Zavrieť

Porady

Bylinky-pestovanie

Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
Naposledy upravil arizona : 11.04.12 at 13:47
Usporiadat
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Andrejka, s bylinkami mám tie isté skúsennosti, ani blbá pažitka mi nevie v kvetináči narásť, lepšie je si kúpiť už zakorenené, niektoré kvetinárstva ich predávajú.
Ak ich zasadím v záhrade, nikdy nemám problém
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
aj ja mám presne ten istý problém.
pažítku síce mám, ale je strašne jemnučká. bazalka mi vyschla už trikrát.
ale žerucha rastie ako divá. tú si sadím ale iba na veľkú noc.
existuje nejaké využitie žeruchy po veľkej noci??
0 0
babenko1 babenko1

babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

Renata :-)
žeruchu pridávam do hocijakého zeleninkového šalátiku :-)
a tie bylinky vám nevyschli preto, že sú nad radiátorom?
0 0
Viki Viki

Viki je offline (nepripojený) Viki

žena
ajacik
..... žerucha rastie ako divá. tú si sadím ale iba na veľkú noc.
existuje nejaké využitie žeruchy po veľkej noci??
Jasnéééé - obsahuje veľa vitamínu C
Na surovo -na chlebíčky, šaláty, nátierky... polievky a omáčky.
Nakrájať na chlieb s maslom-chutí výborne.
Žeruchový šalát - žerucha, olivový olej, soľ, cukor, čierne mleté korenie, šťava z 1 citróna, trocha horčice
-"- s rajčinou - tak isto, len namiesto horčice pridať oregano a rajčinu nakrájať a môže byť aj biely jogurt
Taktiež sa dá použiť do akéhokoľvek zeleninového šalátu
Nátierka - 200g tvaroh, 100g žerucha, mlieko, soľ - tvaroh zmixovať s mliekom cca 1dl a pridať nasekanú žeruchu
Polievka - svetlá zápražka z masla a múky, do nej nasekanú žeruchu, trochu posmažiť, pridať mleté čierne korenie, zamiešať a zaliať vývarom z bujónu. Podľa chute dosoliť, kto má rád vegetu (alebo podobné) môže prichutiť.

Tak dobrú chuť
Viki
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
Bylinky netreba davat na priame slnko, iba blizko okna, na policu, kde budu mat dostatok slniecka, ale nesmie byt priame alebo ich treba umiestnit tam, kde svieti slniecko iba rano a po obede je polotien. Mozte skusit aj to , ze ich date s kvetinacom do sacku a zaviazete a nechate tak troska ako vo folii, len treba urobit dierku, aby mohli dychat.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

JankaF: dakujem.. skusim ich teda nasadit este raz.. len este jedna otazka.. ako casto ich polievat? mam aj take to "poprasovadlo"
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
[QUOTE=andreaS]JankaF: dakujem.. skusim ich teda nasadit este raz.. len este jedna otazka.. ako casto ich polievat? mam aj take to "poprasovadlo"

Nemusis ich velmi casto polievat, lebo voda sa tam udrzi dlsie, kedze vlaha im ostane. Ja ich polievam raz za dva - tri dni podla toho ci mam v izbe teplo, alebo chladnejsie.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
andreaS
Pred polrokom som sa pokusala vypestovat si doma bylinky - tymian, bazalka svetla aj tmava a medovku... radost bola obrovska ked sa coskoro objavili male zelene puciky... no za par dni mi postupne zacali vysychat az nakoniec uplne vyschli... (este podotykam ze boli na slniecku len doobeda, poobede na nich uz nesvietilo)

poradte ako si mam doma vypestovat bylinky /ako casto polievat, alebo ci len poprasit vodou, na ake miesto ich dat a tak/..

dakujeeeem
Ja si doma celkom úspešne pestujem bylinky. Najprv semiačka posejem do zakoreňovačov- kupujem ich v kvetinárstve. Nesmú mať priame slnko a veľmi teplo.Tiež ich zvyknem dávať pod mikroténový sáčok. Potom keď vyjdú zo zeme ich presadím do kelímkov od jogurtu a neskôr do bedničiek a už ich dávam na balkón. Tam mi už krásne rastú až do zimy. Už mám ale vytipované izby , kde sa im darí lepšie po vysiatí.
0 0
suhela suhela

suhela je offline (nepripojený) suhela

Ja mám balkon otočený na sever a tam mi slnko nesvieti vôbec, pestujem tam v bedničke pažitku ,cibuĺku bazalku a darí sa im celkom dobre .Priesady bazalky si pestujem v kuchyni na okne tiež na severnej strane, nie sú také ako zo záhradky ale celkom ujdu .Pažitku nechávam aj cez zimu vonku a pozerala som že už začína pučať .Teraz na jar niektorá cibuľa začina púčať ,dám ju do kvetináčov a trošku polejem podľa potreby . Aj na balkon dávam malu cibuľku už teraz ,aby som mala na zeleno.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

dakujem Vam za rady a chcem sa pochvaaalit - zasadila som aj bylinky ale aj kvietky.. chvilku to vyzeralo, ze mi zas vyschnu ale prisla som na to a tento vikend ich uz musim presadit .. tesim tesim... len neviem, ci ich uz mozem dat na balkon
0 0
JanaF JanaF

JanaF je offline (nepripojený) JanaF

Zajtra bude lepsie...:)
radsej este chvilku pockaj, este je troska chladno.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

andreaS
dakujem Vam za rady a chcem sa pochvaaalit - zasadila som aj bylinky ale aj kvietky.. chvilku to vyzeralo, ze mi zas vyschnu ale prisla som na to a tento vikend ich uz musim presadit .. tesim tesim... len neviem, ci ich uz mozem dat na balkon
Ak mas chladnu chodbu mozes ich dat tam. Von - opatrne, radsej az po zmrzlikoch.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

Takze uz su aj presadane zo zakorenovacov a vsetko mi kraaasne rastie. Tahave kvietky uz môzu mat tych 20 centi!! No jedna z byliniek mi akosi schne. Mam zasadenu 2x bazalku, pazitku - tieto rozoznam. Ale sadila som este tymian a medovku a jedna z nich sa neujala vobec, tak som ju ani nepresadzala a druhu som presadila - ale ktoru? A tato schne. Ma tymian alebo medovka akesi specialne poziadavky na vysadbu?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Baby, aj keď neskoro, ale chcela by som vám dať jednu veľmi dobrú radu od môjho otca, ktorý je odborník a vypestuje všetko len, aby nasr...l moju matku, že jej to nejde. Takže, ak to pestujete v črepníčku, najlepšie je, keď zasypete semienka zeminou a polejete, prikryť igelitovým sáčikom (desiatovým stačí) a nechať, kým nevyjdú prvé rastlinky. (od zakrytia,polievať už len do misky.)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

andreaS
Takze uz su aj presadane zo zakorenovacov a vsetko mi kraaasne rastie. Tahave kvietky uz môzu mat tych 20 centi!! No jedna z byliniek mi akosi schne. Mam zasadenu 2x bazalku, pazitku - tieto rozoznam. Ale sadila som este tymian a medovku a jedna z nich sa neujala vobec, tak som ju ani nepresadzala a druhu som presadila - ale ktoru? A tato schne. Ma tymian alebo medovka akesi specialne poziadavky na vysadbu?
Tiež zbožňujem bylinky. Mne to rastie ako burina. Medovkin lístoček keď zožmolíš, tak vonia po citróne. Mám to na záhrade a každý rok to musím zrezať. Rastie to ako divé. Mám tiež medovku, tymian, oregano, bazalku, rozmarín, mätu, pažítku, petržlen vňaťový (nie kučeravý) a zeler (ten tiež pestujem na balkóne na vňaťku.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

no a uz to tu je zas... vyschla mi tmava bazalka, aj to druhe neidentifikovane uplne a aj dvojo z kvietkov. Tie tahave kvietky rastu, uz im musim dat daku oporu, takze sa pokusim znova to setko zasadit. Alebo este lepsie vkracam do obchodu a kupim si hotove
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

Trošku amatérska otázočka :

Keď mi kvitne bazalka ,mám ju nechať alebo tie kvietky odstrihnúť aby sústredila sily na rast listov ?

ďakujem
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

nepolievas ich nahodou vela???
mne to robili bylinkz ked moja milovana mamicka nesetrila vodou na nich... Inak teraz uz na to nemam nervy a pekne som si kupila velikanske priesady v Baumaxe.
Skor ma trapi ze na listoch bazalky sa mi robia take blede flaky Nevie nikto nahodou z coho?
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Podla mojich skusenosti sa s bylinkami treba piplat dovtedy kym vyrastu tak do 10 cm (ak zo semienok), alebo tak 2 tyzdne, ak kupis priesady. Dovtedy trpezlivo strazim, aby vody nebolo vela ani malo (aby nevyschli, ale ani nevyhnili, aby nemali prudke slnko ale ani uplny tien.... Potom znesu akekolvek moje zaobchadzanie.
Pestujem si na balkone matu (vyborne je dat vetvicku maty do plnej mineralkovej flase, dcera to vola "zuvackova voda"), majoran, salviu, levandulu, bazalku, pamajoran........ okrem bazalky boli vsetky z tescovych nakupov, aj ked tam pisu, ze to su bylinky na okamzitu spotrebu a nie priesady.
Po kupeni som ich nechala 2-3 dni aklimatizovat na okne kde je slnko len rano, potom som ich presadila a nechala dva tyzdne na tom istom mieste, a odvtedy su na balkone - na okennom parapete, teda priclonene hornym balkonom, takze priame slnko dostanu az vtedy, ked uz nie je take prudke.
Polievam raz za dva dni, alebo ked vidim, ze si vodu pytaju, chudence (ked sa chystaju zacat vadnut).

Skusili ste uz platok rajciny, nan platok syra a na to listocek bazalky? Mnam, moje oblubene vecerne jednohubky....
0 0
mimuška mimuška

mimuška je offline (nepripojený) mimuška

elli
Skusili ste uz platok rajciny, nan platok syra a na to listocek bazalky? Mnam, moje oblubene vecerne jednohubky....
noooooooooo, ja mam najradsej syr mozzarela. MNAM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať