Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD na manželku

Dámy a páni kolegovia,

rád by som sa dozvedel Váš názor na uplatnenie §11 ods. 1. b).
Daňovník je živnostník a jeho manželka na MD. V roku 2004 manželka nemala žiaden iný príjem okrem príjmu podľa §6 zo spoločenstva vlastníkov lesov bez právnej subjektivity nasledovne:
Podiel na príjmoch: 40 tis.
Podiel na výdavkoch: 10 tis.
K výplate: 30 tis.
Čo si môj daňovník môže uplatniť na manželku?
a) 80832-40000=40832
b) 80832-30000=50832

Ide tu o definíciu "vlastného príjmu" a som pri tom na rozpakoch.

Za Vaše názory Vám ďakujem




Usporiadat
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Ja si myslím že môžeš odpočítať iba 40 832,-.
0 0
anto anto

anto je offline (nepripojený) anto

ekonóm
Plne súhlasím s tým, že je možné odpočítať len čistý príjem po odrátaní nákladov, samozrejme to treba mať zdokumentované, aby tie náklady boli súčasťou tých príjmov, nie za niečo iné /pracie prášky /
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Tiež som za a) 40832,--Sk.
0 0
jeso jeso

jeso je offline (nepripojený) jeso

moj názor - 40 832,- Sk
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Započítavaju sa hrubé príjmy. Ak manželka je na MD, poberá materské alebo rodičovský príspevok? Materské sa započítava do vlastných príjmov manželky, rodičovský príspevok nie.
Takže, ak poberá roričovský príspevok, tak sa dá odpočítať 40 000 Sk, ak poberá ešte materské, tak minus aj túto davku.
0 0
monikaM monikaM

monikaM je offline (nepripojený) monikaM

je potrebne dokladovat prijem - matersky prispevok? ak ano, v akej podobe (je potrebne ziadat vypis zo SP?)
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Aby som upresnila svoj predošlý príspevok. Z celkovej nezdaniteľnej sumy 80 832 Sk sa musí odpočitať hrubý príjem manželky vo výške 40 000 Sk, teda odpočet zo základu dane u manžela je vo výške 40 832 Sk. Avšak, ak by poberala materské, tak z týchto 40832 Sk je potrebné odratať aj úhrnnú sumu materského za rok 2004. teda odpočet zo základu dane u manžela ešte by sa znížil o túto čiastku.
V prípade, ak poberá rodičovský príspevok, tak už z týchto 40 832 Sk už nič netreba odpočítavať, pretože je to štátna sociálna davka.
0 0
Vlastas Vlastas

Vlastas je offline (nepripojený) Vlastas

žena
Ja mám otázku k nezdaniteľ.časti ZD na manželku:
Mám kolegu ktorý sa oženil 20.11.2004, je študentka VŠ nemá žiadne príjmy, je možné aby si uplatnil nezdaniteľnú časť na manželku za rok 2004. Ak áno vo výške alikvotnej 2/12 alebo v celej výške ????? Díky.
0 0
anna.b anna.b

anna.b je offline (nepripojený) anna.b

Podľa § 11 ods. 4 zákona o daniach z príjmov dokonca len 1/12 nezdaniteľnej sumy (len za december). Počítajú sa iba tie kalendárne mesiace, u ktorých bola podmienka nároku na zníženie daňového základu splnená na začiatku mesiaca, teda k 1.dňu mesiaca. Oženil sa až 20.11 - za november si alikvotnu nezdaniteľnú sumu uplatniť nemôže.
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Ďakujem všetkým za Vaše názory. Plne sa stotožňujem s tým, že budeme jej príjem brať pre účely odpočítateľnej položky brutto, t.j. odpočítateľná položka manžela na manželku bude 40832. Pri otázke som samozrejme abstrahoval od materského príspevku a iných príjmov aby som to nekomplikoval. Ale Naile to aj tak vyčerpávajúco zdokumentovala. Odpoveď anto som nepochopil.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím vas ak danovnik zrusil al. prerusil zivnost v priebehu roka 2004 a jeho manzelka za rok 2004 poberala iba rodicovsky prispevok moze si na manzelku uplatnit celu NČ 80 832, al. to musi prepocitat iba na mesiaca prevadzkovania zivnosti? Prosim o urychlenu radu, je to surne!!!!!!!!!!!!!
0 0
Naile Naile

Naile je offline (nepripojený) Naile

Môže uplatniť na manželku celú nezdan. sumu 80 832 Sk.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Dakujem za pomoc!!!
Naile
Môže uplatniť na manželku celú nezdan. sumu 80 832 Sk.
0 0
valientova valientova

valientova je offline (nepripojený) valientova

Pripočítavajú sa aj nemocenské dávky do príjmu manželky ????Materská sa pripočíta ale neviem čo ND.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
áno, nemocenské dávky sú vlastným príjmom manželky
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Ako je to ale potom s podavanim DP k dani z prijmov manzelky? Ma podat DP? Ma tam uviest matersku, ak bola nad 40.416? Ine prijmy som nemala, len matersku a potom rodicovsky prispevok. DP som nepodala a teraz neviem, ci som nemala.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ala13
Ako je to ale potom s podavanim DP k dani z prijmov manzelky? Ma podat DP? Ma tam uviest matersku, ak bola nad 40.416? Ine prijmy som nemala, len matersku a potom rodicovsky prispevok. DP som nepodala a teraz neviem, ci som nemala.
http://www.porada.sk/showthread.php?p=75203#post75203
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Naile
Aby som upresnila svoj predošlý príspevok. Z celkovej nezdaniteľnej sumy 80 832 Sk sa musí odpočitať hrubý príjem manželky vo výške 40 000 Sk, teda odpočet zo základu dane u manžela je vo výške 40 832 Sk. Avšak, ak by poberala materské, tak z týchto 40832 Sk je potrebné odratať aj úhrnnú sumu materského za rok 2004. teda odpočet zo základu dane u manžela ešte by sa znížil o túto čiastku.
V prípade, ak poberá rodičovský príspevok, tak už z týchto 40 832 Sk už nič netreba odpočítavať, pretože je to štátna sociálna davka.
Nic sa nezmenilo ani v tomto roku? Stale plati, ze ak robim danove priznanie manzelke, nemusim jej zdanit ani matersky ani rodicovsky prispevok, ale ak ju uplatnujem ako odpocitatelnu manzelovi, tak matersky prispevok musim od 87936 odpocitat a rodicovsky nie?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ala13
Nic sa nezmenilo ani v tomto roku? Stale plati, ze ak robim danove priznanie manzelke, nemusim jej zdanit ani matersky ani rodicovsky prispevok, ale ak ju uplatnujem ako odpocitatelnu manzelovi, tak matersky prispevok musim od 87936 odpocitat a rodicovsky nie?
Materský príspevok a prípadne iné príjmy sa počítajú do príjmu manželky pri nároku na odpočet nezdaniť. čiastky.
Rodičovský príspevok je štátna dávka a nezahrňuje sa do príjmu manželky.
Naposledy upravil Tweety : 29.01.06 at 13:36
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

Ak si chce FO uplatniť nezdaň.časť na manželku , ktorá od 31.1.2005 poberá invalid.dôchodok ako onkolog.pacient a do 30.1.2005 nebola zamestnaná, ani evidovaná na ÚP (tuším bola len PN), aké doklady musí FO doložiť k daň.priznaniu? Môže si uplatniť celú nezd.časť za rok 2005?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať