Zavrieť

Porady

Zmluva o správe - poplatky z omeškania

Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci je mozne, aby nam v novej zmluve bytove druzstvo dalo podpisat splnomocnenie na pravne ukony a ci si moze urcit urok+poplatok z omeskania az na 105% p.a.? Nie je to v rozpore so zakonom? Nechali sme zmluvu prerobit, ale je tam opat to iste, iba napisane inak a nutia nas to podpisat. Ako sa branit? Byty mame v osobnom vlastnictve, bytove druzstvo je iba spravcom. Na koho sa mozno obratit?
Za odpoved vopred dakujem.
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Nájdite si nového správcu, BD vedome porušuje zákon a spoplatňuje všetky - aj bežné úkony nepredstaviteľnými sumami, nehovoric o financiách domov...
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Úroky za omeškanie počítame 5.- Sk za každý deň. Môže byť ešte 0,05% z dlžnej sumy. Nie je to vysoká suma ale je účinná.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Podľa mňa by tie poplatky z omeškania mali ísť do vášho rozpočtu. To si ešte prever.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Poplatky z omeškania sú v zmysle obchodného zákona.
0 0
peton peton

peton je offline (nepripojený) peton

Povinnosti spravcu su uvedene v §8 a nasledovne zakona 182/93, ktory je tu prilozeny v plnom a aktualnom zneni. Doporucujem prestudovat.
Vyska uroku a poplatku z omeskania je neumerne vysoka, v pripade sudneho vymahania sud tuto vysku okamzite zamietne, resp. primerane znizi. Je vsak dolezite poznat zmluvu o vykone spravy a vyjadrenie k comu sa tieto uroky a poplatky z omeskania viazu. Vymozene uroky z omeskania su majetkom vlastnikov (idu do FO), poplatky z omeskania mozu a nemusia byt majetkom vlastnikov. Zavisi od toho co je dohodnute, za aku "neplechu" je poplatok pozadovany.
Avsak na druhej strane je tiez mozne, ze spravca takto vysokym urokom chce vytvorit akusi psychologicku hranicu, aby nedochadzalo k "mnozeniu neplatičov". Ma tak garantovanu stalost platieb a minimalne rizika pri plateni faktur od dodavatelov sluzieb. Tieto suvislosti vsak musite poznat vy vlastnici. Vy viete ako sa spravca sprava. Nie vsetko je na prvy pohlad zle.... ak vsak pristupuje k veciam arogantne a bez vysvetlenia, urcite stoji za uvahu vymena spravcu. :-)
0 0
sagitta sagitta

sagitta je offline (nepripojený) sagitta

Velmi pekne vsetkym dakujem. V zmluve nam pise, ze uroky a zmluvna pokuta, ak nezaplatime vcas najom, su "prijmom spravy spravcu". Neplaticov v bytovom dome nemame. Urcite si prestudujem tie zakony. Mohla by som sa este opytat? Prave teraz mi prisla do ruk nova zmluva, lebo sme si staru kazali prerobit, podpisy sa anulovali. No zrazu nam prisla nova zmluva (takmer nezmenena) a su tam ofotene stare podpisy. Moze bytove druzstvo zmenit nejaku cast zmluvy bez nasho nasledovneho suhlasu? BD sa brani tym, ze sme to predsa uz podpisali a anulovali iba kvoli tomu, co "uz zmenili", preto dalsie podpisovanie novej zmluvy netreba.. BD zmenit nemozeme, nie vsetci maju byty v OV. Premyslame nad obratenim sa na prokuraturu alebo Ministerstvo spravodlivosti.
Naposledy upravil sagitta : 15.02.08 at 12:46
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Na každej zmluve musia byť originálne podpisy. Nimi vyrobená zmluva je obyčajný zdrap papiera.
//nie vsetci maju byty v OV.
Ak je v OV viac ako 2/3 bytov, tak BD prehlasujete. Ináč máte smolu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

sagitta Pozri príspevok
Velmi pekne vsetkym dakujem. V zmluve nam pise, ze uroky a zmluvna pokuta, ak nezaplatime vcas najom, su "prijmom spravy spravcu". Neplaticov v bytovom dome nemame. Urcite si prestudujem tie zakony. Mohla by som sa este opytat? Prave teraz mi prisla do ruk nova zmluva, lebo sme si staru kazali prerobit, podpisy sa anulovali. No zrazu nam prisla nova zmluva (takmer nezmenena) a su tam ofotene stare podpisy. Moze bytove druzstvo zmenit nejaku cast zmluvy bez nasho nasledovneho suhlasu? BD sa brani tym, ze sme to predsa uz podpisali a anulovali iba kvoli tomu, co "uz zmenili", preto dalsie podpisovanie novej zmluvy netreba.. BD zmenit nemozeme, nie vsetci maju byty v OV. Premyslame nad obratenim sa na prokuraturu alebo Ministerstvo spravodlivosti.
Toto čo popisuješ je vizitkou veľkých "kvázi správcov"... nemám slov. Pozri si v zmluve možnosť vypovedania. Uplatnite výpoveď. Buď si nájdete nového správcu, alebo ak chcete ostať v správe tohto správcu, prerobte zmluvu na mandátnu zmluvu. Vy ste sami o sebe SVB jedna z foriem správy. V mandátnej zmluve presne určíte čo môže vo Vašom mene predmetný správca môže urobiť. Ale vždy len na základa poverenia, splnomocnenia od Vás. SVB je forma správy domu. A členmi sú všetci vlastníci bytov, tzn. jeden člen je u Vás BD. To je celé. Nemá žiadne iné práva ako ostatní členovia SVB. Nemáte problém prehlasovať
tohto vlastníka. Nevidím dôvod, aby mal zvláštne privilégia. Ani znenie v zmluve nie je v poriadku. Vždy má byť penále, pokuta od neplatiča príjmom FPOaU.
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 15.02.08 at 14:34
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

Prosim vas, ako asi vyzera ta mandatna zmluva? Tiez ideme poverit spravovanim firmu,a keby sem niekto hodil vzor, tak by nam velmi pomohol.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

http://www.prvakosicka.sk/download/Sample/Bb_RM.pdf
http://www.uctovnictvo.sk/index.php?...&limitstart=90 Popozeraj, prispôsob. Dúfam, že ako vzor postačujú.
0 0
gabikao gabikao

gabikao je offline (nepripojený) gabikao

Elenka, velmi pekne dakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Aby nedošlo k omylu, nevidím, kto bude vykonávať správu bytového domu.

Ak chcete uzatvárať s družstvom mandátnu zmluvu na výkon určitých činností, musíte mať zriadenú aj správu - buď spoločenstvo alebo nejakého správcu.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Podľa mňa je tú zmluvu ešte raz poriadne prečítať.Ja by som BD hneď tak z brucha neosuzoval, možno sú to maximálne "pokuty". Podľa mojich výpočtov nie sú síce 105%, ale sú aj tak dosť vysoké. Rátajte : Poplatok z omeškania 2,5 promile denne x 366 dní = 91,5% za rok /toto teda bude platiť keby bol dlžník v omeškaní 1 rok/, úrok z omeškania = dvojnásobok základnej sadzby NBS /v účasnosti ZS =4,25%p.a./ = 8,5% ra rok /p.a/
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som pochopila, že sa hlavne jedná, že majú v zmluve určené, že penále a zmluvná pokuta sú príjmom pre správcu a nie príjmom do FPOaU.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ja som pochopila, že sa hlavne jedná, že majú v zmluve určené, že penále a zmluvná pokuta sú príjmom pre správcu a nie príjmom do FPOaU.
Je to tak asi správne, pretože aj u miestneho miestneho BD , je toto penále príjmom správcu. Aj my v SVB keď dáme úrok z omeškania, alebo inú zmluvnú pokutu /neumytie chodby; pri opozdenom zaplatení - teda viacprácu pri účtovaní ai./ účtujeme po zaplatení do správy. Však spravidla s vymáhaním a dokladovaním má niekto prácu, tak je z toho za to odmenený.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

svojar Pozri príspevok
Podľa mňa je tú zmluvu ešte raz poriadne prečítať.Ja by som BD hneď tak z brucha neosuzoval, možno sú to maximálne "pokuty". Podľa mojich výpočtov nie sú síce 105%, ale sú aj tak dosť vysoké. Rátajte : Poplatok z omeškania 2,5 promile denne x 366 dní = 91,5% za rok /toto teda bude platiť keby bol dlžník v omeškaní 1 rok/, úrok z omeškania = dvojnásobok základnej sadzby NBS /v účasnosti ZS =4,25%p.a./ = 8,5% ra rok /p.a/

Skutočne to treba riadne prečítať a aj žiadať vysvetlenie. Niekedy sa kritizuje len z nevedomosti.

Naše družstvo na zhromaždení delegátov navrhlo, rozdebatovalo, pripomienkovalo, upravilo a prijalo pravidlá rozúčtovania všetkých platieb, s ktorými všetci delegáti súhlasili.
Niektoré poplatky z omeškania sú aj z obdobia, keď dlhy dotovalo družstvo. Najskôr bol pomer 80:20 v prospech družstva, teraz je to naopak. Za upomienky sa vyberá 50 Sk, čo je zaplatená práca + materiál + poštovné družstvu ... Ak sú v dome družstevné byty alebo nebytové priestory s neplatičmi, družstvo vždy peniaze pošle na účet domu a samo si dlh vymáha.

A ešte by som sa rada vyjadrila k debate družstvo verzus SVB : všetko je o ľuďoch.
Zhromaždenie delegátov v družstve je ako zhromaždenie v SVB. Niekde si vedia urobiť poriadok, inde nie.
Naši delegáti vymenili párkrát predstavenstvo a kontrolnú komisiu, teraz to funguje. Zo straty sme v zisku, nikoho na družstve neodbijú ani neoklamú, závažné problémy sa riešia na zhromaždení a prijímajú sa opatrenia. Orgány sú tam pre ľudí.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

svojar Pozri príspevok
Je to tak asi správne, pretože aj u miestneho miestneho BD , je toto penále príjmom správcu. Aj my v SVB keď dáme úrok z omeškania, alebo inú zmluvnú pokutu /neumytie chodby; pri opozdenom zaplatení - teda viacprácu pri účtovaní ai./ účtujeme po zaplatení do správy. Však spravidla s vymáhaním a dokladovaním má niekto prácu, tak je z toho za to odmenený.
Vidíš a ja si prácu s vymáhaním nezaplatených poplatkov za služby nič neikasujem. Všetko dávam do FPOaU. A to na BD sú koľkí čo pripravujú vlastníka alebo nájomcu do dražby, ja to robím za celé SVB úplne sama. Obehávam, dokladujem, počítam...
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Si skrátka dobrá duša a svojou prácou naviac zvyšuješ fond pre všetkých. To nie je myslené ironicky.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Nestanovil zákon, že penále sú majetkom domu a nie správcu ?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

gabikao Pozri príspevok
Prosim vas, ako asi vyzera ta mandatna zmluva? Tiez ideme poverit spravovanim firmu,a keby sem niekto hodil vzor, tak by nam velmi pomohol.
Túto som mala uloženú. Dúfam, že pomôže.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať