Zavrieť

Porady

Lacnejsia elektrina

Nasiel som inzeraty takeho typu, ze od aprila alebo maja sa da prejst od elektrarni k inym dodavatelom elektrickej energie (pre domacnosti aj pre firmy) a pritom sa da usetrit 8 az 10 % vydavkov. Vraj nic netreba spravit, len podpisat zmluvu s novym dodavatelom.
A treba sa vraj poponahlat a byt medzi prvymi. Neviem preco?
Aky je na to vas nazor? Oplati sa to, alebo je to len taky novodoby podfuk?
Nechapem, ako moze niekto lacnejsie dodavat el. energiu, ako samotny vyrobca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Je to tak. Firmy maju moznost prejst na ineho dodavatela energie uz davnejsie. Napr. ZSE ako dodavatel nie je aj vyrobca, aj preto ta cena, obchoduje sa aj s inou ako slovenskou energiou, je to tiez len tovar. Tych 8-10 percen je treba brat s velkou rezervou. Teoreticky na tom nie je nic zle a funguje to vraj aj vo svete. V praxi si ale kazdy musi dobre zvazit co urobi. Ja som skor konzervativny typ a osobne sa do toho nehrniem, aj ked vo firme som absolvoval viacere jednania v tejto suvislosti a viedli k inej ako navrhnutej cene.

    jozefstefan je offline (nepripojený) jozefstefan

    jozefstefan
    Dakujem za odpoved.
    Znamena to, ze mam byt opatrny? 10% je dost, aby som zvazoval prestup, mozem usetrit rocne cca. 2 tisicky a podstate sa asi nic nezmeni. Elektrinu budem mat, len iny bude dodavatel.
    Ma to dajake uskalia alebo su dajake veci, na ktore by som mal davat pozor?
    Meracie hodiny su majetkom ZSE. Budu aj to menit? V podstate aj cela kabelaz je od ZSE.

    P.S.: Co znamena veta "... ked vo firme som absolvoval viacere jednania v tejto suvislosti a viedli k inej ako navrhnutej cene." ?

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    V zasade nie je dovod na obavy. Pokial si pred podpisom zistis o novom dodavatelovi co najviac informacii, nejake referencie a nenaletis podvodnikovi bez opravnenia, kable aj elektromer Ti mozu zostat, oni sa s EZ vyrovnaju a Ty budes bez problemu odoberat energiu ako doteraz. Necital som konkretnu ponuku pre domacnost. Mozu tam byt poplatky za vypovedanie zmluvy, alebo nejake zmeny, ktore budes chciet vykonat, zvlast ked oni zmenia podmienky. Tak ako napriklad pri PZP auta budes teraz sledovat kto ponukne lepsiu cenu, oni sa budu predbiehat a Ty menit dodavatelov.
    Trh s energiou je zlozeny z viac casti. Jedna je vyroba, druha distribucia tretia predaj. Hovorime len o casti predaj. Aj tie ostatne dve su oblast podnikania. Na trhu pre domacnosti je najviditelnejsia. Aj tie dve sa ho vsak dotykaju. Vsetci podnikaju a chcu zarobit. Energiu domacnostiam teda chcu predavat. V cene pre domacnost je len jedna zlozka a tu si delia medzi sebou tito traja. U velkych firemnych odberatelov sa pri cene hovori aj o distribucii. tuto cast zatial zastresuje len SE. Budovat nove siete asi tak skoro nebude ziadny dodavatel. V cenovych ponukach su teda aj tieto dve casti odlisene a sukromne nove spolocnosti sa snazia presadit prave len v predaji. Tam je priestor na jednanie, nie len na vyber z ponuk. Ak je teda pre niekoho vyhodnejsie prejst k novemu dodavatelovi, urobi to. Ja som uvital moznost jednat a dosiahnut zmenu ponuky u doterajsieho dodavatela.
    Dost som sa rozpisal, asi tuto problematiku moc ludi necita, ten koho to zaujima mi dufam prepaci.
    Myslím si, že je potrebné "cenu" lepšie preskúmať. Aké majú poplatky napr. zrušenie zmluvy, uzatvorenie zmluvy, penále, ... ako sú dostupní, keď sa bude musieť niečo riešiť...
    Ja som z tých, čo počkajú radšej na skúsenosť iných
    kp

    bunovaa je offline (nepripojený) bunovaa

    bunovaa
    jozefstefan Pozri príspevok
    Nasiel som inzeraty takeho typu, ze od aprila alebo maja sa da prejst od elektrarni k inym dodavatelom elektrickej energie (pre domacnosti aj pre firmy) a pritom sa da usetrit 8 az 10 % vydavkov. Vraj nic netreba spravit, len podpisat zmluvu s novym dodavatelom.
    A treba sa vraj poponahlat a byt medzi prvymi. Neviem preco?
    Aky je na to vas nazor? Oplati sa to, alebo je to len taky novodoby podfuk?
    Nechapem, ako moze niekto lacnejsie dodavat el. energiu, ako samotny vyrobca.
    nerozumiem tomu prečo sa máte poponáhlat, aby ste boli medzi prvými- z toho nič dobré nekuká- zase chce niekto na vás zbohatnúť, moc by som tomu neverila, bude tam nejaký háčik

    dopravca je offline (nepripojený) dopravca

    dopravca
    Ahoj poraďáci. Ubehol takmer rok od založenia tejto témy a chcem sa opýtať. Včera v TN Markízy zase odznela otázka výhodnejších cien elektriny od iných dodávateľov. Má už niekto z Vás nejaké poznatky, vyskúšal to niekto? Aj by som do toho išiel, aj mám obavy, či vtom nebude nejaký zádrhel. Ďakujem za Vaše názory.

    monva je offline (nepripojený) monva

    monva
    Manzel uzatvoril zmluvu s alternativnym dodavatelom el. energie este minuly rok. Predchadzala tomu korespondencia od "byvaleho" aj noveho distributora, pricom obe strany nas presviedcali, ze nam chcu lepsie. Nakoniec sme k novemu dodavatelovi presli. Za uzatvorenie zmluvy sme zaplatili admin. poplatok 1500,- Sk. Neviem, ci sa tu mozu uvadzat aj konkretne nazvy firiem, no je zatial tazke porovnat ci je to vyhodne, alebo nie.
    Lebo predosly dodavatel ma velmi komplikovany a neprehladny cennik, novy ma prehladny a jednoduchy. Kedze sme mali min. rok nedoplatok a tak ci tak aj povodny dodavatel by nas "hodil" asi do vyssej tarify, tak je to tazko posudit. Uvidime casom, dam vediet.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    monva Pozri príspevok
    Lebo predosly dodavatel ma velmi komplikovany a neprehladny cennik, novy ma prehladny a jednoduchy.
    To je pravda a naviac sa chová absolútne neekonomicky, posiela desiatky obálok na jednu adresu doporučenou poštou, /na každé odberné miesto/zmeny v registrácií sú veľmi zdlhavo riešené, nevie riešiť zaplatenie platby naviac mimo záloh, prehadzuje peniaze hore, dole....čo im ide najlepšie je upomienka s vyhrážaním sa vypnutia elektr. a poplatok za znovuzapojenie.
    A ten cenník čím komplikovanejší, tým väčších blbcov robí z odberateľov. Nehovorím o paušálnych poplatkoch atď...prijala by som skutočne väčšiu konkurenciu.

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    slavica Pozri príspevok
    To je pravda a naviac sa chová absolútne neekonomicky, posiela desiatky obálok na jednu adresu doporučenou poštou, /na každé odberné miesto/zmeny v registrácií sú veľmi zdlhavo riešené, nevie riešiť zaplatenie platby naviac mimo záloh, prehadzuje peniaze hore, dole....čo im ide najlepšie je upomienka s vyhrážaním sa vypnutia elektr. a poplatok za znovuzapojenie.
    A ten cenník čím komplikovanejší, tým väčších blbcov robí z odberateľov. Nehovorím o paušálnych poplatkoch atď...prijala by som skutočne väčšiu konkurenciu.
    Aj ja by som prijala konkurenciu, ale mám obavy z nových dodávateľov elektriky v tom, že sú to neskúsení hráči v dodávke elektriky na trhu. Pozrela som si www.urso.gov.sk a následne obchodný register "podnikateľov, ktorí majú oprávnenie robiť takúto podnikateľskú činnosť. Zatiaľ ma to nepresvedčilo, keď tieto subjekty majú podnikanie povolené od r. napr. 2007, 2008 a podnikajú v rôznych činnostiach veľmi vzdialených od dodávky elektriky ......
    Predávať mlieko, rožky, topánky a potom si vybaviť aj podnikanie ako dodávku elektriky, no neviem ........
    Jednoducho mám z toho zmiešané pocity, zatiaľ som v tom opatrnícka, pretože za každú zmenu sa musia platiť poplatky, bez toho to nejde, pretože každý chce iba zarábať...... Tak radšej ešte počkám.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    branislavp Pozri príspevok
    Aj ja by som prijala konkurenciu, ale mám obavy z nových dodávateľov elektriky v tom, že sú to neskúsení hráči v dodávke elektriky na trhu. Pozrela som si www.urso.gov.sk a následne obchodný register "podnikateľov, ktorí majú oprávnenie robiť takúto podnikateľskú činnosť. Zatiaľ ma to nepresvedčilo, keď tieto subjekty majú podnikanie povolené od r. napr. 2007, 2008 a podnikajú v rôznych činnostiach veľmi vzdialených od dodávky elektriky ......
    Predávať mlieko, rožky, topánky a potom si vybaviť aj podnikanie ako dodávku elektriky, no neviem ........
    Jednoducho mám z toho zmiešané pocity, zatiaľ som v tom opatrnícka, pretože za každú zmenu sa musia platiť poplatky, bez toho to nejde, pretože každý chce iba zarábať...... Tak radšej ešte počkám.
    Bohužiaľ práve preto sa správajú tak , ako sa správajú-ako neohroziteľný monopol... A my môžme len čakať a platiť za to čo veľakrát ani neberieme...

    človek je offline (nepripojený) človek

    človek
    Zisťoval som možnosti a najbezpečnejšie prehlásenie pre firmy i domácnosti urobí energouspora.sk - nie je to dodávateľ, ale vyberie Vám optimálneho. Ja som si prehlásil 4 odberné miesta a som spokojný.

    modreoci je offline (nepripojený) modreoci

    modreoci
    Skúste si pozrieť stránky rentability.eu
    Ja som si to tam urobil a funguje to. S minimálnou úsporou síce, ale má to iné výhody. Ale hlavne som aspoň smietkou prispel k odbúraniu ďalšieho z monopolov...

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    ada159 Pozri príspevok
    Ja sa spýtam úplne konkretne. Má niekto skúsenosť so spol. MAGNA E.A.?
    Ja mám magnu už takmer rok (od 1.1.2010), takže som s nimi ešte nezažil zúčtovanie. Potom budem hádam múdrejší, či sa to oplatilo, alebo nie. Ale ako prechádzajúci príspevok..už ma nebavil ten monopol zo strany energetiky.

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    martin,( alebo každý, kto prestúpil) máš už zučtovanie ?
    spokojnosť? tiež chcem teraz podpísať - lebo čo teraz so mnou stvára zse, to nemá obdobu, banda jedna....
    dakujem

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    prestup od 01.01.2011, vyučtovanie bolo v 09/2011. Máme dvojtarif D5 a rozdiel bol za toto obdobie proti ZSE 250 EUR. Samozrejme všetko závisí od spotreby.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.