Zavrieť

Porady

EZU - zasielanie mesačných výkazov do SP elektronicky

Elektronické zasielanie údajov do Sociálnej poisťovne - máte aj Vy neustále problémy- už mám hotové mzdy za 4 mesiace, doteraz sa mi nepodarilo odoslať úspešne ani jeden mesiac.
Usporiadat
zuzana11 zuzana11

zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

No ja zatiaľ nemám žiadne problémy so zasielaním. Posledná taká zmena bola, že treba v mzdovom sw nahrávať výnimky VZ (napr. dohody). Tento mesiac to bolo bez chyby.
0 0
zuzana11 zuzana11

zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

To je len skúška.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Mne sa vyhadzujú pupáky, keď počujem slovo EZU. Ako autor software pre mzdové účtovníctvo som už v decembri 2003 pripravil prepojenie z nášho programu do EZU a dennodenne som zažíval utrpenie pri testovaní, pri komunikácií s autormi systému EZU v SP atď. Od februára k tomu pribudli telefonáty od našich nešťastných užívateľov - prečo im to nejde, čo majú robiť... Už som rezignoval na to, že sa veci na strane SP zlepšia...

Skúsim pár pripomienok k veci:
1. Pracovníci SP majú príkazom dané nekaziť image SP tým, že by nebodaj priznali, že niečo u nich nefunguje
2. Server, na ktorom je aplikácia EZU v SP umiestnená, má ohraničenú kapacitu možných prihlásených užívateľov - vraj maximálne 50 ich môže byť naraz prihlásených. Takže ak sa prihlasujete "v špičke", nemusí sa Vám to podariť
3. Ľudia, ktorí to programovali, zrejme nemajú dostatočné vedomosti o tom, čo vlastne urobili. Takže v aplikácií EZU je množstvo chýb
4. Celá aplikácia ešte i dnes budí dojem nedorobku - hanbou pre autorov sú najmä neprívetivé a bežnému mzdárovi nič nehovoriace "chybové" hlásenia
5. Akákoľvek komunikácia s autormi EZU je veľmi problematická - neodpovedajú na maily, nespolupracujú. Mohol by som na 3 stranách popísať moju snahu o komunikáciu s nimi ale škoda reči
6. Ich prístup k zmenám je veľmi podivuhodný, neuvedomujú si, že ak niečo v ich EZU zmenia, istý čas to potrvá, kým jednotlivé firmy dodávajúce software užívateľom, zareagujú na zmenu a istý čas trvá distribúcia novej verzie programu k užívateľovi - to je napríklad prípad "výnimiek"
7. Keď sme už pri tom, samotný formulár Mesačného výkazu i jeho dátová realizácia v EZU je z môjho pohľadu navrhnutý zle. Nie je 100% -ne kompatibilný so zákonom o sociálnom poistení. Boli časy, keď som sa dobre mienenou radou snažil autorom EZU pomôcť ale ako sa hovorí, komu niet rady, tomu niet pomoci

Atď.
0 0
j.durinova j.durinova

j.durinova je offline (nepripojený) j.durinova

zdravím Vás a ďakujem, robím mzdy vo firme s 1000 ľuďmi a stále mám pocit, že som
preto neurobila všetko, programátori so mnou o tom komunikujú spôsobom, nič si z toho nerobte, to nejde mnohým, dokonca som chodila v sobotu a nedeľu to skúsiť poslať, že nebude toľko firiem napojedných ale zase nič. Tak som to vzdala.
majste sa fajn.
Ďurinová
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozor, ak v mojom predošlom príspevku bola samá kritika na programátorov v SP, ak máte problém, chyba môže byť samozrejme aj "na Vašej strane". Možno skutočne nie je všetko v poriadku z obsahovej stránky, pokiaľ ide o súbory, ktoré posielate. Takže chybu možno robia programátori, ktorí vo Vašom programe programovali výstup do EZU. Napíšte bližšie, v čom presne máte problém. Na obranu "Vašich" programátorov si ale dovolím zopakovať, že komunikácia s ľuďmi zo SP je zúfalá, to mi verte. "My programátori" to v tomto máme naozaj ťažké.
0 0
Zauzana Zauzana

Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

Tiež som mala so zasielaním údajov do Sociálnej poisťovne problémy, teraz je to OK...programátori si to vzájomne medzi sebou vyriešili...myslím, že treba na autorov jednotlivých sw pritlačiť, aby spolu komunikovali...a čo sa týka zlých rodných čísiel, je to tiež iba vecou programátorov, pokiaľ sa pomýlim a uvediem zlé r.č. môj sw zareaguje a nemusím tým zaťažovať Sociálnu poisťovňu. Aj výpočet rodných čísiel má svoj systém daný zákonom...

Veľa šťastia!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Všetkých zaangažovaných (najmä programátorov mzdového software) by som chcel upozorniť, že podľa informácie od p.Janky Bittnerovej zo SP dnes (31.5.) by mal byť v SP "odobrený" nový spôsob zápisu výnimiek do prílohy mesačného výkazu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pani Bittnerová zo SP mi promptne (komunikácia sa zlepšuje !) zaslala informácie o novinkách v EZU. Koho to zaujíma, nech si pozrie priložené súbory.
Súbor "ezu_usmernenie..." doporučujem prečítať i tým, ktorí neposielajú výkazy cez EZU - nájdete v ňom metodický návod na posielanie OPRAVNÝCH výkazov + ďalšie zaujímavé informácie.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Pán Mihál, hovorím za všetkých vďaka, sú to zaujímavé informácie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení diskutujúci,

pre Vaše obveselenie a na dokumentáciu úrovne Sociálnej poisťovne, dovoľte mi uviesť na tomto mieste text mailu, ktorý som dnes, spolu s asi 100 ďalšími vývojármi software, dostal od pani Matúškovej zo Sociálnej poisťovne. Pani Matúšková je, predpokladám, sekretárkou oddelenia SP, ktoré vyvíja aplikáciu EZU.

Takže tu je text jej mailu:

Dobrý deň, posielame Vám doplňujúcu informáciu, ktorá sa omylom nedostala do usmernenia (bude doplnená).
Zmena zaokrúhľovania sumy poistného:
Jednotlivé druhy poistného na nemocenské, starobné, invalidné, úrazové, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a príspevok do rezervného fondu sa zaokrúhľujú na celé slovenské koruny nahor s prihliadnutím na dve desatinné miesta.

T.j. doteraz sa suma 25,005 Sk zaokrúhľovala smerom nahor, t.j. na 26 Sk, podľa nových pravidiel je táto suma zaokrúhlená po orezaní na 2 desatinné miesta na 25 Sk.
Aplikácia toleruje rozdiely vzniknuté doterajším spôsobom zaokrúhľovania.


A tu je moja odpoveď:


Dobrý deň, nedá mi nereagovať na Vaše "Doplnenie usmernenia" ohľadom zaokrúhľovania súm poistného.

Citácia zákona

"§ 129

(2) Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistného na starobné poistenie, poistného na invalidné poistenie, poistného na úrazové poistenie vrátane prirážky k poistnému na úrazové poistenie a zľavy z poistného na úrazové poistenie, poistného na garančné poistenie, poistného na poistenie v nezamestnanosti a poistného do rezervného fondu sa zaokrúhľujú na celé slovenské koruny nahor."

Ako ste prišli na to, že zaokrúhľovanie na celé Sk nahor sa deje s prihliadnutím na dve desatinné miesta ???
Uvedenou informáciou navádzate širokú verejnosť na nedodržiavanie § 129 odsek 2 zákona...
Ak Váš informačný systém nedovoľuje vstup na viac ako 2 desatinné miesta, zmeňte informačný systém, nemeňte svojvoľne zákon...

Zdraví Vás...atď.
0 0
gaga gaga

gaga je offline (nepripojený) gaga

Pán Mihál, super odpoveď, pokiaľ urobí subjekt chybu, všetky inštitúcie nabiehavajú s penálmi a pokutami, a len sa oháňajú zákonmi, že je v zákone "povinnosť" ukladať pokuty a penále, sankcie, atď. Som zvedavá na aplikáciu zák. o zodpovednosti za škodu spôsobenej štátnymi orgánmi, ktorý má byť účinný od 1.7.2004.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Táto téma sa zvrhla na diskusný klub kritikov SP. Priznávam, že najmä mojou zásluhou. A zostra pridám ďalší problém.

Nám ako firme už SP prebrala agendu nemocenských dávok. Máme dlhoročnú zamestnankyňu, ktorá bola počas minulého roka (2003) na rodičovskej dovolenke. V máji 2004 mala OČR.

Ako z horeuvedeného vyplýva, rozhodujúce obdobie (RO) pre určenie výšky OČR je rok 2003. To iste každý zákona znalý ovláda. A pretože v RO nemala žiadny vymeriavací základ - bola na rodičovskej dovolenke - denný VZ pre určenie výšky OČR sa stanoví ako pravdepodobný denný VZ.

Dávky vypočítava a priznáva SP, takže na príslušnom tlačive sme uviedli pravdepodobný VZ, ktorý by dosiahla za mesiac máj 2004. Viď § 57 zákona o SP.

Dnes mi volala zodpovedná pracovníčka SP, ktorá rieši agendu dávok našej zamestnankyne s tým, že RO je predsa január až apríl, nech pošleme tlačivo ešte raz a uvedieme tam jej VZ, dni atď. za mesiace január až apríl 2004... Ona jej vypočíta denný VZ z mesiacov január až apríl !
Snažil som sa jej vysvetliť, čo je rozhodujúce obdobie, čo je to pravdepodobný VZ... ale márne.

To je niečo neuveriteľné!
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Vami uvedené usmernenie - ezu neviem otvoriť. Poradíte?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Magma.
K usmerneniu sa dá dostať už aj priamo na "elektronickej podateľni" SP.
Zadajte

https://podatelna.socpoist.sk/

a tam to už nájdete.
0 0
7Ingrid7 7Ingrid7

7Ingrid7 je offline (nepripojený) 7Ingrid7

Len tak pre info .... :

<TABLE class=MsoNormalTable style="WIDTH: 100%; mso-cellspacing: 2.2pt; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=3 cellPadding=0 width="100%" border=0><TBODY><TR style="mso-yfti-irow: 0"><TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top>27.05.2004 Cena ITAS pre Sociálnu poisťovňu<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>

</TD><TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm">
Oddelenie komunikácie s médiami<o:p></o:p>
</TD></TR><TR style="mso-yfti-irow: 1; mso-yfti-lastrow: yes"><TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top colSpan=2><TABLE class=MsoNormalTable style="mso-cellspacing: 2.2pt; mso-padding-alt: 0cm 0cm 0cm 0cm" cellSpacing=3 cellPadding=0 border=0><TBODY><TR style="mso-yfti-irow: 0; mso-yfti-lastrow: yes"><TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm"><o:p> </o:p>

</TD><TD style="PADDING-RIGHT: 0cm; PADDING-LEFT: 0cm; PADDING-BOTTOM: 0cm; PADDING-TOP: 0cm" vAlign=top>Cena ITA<?XML:NAMESPACE PREFIX = ST1 /><ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME> pre <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálnu poisťovňu<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

<o:p> </o:p>

IT Asociácia <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>lovenska – profesijné združenie takmer 70 najvýznamnejších domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich na <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>lovensku v oblasti informačných a komunikačných technológií - sa rozhodlo oceňovať pozoruhodné projekty z oblasti informačných technológií Cenou ITA<ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>. Dňa 26. mája 2004 bola po prvý raz Cena ITA<ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME> udelená <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálnej poisťovni za projekt elektronického zberu a spracovania údajov. Konkrétne za elektronickú „podateľnu“ mesačných výkazov poistného, ktorej realizáciou sa <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálna poisťovňa stala v štátnom a verejnom sektore prvou inštitúciou komunikujúcou so svojimi klientmi elektronicky spoľahlivo zabezpečeným spôsobom. Doteraz túto možnosť dávali klientom iba banky.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Zákon o sociálnom poistení ustanovuje zamestnávateľom povinnosť mesačne odovzdávať výkazy poistného s množstvom údajov. <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálna poisťovňa im od februára 2004 umožňuje odovzdávať údaje o platení poistného za každého zamestnanca bezpečnou elektronickou cestou. Táto forma je jednoznačne výhodná tak pre zamestnávateľov ako aj pre <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálnu poisťovňu. Šetrí náklady na tlačivá, odbúrava prácu s prepisovaním, resp. skenovaním údajov a uľahčuje ich archivovanie. Navyše systém <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálnej poisťovne kontroluje korektnosť zasielaných údajov, zobrazí prípadné chyby a umožní platiteľovi ich opravu.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Projekt elektronického zberu a spracovania údajov realizovali zamestnanci <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálnej poisťovne v rekordne krátkom čase. Projekt sa začal pripravovať v novembri 2003, koncom januára 2004 sa dokončila inštalácia a spustenie serveru a začiatkom februára sa elektronický zber údajov spustil. Prvé reálne údaje začali prichádzať do <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>P 10. februára 2004. Postupne, tak ako sa odstraňovali prvé nedostatky, tejto zaujímavej technickej novinky, pribúdal počet prijatých mesačných výkazov poistného.<o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Vo februári 2004 prijala <ST1:PERSONNAME>S</ST1:PERSONNAME>ociálna poisťovňa cez elektronickú podateľňu na adresu https://podatelna.socpoist.sk údaje o 141 000 poistencoch, v marci o 530 000 poistencoch, v apríli o 944 000 poistencoch a v máji už o viac ako 1 milión poistencoch. <o:p></o:p>

<o:p> </o:p>

Ocenený projekt programátorsky pripravila Ing. Janka Bittnerová a po metodickej a odbornej stránke RNDr. Zuzana Herdová .<o:p></o:p>

</TD></TR></TBODY></TABLE><o:p></o:p>

</TD></TR></TBODY></TABLE><o:p> </o:p>

<o:p></o:p>
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To je góóól !
Ešte že sa človek môže po večeroch odreagovať pri sledovaní EURO 2004...

P.S. Práve som dopísal mail prezidentovi ITAS, som zvedavý na odpoveď.
Ak máte chuť, napíšte mu Vaše skúsenosti s EZU i Vy, adresu má
president@itas.sk
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.06.04 at 12:28
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovolím si citovať mail od pána Sabaku, prezidenta ITAS, vyjadrujúci jeho názor na cenu udelenú združením ITAS Sociálnej poisťovni za projekt EZU.

Dobry den pan Mihal,

dakujem za Vas zaujem a o pohlad za Vasej strany na tento projekt.
Ked ITAS zvazoval udelenie ceny ITASu za projekt EZU, hlavnym kriteriom
bol uzitok pre uzivatelov - podniky, podnikatelov, dalsich
zamestnavatelov a zamestnancov. Kedze tento projekt automatizuje styk
tychto skupin so Socialnou poistovnou, setri ich pracu, setri ich cas a
setri aj ich zdroje - rozhodli sme sa, ze ho ocenime. Ocenili sme aj
skutocnost, ze Socialna poistovna necakala na e-podpis, ale urychlila
realizaciu projektu inou formou. Okrem uz uvedenych ma tento projekt aj
prinosy pre Socialnu poistovnu, ale tie pre nas neboli rozhodujuce.
Zaujimave bolo tiez aj to, ze bol realizovany v rozhodujucej miere
internymi zdrojmi SP.

Rozumiem vasim pripomienkam z pozicie cloveka, ktory sa podielal na
projekte a pozna jeho technicku stranku. Socialna poistovna netajila, ze
uvedenie tohto projektu do zivota nebolo bez problemov, ze urobili
chyby, ktore pocas urcitej doby komplikovali zivot softverovym firmam a
zamestnavatelom. Pan Hamas na Klubovom veceri ITASu podakoval za
spolupracu, za trpezlivost zamestnavatelom aj softverovym firmam za
pomoc pri odstranovani problemov.

Ked ITAS interne zverejnil nominaciu tohoto projektu na Cenu ITAS, boli
zo strany niektorych dodavatelov mzdoveho/personalistickeho softveru
spomenute aj ich skusenosti, obdobne tym, ktore ste spominali. Neboli
vsak formulovane ako zasadne pripomienky a nezaznel ani jeden hlas,
ktory by nesuhlasil s udelenim ceny ITAS za projekt EZU SP. A kedze
napriek pociatocnym rozbehovym problemom su pozitivne prinosy pre
zamestnavatelov a zamestnancov evidentne a nepsochybnitelne, domnievam
sa, ze tento projekt si Cenu IITAS zasluzi.

S pozdravom,
Juraj Sabaka,
prezident ITAS
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.06.04 at 13:37
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
EZU, EZU, EZU...

od 7.6. sa snažím dostať zo SP vyjadrenie k problematickému zaokrúhľovaniu poistného - viď vyššie - a serióznej odpovede som sa nedočkal...

Mŕtvy chrobák...
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

S tým ocenením SP, to zrejme mysleli ako dobrý žart.
My čo sme na pozíciach uživateľov toho nevydareneho programu za šialené peniaze daňových poplatníkov si mesačne pri odosielaní výkazov a spätnom prijímaní nezmyselných hlášok zo SP
musíme dosť predýchavat tento skutočne nevydarený neodskúšany projekt, kde sa nam hromadia opravy na opravy a je v tom prakticky úplny chaos, kde človek môže len dufať, že pri nejakej hlbkovej kontrole zo strany SP nepôjdu zrejme do hĺbky, lebo sa v tom maraste , co programom a naslednymi upravami sposobili ani sami nevyznajú, Je viac ako mozne ze v asociacii je aj dodavatelska firma tohto veldiela, tj. sú prepojení na dodávateľskú IT firmu a nie je o potom čom hovoriť...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
SP si robila EZU v podstate sama, a podľa vyjadrenia prezidenta ITAS Sabaku viď vyššie, bol toto jeden z argumentov, prečo im dali tú cenu. Čiže priame prepojenie ITAS - SP v tomto projekte zrejme nie je. Ale v SP sa točia ťažké milióny na ďalších "projektoch" automatizácie a soft.vybavenia... Je fajn, byť s nimi zadobre...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať