Zavrieť

Porady

Zateplenie - ano/nie? (nový RD)

Zdravim,

chystame sa stavat podkrovny RD, zastavana plocha do 96m2. JZ Slovenska. Plynove kurenie (radiatory).

Snazim sa spravit si nazor na potrebnost zateplenia. Z doterajsich prispevkov som vycital ze ludia tu casto odporucaniu 25cm tehlu + 15-20cm zateplenie.

Pytam sa, lebo architekt s ktorym komunikujeme (starsi pan, ma vela skusenosti) nie je fanusikom zateplovania novostavieb.

Je mozne suplovat zateplenie RD hrubsou tehlou a kvalitnou omietkou?

(Chcem sa vydat strednou cestou - ani draha vystavba ani nie velka spotreba energii).

- Vie niekto poradit, kolko cca stoji zateplenie (300m2) a zvlast montaz.
- O kolko viac by stali hrubsie tehly, lepsia omietka?
Usporiadat
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ja som tiež neni zástanca extrémneho zatepľovania novostavieb. Aj tak jedna z najväčšiích strát tepla je oknami a vetraním. Ak zateplíte obvodové múry a strechu hrubšou izoáciou, síce zmenšíte tepelné straty obvodovými múrmi a strechou, ale percentuálne potom vyskočia napr. straty vetraním. Takže nastúpi rekuperačná jednotka, aby sa znížili. Je to večný kolobeh.

Napr. Ytong P2-400 hr. 375 mm má R=3,75 , norma požaduje 3,00. Podľa mňa úplne postačuje bez zateplenia.

Samozrejme pokiaľ sa nerozprávame o nízkoenergetickom dome. Tam je to o niečom inom.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Straty na vetranie niesu take velke. Ja mam napr. tepelne straty domu okolo 5kW, z toho vetranim iba 0.5kW, kedze ale budem mat rekuperaciu, tak je to este menej. Rekuperaciu by to chcelo aj v dome bez zateplenia, to je jedno, cerstvy vzduch je cerstvy vzduch, spoliehat sa na vetranie 5cm dierami medzi oknom a murom sa dnes uz neda.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

AndrejG Pozri príspevok
Straty na vetranie niesu take velke. Ja mam napr. tepelne straty domu okolo 5kW, z toho vetranim iba 0.5kW, kedze ale budem mat rekuperaciu, tak je to este menej. Rekuperaciu by to chcelo aj v dome bez zateplenia, to je jedno, cerstvy vzduch je cerstvy vzduch, spoliehat sa na vetranie 5cm dierami medzi oknom a murom sa dnes uz neda.
5kW je dosť málo. Gratulujem. Ináč tú vetu o tých 5cm som vôbec nepochopil.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Vetra sa kvoli LUDOM !

Myslite ze ked nedate polystyren ale "LEN" 375 YTONG tak to budete mat priedusnejsie ? o kolko ?

Kolko by ste vydrzali dychat v POLYSTYRENOVEJ a kolko v YTONGOVEJ kocke ?

Pokial sa clovek boji izolovat kvoli plesniam - tak to nemusite mat z polystyrenu ziadnu obavu - on to nerobi.
Je to kvoli tomu ze sa napr. vymenia okna, ktore su tesne a cez ne nefuci.
Je jedno ci je potom polystyren alebo suvisli murovaci material - tadial vzduch von nedostanete.
Potom ma polystyren vyhodu hlavne tom ze izoluje lepsie - tym je vacsia povrchova teplota steny vnutri a tym je mensie riziko plesni. Kazdopadne treba vhodnu hrubku aby sa rosny bod dostal mimo muriva.

Samozrejme ked niekto nevetra a slabo kuri ( pozor na tepelne mosty ...) - tak sa nic ine ako plesne ocakavat neda - a je jedno ci je to mur stary, novy, zatepleny alebo nie.


Naspat k otazke.

Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.

Ale nemusite ho davat - mozete kludne stavat ako kedysi ti stary majstri z plnej teply (zdravy to prirodny material ) - a to iste R dosiahnete hrubkou "len" 1,72 metra.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

r.galovic Pozri príspevok

Napr. Ytong P2-400 hr. 375 mm má R=3,75 , norma požaduje 3,00. Podľa mňa úplne postačuje bez zateplenia.
Ano postacuje - z hladiska normy.
Ale preco nemat viac a tym viac usetrit ? Vsetko je to len o vstupnych nakladoch a naslednych usporach - TO si treba prepocitat.

Ked norma povie ze vyhovuje osobne auto ktore ma spotrebu 8l/100km - kupim si take za 400 000,- alebo za 450 000,- si kupim take co ma spotrebu 5l/100km ?

Pokial jazdim malo je mozne ze sa mi tych 50 000,- vrati velmi pomaly (pripadne vobec).
Ale pokial jazdim vela - viem ze sa mi to vrati velmi rychlo a uz len ziskavam.

To iste plati aj o izolovani budov a pod.
Je jasne ze pokial kurim vlastnym drevom a nemam problem si ho nachystat a kurit s nim - tak je zbytocne vrazat do zateplovania.
Pokial vsak platim napr. PLYNOM, ktory pojde s cenou stale len hore - tak je velmi vhodne si prepocitat ake vstupne naklady mi kolko usetria v buducnosti. (nehladiac na normu , ktora sa takztiez bude do buducna len zvysovat)
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

jojkoz Pozri príspevok
Vetra sa kvoli LUDOM !

Myslite ze ked nedate polystyren ale "LEN" 375 YTONG tak to budete mat priedusnejsie ? o kolko ?

Kolko by ste vydrzali dychat v POLYSTYRENOVEJ a kolko v YTONGOVEJ kocke ?

Pokial sa clovek boji izolovat kvoli plesniam - tak to nemusite mat z polystyrenu ziadnu obavu - on to nerobi.
Je to kvoli tomu ze sa napr. vymenia okna, ktore su tesne a cez ne nefuci.
Je jedno ci je potom polystyren alebo suvisli murovaci material - tadial vzduch von nedostanete.
Potom ma polystyren vyhodu hlavne tom ze izoluje lepsie - tym je vacsia povrchova teplota steny vnutri a tym je mensie riziko plesni. Kazdopadne treba vhodnu hrubku aby sa rosny bod dostal mimo muriva.

Samozrejme ked niekto nevetra a slabo kuri ( pozor na tepelne mosty ...) - tak sa nic ine ako plesne ocakavat neda - a je jedno ci je to mur stary, novy, zatepleny alebo nie.


Naspat k otazke.

Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.

Ale nemusite ho davat - mozete kludne stavat ako kedysi ti stary majstri z plnej teply (zdravy to prirodny material ) - a to iste R dosiahnete hrubkou "len" 1,72 metra.
Celé som to akosi nepochopil. Tento príspevok nemá hlavu ani pätu. Možno je to ale vo mne. Kto hovoril o "priedušnosti". Otázka znela, že investor chce ísť strednou cestou. Takže podľa mňa zateplovanie materiálu, ktorý vyhovuje požiadavkám normy je zbytočné. Howg.
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

r.galovic Pozri príspevok
Celé som to akosi nepochopil. Tento príspevok nemá hlavu ani pätu. Možno je to ale vo mne. Kto hovoril o "priedušnosti". Otázka znela, že investor chce ísť strednou cestou. Takže podľa mňa zateplovanie materiálu, ktorý vyhovuje požiadavkám normy je zbytočné. Howg.
A vy si myslite ze stena s 375 YTONGU je lacnejsia ako napr. 250 YTONG + 10cm polystyrenu (ktory ma daleko lepsiu izolaciu a tym aj uspory do buducna) ?

(len tak pomimo YTONG 375 P2-400 (pokial nieje LAMBA) ma R = 3,32 m2.K/W a aj to len s malou vlhkostou v laboratornych podmienkach.
Cize v skutocnosti to bude tesne na hranici normy.)
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

jojkoz Pozri príspevok
Je fakt ze nemusite pouzit tenky mur + izolaciu.
Jediny rozdiel je v tom, ze napriklad tepelný odpor R=2,0 m2.K/W
dosiahnete s 8 cm polystyrenu.
- niektori odporucaju tenky tehlovy mur 25 + izolacia
- vraj podobne tepelne vlastnosti ma hruby mur (tehla 44) a netreba uz izolaciu. Ini vsak vravia ze takyto mur bez izolacie "premrza", co nie je vhodne.

Ako argument proti izolacii som pocul to, ze zimy su stale teplejsie, staci pouzit dobru omietku a izolacia je zbytocne draha.


Moja otazka preto: existuju take "specialne" omietky, ktore by suplovali izolaciu? A ich pouzitie (pripadne aj s hrubsim murom) by bolo lacnejsie ako izolovanie tenkeho muru? (pri zachovani tepelneho odporu)
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

mlaco Pozri príspevok
- niektori odporucaju tenky tehlovy mur 25 + izolacia
- vraj podobne tepelne vlastnosti ma hruby mur (tehla 44) a netreba uz izolaciu. Ini vsak vravia ze takyto mur bez izolacie "premrza", co nie je vhodne.

Ako argument proti izolacii som pocul to, ze zimy su stale teplejsie, staci pouzit dobru omietku a izolacia je zbytocne draha.


Moja otazka preto: existuju take "specialne" omietky, ktore by suplovali izolaciu? A ich pouzitie (pripadne aj s hrubsim murom) by bolo lacnejsie ako izolovanie tenkeho muru? (pri zachovani tepelneho odporu)
mur 25 cm + izolacia - podstatne AKA ?

Napriklad 10 cm polystyrenu ma zrejme vacsi tepelny odpor ako cela 44 tehla.
Cize pri prvej skladbe stale mate k dobru viac ako polovizu tej 44 - cize 25 tehlu.

Ono si treba hlavne uvedomit ( A PREPOCITAT !) ze cena izolacie (povedzme polystyrenu) je hodne nizka oproti celkovym nakladom na fasadu.
njdrahsia je hadam robota + lesenie. Omietka a farba tam musi ist v obidvoch pripadoch.
Cize cena naviac je len samotny izolacny material + jeho upevnenie.
Taktiez je rozdiel ci dam na izolaciu tenku vrstvu zo sietkou. Alebo napr. priamo na tehlu hrubu vrstvu omietky.


Ze zimy su stale teplejsie - a co leta ? su chladnejsie ? - lebo izolacia funguje obidvoma smermy
To ze par zim bolo miernych neznamena ze to tak bude aj v buducnosti. - a ako som pisal vyssie - cena fasady je daleko vyssia ako samotneho izolantu.
Naposledy upravil jojkoz : 12.03.08 at 12:36
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

jojkoz Pozri príspevok
Taktiez je rozdiel ci dam na izolaciu tenku vrstvu zo sietkou. Alebo napr. priamo na tehlu hrubu vrstvu omietky.
Aky je tam rozdiel z hladiska ceny a z hladiska tepelnej izolacie? (prip. ine rozdiely?)
0 0
Peter Briatka Peter Briatka

Peter Briatka je offline (nepripojený) Peter Briatka

Ja doporučujem TEPELNE IZOLOVAŤ. Pozor, tu sa často zamieňajú pojmy "Zateplenie" a "Tepelné izolovanie"... Keďže ste z JZ Slovenska... zateplenie nie je také nutné... Ako dôležitejšie sa mi javí - tepelná izolácia proti letnému prehrievaniu interiéru v kombinácii s vhodnou reflexnou úpravou skiel.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Ale veď ja som nepovedal, že dodatočná izolácia je zlá, alebo že to je nezmyysel robiť. Je to vec výborná, ba priam úžasná. Eliminuje sa tým dosť nepriaznivých záležitostí, napr. niektoré tepelné mosty. Všetko je ale vec priorít. Treba si prepočítať návratnosť investície. Ale keď poviete investorovi, že za cenu zateplenia môže mať perfektnú kuchynskú linku, tak si myslím že každý začne trochu uvažovať iným smerom. Hovorím len o tom dodatočnom polystyréne, lepidle, kotvách, práce a zničených vrtákov. Za predpokladu, že sieťkovanie a finálna omietka je taká istá v obidvoch prípadoch.

PS. Trvám na tom že výpočtový súčinitel tepelnej vodivosti lambda Ytongu P2-400 pri 0% vlhkosti je 0,09 W/m.K. Pri 6% je to 0,11

Ak môže obsahovať vlhkosť pórobetón, tak ju môže obsahovať aj polystyrén.
Všetko je relatívne, ale aj tak nejaké kritérium pre porovnávanie musí byť. Podľa mňa je to tých 0% vlhkosti v laboratórnych podmienkach.
Naposledy upravil r.galovic : 12.03.08 at 14:11
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

r.galovic Pozri príspevok
5kW je dosť málo. Gratulujem. Ináč tú vetu o tých 5cm som vôbec nepochopil.
To som myslel obrazne, byvam momentalne v 15-20 rocnom dome, ktory sa staval tak ako sa kedysi stavalo, vsetko vyzera poctivo urobene, ale ked fuka poriadny vietor, tak citim ako popri oknach fuka, takze v takom dome samozrejme netreba vela vetrat, pochybujem, ze je tu vlhkost nad 50%.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

r.galovic Pozri príspevok
Treba si prepočítať návratnosť investície. Ale keď poviete investorovi, že za cenu zateplenia môže mať perfektnú kuchynskú linku, tak si myslím že každý začne trochu uvažovať iným smerom. Hovorím len o tom dodatočnom polystyréne, lepidle, kotvách, práce a zničených vrtákov. Za predpokladu, že sieťkovanie a finálna omietka je taká istá v obidvoch prípadoch.
Mne vychadza eps na nejakych 20tis. a lepiaca malta na nejakych 6tis. Sietku a maltu na stierku by bolo treba aj keby sa robila iba omietka. Takze fasada bez zateplenia by bola lacnejsia o 26 tisic. Naklady na kurenie by boli bez zateplenia 5-6 tis. mesacne(mam 24-30 tehlu), s izolaciou cakam okolo 1-2 tis. Teraz som v trosku mensom dome, kde je kvader, tusim 30-40tka a plyn stoji tych 5tis.+-, takze podla toho som to odhadoval. Takze absolutne nieje o com!
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Perfektna kuchynska linka, to je pre mna osobne ekvivalent 300tis. a viac.
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Mne to vyšlo cca 100.000,- Sk

Plocha fasády 180 m2 (stredne veľký rodinný dom)
Polystyrén EPS 8cm 108 Sk/m2
Lepidlo 40 Sk/m2
Rozperné kotvy 4 ks/m2 - 3 Sk/ks
Práca 350 Sk/m2 (lepenie, vŕtanie, kotvenie, brúsenie)
Soklová lišta 40 m - 60 Sk/m
Rohovníky - 70 m - 15 Sk/m

Spotreba plynu na kúrenie v dome vyhovujúcom teplotechnickým normám - cca 2000 Sk/mes

Úspora cca 20 % - 400 Sk/mes = 4800 Sk/rok

Návratnosť investície - 20,3 roka

Výpočet má informatívny charakter, ceny sa môžu líšiť podľa regiónu.
Neberte to ako návod a presný výpočet pre každú stavbu.
Materiály a ceny ú použité z certifikovaného zatepľovacieho systému.

Nie je zohľadnená stúpajúca cena energií.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

r.galovic Pozri príspevok
Mne to vyšlo cca 100.000,- Sk

Plocha fasády 180 m2 (stredne veľký rodinný dom)
Polystyrén EPS 8cm 108 Sk/m2
Lepidlo 40 Sk/m2
Rozperné kotvy 4 ks/m2 - 3 Sk/ks
Práca 350 Sk/m2 (lepenie, vŕtanie, kotvenie, brúsenie)
Soklová lišta 40 m - 60 Sk/m
Rohovníky - 70 m - 15 Sk/m
Ale napocitaj aj fasadu bez zateplenia. Soklovu listu netreba, ja nedavam, kotvy takisto. Rohovniky snad budes davat aj bez zateplenia, aby tie rohy pekne vyzerali. Z tej ceny 350/m2, keby si nedaval zateplenie, aj tak vypytaju 200/m2 za sietku, stierku a omietku, ked nie viac.(Ja mam cenu 300/m2, v tom je zateplenie aj s omietkou).
0 0
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

r.galovic Pozri príspevok
Spotreba plynu na kúrenie v dome vyhovujúcom teplotechnickým normám - cca 2000 Sk/mes

Úspora cca 20 % - 400 Sk/mes = 4800 Sk/rok

Návratnosť investície - 20,3 roka

Výpočet má informatívny charakter, ceny sa môžu líšiť podľa regiónu.
Neberte to ako návod a presný výpočet pre každú stavbu.
Materiály a ceny ú použité z certifikovaného zatepľovacieho systému.
dakujem za info!
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

mlaco Pozri príspevok
dakujem za info!

Lenze ked z jeho vypoctu vynechame to co treba aj na klasicku fasadu bez zateplenia - tak ta navratnost bude polovicna.

Ked si zoberiem ze BEZ MATERIALU - cisto len robota na fasade bude 200 sk/m2 tak pri 180 m2 to je 36000,- ktore (okrem ineho) v tom vypocte nemaju co robit.

Cize NAVYSEna cena izolovanim je v takomto pripade 67 000,- kde je ta navratnost uz len 14 rokov.

A to ako som uz pisal pocitam pri klasickej omietke LEN s CENOU ROBOTY ! - tam tiez cosi stoji material - a tym padom navratnost ide este dalej dolu
0 0
r.galovic r.galovic

r.galovic je offline (nepripojený) r.galovic

Však jasné. Cena práce môže byť rozdielna. Som ale presvedčený, že v Bratislave a okolí je cena práce za m2 komplet zateplenia 500 až 600 Sk. Takže keď odrátame prácu za omietanie a naťahovanie sieťky s lepidlom tak tá cena 350 Sk/m2 môže byť reálna (nie som cenár). Hovorím o certifikovanej firme na realizáciu komplexného zateplovacieho systému. Jasné že hociktorý šikovný živnostník má ceny nižšie. Soklovú lištu a rozperné kotvy odporúčam použiť. S tými rohovníkmi je to pravda.

Ale každý nech si konkrétne vo svojom prípade spočíta ako to vychádza.

Prípadne nech dá spraviť presnejšiu cenovú ponuku konkrétnej firme pre porovnanie cena bez tepelnej izolácie a cena s tepelnou izoláciou.

A ešte chcem pripomenúť, že píšem o stavebnom systéme Ytong. Viem že pri priečne dierovaných tehlách je trochu iná situácia, a z hľadiska pracnosti je výhodnejšia tepelná izolácia.

Uvítal by som keby tu niekto napísal praktické skúsenosti, aký cenový rozdiel vznikol dodatočnou izoáciou fasády novostavby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať