Zavrieť

Porady

PLYN, ALEBO ELEKTRINA

caute poradaci, mame moznost kupit hrubu stavbu mezonetoveho bytu,
teraz si robime predbeznu kalkulaciu, kolko by nas vyslo dokoncenie, a zvazujeme, co je lepsie urobit kurenie aj ohrev vody na plyn, alebo elektrina, vie mi niekto poradit co je lacnejsie aj vratane vstupnych nakladov(kotol, vyhrievacie teleso atd) aj vratane mesacnych nakladov.Dakujem
Usporiadat
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Podla tepelnych strat.

Ak su male je lepsia elektrika.
Ak su velke tak plyn.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

podla coho sa mam orientovat, ake su tepelne straty.Je to byt na 3.poschodi a vlastne ho budeme zateplovat, na streche.Z vonku je stavba zateplena, myslim, ze mury z vnutra nie je potrebne zateplovat, len strechu a samozrejme podlahu na poschodi planujeme tiez odizolovat nobasilom(kvoli odhlucneniu), co nam vlastne zaizoluje poschodie aj tepelne.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

EL. energia je jednoduchsia, avsak je nutne zistit u dodavatela el. energie, ci ma k dispozicii dostatocny vykon v danom mieste a umiestnenie merania el. energie. Dalej je potrebne preverit u prevadzkovatela domu, ci stavajuce el. vedenie tento vykon prenesie do bytu.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Elekticky nemusi byt len ustredne kurenie a kotol ako plyn.
Taktiez netreba KOMIN - ked nie vobec mat a stavat tak vyvlozkovat.
Elektricky sa da aj priamo ohrievat miestnost - alebo este lepsie - podlahovo - a ked sa to dobre spravi ma to akumulacnu schopnost a nevadi ked to aj na chvilu vypnu.

Co sa tyka platenia za istis - za plyn NEPLATIS PAUSAL ?
A to zapojeni plyn. kotla hocikde tiez nieje az take jednoduche.
Pokial ide o atmosfericky kotol tak musi byt miestnost dost velka alebo mat zabezpecene dostatocne privod vzduchu.
Ak ide o TURBO si zase limitovany vyskou komina .... .....
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
jojkoz Pozri príspevok
Elekticky nemusi byt len ustredne kurenie a kotol ako plyn.
Taktiez netreba KOMIN - ked nie vobec mat a stavat tak vyvlozkovat.
Elektricky sa da aj priamo ohrievat miestnost - alebo este lepsie - podlahovo - a ked sa to dobre spravi ma to akumulacnu schopnost a nevadi ked to aj na chvilu vypnu.

Co sa tyka platenia za istis - za plyn NEPLATIS PAUSAL ?
A to zapojeni plyn. kotla hocikde tiez nieje az take jednoduche.
Pokial ide o atmosfericky kotol tak musi byt miestnost dost velka alebo mat zabezpecene dostatocne privod vzduchu.
Ak ide o TURBO si zase limitovany vyskou komina .... .....
Predpokladám, že má v novostavbe komín , vyvložkovanie nestojí veľa a na TURBO stačí vývod cez stenu a vonkajšia ochrana cca 30-40 cm. Tie el kotle majú vmontované zásobníky vody na 10 l a to vypnutie nie je na chvíľu to Ti môžem potvrdiť. To už nie je tak ako predtým že si mal nastavenie v el. hodine, teraz ťa vypnú centrálne.Ak by to bolo dobré tak by som to nechal aj ja . A ešte jedna pripomienka: náklady boli hodne vysoké, el. kotol musí mať samostatné pripojenie 380 V aj s patričným ističom podľa výkonu kotla. Nakoniec som kotol s ťažkosťami predal za 5000.- Sk, bolo to pred 8 rokmi.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

kališnik Pozri príspevok
Predpokladám, že má v novostavbe komín , vyvložkovanie nestojí veľa a na TURBO stačí vývod cez stenu a vonkajšia ochrana cca 30-40 cm. Tie el kotle majú vmontované zásobníky vody na 10 l a to vypnutie nie je na chvíľu to Ti môžem potvrdiť. To už nie je tak ako predtým že si mal nastavenie v el. hodine, teraz ťa vypnú centrálne.Ak by to bolo dobré tak by som to nechal aj ja . A ešte jedna pripomienka: náklady boli hodne vysoké, el. kotol musí mať samostatné pripojenie 380 V aj s patričným ističom podľa výkonu kotla. Nakoniec som kotol s ťažkosťami predal za 5000.- Sk, bolo to pred 8 rokmi.
Vyvod spalin cez stenu UZ nieje dovoleny - pre koltle !
(iba pre malovykonove priamotopy - napr. GAMAT)

Kazdopadne keby som siel do elektoriky tak ja isto davam podlahovku (asi nevies co je to akumulacia tepla - a hlavne v betone) a elektricky boiler - isto nie 10 l

Kazdopadne nevravim ze elektrina je to najlepsie - sam mam vykurovanie na plyn. Zalezi to na viacerych faktoroch - a hlavne na tom co som pisal hore.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
jojkoz Pozri príspevok
Vyvod spalin cez stenu UZ nieje dovoleny - pre koltle !
(iba pre malovykonove priamotopy - napr. GAMAT)

Kazdopadne keby som siel do elektoriky tak ja isto davam podlahovku (asi nevies co je to akumulacia tepla - a hlavne v betone) a elektricky boiler - isto nie 10 l

Kazdopadne nevravim ze elektrina je to najlepsie - sam mam vykurovanie na plyn. Zalezi to na viacerych faktoroch - a hlavne na tom co som pisal hore.
O tom zásobníku si to zle pochopil, aj plynové, elektrické a kotle na tuhé palivo predsa majú v plášti určité množstvo vody, ktorá sa ohrieva a tak odchádza do radiátorov, a TURBO je nielen do komína, ale aj cez stenu !!!!
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

kališnik Pozri príspevok
O tom zásobníku si to zle pochopil, aj plynové, elektrické a kotle na tuhé palivo predsa majú v plášti určité množstvo vody, ktorá sa ohrieva a tak odchádza do radiátorov, a TURBO je nielen do komína, ale aj cez stenu !!!!
Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jojkoz Pozri príspevok
Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)
Môžem len potvrdiť. Vývod z kotla jedine cez strechu. V novembri nám montovali kotol, a revízny technik to potvrdil. Totiž jednoduchšie by bolo urobiť vývod cez stenu ako cez strechu, ale nie je to dovolené.
0 0
legolas legolas

legolas je offline (nepripojený) legolas

muž
jojkoz Pozri príspevok
Jj myslel som ide o zasobnik na TUV.

Ale co sa tyka druhej veci tak ti zopakujem ze VYVOD SPALIN CEZ STENU (ci uz ide o turbo) UZ NIEJE NORMOU DOVOLENE ! - (je to dovolene len do urcitej hranice vyhrevnosti 5 alebo 10 KW (pre gamaty.. ) - ale kotle na TUV sa tam uz nezmestia)

Nie žeby som nechcel ustúpiť, ale normy platia pre celu republiku a znova Ti hovorím , že TURBO kotle sú nielen do komína, ale aj priamo cez stenu. Dôkaz: moja dcéra sa teraz budovala a má TURBO kotol cez stenu namontovaný priamo v kuchynskej linke!!!!
0 0
badoga badoga

badoga je offline (nepripojený) badoga

ssandra-123 Pozri príspevok
podla coho sa mam orientovat, ake su tepelne straty.Je to byt na 3.poschodi a vlastne ho budeme zateplovat, na streche.Z vonku je stavba zateplena, myslim, ze mury z vnutra nie je potrebne zateplovat, len strechu a samozrejme podlahu na poschodi planujeme tiez odizolovat nobasilom(kvoli odhlucneniu), co nam vlastne zaizoluje poschodie aj tepelne.
Tepelné straty vypočíta tepelný technik, väčšinou sú to ľudia čo projektujú kúrenie. Tí vedia aj poradiť, aké hrúbky tepelnej izolácie treba pri zatepľovaní použiť.
Pri malých tepelných stratách by som ti odporučila (pokiaľ je v bytovke na to kapacita) použiť elektrické kúrenie akumulačné alebo priamovýhrevné. Priamovýhrevné má nižšie vstupné náklady. Keď kúriš elektrikou, máš nižšiu sadzbu... a aj svietiš lacnejšie.
Ak sú straty vysoké, lepšie sa oplatí plyn.
0 0
ssandra-123 ssandra-123

ssandra-123 je offline (nepripojený) ssandra-123

Ja som zatial rozhodnuta pre elektrinu, kedze tam nie je komin,
zda sa mi to momentalne jednoduchsie, urcite podlahove kurenie,
urcite na spodnom podlazi.Neviem, ci to bude mozne aj hore, lebo musime
urobit podlazie(mezonet), ktore nebude mat betonovy spodok, je tam uz urobena nosna konstrukcia na podlazie, polozi sa na nu drevo zo spodu aj
z vrchu, vypln nobasil, kvoli izolacii, potom na to pojde podlaha- laminat,
takze v tomto pripade tam nemame ako dat podlahove kurenie, kedze na podlazi nie je betonovy spodok, asi budeme musiet hore dat konvektory alebo ma niekto lepsi napad?
0 0
vladdrakul vladdrakul

vladdrakul je offline (nepripojený) vladdrakul

Stredoslovenská energetika má v ponuke akumulačné pece s 30% zľavou. Tiež sa rozhodujem či si dať plynovú prípojku a kúriť plynom alebo len elektrinu. Nič ste o tom nepočuli? Poraďte ak máte dáku informáciu resp. radu.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

kališnik Pozri príspevok
Môj názor: jednoznačne plyn. Ak si porovnáš náklady na el. kotol s plyn. kotlom sú na jednakej úrovní , aj u jedného a druhého musíš mať obehové čerpadlo, a pritom pri el. vykurovaní si napojený na takzvané HDO (hromadné diaľkové ovládanie) kde Ťa vypnú práve vtedy keď to najviac potrebuješ. Potom ešte platíš stály plat za istič, elektrárne Ti ho namontujú na základe výkonu Tvojho kotla. Odpovedám tak preto, lebo už som takéto vykurovanie mal a prešiel som na plyn. Pri pozeraní na elektromer myslíš, že Ti odletí tak sa krúti. Plynové kotle sú veľmi praktické, môžeš si ho napoiť priamo v kuchyni, alebo v kúpľke, majú zabudovaný trojcestný ventíl pre prednostný ohrev teplej úžitkovej vody. Je to veľmi praktické.
Kvalitny el. kotol stoji 15tis., kvalitny kondenzacny 60-80tis., navyse potrebujes odvod spalin. Mne to nepride ako rovnake naklady. Do bytu jednoznacne elektriku, zateplene byty, novostavby, maju velmi male tepelne straty, tam sa investicia do plynu nezaplati. Navyse nechcel by som mat v obytnej casti non-stop horiaci plynovy kotol.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

ssandra-123 Pozri príspevok
kedze na podlazi nie je betonovy spodok, asi budeme musiet hore dat konvektory alebo ma niekto lepsi napad?
Ako sme sa uz bavili, "sucha" podlahovka, ale tomu neveris?
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

ssandra-123: Tu to mas, od firmy REVEL napr.



pozri katalog zo stranky podlahovekurenie.sk
0 0
PeterDr PeterDr

PeterDr je offline (nepripojený) PeterDr

Možno by nebolo od veci vedieť, aká je perspektýva cien plynu a el.energie do budúcna.
0 0
PeterDr PeterDr

PeterDr je offline (nepripojený) PeterDr

Pardón preklep. Chcel som povedať: Perspektíva...
0 0
borbi borbi

borbi je offline (nepripojený) borbi

ak ti možem poradiť ja sa touto otazkou zaoberam uz dost dlho a mozem ti povedat len tolko ze napr.kolega postavil dom(zhruba 120m2) a ma vnom el kurenie.je kompletne cely napojeny na el.za co elektrarne uctuju najnizsiu tarifu D7(nesmies vsak prekrocit 35000 KW za rok inac mas za hod najvys tarifu co je ale podla mna nedeosiahnutelna spotrba zvlast v byte).mesacnu zalohu ma 3800 pricom preplatok za minuly rok mal nieco vyse 20000.kuril sice aj drevom(kozub)ale ked to porovnas(priblizne 2000,- mes za el.a mas vsetko a 1500,-az2000,- mes za plyn"stryko plati za 70m2" + elektr. min.1000,-)tak je to vyhodnejsie ako plyn.a to nehovorim o vstupnych nakladoch(cena kotla ,rozvody atd) a o stratach pri kureni.v tom dome ma na prízemi podlahove na poschodi konvektory.co sa tyka elektriny mas po zapnuti okamzite teplo pri minimalnych stratach oproti plynu ktory musi nahriat prv vodu na priblizne 60 - 70 stup.pri el podlahovke je to asi iba 32 stup celz.kedze salave teplo stupa rovnomerne rovnomerne vyhreje aj podkrovie tam uz drobnu pracu doťukaju konvektory.poznam viac ludi s tymto systemom a pochvaluju si.najlepsie vsak bude ak zajdes do elektrarni alebo myslim ze wustenrot ponuka energ. poradenstvo.vypocitavaju to myslim na zaklade kubikov.a este tak na okraj ,plyn je palivo fosilne co pri obmedzenom mnozstve fosilnych paliv na nasej planete znamena jednoznacne rast ceny.ale urcite sa este porad.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať