Zavrieť

Porady

popínavé jahody

Prosím o radu,resp.skúsenosť s pestovaním popínavých jahôd "Mont Everest"
ktoré momentálne ako novinku ponúka firma Direkt Market, Nová Dubnica. Hlavne ma zaujíma, či sú odolné aj voči mrazom a prezimujú voľne v pôde, ako iné druhy jahôd.
Srdečne ďakujem a prajem všetkým pekný deň.
Usporiadat
david93 david93

david93 je offline (nepripojený) david93

prezimuju bez problemov....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Stevo83 Stevo83

Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

Ahoj. David. ty si mal ten druh jahod?? ja niesom zahradkar a byvam v byte, preto ma zaujala reklama na nich ale nepoculi o tom ani moji znami co maju nejake tie zahradky, tak ak vies nieco blizsie, tak porad. Dik
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Môj otec je dovolím si povedať, že riadny pestovateľ a jahody - tie má celý rok , ešte aj cez zimu mu rodia v kvetináčoch a ten tvrdí, že je to blbosť, čo mal kvázi vyššie jahody, tak boli do výšky kolena, ale nič viac, neviem si predstaviť, tie čo tam uvádzajú, mne to príde ako riadna fotomontáž, ale rada sa dám poučiť a verím, že hodí hrdý majiteľ aj nejaké foto svojich.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Jedna moja kolegyna kupila popinave jahody od Starkla. Zasadila ich podla navodu do zeme, ale urodu nemali ziadnu. No a na dalsi rok ani nevyklicili.
0 0
Stevo83 Stevo83

Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

Ahojte.. ja sice niesom ziadny velky pestovatel, ale maju to vo viacerych internetovych obchodoch s kvetmi, takze si nemyslim, ze by si vsetci dovolili klamat zakaznikov.. nasiel som na jednej ceskej stranke-forum- ties staznosti, ale bol tam aj prispevok niekoho mudrejsieho a ten vysvetlil, ze je to dobra rastlina, len sa treba o nu spravne starat... tak neviem, asi si objednam 1-2 rastlinky a skusim to.
0 0
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Ja som pred niekoľkými rokmi na toto tiež naletel a od tých čias sa mi smeje celá dedina, susedia mi ponukali dokonca rebrík na ich oberanie a pod, ale nie že neboli popinavé, ale ani nezarodili. Možno, že za niekoľko rokov sa to vylepšilo, ale ja tomu neverím. Kto chce popínavé, môže si ich pestovať aj sám, stačí stará kuka nádoba, do ktorej treba vysekať diery a do nich vkladať odnožia, alebo niečo podobné urobiť v niečom vyvýšenom napr vedrá z UH a pod.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Stevo83 Pozri príspevok
Ahojte.. ja sice niesom ziadny velky pestovatel, ale maju to vo viacerych internetovych obchodoch s kvetmi, takze si nemyslim, ze by si vsetci dovolili klamat zakaznikov.. nasiel som na jednej ceskej stranke-forum- ties staznosti, ale bol tam aj prispevok niekoho mudrejsieho a ten vysvetlil, ze je to dobra rastlina, len sa treba o nu spravne starat... tak neviem, asi si objednam 1-2 rastlinky a skusim to.
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
0 0
Stevo83 Stevo83

Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

Aj mne sa to zda dost divne.. prinajmensom este nerozsirene, ale v dnesnom case roznych genetickych uprav je skoro vsetko mozne.... prikladam odpoved toho ceskeho chlapika, co nieco vysvetloval okolo tych jahod: "Převislé jahody

V posledních létech je velmi oblíbené pěstování ,,tzv převislých"jahod.
Dá se říci že to není nic nového a že je to do jisté míry REKLAMNÍ TRIK
na podporu pěstování jahod na balkonech,pěstování něčeho jiného jak muškátu.V tomto případě je třeba si to trochu ujasnit.
1.jednouplodíci odrůdy plodí jednou a vytváří většinou velké množství šlahounů se sazenicemi, ktere do podzimu zakoření a po dormaci(musí prodělat chladové období) příští rok kvetou a plodí.Pro pěstování v truhlících nepoužitelné.
2.staleplodicí,tady se většinou zařazují odrůdy které remontují,opakují kvetení,bud s přestávkou nebo i bez ní a kvetou až do konce vegetace.
Většina novějších odrůd registrovaných u nas jsou ze Skotka a málo odnožují.V odrůdových zkouškách jsou již odrůdy mnohem kvalitnější s předpokladem brzkého uvedení na trhu
3.Vposledních několika letech byly zejména zahraničními firmami uvedeny na trh tzv .převislé jahody.V převážné většině se jedná o HYBRIDNÍ odrůdy zahraničních firem.Jsou množeny semeny a ceny sazenic jsou poměrně vysoké.Tyto vysoce výkoné hybridy by se dále množit semeny neměly ,protože v dalších generacích dochází k velké variabilitě genů a tím i vlastností.Bohužel ale je bežné a dokonce i v televizi doporučované takovéto množení.
Originál hybridní sazenice velmi dobře kvetou,vytváří velkké množství šlahounů na kterých se vytváří květy a následně plody.Takto plodí až do podzimu.Při umístění do zimní zahrady není vzácností mít čerstvé plody na vánoce.
Dokonce jsme se setkal s odrůdami které žádný zimní klid nepořebují a pokud se vytvoří příznivé podminky jsou schopny plodit celou zimu a na jaře opět pokračovat.
U takto pěstovaných rostlin ovšem dochází k tomu že následujíci rok neudělají žádné šlahouny a odnože.
V běžných podmínkách balkonů a běžných pěstitelů je nutné se vyvarovat nejčastějších chyb.ASI NEJVĚTŠÍ JE PŘELITÍ.Jahodník sesnáší trvale zamokřený substrát a často mnoho sazenic uhnije ještě před kvetením a plodností.Tvorba plodů vyžaduje hnojení,nejlépe KRISTALON JAHODA a podobné speciální hnojiva na jahody.Bez obav z chemie,radej každou zálivku a malo než vůbec nebo nárazově.
Na podzim je nutno umístit sazenice na zahony ,bud z truhlíkem nebo bez,volně na balkoně mrazy většinou nepřežijí.
Pokud je někdo chce pěstovat ze SEMEN,doporučuji je nejprve otestovat na záhonech a vybrat si pro následující rok mladé sazeničky do truhlíků.Vyvarujete se sklamání,pokud totiž včely přenesly pyl z jednouplodících odrůd ,tak další rok při pěstování ze semen budete mít většinou jahody plodici jednou a velké množství šlahounů bez květů a plodů.
Problémů bývá často více ,pokud budu mít čas mohu tady postupně na některé dotazy odpovědět. Miroslav Chovanec "
Tak uz fakt neviem.. ja to risknem a obetujem tu stovku-dve a uvidime ..
0 0
Stevo83 Stevo83

Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

arizona Pozri príspevok
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
Ahoj. Ano.. je to tak, ale chcem objednat od firmy, co predava cez online obchod kvety a pod... napr sieberz sk
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Stevo83 Pozri príspevok
Ahoj. Ano.. je to tak, ale chcem objednat od firmy, co predava cez online obchod kvety a pod... napr sieberz sk
...to je už iné, ja som narážala skôr na ten Direkt Market.
Napíšte potom ako sa jahôdkám darí, a pošlite foto pre nás "neveriacich"
veľa úspechov!
0 0
Stevo83 Stevo83

Stevo83 je offline (nepripojený) Stevo83

arizona Pozri príspevok
...to je už iné, ja som narážala skôr na ten Direkt Market.
Napíšte potom ako sa jahôdkám darí, a pošlite foto pre nás "neveriacich"
veľa úspechov!
Dik. Aj ja som pozeral na nete o tej firme a nevidel som ziaden tovar, co sa rastlin tyka, mali tam iba nejake vitaminy a pod pre ludi... tak je to dost divne.. ale maju to skoro v kazdom online "kvetovom" obchode..aj strkl a ostatny vecsi dodavatelia, len Starkl je dost drahy...
tak sa majte idem to objednat..
0 0
Norman03 Norman03

Norman03 je offline (nepripojený) Norman03

UZ TO NIEKOMU DOSLO ?????..........ALEBO TO UZ NIEKTO MA ZASADENé ????
0 0
janka a danka janka a danka

janka a danka je offline (nepripojený) janka a danka

no super ze som natrafila na tuto temu, rodicia sa nechali zblbnut tou reklamou a dosli im rastliny, nerastu nejak extra moc ale ten navod, boze to budem musiet skopirovat aby ste to videli, stava sa to do takej pyramidy, alebo viac nadob nad seeba a tak prevysa jedna jahoda cez druhu, nieje to jedna rastlina od vrchu az po spod, a este ked to zacne rodit tak som zvedava ci to bude mat take obrovske plody, je to jeden velky podvod, nasi sa poucili za 500 sk, dufam ze na ine kraviny nenaletia, keby to bola taka super odrota meter a pol vysoka a mala take obrovske plody tak to asize maju vsetky zahradnictva a nie len ten pochybny pobox
0 0
capitalservice capitalservice

capitalservice je offline (nepripojený) capitalservice

Neviem koľkí z vás si pamätajú rok 1993. Vtedy to tiež ponúkali zásielkové obchody. Poznal som jedného "blázna", čo vyklčoval svoju aj rodičovskú záhradu, len aby mohol pestovať túto super odrodu. A už kalkuloval koľkokrát vyšší bude mať výnos na takej ploche, než keby tam mal bežnú odrodu. A že tým pádom nižšie náklady a vysoký zisk.
Čo z toho sa naplnilo? ...teraz je to už jedno, ale stále je na túto tému háklivý
Pri takomto spôsobe predaja a primeranej reklame, sa nájde dostatok zákazníkov. Ak rastlinka nesplní vaše očakávania, tak v podstate je nemožné niečo dosiahnuť reklamáciou, pretože ste "určite nedodržali pestovateľský postup".
Firma ponúka produkt, ktorý nie je nákladný. Cena základného dodávaného množstva je nastavená tak, že aj keď sa nájde nespokojný zákazník, tak ostane len pri hromžení, lebo za tých pár stovák, ktoré na to vyhodil sa mu neoplatí sa naťahovať s firmou. No a keď obdržané sadenice aj u nikoho nesplnia propagované vlastnosti, firma predsa negarantuje, že sa dokážete o ne správne starať.
Len tak naokraj. Firma z Novej Dubnice a ľudia z nej profitujúci... Pamätám si na roky keď ste tu rozbehli jednu super hru. Volala sa ForYou. Pre ostatných na vysvetlenie, finančná pyramidka zo začiatku 90tych rokov. A teraz im pár rokov slušne vynáša zásielkový predaj zaručene super produktov. Od šťastných čísiel, cez osobné horoskopy a amulety, cez zaručené výhry (len si treba niečo objednať), cez špeciálne zdravotné pomôcky, či pomôcky do domácnosti, až po tieto superjahody.
Keď som ten celostránkový inzerát na jahody pred pár týždňami zbadal v jednom časopise s TV programom, polovička sa až zľakla keď som si pleskol po čele a povedal nahlas: ..."boha, už zase... ...som zvedaví koľko ludí im teraz naletí"..., vyrušiac tak našu popoludňajšiu siestu
0 0
est est

est je offline (nepripojený) est

Tiež sa čudujem, že táto "úžasná" firma sa dala na predaj jahôd, asi už sa ľudia nechytajú na horoskopy a chudnutie. Môj manžel sa na fazuľové tabletky na chudnutie chytil, na obranu firmy musím povedať, že sme sa pri reklamácii vôbec nemuseli naťahovať, po vrátení necelej krabičky s tabletkami nám vrátili peniaze. Takže ak si jahody objednáte a nebudete spokojní, odporúčam s kľudným svedomím žiadať peniaze späť, (dokonca sa môže reklamovať do 24 mesiacov a bez vráenia rastlín), prídete len o poštovné a pripravte sa na to, že od ich občas dostanete nejaké ponuky. Ten inzerát celú našu rodinu tiež pobavil, nechala som si ho, aby som sa ním občas pobavila: každý deň budete s djatím hladieť, ako sa úponky šphajú vyššie a pokrývajú sa listami,...odteraz sa už nebudete ohýbať, aby ste si na zemi naoberali jahody, ktoré sa váľali v blate...
0 0
v.balogova v.balogova

v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

Zdravím, no už niekto oberal v minulom roku úrodu tých úžasných jahôd? Inzeráty sú v časopisoch zase a tak som trošku zvedavá ako dopadol minulý rok u pestovateľov.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Chcel by som vás upozorniť na túto nemeckú stránku
www.poetschke.dePodľa všetkého tam majú zásielkový predaj aj jahôd, pričom na kus to vychádza pod 1 euro. Má to len jeden háčik ako to objednať, keď na Slovensko neposielajú. Bolo by možné to poslať do Rakúska, len nikoho tam nepoznám...
Majú v ponuke aj do hora sa ťahajúce aj previslé, ale mňa najviac oslovila odroda Meize Schindler, stará nemecká odroda, veľmi zvláštna,
má len samičie kvety, preto potrebuje opeľovača, veľmi chutná, chutí
ako lesné jahody mala by to byť najchutnejšia jahoda, len neznáša prepravu plodov, preto sa nedá kúpiť v obchode ale si ju treba vypestovať a hneď aj zjesť.
Len ako ju objednať? Ak by ste mali záujem pridať sa a zásielku rozdeliť, budem rád, prípadne nápad ako ju objednať. Nemám problém ísť do Rakúska, len na sever Nemecka by som kvôli tomu nešiel...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Poraďáci nenapadá vás niekoho ako sa dostať k tým nemeckým superjahodám? Na tej stránke www.poetschke.de to vypadá ako seriozne záhradníctvo a cena je tiež dobrá.
Len ako sa k nim dostať? Objednať niečo predražené na Slovensku je oveľa jednoduchšie...
0 0
Hrdzoska Hrdzoska

Hrdzoska je offline (nepripojený) Hrdzoska

Wabi a nevedia to poslať dobierkou? To by nemal byť až taký problém.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

arizona Pozri príspevok
Keď si pozorne pozriete inzerát , tak min. odber je 5ks/449+pošt. Cena 59/ks je iba pri odbere 20ks/1199. To sa mi zdá veľa
Ja osobne by som si nič neobjednávala z firmy,ktorá uvádza iba PO Box, namiesto stálej adresy s tel.číslom...
Najmä, keď je to firma, ktorá ponúka o. i. zázračné produkty na chudnutie (jedzte koľko chcete, aj tak schudnete), zaručenú výhru auta, milióna (vtedy Sk) a pod. Momentálne ma nenapadá čo všetko v minulosti ponúkali, no bolo obdobie, že týždeň čo týždeň išla v tlači dvojstránka "zaručene fungujúceho produktu", fotodokumentácia bola vždy iba upravená digi foto. Od tejto firmy by som ani ja osobne nič nekupovala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať