Zavrieť

Porady

kedy strihat stromy?

Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Usporiadat
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

No, my sme ovocné stromy strihali práve tento víkend. Takto nám radil jeden starší pán, že túto prácu treba robiť vo februári a držíme sa jej.
Dúfajme, že tento rok na jar neudrú mrazy, keď stromy začnú kvitnúť, lebo skončíme tak ako vlani, že marhuľky neboli ani na kompót, nieto ešte na pálenô...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Nam zostali na strome dve marhule, ale boli dobre. Orechov asi pol kila, jablka takmer ziadne, zato ceresni sa urodilo.
Moj manzel striha stromy tiez v tejto dobe, len este tyzden pocka, kym sa trosku viac otepli. A strihat teraz treba aj hrozno.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

chiarca Pozri príspevok
Dobrý den alebo Ahojte. V roku 2006 v oktobri sme zasadili nove mladé ovocné stromy, chcela by som sa opýtat ,ak vie mi niekto poradit kedy treba strihat tieto stromy a ci vôbec strihat. Ide o jablon, čerešnu, marhule, ,hrušky,višne,orech, slivky , ringlotky, broskyne,( i ked sa nám broskyne neujali, asi nežijú) a stromové maliny a ríbezle. Jar alebo jesen ? Prípadne kedy a aký postrek použit ak je to potrebné.Bude už tochto roku nejaký plod na tychto stromoch treba aj prihnojovat ? Dakujem
Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
[quote=tina1;633007]Pokial mas nove mlade ovocne stromy, mozes zacat strihat jadroviny. Zalezi od tohoho co pestujes aky mas podpnik, 1. rok robis vychovny rez stromcekov. Pokial chces pestovat stihle vreteno - terminal skratis na 50-60 cm a vsetky konkurencne vyhonky odstranis. Striekat budes az tesne pred pucanim dvojzlozkovym postrekom proti skodcom a chorobam
Strihanie jadrovin mas cas az po odkvitnuti, pretoze su nachylne na mraz, ale broskyne mozes uz teraz striekat proti kuceravitosti.[/quote]

Už teraz? Ja nikdy nevystihnem správny čas. V odbornej literatúre je, že keď vznikajú tzv. "myšie chvostíky" - tie ako vyzerajú?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Tiež tento víkend stríhal manžel aj ovocné stromy aj vinič. Je najvyšší čas.

Aj tak nám koncom marca alebo začiatkom apríla všetko pomrzne, ale aspoň nesedíme pri telke.
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Jadroviny striekam az ked maju "myšie chvostíky". Ten spravny cas je individualny, zalezi od pocasia, tie puciky su tesne pred rozpucanim. Broskyne budem v najblizsich dnoch.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

Broskyne sa možu striekať pri teplote 7-10 °C, marhule strihám po obratí plodov, čerešne, višne v auguste, ríbezle na jesen ak nestíham stačí na jar nechávam 5 parutiek starších a 5 mladých alebo 3 a 3
0 0
bulnova bulnova

bulnova je offline (nepripojený) bulnova

Ovocné stromy sa môžu strihať v období december - marec. Niekedy, keď príde veľké oteplenie, sa už v marci nedoporučuje. Preto ovocinári to vykonávajú vo februári - vonkajšie teploty už nie sú také nízke a stromy ešte nepučia. Marhule a broskyne sa strihajú v auguste.
0 0
chiarca chiarca

chiarca je offline (nepripojený) chiarca

Dakujem všetkým ktorý sa mi unúvali odpovedat. TAkže marhule a broskyne teraz radšej nechat na pokoji? A ako je to s hnojením ? bývame v panelaku vôbec nevieme čo a ako.
0 0
baniz baniz

baniz je offline (nepripojený) baniz

U ovocných stromov sa robí po vysadení výchovný základný rez. U kôstkovín trvá 3-4 roky, jadrovín 5-6 rokov a bobuľovín 2-3 roky.
1 rok pri vysadení sa robí zimný rez a to október až marec. Pri broskyniach nie!!!. Kôstkoviny do 10.septembra, potom cez zimu už nie, lebo vymŕzajú. Ale najlepšie by ste urobili, keďže s pestovaním začínate, zavolať si niekoho, kto so strihaním má skúsenosti, lebo si urobíte viac škody s neodborným zásahom ako úžitku. Verte že je to tak. A pritom sa môžete do budúcnosti veľa naučiť. A hnojiť je najlepšie na jeseň!!! Broskyne napučané majú skôr tvar myšieho uška
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Jadroviny sa strihajú v zime (u nás na juhu v januári - februári), pretože konárikmi ešte nepreteká miazga tak, ako je tomu na jar a neoslabuje ich to.
Striekajú sa vtedy, keď sa ukážu prvé vrcholky listov vo veľkosti "myšieho ušká".
Používa sa kombinovaný postrek proti prezimujúcim škodcom a ostatným chorobám ako je chrastavosť jabľk, hubové ochorenia...
Správny typ postreku ti presne povedia v špecializovanej predajni.
Kôstkoviny striekame približne v tom istom období, resp. ešte pred kvitnutím.
Nakoľko kučeravosť broskýň (hubové ochorenie) je veľmi rozšírená a vytrvalá choroba, postrekujú niektorí záhradkári i 2x a to na jeseň a približne v januári -februári.
Veľmi skoro na jar je dobré potrieť kmen ovocného stromu súvislým pásom lepu (predávajú v záhr.potrebách), ktorý zachytí škodcov (vyliezajú z pôdy na stromy).
Proti lietavým škodcom je dobré pripevniť do korún stromov biele lepkavé doštičky na ktorých sa zachytia.
Veľmi dôležité je mechanické odstraňovanie chorých listov a iných častí mladých stromov.
0 0
JaDo JaDo

JaDo je offline (nepripojený) JaDo

Na http://www.zemesluzba.sk/index.php?start som našla:
Január
Kontrolujeme mladé stromčeky. Niekedy môžu rásť veľmi rýchlo, preto im skontrolujeme aspoň raz do roka úväzy, či sa nezarezávajú do kmeňa. Dá sa to napraviť. Kmene stromov chránime náterom z vápenného mlieka pred poškodením mrazom
Presvetľujeme aj staršie ovocné stromy, pričom vyrežeme staré a suché konáre. Staré stromy s malými plodmi zmladíme – zrežeme ich hlboko až do starého dreva.
Ak nie je sneh môžeme presvetľovať kry bobuľovín, ktoré sme nestihli presvetliť na jeseň. Pri reze odstraňujeme na jabloniach, egrešoch a čiernych ríbezliach výhonky napadnuté múčnatkou, ktoré spálime. To isté urobíme so suchými plodmi.
Ak teploty v noci už neklesajú pod -10 stupňov môžeme začať s rezom jabloní, hrušiek a drobného ovocia. Rezy kôstkovín, marhúľ a broskýň robíme v neskoršom termíne na začiatku vegetácie, kedy sa rany hoja lepšie. Ríbezle a egreše vyháňajú veľmi skoro, preto ich režeme najneskôr začiatkom februára. Ríbezľový ker by po reze nemal mať viac ako 8 - 12 silných vhodne rozložených konárov.
Kmene stromov chránime proti mrazom bielením, prípadne zatieňovaním. Mladé stromčeky chránime proti hmyzu obalením kmienkov.

Február
Za priaznivejšieho počasia vykonávame mechanickú ochranu ovocných stromov. Na kmeni a konároch starších stromov oškriabeme staršiu kôru (borku) na podložku a následne ju zlikvidujeme (napr. spálime ju). Rany vyrežeme až po staré pletivá a ošetríme štepárskym voskom alebo balzamom.
Za priaznivého počasia presvetľujeme koruny ovocných stromov a zmladzujeme staršie, slabo rodiace stromy. Pri zmladzovacom reze skracujeme hlavné konáre o jednu tretinu až polovicu, podľa veku stromu. Tým vytvárame priaznivé podmienky na dobrú úrodu kvalitného ovocia. Pri kultivaroch, ktoré vytvárajú husté parožie plodonosného dreva, robíme aj detailný zmladzovací rez. Spočíva v odstraňovaní väčšieho množstva kvetných pukov. Po ich odstránení zostáva na paroží len jeden až dva kvetné puky, ktoré prinesú kvalitné ovocie.
Priaznivé dni bez mrazov využívame na chemické ošetrenie broskýň proti kučeravosti listov. Teplota by sa mala pohybovať okolo 7 stupňov C. používame koncovku s väčším otvorom tak, aby ani jedno miesto nezostalo nepostriekané. Na postrek v čase vegetačného pokoja používame meďnaté prípravky. Postrek musíme ukončiť do začiatku nalievania pukov. Po tomto termíne je už postrek neúčinný.
0 0
chiarca chiarca

chiarca je offline (nepripojený) chiarca

Dakujem pekne za rady.
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

tina1 Pozri príspevok
Jadroviny striekam az ked maju "myšie chvostíky". Ten spravny cas je individualny, zalezi od pocasia, tie puciky su tesne pred rozpucanim. Broskyne budem v najblizsich dnoch.

ináč videla som na strome už aj myší chvostík, keď sa mi myšky chodili pásť na moje jabĺčka
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Tanče Pozri príspevok
ináč videla som na strome už aj myší chvostík, keď sa mi myšky chodili pásť na moje jabĺčka
Myslela som uska, ale ja uz pri pomysleni slova mys vynori sa mi cela
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
No skôr ešte nie je doba na strihanie, ako je. Tie silnejšie mrazy v noci, nie sú dobré. Preto všade uvádzajú termín priaznivé počasie . My sme ešte strihali iba drienky.
0 0
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

A ako sa strihajú drienky, mám jednu má pekný tvar, ale nevyzerá nato, že by potrebovala zrezať, má už nahádzane kvetné puky. Jablone sme strihali akurát dneska.
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
beba, ja mám to ako živý plot a potrebovala som ešte upraviť vrcholky a tak isto nám už budú kvitnúť.
Aj ty mávaš tak veľa plodov? Už si skúšala džem? Len je to "piplačka".
Jedine drienkovicu som neskúšala
0 0
Tanče Tanče

Tanče je offline (nepripojený) Tanče

tina1 Pozri príspevok
Myslela som uska, ale ja uz pri pomysleni slova mys vynori sa mi cela

a hlavne chvostík, čoooo?
0 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Tanče Pozri príspevok
a hlavne chvostík, čoooo?
veru dnes som strihala, ale velmi opatrne, lebo co ak nahodou nejaky chvostik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať