice overenú kombináciu - Talstar+Mospilan.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať