Zavrieť

Porady

Financovanie prevádzky výťahu v obytnom dome

Zaujímalo by ma, ako je to o Vás s platbou za prevádzku, opravu a údržbu výťahu? Sme vchod, kde sú všetky byty v osobnom vlastníctve. Ja tvrdím, že podľa platného zákona 182/93 Z.z. sa tieto náklady financujú z fondu opráv. Náš správca, resp. jeho zamestnanec, jeden z majiteľov bytov na prízemí nášho vchodu však presadzuje názor, že tieto výdavky by nemali zaťažiť FO, ale mali by sme ich hradiť v samostatnej položke Výťah. Svoje tvrdenie opiera o Vyhlášku 15/92, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška 60/94. Chcem v tom mať jasno a rada by som vedela, ako je to u ostatných. Hradíte si náklady na výťah z FO, alebo sa na výťah "skladáte"?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Ak je nejaká vyhláška zrušená tak sa ňov nedá záväzne riadiť. My platíme opravy výťahu z FO. Okrem toho platia všetci užívatelia výťahu tzv "Paušál" z ktorého sú hradené prehliadky výťahu, (revízie, občasné premazanie, atď.) ale aj elektrika.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Každopádne z fondu opráv, ale môže nastať situácia kedy je často výťah pokazený a na základe toho menené náhradné diely. Tak či tak o tom by mali rozhodnúť všetci najomníci hlasovaním, a nie predseda domovej samosprávy. Výťah sa týka všetkých a všetci prispievajú do fondu opráv. Iba tí čo bývajú na prízemí a na prvom poschodí majú nejakú zľavu, ale aj to je len na dohode.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Lenka, ďakujem za odpoveď.

    Dnes sme mali schôdzu, opäť som argumentovala platným zákonom 182 a neuspela som. Zamestnanec správy bytov - majiteľ bytu na 1. poschodí ma uzemnil zrušenou vyhláškou 15/92 a jej súčasným používaním v praxi (vraj keď nie je miesto nej nová vyhláška, tak sa máme riadiť touto vyhláškou.) Ľudí straší tým, že keď prejdeme na financovanie prevádzky výťahu (opravy, revízie, spotreba energie) na mnou navrhovaný spôsob, vyčerpáme si celý FO a čo bude potom? A vieš, ako je to dnes s peniažkami. Ľudia odsúhlasia všetko, len aby ich to dnes, resp. zajtra nič nestálo. Nechcem silou-mocou presadzovať svoj názor, ale mám pocit, že niekto ťaží z nevedomosti iných a vodí nás za nos, pretože mu to tak vyhovuje. A práve toto sa mi nepáči.
    Naposledy upravil Naďa : 16.03.05 at 23:52

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Súhlasím s Orim, opravy výťahu sa hradia z FO. Každý vlastník bytu má v zmluve okrem bytu odkúpenie aj spoločných zariadení, medzi ktoré patrí aj výťah, zrovna tak ako strecha, obvodové múry ai. Je teda povinný sa na týchto opravách podielať. Iný je problém prevádzky na ktorom sa podielajú iba tí, ktorí výťah používajú podľa priemerného počtu osôb za rok v byte. Teda bežná predpísaná údžba a aj el. energia.

    ferryno je offline (nepripojený) ferryno

    ferryno
    No ja by som mal otázku sme spoločenstvo byvame vo 4 poschodovej bytovke a niektorý obyvatelia suhlasia z výstavbou výťahu jedna sa o to že ako riešiť financovanie výťahu ludi na prízemi keď oni vravia že ho nepotrebuju aj maju pravdu ale možem ich donútiť platit za úver a za chod vyťahu? Viac ako polovica obyvaťeľov výťah schválila ale nie na prizemi a 1 poschodi musia plaťiť aj oni alebo je zákon že ich sa to netýka. Ďakujem

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    ferryno Pozri príspevok
    No ja by som mal otázku sme spoločenstvo byvame vo 4 poschodovej bytovke a niektorý obyvatelia suhlasia z výstavbou výťahu jedna sa o to že ako riešiť financovanie výťahu ludi na prízemi keď oni vravia že ho nepotrebuju aj maju pravdu ale možem ich donútiť platit za úver a za chod vyťahu? Viac ako polovica obyvaťeľov výťah schválila ale nie na prizemi a 1 poschodi musia plaťiť aj oni alebo je zákon že ich sa to netýka. Ďakujem
    No bude to komlikované, lebo:

    1/ Spoločnými zariadeniami domu sú zariadenia určené na spoločné užívanie, ktoré slúžia výlučne tomuto domu, aj keď sú umiestnené mimo domu. Sú to najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

    2/ hlasuje sa 2/3inovou väčšinou...... § 14 ods. 3 o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo NB v dome


    takže nestačí nadpolovičná väčšina. Je to dobrý nápad, bohužiaľ vlastníci na prízemí sú povinní sa prispôsobiť nakoľko viď bod 1.
    Samozrejme je to pre nich zbytočná záťaž, nakoľko náklady sú v dnešnej dobe oveľa vyššie, keďže je to nová výstavba a nekupovali byt v dome s výťahom. Sama bývam na prízemí a štvalo by ma na to platiť......... záleží ako sa dohodnete na nejakej kompenzácií, ak oni prispejú a nebudú ho používať. Možno skúsiť touto cestou. Ale každopádne si to treba zmluvne všetko ošetriť pre budúcnosť a problémy s následnými možnými predajmi bytov na prízemí.

    mildo1 je offline (nepripojený) mildo1

    servisný technik výťahov mildo1
    Dobrý deň, som výťahár a zároveň predseda SVB. Sú 2 spôsoby Všetci vlastníci platia v mesačných predpisoch poplatok výťah. Je to paušál pre výťahársku firmu. Snažili sme sa aj podľa počtu osôb ale nie je a nikdy to nebude spravodlivé. A opravy mimo paušál ( zmluva presne vymedzuje ktoré sú to ) sa platia z FO. Mám dom kde som musel vymieňať rozvádzač a dali si zároveň do kabíny DEK systém. Do kabíny dali cenník jazdy a každy kto chcel použiť výťah sa musel prihlásiť kľúčom a potom môže navoliť poschodie. Po cca3-5 mesiacoch to vyhodnotia a dajú ľudom zaplatiť. Myslím že už to aj celé splatili. Je to extrém ale ináč sa nevedeli dohodnúť. A odvtedy všetci psíčkari chodia po schodoch.

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    Zákon č. 182/1993 Z. z. § 10
    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu, by vedel, že prevádzka a údržbu výťahu, ktorý je spoločným zariadením domu sa hradí s z fondu prevádzky, údržby a opráv (preto sa tak volá), do ktorého sa platí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločnom vlastníctve, a teda platia aj vlastníci nebytových priestorov bez ohľadu či výťah využívajú alebo nie.
    Spoločné zariadenia domu sú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Podľa zákona sú takýmito zariadeniami najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.
    Zákon hovorí: "sa financujú", a nie môže sa, a ani neumožňuje toto rozhodnutie zmeniť vôľou majiteľov.
    Prevádzka výťahu zo zákona obnáša aj každé tri mesiace odborné prehliadky, kedže v
    ýťahy patria medzi "vyhradené zariadenia" (zdvíhacie), na ktoré sa vzťahuje vyhláška MPSVaR č. 508/2009 Z.z., kde sú osobné výťahy zaradené do skupiny Ac1. Podľa tejto vyhlášky na zariadenia tejto skupiny sa vzťahuje povinnosť prevádzkovateľov zabezpečiť: Odbornú prehliadku a odbornú skúšku. Príloha č. 7 k vyhláške č. 508/2009 Z. z. uvádza: Odborná skúška každé tri roky revíznym technikom, a "Odbornú prehliadku" revíznym technikom každé tri mesiace.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    nunenko Pozri príspevok
    Zákon č. 182/1993 Z. z. § 10
    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu, by vedel, že prevádzka a údržbu výťahu, ktorý je spoločným zariadením domu sa hradí s z fondu prevádzky, údržby a opráv (preto sa tak volá), do ktorého sa platí podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu na spoločnom vlastníctve, a teda platia aj vlastníci nebytových priestorov bez ohľadu či výťah využívajú alebo nie.
    Spoločné zariadenia domu sú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Podľa zákona sú takýmito zariadeniami najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.
    Zákon hovorí: "sa financujú", a nie môže sa, a ani neumožňuje toto rozhodnutie zmeniť vôľou majiteľov.
    Prevádzka výťahu zo zákona obnáša aj každé tri mesiace odborné prehliadky, kedže v
    ýťahy patria medzi "vyhradené zariadenia" (zdvíhacie), na ktoré sa vzťahuje vyhláška MPSVaR č. 508/2009 Z.z., kde sú osobné výťahy zaradené do skupiny Ac1. Podľa tejto vyhlášky na zariadenia tejto skupiny sa vzťahuje povinnosť prevádzkovateľov zabezpečiť: Odbornú prehliadku a odbornú skúšku. Príloha č. 7 k vyhláške č. 508/2009 Z. z. uvádza: Odborná skúška každé tri roky revíznym technikom, a "Odbornú prehliadku" revíznym technikom každé tri mesiace.


    to nám je všetko jasné, ty si asi reagoval na príspevok nad tebou...ale ten sa vyparil ...aj s rakoskom
    Naposledy upravil Halli : 20.01.12 at 16:17

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Halli Pozri príspevok
    No bude to komlikované, lebo:

    1/ Spoločnými zariadeniami domu sú zariadenia určené na spoločné užívanie, ktoré slúžia výlučne tomuto domu, aj keď sú umiestnené mimo domu. Sú to najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočikárne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

    2/ hlasuje sa 2/3inovou väčšinou...... § 14 ods. 3 o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo NB v dome


    takže nestačí nadpolovičná väčšina. Je to dobrý nápad, bohužiaľ vlastníci na prízemí sú povinní sa prispôsobiť nakoľko viď bod 1.
    Samozrejme je to pre nich zbytočná záťaž, nakoľko náklady sú v dnešnej dobe oveľa vyššie, keďže je to nová výstavba a nekupovali byt v dome s výťahom. Sama bývam na prízemí a štvalo by ma na to platiť......... záleží ako sa dohodnete na nejakej kompenzácií, ak oni prispejú a nebudú ho používať. Možno skúsiť touto cestou. Ale každopádne si to treba zmluvne všetko ošetriť pre budúcnosť a problémy s následnými možnými predajmi bytov na prízemí.

    Byt je priestor, nebytový priestor je priestor v dome, ktorý vlastník nevyužíva na bývanie a ešte sú spoločné priestory. Výťah je spoločné zariadenie, ktoré chcú vystavať do spoločných priestoroch a o tom v odseku 3 nie je žiadna zmienka. Teda ako??? Ak cez FOaÚ, musia všetci podľa m2. Je ich 18 bytov, jedno, dvoj a trojizbové.


    (3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    sito Pozri príspevok
    Byt je priestor, nebytový priestor je priestor v dome, ktorý vlastník nevyužíva na bývanie a ešte sú spoločné priestory. Výťah je spoločné zariadenie, ktoré chcú vystavať do spoločných priestoroch a o tom v odseku 3 nie je žiadna zmienka. Teda ako??? Ak cez FOaÚ, musia všetci podľa m2. Je ich 18 bytov, jedno, dvoj a trojizbové.(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.
    .... ako vieš, kde ho chcu vystavať? alebo lepšie povedané vstavať?...jáááj Sito, zas ja nepanimáju tebjá ..

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Halli Pozri príspevok
    .... ako vieš, kde ho chcu vystavať? alebo lepšie povedané vstavať?...jáááj Sito, zas ja nepanimáju tebjá ..
    No, vidíš, vidíš, nevidíš. Keď chcú niečo vstavať, tak to spravia na jednom mieste v dome. Vstavajú to, ho. Ale ak to má slúžiť ako výťah, musia to vystavať až na to štvrté. Či nie? Len dole by im bol na ... vystávanie pred ním. Panimáješ, už?

    Zákon, to je niekedy o detailoch.

    Bývanie v bytovom dome o mini detailoch.

    Prečo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.