Zavrieť

Porady

Prístup bytového družstva k vlastníkom

Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brunetka22 Pozri príspevok
Ahojte. Jedná sa o bytové družstvo ktorého sme členmi. Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Tak si to ujasnime - ste členmi družstva, teda byty máte v prenájme, alebo ste vlastníkmi bytov a družstvo v tomto prípade vystupuje ako správca? Je to veľký rozdiel, podľa toho potom budem formulovať aj odpoveď.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

byty máme odkúpené, a sme ich vlastníkmi. Bytové družstvo je len náš správca.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brunetka22 Pozri príspevok
Požiadala som nech mi predložia súhrnný výpis kedy, komu a kam boli vyplatené peniaze z nášho účtu. Oni mi povedali že si vydali interní predpis, a nič mi nedajú. Vraj mám ísť na bytové družstvo a tam mi to ukážu, ale nesmiem si nič opísať, ani urobiť kópiu. Len nahliadnuť. Je to právne v poriadku. Majú na to právo? Ved sú to naše peniaze.
V tom prípade sa oni doslova držia znenia zákona č. 182/1993, ktorý v § 8a hovorí o povinnosti správcu:

"(2) Pri správe domu je správca povinný

a)...
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv, "


Takže v tom majú pravdu, že skutočne nemusia robiť kópie alebo nejakú súhrnné zostavy na vyžiadanie vlastníka bytu. Vlastník bytu môže zájsť ku správcovi a môže pozrieť doklady týkajúce sa správy.

Na druhej strane 1x ročne pri vyúčtovaní by mali vyhotoviť správu o stave fondu, ale nikde nie je napísané v akom rozsahu tá správa má byť a čo presne má byť jej obsahom.


brunetka22 Pozri príspevok
A ešte jedna otázka. Ako postupovať keď nás vlastníkov bytov bytové družstvo vedome klame vo svoj prospech, v podstate nás vydiera, a domový dôverník nezastupuje práva vlastníkov bytov, ale obhajuje postup družstva hoci tiež vie že ten postup je protizákonný.

Ďakujem
Tu by bolo treba konkretizovať, v čom spočíva tá protizákonnosť. Toto je len tvoje všeobecné tvrdenie, z ktorého nezainteresovaný nič nevyčíta. O čom klame? Vieš podložiť protizákonnosť postupu?
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

ano, chceli by sme si zatepliť bytovku, a dali nám podmienky za akých nám vybavia úver v Prvej Stavebnej Sporiteľni (PSS).
1, Poplatok za vybavenie úveru bolo 3% z cielovej sumy, neskôr 1%
2, Musíme ostať pri bytovom družstve po dobu 15 rokov, a nesmieme zmeniť správcu, lebo oni sa za nás zaručia.
3, Ak by sme tak urobili musíme splatiť PSS do troch mesiacov úver ktorý sme si požičali.

Informovala som sa v PSS že nemusíme vôbec platiť do 3 mesiacov úver, lebo by za nás prevzal všetky pohľadávky nový správca.
Podmienky ručenia v PSS:
1, bankou
2, založením bytov
3, peniazmi z geofondu. Pri uzatváraní zmluvy sa vytvorí sa účet v PSS, kde bude debet vo výške 3 mesačných splátok.
ďalej som si zistila z PSS, že ak by sme mali SVB, tak máme nárok na štátnu prémiu 2 000 SK na každé štyri byty, čo robí 12 000 SK ročne. Pod správou BD nárok na podporu nemáme.
Oni nebudú za nás vôbec ničím ručiť. ručiť sa bude našimi peniazmi.

O tomto všetkom je informovaný správca, aj domový dôverník. Lebo už vybavovali jeden úver pre vedľajšiu bytovku. Napriek tomu im dali tieto podmienky, a u nás to skúšajú tiež.

Domovému dôverníkovi bolo navrhnuté už dávno, nech si založíme účet v PSS, zoberieme úver, a zateplíme bytovku. On nám tvrdil, že tehlové domy sa zateplovať nedajú, a pri úvere cez PSS si musíme zakladať byty. On si to vraj zisťoval. Teraz už sa dajú zateplovať aj tehlové domy, a netreba zakladať byty.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Založte si SVB. Nevidím problém. So správcom potom stačí urobiť mandátnu zmluvu, kde mu určíte čo všetko môže vo Vašom mene konať a ako. SVB si môžete založiť aj v prípade, že by Vám terajší správca vybavil úver. V tomto prípade SVB preberie zodpovednosť za úver.
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

to by bolo asi najlepšie, ale dôverník stále vykrikuje kto nám bude robiť účtovníctvo a ostatné veci. Že je to drahé a pre nás nevýhodné. Že by sme museli platiť ekonómke veľa peňazí za účtovníctvo, veľa aj za právnika. On je zásadne proti, lebo pri prišiel o funkciu a peniaze, ktoré dostáva z BD. On nezastupuje vlastníkov, ale BD.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Prosím Ťa pozri si na evidenčný list /rozpis zálohových platieb/, koľko platíte za správu BD, koľko platíte zástupcovi za zastupovanie ... nemyslím, že by ste platili viac, ale záleží na výbere. Aký veľký ste dom? Ešte prosím Ťa ak môžem... odkiaľ si?
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Nemusí to byť SVB ale môžte ostáť ako Bytový dom a nájdite si iného správcu. Vidím, že také problémy aké sme mali my sú aj inde. My sme odišli od SBD a správu sme zverili inému správcovi. Už bolo načase to zmeniť. Učtovníctvo si môžte viesť aj sami, sú už na to SW, nie je to veľmi zložité a je omnoho prehĺadnejšie ako od SBD. Zaleži koľko bytov máte v bloku. Nám učtovníctvo robí správca a platíme mu za služby menej ako sme platili SBD a príde vždy keď ho potrebujeme. Zástupcov od SBD sme sa nedočkali nikdy. Náš bývlý dôverník skoro to isté ako Váš, len v pepitovom.
Naposledy upravil MarcelkaT : 11.02.08 at 14:41
0 0
brunetka22 brunetka22

brunetka22 je offline (nepripojený) brunetka22

Sme bytovka s 24 bytmi. Neni to nič veľké.

Ďakujem všetkým za rady. :-) Ak by Vás ešte čokoľvek napadlo, budem rada, ak to sem pridáte.

Elenka, odpísať ti môžem až po piatich dňoch. Potom Ti odpíšem.
Naposledy upravil brunetka22 : 11.02.08 at 15:40
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ale neurobiť mandátnu zmluvu s BD, lebo to pokračuje už v načatom....
0 0
dubova7911 dubova7911

dubova7911 je offline (nepripojený) dubova7911

Mam podobný problém.Sme bytovka kde je 48 bytov,32 vlastníkov a 16 nájomníkov.Ideme zatepľovať.Toho sa chytilo bytové družstvo .Nielenže manipuluje s počtom hlasov pri schvaľovaní ,ale aj prerába príslušné zápisnice
a tam sa dostávajú veci,ktoré neboli vôbec prejednané na príslušnej schôdzi.
Môže mi niekto povedať,alebo odporučiť zákon,ktorí upravuje počet hlasov
pre bytové družstvo pri hlasovaní ,k počtu hlasov vlastníkov bytov.
Tvrdia,že majú taký počet hlasov,koľko majú bytov,ako bytové družstvo.
Tak isto utvorili komisiu,ktorá vybrala dodávateľa/pravdepodobne vopred určeného/.V tej komisii boli ľudia,ktorí ani nebývajú v bloku.Firma ktorú vybrali
,používa najhorší a najlacnejší materiál na trhu,ale ponuka je ako keby bol
kvalitný.Potrebujem vedieť,či majú na to pravo/utvorenie komisie/ a či je to v zákone a v akom.Lebo v zák.182/93 Z.z. som to nevedel nájsť.
zatiaľ,len toľko.Je toho viac,ale toto je zatiaľ dôležitejšie..Dik
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ak na schôdzi budete všetci musíte ich prehlasovať. Môžu robiť len to čo im dovolíte. Majú toľko hlasov ako bytov. Predpokladám, že je to len 16 nájomníci.

Máte niekoho kto hovorí za vás?
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Mam podobný problém.Sme bytovka kde je 48 bytov,32 vlastníkov a 16 nájomníkov.Ideme zatepľovať.Toho sa chytilo bytové družstvo .Nielenže manipuluje s počtom hlasov pri schvaľovaní ,ale aj prerába príslušné zápisnice
a tam sa dostávajú veci,ktoré neboli vôbec prejednané na príslušnej schôdzi.

Ak máš dôkazy, prečo ich nepoužiješ. Ako, je na Tebe (vás vlastníkov), tipov je tu však hodne. Myslím, že zápisnice sú najčastejšími dokumentami, ktorých znenie sa z času na čas záhadne zmení. Tipujem tak na 85% u správcov, a 65% u SVB. Ale ruku na srdce, kto z nás napíše všetko tak presne, ako sa na schôdzi skutočne povie (častejšie skôr naháda). A sem-tam neupraví niečo, aby zápisnica mala vôbec hlavu a pätu. Samozrejme, iné kafe je už prepisovanie jestvujúcich zápisníc. O tom potom. Apropo, používate niekto na schôdzach diktafón?

Môže mi niekto povedať,alebo odporučiť zákon,ktorí upravuje počet hlasov
pre bytové družstvo pri hlasovaní ,k počtu hlasov vlastníkov bytov.Tvrdia,že majú taký počet hlasov,koľko majú bytov,ako bytové družstvo.

Myslím, že § 16 ods. 3 zákona 182/93 čiastočne o tom napovedá.

Tak isto utvorili komisiu,ktorá vybrala dodávateľa/pravdepodobne vopred určeného/.V tej komisii boli ľudia,ktorí ani nebývajú v bloku.

Robia len to, čo im dovolíte a čo je napísané, resp. nenapísané v Zmluve o výkone správy, resp. schválené v uznesení. Koľko im dovolíte, toľko muziky budete mať. Inak, §8b ods. 1 až 4, do pozornosti však ods. 3.

Firma ktorú vybrali
,používa najhorší a najlacnejší materiál na trhu,ale ponuka je ako keby bol
kvalitný.

Máš skutočne istotu, že je najhorší a najlacnejší? Si tak fundovaný, že to vieš okamžite z ponuky odhadnúť. A to si videl ponuky? Páni, to buď rád, že si vôbec niečo videl. Mnohí skončili tak, že ani nevedia, čo ich to stálo, žiaľ a platia ako blbí. Ak vieš predložiť iné ponuky, prečo si to preboha už neurobil. Nič v zlom, ale kričať vieme všetci, ale urobiť preto niečo je trošku ťažšie, že? Zdokladuj, zozbieraj info a predlož na schôdzi. A jednajte, rokujte, hádajte sa, čím skôr, ale nedajte sa zatlačiť do úzkych, veď sú to vaše peniaze. Hľadajte najschodnejšie riešenie. Vlk sýty, koza celá.....

Potrebujem vedieť,či majú na to pravo/utvorenie komisie/

ak ste im to schválili, tak majú. Ak sa mýlim opravte ma, please.
0 0
dubova7911 dubova7911

dubova7911 je offline (nepripojený) dubova7911

Zápisnice sa na schôdzi nerobila,lepšie povedané,predsedníčka samosprávy,lebo nemáme ešte vytvorene SVB,nerobila ani šmirak zápisnice a takto to dopadlo,že boli dopísané veci ktoré ani neboli prejednané.
Paragraf 16 a 8b zo zákona 182/93 poznám,len som chcel vedieť či nie je ešte
niečo na čo by sa dalo odvolávať.Ja mam takú zásadu,že je lepšie sa dôkladne pripraviť a argumentovať konkretnými paragrafmi ako ,len nejakými neurčitými
tvrdeniami.
K materiálu len toľko.Predávam "zateplovák" a tak viem ,že material STOMIX
je taký,ako som povedal.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Tak na schôdzi vlastníkov predlož nutnosť vypracovania zápisnice, ponúkni ju ostatným vlastníkom /nie zamestnancovi BD / na napísanie,ak nikto nebude mať záujem,daj si odhlasovať súhlas na zapisovateťku a zároveň zvolte aj overovateľa z Vašich radov.
Ak nie ste spokojní s výberom dodávateľa,všetko si odsúhlaste na schôdzi - oslovenie iných dodávateľov ako aj komisiu na schválenie
vybranej firmy.
Váš správca môže a musí urobiť len to, čo si vy skutočne odhlasujete.
Takéto skúsenosti sú v každom BD.
0 0
LaPa LaPa

LaPa je offline (nepripojený) LaPa

Neznasam falos a neochotu nezistne pomoct, poradit....Ak ma niekto chce oklamat a zavadzat... ...viac
Odporúčam do google zadať "ucet domu" a pozrieť si prvu najdenu stranku. Zial druzstva vyuzivaju to, ze na schodze nepridu normalny vlastníci, ktorí sa nechcú nechať okrádať.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

brunetka22 Pozri príspevok
to by bolo asi najlepšie, ale dôverník stále vykrikuje kto nám bude robiť účtovníctvo a ostatné veci. Že je to drahé a pre nás nevýhodné. Že by sme museli platiť ekonómke veľa peňazí za účtovníctvo, veľa aj za právnika. On je zásadne proti, lebo pri prišiel o funkciu a peniaze, ktoré dostáva z BD. On nezastupuje vlastníkov, ale BD.
Váš domový dôverník nemá dedičné právo na trón. Naštuduj si veci (tu sa tiež veľa naučíš), vysvetli ľuďom a môžeš ho vo funkcii nahradiť.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Mária27 Pozri príspevok
Váš domový dôverník nemá dedičné právo na trón. Naštuduj si veci (tu sa tiež veľa naučíš), vysvetli ľuďom a môžeš ho vo funkcii nahradiť.
Tak takého človeka sa čo najskôr zbavte a začnite veci riešiť tak, aby Ste boli vo väčšine spokojní,lebo všetkých sa aj tak nepodarí uspokojiť. Držím palce.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Možno som tu , ale nechcem zakladať novú tému.
Bývam v 92-bytovke, nájomníkov je okolo 36, ostatní sme byty odkúpili do vlastníctva. V každom vchode je vo výťahu plexisklená tabuľka, pod ktorou majú isté reklamné noviny vložený list. Kto je príjemcom tržby za umiestnenie reklamy (prípadne aj namaľovanej na štítovej stene domu)? BD alebo rovnomerne aj vlastníci? Dôverník (nájomník) tvrdí, že výlučne OSBD. Naozaj je to tak?

Žiaľ, o SVB nemôže byť reč kvôli "zadubencom".
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Je dnoznačne vlastníci domu - teda príspevok patrí do FPÚ a O domu. Reklamu máte umiestnenú na Vašom majetku a Vy Ste mali na schôdzi vyjadriť súhlas s umiestnením reklamy ako aj podmienky, zmluvu a platenie za reklamu. Okamžite by som doporučovala uvedené prejednať na schôdzi, oslovila by som firmy, ktoré majú reklamu u Vás a žiadala od BD vrátenie financií v zmysle zákona.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať