Zavrieť

Porady

SVB a hypo úver

Bývame v byte a sme SVB.
Náš predseda nás presviedča o hypo úvere 5,5 mil Sk !!!!!!!
Čítala som zákon, ale nikde som tam nenašla konkrétne to, čo potrebujem ja.

Ak ja nesúhlasím tým s tým, aby sa založil môj byt, môžem s tým niečo urobiť??
Alebo aj na hypoúver stačí 2/3 súhlas??

Môže ma niekto donútiť, aby som zastavila vlastný byt??

strašne moc dakujem za pomoc. je to pre mna dôležité
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    Poradí mi niekto??
    dakujem

    Nella je offline (nepripojený) Nella

    Nella
    Treba si pozrieť Zmluvu o spoločenstve ......., ak tam je zakotvené ako v našej:"....Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."
    Táto formulácia je v súlade do Zákonom č. 182/1993 Z.z. a neviem, či niekto to má v zmluve inak, lebo pracovníčka pri registrácii celú našu zmluvu kontrolovala už so zmieneným Zákonom a to veľmi pobrobne.
    Každý vlastník má však právo po prehlasovaní na Zhromaždení vlastníkov v prípade nesúhlasu s výsledkom hlasovania obrátiť sa do 15 dní na súd, aby v danom spore rozhodol.
    Nella

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    Na schválenie úveru je potrebná 2/3 väčšina, ale myslím že pri hlasovaní sa musí odsúhlasiť aj to čo bude záložným právom. Nemusia to byť zákonite všetky byty, možno budú niektorí súhlasiť so záložným právom na ich byt( aj keď by som sa divila) , takže asi je schodnejšie založiť celý dom...? Možno by banka zobrala aj záložné právo k pohľadávkam z FÚO, možno.

    Faktom je však to, že bez úverov si staršie domy dosť ťažko pomôžu.
    My sme zatiaľ robili novú strechu, ale dohodli sme sa s dodávateľom na platbe 50% a zbytok na predlženej doby splatnosti faktúr na 3 roky. Do ceny za dielo sme započítali úroky 4% vypočítané podľa bankovej kalkulačky. My nemáme defacto úver, nebolo žiadne záložné právo ani zbytočné poplatky, a mesačne mu splácame sumu dohodnutú v zmluve. Toto sa ale dá len pri jednom dodávateľovi a to ešte musí mať dosť peňazí na realizáciu a ochotu pomôcť. U nás to bolo o tom že na sídlisku realizovala strechy vždy len jedna firma, akeď sa chce presadiť v konkurencií, musí byť nejakú jeho strechu vidno.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    veľmi pekne dakujem za odpovede.
    skúšala som kontaktovať združenie, ktoré zoskupuje spoločenstvá.
    Podelím sa s odpovedou so všetkými:
    "Nikto Vás nemôže prinútiť založiť svoje vlastníctvo v prospech tretej osoby (spoločenstvo). Ak je hypotéka napríklad na zateplenie, týka sa to spoločných zariadení a častí domu (obvodový plášť) a nie Vášho bytu. Pokiaľ viem, niektoré banky žiadajú istenie úveru prostredníctvom vinkulácie budúcich príspevkov do fondu prevádzky údržby a opráv a nie záložným právom voči majiteľom bytov, kde banke vzniká záložné právo na byty."
    ešte raz dakujem všetkým za ochotu.

    gabriela: taká poznámka na záver: máme vo fonde opráv cca 150 tisíc a "chceme" si zobrať úver na 5,5 mil Sk. (teda my nie, to predseda vymýšla )
    takže vy sme mali výhodu, že ste mali bubáčiky :-)

    pekný zvyšok víkendu všetkým

    Žarnov je offline (nepripojený) Žarnov

    Žarnov
    Poradí mi niekto zo skúsenejších, čo v takom prípade robiť, keď na schôdzi spoločenstva 2/3 väčšina odhlasuje úver 2 mil.Sk na zateplenie domu a potom začnú 2 vlastníci bytov /ktorí tiež hlasovali za úver/ vymýšľať, že oni splatia úver v hotovosti hneď po ukončení zateplenia, aby sa vyhli plateniu úrokov? V Prvej stavebnej sporiteľni mi na to nevedia dať odpoveď, vraj taký prípad ešte nemali.
    Elena Navrátilová
    Isto aj PSS si v zmluve zakotví kedy sa môže zmeniť výška splátok. My máme Dexiou v zmluve, že po troch rokoch. Ale ja by som Ti poradila takto. Za tie ich peniaze ešte niečo spoločné opraviť a úver rozrátať medzi ostatných. Skús to takto. Potom daj vedieť, dobre? Či sa Ti môj nápad páči. Ale ja by som to videla priechodné.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Žarnov
    Poradí mi niekto zo skúsenejších, čo v takom prípade robiť, keď na schôdzi spoločenstva 2/3 väčšina odhlasuje úver 2 mil.Sk na zateplenie domu a potom začnú 2 vlastníci bytov /ktorí tiež hlasovali za úver/ vymýšľať, že oni splatia úver v hotovosti hneď po ukončení zateplenia, aby sa vyhli plateniu úrokov? V Prvej stavebnej sporiteľni mi na to nevedia dať odpoveď, vraj taký prípad ešte nemali.
    Ak dostali úver je to aj s úrokami. Ak to chce niekto splatiť skôr môže, ale aj v tej jeho časti splátok už budú aj úroky. Bohužial s tým už nič neurobí. Úroky sa dávajú na celú sumu.

    to je môj odhad ako to bude riešené.
    Šlo by to spraviť tak, že ešte pred požiadaním o úver bude suma odpočítaná a úver sa vezme na nižšiu sumu, Bude však treba spísať dohodu o platení s tými dvomi.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Skúste mi to vysvetliť:
    Jeden vlastník bytu chce hypoúver. Predmetom záložného práva je byt. Je tu tiež poistka domu. Predmet záložného práva je na základe poistnej zmluvy na dom.
    Teraz som dostal nejaký papier kde žiada na základe ust. § 151 mc Občianskeho zákonníka v prípadne poistnej udalosti v súvislosti s predmetom záložného práva o výplatu poistného plnenia v prospech BANKY ako záložného veriteľa.
    Čo z toho pre nás vyplýva keď sa mu to schváli. Mám svoju teóriu ale nechcem ovplyvňovať ňou ostatných.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.