Zavrieť

Porady

Založenie ovocného sadu

Vie mi niekto poradiť pri založení ovocného sadu?Podotýkam,že som všetko,len nie záhradkár,takže by som privítala akúkoľvek radu,ktorým smerom sa pustiť,čo si mám všímať,prípadne kde sa obrátiť.Dakujem.
Usporiadat
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Prv, nez zacnes zakladat sad, odporucam si precitat literaturu, aby si mal aky taky obraz o pestovani stromcekov. Kupovat kvalitne vypestky, velmi dobre mam skusenosti s http://www.fructop.sk/. Maju tam siroky kvalitny sortiment vypestkov. V casopise zahradkar najdes kopu informacii co sa tyka odrody roznych vypestkov.http://www.casopiszahradkar.sk/zahradkar/
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Ovocné ako aj okrasné stromčeky sa dajú kúpiť aj na www.plantex.sk a pri osobnom odbere poradia ako sa o ktorý stromček alebo dreviny starať, alebo www.kohaplant.sk
0 0
mino2 mino2

mino2 je offline (nepripojený) mino2

Plantex je fajn firma, boli sme pri zakladaní sadu, počnúc osadením kolov, natiahnutím drôtu... Najkrajšie bolo asi tvarovanie mladých stromčekov. 2-ja na niekoľko tis. stromčekov. Mám nato pekné spomienky.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Treba, aby si si vypracoval aký- taký plánik ako by si chcel aby tvoj sad vyzeral. Ak si na to nenájdeš nejakého záhradného architekta. Ak nie treba vždy vychádzať z toho ako ten strom bude vyzerať za pár rokov- t.j. nezabudnúť na vzdialenosti a zhruba veľkosť koruny daného stromu.
Inak odporúčam tiež renomované f. , aby si si nekúpil "mačku vo vreci" ( ja som takto zháňala "sklenku" jabloň a vyrástla z toho jabloň , ale nie tá čo by som chcela ja . Hoci aj potom ak to nie je odroda akú si mal predstavu, dá sa ešte preštepiť - moja matka mi takto pomohla s tým čudom.
Inak prajem veľa zdaru a radosti. Ja som takto s manželom začínala v 2005 kde sme kúpili dom s 18ár oráčinou.
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Ešte k odpovedi Bionda by som Ti poradila, ak máš možnosť podľa toho kde máš záhradu, nájsť nejakého dôchodcu - dobrého záhradkára, s ktorým sa určite dohodneš na stríhaní, striekaní a ostatných veciach okolo stromkov, ešte sa aj k niečomu priučíš.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Keby som začínala opäť s výsadbou ovocného sadu, tak by som určite vyhľadala len odrody, ktoré sú rezistentné k bežným chorobám.
Nie som odborník a naviac nerada používam postreky. Ale bez nich je úroda na nič a stromy sa časom "pre neliečenie" zničia.
Okrem toho je nutné sa pripraviť i na strihanie a prvé 2-4 roky na časté polievanie (každý týždeň -pokým nemajú korene dostatočne blízko k spodnej vode - aspoň u nás).
Já radím, že menej stromov = menej starostí. Sadila by som od základných druhov po 1 strome.
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

v casopise zahradkar č.2 je teraz popisany planik na rozmiestnenie ovocneho sadu, aj kompatibilita rastlin, pozrite si to
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

VladoaKatka Pozri príspevok
Ešte k odpovedi Bionda by som Ti poradila, ak máš možnosť podľa toho kde máš záhradu, nájsť nejakého dôchodcu - dobrého záhradkára, s ktorým sa určite dohodneš na stríhaní, striekaní a ostatných veciach okolo stromkov, ešte sa aj k niečomu priučíš.
dakujem za rady.Dôchodcu hľadám už 2 roky,alebo niekoho,som ochotná to zaplatiť,ale ľudia na dedinách akoby o prácu nemali záujem,ešte keby som im ponukla slivovicu,ale to ma napadlo až teraz.Skusim.Volala som do Plantexu,povedali mi,že oni robia len pre veľkých a nie pre bežných ľudí.A mám si prísť do Piešťan po stromky,čo nie je veľmi reálne,cesta by bola drahšia ako celá záhrada.No,mám ešte asi mesiac,aby som niečo a niekoho našla.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

BXLmiami Pozri príspevok
dakujem za rady.Dôchodcu hľadám už 2 roky,alebo niekoho,som ochotná to zaplatiť,ale ľudia na dedinách akoby o prácu nemali záujem,ešte keby som im ponukla slivovicu,ale to ma napadlo až teraz.Skusim.Volala som do Plantexu,povedali mi,že oni robia len pre veľkých a nie pre bežných ľudí.A mám si prísť do Piešťan po stromky,čo nie je veľmi reálne,cesta by bola drahšia ako celá záhrada.No,mám ešte asi mesiac,aby som niečo a niekoho našla.
Neviem odkial si, ale skus sa informovat aj v http://www.fructop.sk/. Okrem produkcie ovocných výpestkov, vykonávajú aj poradenskú činnosť spojenú s výsadbou sadov aj v malom. Skús sa informovať či posielajú aj na dobierku. Som s nimi spokojná.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Takže sad je zasadený,za tie slivovice to ide dobre,pomožu ujkovia s jamami.Nevie niekto poradiť,ako stromky v zime chrániť?Ak mi to teraz zmrzne,tak ma porazí.Dakujem.
0 0
mtoller mtoller

mtoller je offline (nepripojený) mtoller

JaDo Pozri príspevok

Keby som začínala opäť s výsadbou ovocného sadu, tak by som určite vyhľadala len odrody, ktoré sú rezistentné k bežným chorobám.

Já radím, že menej stromov = menej starostí. Sadila by som od základných druhov po 1 strome.


BXLmiami Pozri príspevok

Takže sad je zasadený,za tie slivovice to ide dobre,pomožu ujkovia s jamami.Nevie niekto poradiť,ako stromky v zime chrániť?Ak mi to teraz zmrzne,tak ma porazí.Dakujem.
Ak to nie je susednými záhradami dobre chránené - proti ohryzu pletivo.
A stromky výdatne zaliať - skor vyschnú ako zamrznú.
0 0
nana307 nana307

nana307 je offline (nepripojený) nana307

Takže sad je zasadený... podeľ sa s nami o skúsenosti, čo si sadila, koľko stromkov, ako si vyberala odrody... veď vieš, to čo Ti dalo najviac zabrať...
Ja som tiež sadila "sad" túto jeseň, teda, ak sa dá 20 stromkom povedať sad, ale ja mu tak hrdo hovorím. Trošku som pristrihla jablone a hrušky, kôstkoviny počkajú do skorej jari. Hadice na polievanie som nezazimovala, bude treba polievať aj v zime, ak bude sucho. A teším sa na jar, keď začnú stromky nahadzovať listy. Dva roky som upravovala terén a likvidovala burinu. Teraz sa už mám na čo tešiť, začala som aj s výsadbou okrasnej časti záhrady. Plánov je veľa, iba s pomocníkmi je to všade rovnaké...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Asi 40 stromkov na jar asi 15,zvyšok na jesen,broskyne,marhule,hrušky a jablone a tiež kriky-len som to musela zdokumentovat,lebo nerozoznam čo je čo.Podla knih a internetu,ako spravne panelakove dieta.A najviac problemov mi robili ludia okolo mna.Nevedeli pochopit čo ma to naraz chytilo.A kedze cinnost ako zahradka nie je v mojom okoli zvykom,nikto mi nevedel poradit a ani pomoct.A ujkovia ani za svet,az kým som nevytiahla tú slivovicu.Najvacsi problem mne osobne robi,ze si musim davat pozor na ruky,takze vzdy musim niekoho znásilnit,aby to spravil,čo som si ja vymyslela.Nemozem robit zákroky s hlinou za nechtami a ruky nesmu vyzerat ako zo zahrady,inak pridem o chlieb.
0 0
mtoller mtoller

mtoller je offline (nepripojený) mtoller

BXLmiami Pozri príspevok
Asi 40 stromkov na jar asi 15,zvyšok na jesen,broskyne,marhule,hrušky a jablone a tiež kriky-len som to musela zdokumentovat,lebo nerozoznam čo je čo.Podla knih a internetu,ako spravne panelakove dieta.A najviac problemov mi robili ludia okolo mna.Nevedeli pochopit čo ma to naraz chytilo.A kedze cinnost ako zahradka nie je v mojom okoli zvykom,nikto mi nevedel poradit a ani pomoct.A ujkovia ani za svet,az kým som nevytiahla tú slivovicu.Najvacsi problem mne osobne robi,ze si musim davat pozor na ruky,takze vzdy musim niekoho znásilnit,aby to spravil,čo som si ja vymyslela.Nemozem robit zákroky s hlinou za nechtami a ruky nesmu vyzerat ako zo zahrady,inak pridem o chlieb.

Ahoj.

Robil som prakticky , teraz už iba teoreticky - môžem prípadne poradiť (skús tvarovať stromčeky vylamovaním pukov - nie strihaním).
Či si zasadila aj "malotonážne - dulu/liesku/morušu-bielu/rakytník ", resp. počkať rok dva, či si na to stanovište nezasadila chúlostivé = nie príliš bio (broskyňa- kučeravosť ; jabloň- múčnatka ; slivka- šarka).
A dala si aj stolové hrozno?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

hrozno nie,na to som si netrufla.A dala som aj Morušu na kraj a kopu miesta k nej,mišpulu,no uvidim.Zatial som ta posluchla s polievaním,aj ked reakcia okolia bola negatívna,vraj kto to videl do zimy polievať.Mám nutkanie zakryt korene,ozýva sa ochranársky pud,aj ked viem,že je to asi blbost.V každom pripade sa dobre bavím a budem naozaj rada,ked sa mi aspon polovica tých stromkov ujme.
0 0
mtoller mtoller

mtoller je offline (nepripojený) mtoller

BXLmiami Pozri príspevok
hrozno nie,na to som si netrufla.A dala som aj Morušu na kraj a kopu miesta k nej,mišpulu,no uvidim.Zatial som ta posluchla s polievaním,aj ked reakcia okolia bola negatívna,vraj kto to videl do zimy polievať.Mám nutkanie zakryt korene,ozýva sa ochranársky pud,aj ked viem,že je to asi blbost.V každom pripade sa dobre bavím a budem naozaj rada,ked sa mi aspon polovica tých stromkov ujme.

Ahoj.

Hrozno ti poradím aj na diaľku - aj strihanie. Zasaď (kým vyrastie trvá to 2-3 roky , ale vyhodiť iba pol hodiny ) na jar - rezistentné voči múčnatke / na južnú stranu / konštrukciu dorobíš za rok, keď sa ti predstavy ustália. Potom možno budeš presúvať.

Vieš keď som do riadku medzi jesenný cesnak sadil marhuľu (do jamy 30x45x35 cm dobre som ju zalial a počepkal jej : KEĎ CHCEŠ , BUDEŠ RÁSŤ.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Noo,rozpravam sa s nimi aj ja a záleží mi aby rástli.Takže uvidíme na jar.Ale privítala by som niekoho,kto by mi na stránke oznámil napr.-je sucho,treba zaliať,alebo teraz práve treba strihať,alebo postriekať broskyne prosím tým a tým.Neviete niekto o takejto stránke? Alebo nechcete ju niekto spraviť?
0 0
nana307 nana307

nana307 je offline (nepripojený) nana307

Super, zdá sa, že som našla "vadných", ktorí sa so stromkami a kvetmi rozprávajú ako ja. To ma veľmi teší, budem sa sem častejšie vracať.
Tiež som sadila aj experimenty, liesku, figu, iné ešte čakajú... Vinič držím ešte vo veľkom črepníku, tak som ho dostala, vraj je to nejaká špeciálna stolová odroda. Brat mi radí, pestuj to "na záves", kto s tým má skúsenosti? Kníh a odbornej literatúry mám zatiaľ viac ako skúseností, aj keď nie som celkom začiatočník, ale s viničom skúsenosti nemám. Chcem si zohnať 3-4 korene, ktoré budú postupne dozrievať, aby sme sa mohli chodiť naň pásť.
No a presádzala som 3m vysoký Abies concolor, a s tým sa chodím rozprávať najviac, aby sa slušne choval a riadne zakorenil... tak uvidím v lete, či viem presviedčať. Pekný deň.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
BXLmiami Pozri príspevok
Noo,rozpravam sa s nimi aj ja a záleží mi aby rástli.Takže uvidíme na jar.Ale privítala by som niekoho,kto by mi na stránke oznámil napr.-je sucho,treba zaliať,alebo teraz práve treba strihať,alebo postriekať broskyne prosím tým a tým.Neviete niekto o takejto stránke? Alebo nechcete ju niekto spraviť?
Niektoré literatúry práveže doporučujú urobiť postrek proti kučeravosti (broskyne, nektarinky), len počasie by malo byť min.7 stupňov, takže obdobie si už asi "prepásla".
Na margo viniča- doporučujem, my sme nasadili 6 stolových odrôd, rozdielne dozrievajú, už v druhý rok sme mali úrodu a museli sme strapce niektoré odstraňovať- keď sa tvorili- aby nám nevysilil rastlinu, ale odporúčam č. Záhradkár, v každom mesiaci je doporučenie ku postrekom´a rôzne zaujímavé rady.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

BXLmiami Pozri príspevok
Noo,rozpravam sa s nimi aj ja a záleží mi aby rástli.Takže uvidíme na jar.Ale privítala by som niekoho,kto by mi na stránke oznámil napr.-je sucho,treba zaliať,alebo teraz práve treba strihať,alebo postriekať broskyne prosím tým a tým.Neviete niekto o takejto stránke? Alebo nechcete ju niekto spraviť?
BXLmiami,vďaka za dobrý tip. Nielen pre Teba,ale aj pre všetkých, ktorí budú mať záujem nielen prečítať, ale aj prispieť:
http://www.porada.sk/t95324-sezonne-...tml#post875345
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať