Zavrieť

Porady

vodomery na studenú vodu

chcel by som sa opytat ohladom vodomerov na studenu vodu ako je to ?? ja mam pocit ze platim ovela viac za studenu vodu ako miniem. chcel by som si namontovat vodomer ale spravca bytovky nesuhlasi stym ze aj tak by som musel platit tak ako sa vyrata ma bytovku a rozrata medzi najmonikov. a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
Usporiadat
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Skúste sa dohodnúť, aby do každého bytu namontovali vodomery. Potom už zaplatíš podľa skutočného odberu+koeficient.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

mio11 Pozri príspevok
... a este jedna otazka podla coho sa znizuje platenie za kurenie na bytoch na kraji bytovky??? su na to nejake normy???? dakujem poradte prosim nekdo
toto "znižovanie platenia na bytoch na okraji bytovky" sa deje na základe Vyhlášky URSO č. 630/2005, ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitovej vody na odbernom mieste, pravidlá rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody a rozpočítavania množstva dodaného tepla,
v tejto vyhláške v prílohe č. 2 sú doporučené koeficienty zohľadňujúce nepriaznivú polohu miestnosti v objekte, podľa toho, či je to miestnosť rohová alebo prízemná a pod.
vyhlášku prikladám:
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ešte dodám, že ako sa vo vyhláške píše, tieto koeficienty sú len doporučené pokiaľ sa vlastníci nedohodnú inak.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Na tieto otázky si stačí kliknut na "SVB" a dozviete sa aj to čo nechcete vedieť

Len v skratke

pre Mio11 : nemať merače na teplo to pochopím, ale nemať merače na vodu, to sa mi ani nechce veriť, že ste tak pozadu...

pre Denisku: ked si to v tých našich SVBčkach prečitaš, tak sa budeš čudovať ešte viac
Naposledy upravil Halli : 16.12.07 at 00:04
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Denisa Višňáková Pozri príspevok
Moja svokra má merače aj na vodu aj na radiátoroch a keď sa na poslednej schôdzke s predsedom úradu čo im dodáva teplo pýtala prečo aj keď má merače veľa dopláca za vodu jej povedal že to neznamená že keď si dajú ľudia plastové okná a zateplia činžiak budú menej platiť. A tak sa pýtam oplatí sa vôbec dávať nejaké merače keď aj tak od Vás dostanú všetci to svoje? A o plastových oknách a miliónoch za zateplenie ani nehovorím.
Neviem čo majú plastové okná spoločné s vodou? Alebo zateplenie činžiaka s nákladmi za vodu? Deniska píšeš, že majú merače. Majú aj termostatické ventily a vyregulovanú sústavu? Dôležité je používanie termostatických ventilov pri kúrení, takisto aj ich správne používanie. Vodomery majú platné ciachovanie? To sú všetko veci veľmi dôležité pre náklady spojené s bývaním.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
Aké máte skúsenosti s výmenou vodomerov v bytoch?

1) Za akú priemernú cenu realizujete v súčasnosti samotnú výmenu 1ks vodomeru?

2) Sú dodávatelia ochotní realizovať výmenu aj vo večerných hodinách alebo v sobotu t.j. v čase keď je väčšina bytov prístupných?

3) Požadujete pri montáži vodomeru pre TÚV aj montáž plastovej spätnej klapky?

4) Vyžadujete aby dodávateľ týchto prác splňoval podmienku registrácie pre montáž vodomerov na ÚNMS podľa § 26 zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii (v znení zákona č. 431/2004 Z. z.)
http://www.normoff.gov.sk/201/registracia
http://www.normoff.gov.sk/203/zoznam...trovanych-osob

Viacerí vlastníci bytov si často montujú do prívodu vody v byte za vodomer rôzne "často vraj zázračné" zariadenia na úpravu resp. filtráciu vody (napr. magnetické, elektrické). Ich účelom je zlepšenie kvality vody a zníženie usadzovania vodného kameňa na spotrebičoch, potrubí a pod. Nemáte nejaké skúsenosti s takouto úpravou vody realizovanou centrálne t.j. na päte domu? Nie je to efektívnejšie, ako keď si to káždý rieši individuálne sám?
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vymieňali sme vlani vodomery na TUV.
Výmena jedného vrátane plombovania 100.- bez DPH.
Kúpa jedného 350.- aj s DPH. (antimagnetický, suchobežný, trieda presnosti B 2-5%. Následná výmena sľúbili za 220.- jeden
Ten čo to robil nám dal fotokópiu certifikátu na výmenu vodomerov.
Montáž plastovej spätnej klapky sme nepožadovali.
Spolu za jeden okolo 470- aj s jeho kúpením.
U nás majú niektorí filtre na mechanickú nečistotu. Centrálny filter zatiaľ nemáme.
Chceme si dať centrálnu úpravu vody vrátane filtra ale zdá sa nám to drahé (to čo si chceme dať zatiaľ).
Stačí toľko?
Naposledy upravil Orim : 02.01.08 at 20:34
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

My sme menili v tomto roku za celkovú sumu 618,- Sk za kus.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja som zohnala preciachované s komplet vymenou a plombou na jeden byt za 420,-sk
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
Chobot Pozri príspevok
Nás vyšli repasované na teplú vodu 408,- SKK aj s výmenou. Dávali sme montovať aj studené (predtým sme ich nemali), ale tam to vyšlo aj s montážou na 1200,- / ks. Neviem, koľko z toho bol vodomer a koľko práca.
máte znčku výrobcu toho vodomeru?
Počul som, že sú viacerí výrobcovia, viaceré kvality. Napr. taký Yzamer, ktorý robí perfektné merače tepla, vraj má aj vodomery, ktoré sú chránené proti magnetom, ktoré ľudia používajú aby merače buď nemerali alebo merali menej vody. Potom to platia ostatní vlastníci. My máme merače v bytovke od roku postavenia 2000. A už sme ich mali meniť, ale nikomu sa nechce do toho ísť. ľudia nemajú motiváciu. Nevieme či merajú zle alebo nie. Predtým sme merali vodu 4x za rok. Tento posledný rok len 2x. Aj tak osoba, ktorá odpisuje vodu by musela ísť odmerať najskôr prívod ako som tu niekde čítal a ten máme v šachte pred bytovkou vyše meter hlboko. Tam to majú vodári umiestnené na potrubí ku nám. a potom by mala odčítavať jednotlivé merače po bytoch a kedže niekedy nie sú všetci doma, nemáme presnú odchylku.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Pokiaľ to máte naozaj tak, tak ich nemôžete používať na rozpočítavanie nákladov. Doba životnosti pri SV je 6 rokov, pri TV 4 roky. Musíte rozrátávať podľa počtu osôb. Keby dakto totiž podal sťažnosť - prehráte.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Vo väčšine sú už všetky vodomery antimagnetické.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Obdobie pre výmenu vodomerov by sa malo dodržiavať, nakoľko po uplynutí doby ciachovania by namal mať vlastník bytu požadovať ani reklamáciu spotreby vody, po tejto lehote nie je záruka správnej funkčnosti - teda nameranej spotreby vody.
Vodomery by mali byť vymenené za nové alebo repasované :
S.V. : každých 6 rokov
TÚV : každé 4 roky
Výmenu vodomerov by som zapracovala do zmluvy o výkone správy alebo do zmluvy o spoločenstve. Výmena vodomerov by mala byť hradená každým vlastníkom bytov, nakoľko vodomer je vo vlastníctve bytu, niektoré domy si ale výmenu hradia z FO.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

My výmeny hradíme z FO.
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
ivangabris Pozri príspevok
máte znčku výrobcu toho vodomeru?
Počul som, že sú viacerí výrobcovia, viaceré kvality. Napr. taký Yzamer, ktorý robí perfektné merače tepla, vraj má aj vodomery, ktoré sú chránené proti magnetom, ktoré ľudia používajú aby merače buď nemerali alebo merali menej vody. Potom to platia ostatní vlastníci. My máme merače v bytovke od roku postavenia 2000. A už sme ich mali meniť, ale nikomu sa nechce do toho ísť. ľudia nemajú motiváciu. Nevieme či merajú zle alebo nie. Predtým sme merali vodu 4x za rok. Tento posledný rok len 2x. Aj tak osoba, ktorá odpisuje vodu by musela ísť odmerať najskôr prívod ako som tu niekde čítal a ten máme v šachte pred bytovkou vyše meter hlboko. Tam to majú vodári umiestnené na potrubí ku nám. a potom by mala odčítavať jednotlivé merače po bytoch a kedže niekedy nie sú všetci doma, nemáme presnú odchylku.
Dovolím si niekoľko upresnení k vášmu príspevku :

1) Pri výbere typu bytových vodomerov je treba okrem porovnávania ich deklarovaných parametrov dbať na to, aby mali tzv. schválenie typu - certifikát, vydaný akreditovanou skúšobňou. Jedno porovnanie viacerých typov vodomerov je aj na stránke :
http://www.bonega.cz/vodomery/index.htm

2) Firmy, ktoré realizujú montáž vodomerov alebo pomerových rozdeľovačov vykurovacích nákladov spravidla nie sú ich výrobcami. Pri výmene vodomerov sa z ekonomických dôvodov často namiesto nových používajú vodomery repasované. Vodomery so zvýšenou odolnosťou voči magnetickým poliam majú v ponuke viacerí výrobcovia.

3) Odpočet vodomerov v bytoch je nutné vykonať najmenej 1x ročne - obvykle na prelome rokov. Samozrejme v tom čase je treba urobiť aj odpočet na päte domu. Tento zabezpečuje dodávateľ vody, ale vy si môžete dohodnúť aby to robil za vašej spoluúčasti. V našom SVB máme hlavný vodomer na päte domu umiestnený v suteréne a jeho odpočet si pre kontrolu robíme vždy posledný deň v mesiaci.

4) Ak nedodržujete predpísané lehoty overovania vodomerov, tak vlastne nemôžete ich údaje použiť pre účely rozpočítania nákladov na vodu
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U nás to robíme podobne. 1x ročne na prelome roku je oficiálny odpočet, ktorý si osobne skontrolujem. Priebežne ročne skoro každý mesiac nepravidelne robíme taký orientačný odpočet kde nám to hlásia majitelia bytov, to nekontrolujem koľko nahlási. Je mi to jedno pretože to mám len na overenie, že to funguje pretože potom na konci odpočítam to čo sa bude platiť. Takže aj keby mi hlásili niečo iné bude to na konci zrátané. Ale za tú dobu to čo robím mám pomerne presnú štatistiku, ktorá sa u jednotlivých rodín nemení. Ti čo mávajú veľkú spotrebu ju majú stále veľkú, tí čo mávajú malú spotrebu ju majú stále malú.
Už som rozmýšľal o automatickom meraní vody aj tepla ale stále je to ešte drahé. Dáta sa prenášajú 4x denne do spoločného modulu nezávisle od nikoho. Musí tam byť iba dobrá batéria. Nič sa nedeje ak sa vybije pretože to ukazuje aj manuálne takže sa to dá v pohode odčítať a naviac po výmene batérie sa to znovu dá zladiť aby to ukazovalo tak ako to ukazovať má.
Z modulu sa to natiahne do počítača kde to urobí excelovskú tabuľku.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

zivan Pozri príspevok
Dovolím si niekoľko upresnení k vášmu príspevku :

1) Pri výbere typu bytových vodomerov je treba okrem porovnávania ich deklarovaných parametrov dbať na to, aby mali tzv. schválenie typu - certifikát, vydaný akreditovanou skúšobňou. Jedno porovnanie viacerých typov vodomerov je aj na stránke :
http://www.bonega.cz/vodomery/index.htm
Tento bod je nepresne interpretovaný. O tom všetkom hovorí § 9,10 a 11 zák. 142/2000 Z.z. ako aj § 9 a 10 Zák. 264/1999 Z.z. Zjednodušene povedané za typové schválenie respektíve za vyhlásenie o zhode zodpovedá výrobca, alebo dovozca určeného meradla. Typové schválenie vydáva Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo. Za vyhlásenie o zhode zodpovedá výrobca, alebo dovozca.To žeby meradlo nemalo typové schválenie je dnes veľmi nepravdepodobné.
Pre uživateľa je dôležité, aby meradlo bolo úradne overené. Za to už zodpovedá uživateľ ako aj oprávnená organizácia, ktorá vykonáva montáž určených meradiel.
Predajca nemá dôvod overovať, lebo to niečo stojí a doba overenia plynie aj keď je meradlo na sklade.
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
lubica_02 Pozri príspevok
Obdobie pre výmenu vodomerov by sa malo dodržiavať, nakoľko po uplynutí doby ciachovania by namal mať vlastník bytu požadovať ani reklamáciu spotreby vody, po tejto lehote nie je záruka správnej funkčnosti - teda nameranej spotreby vody.
Vodomery by mali byť vymenené za nové alebo repasované :
S.V. : každých 6 rokov
TÚV : každé 4 roky
Výmenu vodomerov by som zapracovala do zmluvy o výkone správy alebo do zmluvy o spoločenstve. Výmena vodomerov by mala byť hradená každým vlastníkom bytov, nakoľko vodomer je vo vlastníctve bytu, niektoré domy si ale výmenu hradia z FO.
suhlasim s tebou. len ludia u nas v bytovke si stale myslia,ze s tym problem nie je a ze to meria aj tal dobre. Ale bol som upozorneny ze nesiem za to zodpovednost ja a mozeme pripadne prehrat aj sud s niekym kto by nesuhlasil s rozuctovanim. Preto na najblizsej schodzi dam odsuhlasit ich vymenu.
My sme dostali ponuku za tieto ceny:
SV 425 SK
TV 450 SK
mon+demnotaz 120 SK/ks
0 0
ivangabris ivangabris

ivangabris je offline (nepripojený) ivangabris

user P406
este by som pridal, ze ci je to treba odsuhlasit alebo nie na zhromazdeni?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať