Zavrieť

Porady

Hnojenie

Ahojte - prosím Vás vie mie niekto poradiť, či existuje nejaká kniha alebo kde by bolo rozpísané čo sa čím hnojí - môžem použit na viaceré interiérové rastliny rovnaké hnojivo? a lepšie tekuté alebo sypané? Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fabiana je offline (nepripojený) Fabiana

    Fabiana
    zuzcirocka Pozri príspevok
    Ahojte - prosím Vás vie mie niekto poradiť, či existuje nejaká kniha alebo kde by bolo rozpísané čo sa čím hnojí - môžem použit na viaceré interiérové rastliny rovnaké hnojivo? a lepšie tekuté alebo sypané? Ďakujem...
    Zájdi do kníhkupectva resp. do knižnice a zameraj sa na hľadanie kníh o izbových rastlinách, v ktorých je komplexná pestovateľská technika. Moja mamina má pár takýchto kníh a sú tam aj dávky hnojenia. Presné tituly si ale nepamätám. Našla som na internete napr. toto: 1000 DOBRÝCH RÁD ZÁHRADKÁROM, VEĽKÁ KNIHA IZBOVÝCH RASTLÍN, IZBOVÉ RASTLINY, PRÍJEMNÝ ŽIVOT S KVETINAMI.
    Odborné informácie o hnojení môžeš nájsť v knižke:
    Ján Fecenko, Otto Ložek - Výživa a hnojenie poľných plodín, 2000

    Pár rád o hnojení rastlín
    1. Kvitnúcim rastlinám pridávajte hnojivo so zvýšeným obsahom fosforu.
    2. Po odkvitnutí hnojte bežným hnojivom na zelené rastliny (zvýšený obsah dusíka a draslíka)
    3. Doprajte rastlinám i stopové prvky, ktoré sa nachádzajú v minerálnych hnojivách
    4. Niektoré rastliny sú citlivé na určité prvky, preto potrebujú špeciálne hnojivá. Orchidey a bromélie sú citlivé na soli a musia sa hnojiť hnojivami s ich nízkou koncentráciou. Použiť možno špeciálne hnojivá na tieto rastliny, alebo bežné hnojivá na kvitnúce rastliny v slabšej koncentrácii, ako je uvedené na obale výrobku.
    5. Mladé rastlinky sa zásadne hnoja menej, pretože ich koreňová sústava nie je ešte dobre vyvinutá. Tak isto sa postupuje pri chorých rastlinách, ktoré sa najskôr musia zotaviť.
    6. Aj v zime sa hnojí menej, pretože je nižšia intenzita svetla. Čím sú nižšie teploty a svetlné podmienky, tým viac sa redukuje výživa.
    7. Na začiatku jari sa pomaly začínajú zvyšovať dávky živín, aby sa rastlina prispôsobila zmeneným svetelným podmienkam.
    8. Dôležité je poznať obdobie kvitnutia rastliny.
    9. Ak pokračujete s hnojením, podporuje to rast, ale spomaľuje tvorbu kvetov.
    10. Ak rastliny napríklad kvitnú v zime, obmedzte hnojenie už v júli/auguste.

    david93 je offline (nepripojený) david93

    david93
    ja mam taku skusenost ze vascinou ku vsetkym rastilnam co najdem na internete je aj ze ako ich hnojit.......

    vasulka je offline (nepripojený) vasulka

    mam rada život vasulka
    Pri ozdobných trávach a bambusu je napísané: Na jar pohnojiť plným hnojivom.
    Neviem, aké hnojivo tím myslia. Viete mi prosím niekto poradiť? Ďakujem. V.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    vasulka Pozri príspevok
    Pri ozdobných trávach a bambusu je napísané: Na jar pohnojiť plným hnojivom.
    Neviem, aké hnojivo tím myslia. Viete mi prosím niekto poradiť? Ďakujem. V.
    Plné hnojivo obsahuje všetky tri základné živiny: N, P, K.

    aviator je offline (nepripojený) aviator

    slovenský človek v kristových rokoch ...viac aviator
    Vicki Pozri príspevok
    Ja sa chcem opýtať či niekto nevie čim sa hnojí buxus.
    Buxusy bežne dobre prosperujú aj bez hnojenia, ale ak mu dáš plné hnojivo, asi mu to osoží.

    Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

    Jekyll
    Buxus je najlepšie prihnojiť neskoro na jeseň - nejakým "trochu dusíkatým" hnojivom typu 10-6-4 na báze močoviny a pod. Ale toto je v podstate nutné len v prípade, ak buxusom začnú žĺtnuť listy odspodu(!), resp. začnú bronzovatieť. To je príznak nedostatku dusíku. Inak skutočne buxusy rastú bez hnojenia. 10-6-4 sa dá dosiahnúť ako "trochu cereritu a trochu močoviny". Samozrejme - nie ku kmeňu, ale po obvode korunky, a aj to nie každý rok. Extenzívne hnojenie buxusu nesvedčí - je riedky, lístky sú nerovnomerné, atď.

    Ešte pridám jednu učebnicu:
    http://old.mendelu.cz/~agro/af/multitexty/index.htm
    Naposledy upravil Jekyll : 04.05.09 at 09:08

    Sharon je offline (nepripojený) Sharon

    Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac Sharon
    Keď som kupovala na trhovisku od jedného deduška Pepino gold poradil mi, že si mám na jeho hnojenie pripraviť zálievku z rôznych burín, ale najmä aby tam bolo dosť žihľavy. Konkrétne treba burinu zaliať vodou, nechať odstáť asi 14 dní, občas premiešať. Potom tým polievať rastliny ako hnojivom, treba to aj zriediť vodou. Pozná to niekto - má to účinok ako hnojivo?

    Sharon je offline (nepripojený) Sharon

    Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac Sharon
    Tak už mám to "prírodné" hnojivo urobené - viď príspevok vyššie, smrdí to teda poriadne, som zvedavá, ako budu po tom rastlinky prosperovať.

    AntekaK je offline (nepripojený) AntekaK

    AntekaK
    Ahojte, poradíte mi, ako zlikvidovať tekuté hnojivo na izbové rastliny, ktoré mám už po záruke?

    magno je offline (nepripojený) magno

    magno
    AntekaK Pozri príspevok
    Ahojte, poradíte mi, ako zlikvidovať tekuté hnojivo na izbové rastliny, ktoré mám už po záruke?
    no neviem,asi by som ho vyliala do zachodu

    sisima je offline (nepripojený) sisima

    sisima
    ja všetky hnojiva spotrebujem aj ked su uz po zaruke... nicomu to zatial neuskodilo...do zachodu to urcite nepatri...

    magno je offline (nepripojený) magno

    magno
    sisima Pozri príspevok
    ja všetky hnojiva spotrebujem aj ked su uz po zaruke... nicomu to zatial neuskodilo...do zachodu to urcite nepatri...
    som aj tusila,ale to bolo to prve co ma napadlo ...

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Patrí do biologického odpadu.Zmluvu s firmou má každá lekáren,lekári bežní ľudia neviem.

    rybanka71 je offline (nepripojený) rybanka71

    rybanka71
    zuzcirocka Pozri príspevok
    Ahojte - prosím Vás vie mie niekto poradiť, či existuje nejaká kniha alebo kde by bolo rozpísané čo sa čím hnojí - môžem použit na viaceré interiérové rastliny rovnaké hnojivo? a lepšie tekuté alebo sypané? Ďakujem...
    Ja som zašla do záhradkarskej predajne a tam mi poradili hnojivá tekuté na kvitnúce rastliny a práškové na vždy zelené nekvitnúce,a som spokojná, nehnojím úplne pravidelne,a hlavne sa riadim lunárnym kalendárom,pre niekoho možno hlúposť,ale mne sa to osvedčilo

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    AntekaK Pozri príspevok
    Ahojte, poradíte mi, ako zlikvidovať tekuté hnojivo na izbové rastliny, ktoré mám už po záruke?
    Aké vzniklo nebezpečenstvo použitím tekutého hnojiva po záruke? Dôjde k jeho rozkladu na nebezpečné látky, použi trocha sedliackeho rozumu.

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Hnojivo sa aj pri použití v pôde rozkladá, veď práve o tom to je.
    Ani potraviny po "dobe spotreby" sa nestávajú okamžite nepoživateľné. Je to však termín v ktorom m výrobca za ich 100% kvalitu neručí. Takmer všetky sú však aj po tomto dátume ešte nejakú dobu v pohode. Neexistuje časovaná bomba že presne pred týmto dátumom sú všetky dobré a po tomto zlé. Tie výrobky o tom nevedia. Samozrejme nechcel som tým niekoho nabádať na konzumáciu takýchto potravín...
    U hnojiva je to však podobné. Rozdiel je však v tom, že tu nejaké tie mikróby vlastne majú robiť ten rozklad, veď v pôde k tomu dochádza prirodzene. Vezmime si napríklad hnoj. Existuje dokonca aj jeho granulovaná verzia a tá je zabalená a má aj dobu spotreby... rovnako ako pri slivovici vekom nestráca na kvalite a možno dokonca naopak.
    Jednoducho povedané hnojivo po uplynutí doby spotreby podľa mňa nemá nejaké negatívne dôsledky...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.