Zavrieť

Porady

Materská dovolenka

Dobrý deň,


práve som sa dozvedela, že budem mať dvojičky. Chcela by som vedieť, kto teraz platí materskú dovolenku - zamestávateľ alebo SP a koľko je to asi korún. Pravdepodobne pôjdem aj na rizikové tehotensto v 5. mesiaci. Berie sa to ako PN? A prvých 10 dní platí zamestávateľ a potom SP?
Tiež by som chcela vedieť, koľko je to Sk?
Môj plat je 15000 brutto. Milulý rok bol môj plat 14000,--/mesačne/.

Ak mi to vie niekto vypočítať, prosím o výpočet, nech viem, čo nás čaká.
Manžel dostane RP 500,-- a bonus? Je tam ešte niečo?


Ďakujem veľmi pekne!

Mirka - trochu vyplašená /dve a ja som taká drobná/
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Super, vopred blahoželám.
Materskú platí SP. Suma sa počíta podobne, ako pri práceneschopnosti. Za každý (kalendárny) deň dostanete sumu vo výške 55% tzv. denného vymeriavacieho základu (DVZ). Ak dobre počítam, nástup na MD Vás čaká až budúci rok. Potom DVZ sa vypočíta takto - Spočíta sa Váš vymeriavací základ za rok 2004 a vydelí počtom dní, za ktoré ste platili nemocenské poistenie. Ak Váš hrubý plat je 15000, tak približne to bude 15000 deleno 30,4. Kedže ide o materskú, tak k približnému výsledku sa dostaneme i jednoducho - ako 15000 krát 55%. Čiže budete mať približne 8250 Sk mesačne.
Existujú finty, ako si sumu MD zvýšiť. Spomeniem dve.
1. Mesiac - dva pred nástupom na MD Vám zamestnávateľ zvýši plat na 21500 Sk.
Aby sa Vám toto zvýšenie prejavilo na DVZ, vyberiete si v čase zvýšenia platu 1 deň neplateného voľna. Potom budete mať na MD mesačne cca 21500 krát 55% = 11825 Sk.
2. Ak zamestnávateľ nebude ochotný zúčastniť sa tejto hry, tak sa mesiac pred nástupom na MD sama dobrovoľne poistíte na nemocenské poistenie a stanovíte si VZ 6500 Sk. Zaplatíte poistné 4,4% zo 6500 Sk. Za to budete mať MD vo výške (15000 + 6500) Sk krát 55% = 11825 Sk.

Viac sa dočítate na http://www.aurus.sk/pris.html

Manžel bude mať bonusy na deti, a budete mať samozrejme i RP.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Klobúk dole p.Mihál za takéto rady, budem Vás odporúčať všetkým budúcim mamičkám, nie ako potencionálneho otca, ale ako osobného poradcu. S pozdravom Edita
0 0
MURKA MURKA

MURKA je offline (nepripojený) MURKA

Ďakujem, bola som aj na www.aurus.sk. Presne tomu nerozumiem. Mám si platiť dobrovoľné poistné tých 270 dní z VZ 6500, alebo zaplatiť len raz pred materskou dovolenkou. A ani neviem, kedy mi začína materská dovolenka. Teraz som v 7.týždni,
termín pôrodu 6.2.2004. Doktorka mi však povedala, že v 20.týždni ma zoberie na rizikové do nemocnice, keďže čakáme dvojičky - neviem, či sa to berie už ako materská dovolenka, alebo PN.
Napíšte mi prosím ešte raz kedy si mám začať platiť dobrovoľné poistné a koľko mesiacov.
Teraz som normálne zamestaná a šéf odvádza za mňa odvody.


Ešte raz ďakujem.


Mirka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dobrovoľné poistné - Vy ste poistená "už dlho" v zamestnaní, takže nárok na materské máte. Ak bude dobrovoľné poistenie trvať povedzme mesiac (v extrémnom prípade 1 deň) pred nástupom na MD, dúfam, že SP uzná nároky z tohto vyplývajúce, lebo poistená ako taká ste predsa boli dlho predtým ako zamestnankyňa. Žiaľ nemám v praxi overené, ako na tento postup bude SP reagovať a či zohľadní do výpočtu materskej aj "krátko" trvajúce dobrovoľné poistenie. Je dosť možné, že to nezohľadnia. Preto je bezpečnejšie použiť mnou uvedený trik č.1.

Problém ale je, že termín máte 6.2. Nástup na MD je od začiatku 6 týždňa pred lekárom určeným termínom pôrodu, teda u Vás to vychádza ešte na december 2004. A to je zlá správa, lebo pri nástupe v decembri sa Vás bude týkať obmedzenie maximálneho DVZ, z ktorého sa stanoví výška materskej, vo výške približne 472 Sk, z čoho vychádza materská vo výške 472 krát 55% krát 30,4 dňa = približne 7900 Sk. Je to menej ako 8250 Sk, ktoré by ste mali (aj bez "trikov") ak by ste nastúpili od 1.1.2005 - vtedy totiž už nebude existovať obmedzenie na 472 Sk DVZ.

Ak nastúpite na MD až od 1.1.2005, dá sa povedať, že MD za dni pred koncom roka 2004 Vám niečo ako "prepadnú". Je to približne 5 dní, asi stojí za to obetovať ich a nastúpiť na MD až od 1.1.2005 a mať po dobu zhruba 36 týždňov materské o minimálne 350 Sk mesačne vyššie.
Statíte 1300 Sk, získate minimálne 2800 Sk, ak dobre rátam.

Rizikové = PN (z toho prvých 10 dní je náhrada príjmu, ktorú platí zamestnávateľ).

Doporučoval by som dohodnúť so zamestnávateľom to spomínané zvýšenie platu a to od 1.9.2004 - ak dobre rátam, od polovice septembra idete do nemocnice, takže zamestnávateľa tá časť septembra až tak veľa stáť nebude - alebo Vám možno sám bude v septembri vyplácať nejaké odmeny, keďže budete prakticky končiť,

ale dôležité potom je, aby ste si povedzme 1.9.2004 zobrali neplatené voľno a tak dosiahli to, že DVZ sa Vám bude rátať od 1.9.2004 do času nástupu do nemocnice - a vtedy bude mať ten vysoký príjem.

Ak to cez zamestnávateľa nepôjde, uzatvorte k 1.9.2004 dobrovoľné nem.poistenie, zaplatíte ho fakticky len za časť septembra, kým nepôjdete do nemocnice. Počas PN ho platiť nemusíte. Zaplatíte nejakých 4,4% z 6500 čo je 286 Sk, a z toho za alikvótnu časť septembra, keď ešte nebudete PN, len povedzme polovicu. Čiže tento špás Vás bude stáť maximálne 200 Sk + behanie do SP. Ak nastúpite na MD od 1.1.2004 a SP uzná vaše nároky aj z dobrovoľného poistenia - pretože poistená ako taká ste boli vyše 270 dní (v zamestnaní), tak budete mať MD cca 11825 Sk mesačne.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 22.06.04 at 12:16
0 0
MURKA MURKA

MURKA je offline (nepripojený) MURKA

Veľmi pekne ďakujem, spravím ako ste napísali, podľa toho, čo mi povie doktorka, kedy ma vlastne chce prijať. Najradšej by som do nemocnice na rizikové nešla, ale ak to budú vyžadovať bábätká, tak samozrejme poslúchnem p. doktorku.


Pekný deň.

Mirka
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
ja mám oveľa jednoduchšiu odpoveď ako Jozef:
podľa mňa to najviac bude platiť finančne otec tých dvojičiek a naturálne matka dvojičiek...(:

inak congratulatione k dvom malým murkám...

a ešte dotaz: prečo je tam písané, že manžel dostane RP 500?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Poteší ma, ak si potom spomeniete a dáte vedieť, ako všetko dopadlo (a ako sa volajú dvojičky...). Aby boli praktické skúsenosti, lebo ako hovorím, nemám žiaden príklad z praxe, ktorý by horeuv.postup - pokiaľ ide o dobrovoľné poistenie - potvrdil.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Obávam sa, že cez to dobrovoľné nem.poistenie to skutočne nepôjde. Lebo v zákone máme:

§ 48 Podmienky nároku na materské
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

§ 58 Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení
(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

Možný záver, ktorý si z toho zrejme urobí Sociálna poisťovňa - keďže nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého poistenia - dobrovoľné nem.poistenie sa posudzuje samostatne - nárok na materské z neho bude len ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom trvalo najmenej 270 dní.
Takýto výklad je značne diskutabilný, ja by som to dobrovoľné nemocenské poistenie skúsil (...byť budúcou matkou...)
Naposledy upravil Jozef Mihál : 22.06.04 at 12:54
0 0
MURKA MURKA

MURKA je offline (nepripojený) MURKA

Ďakujem za gratulácie. Dúfajme, že všetko dobre dopadne. Zatiaľ som v necelom druhom mesiaci, ani bruško nerastie a cítim sa dobre. Som taká štíhla slečna 50 kg, 168 cm, tak ma to vyplašilo. V rodine namáme dvojičky, tak uvidíme, vraj niekto musí začať. Svadbu máme 3.7.2004, takže priezvisko sa zmení a krsné mená, keďže je príliš skoro na pohlavie tak, Dáška a Lenka, alebo Peťko a Maťko.

Majte sa pekne.

Mirka

A nie sú rodinné prídavky 500,-- na dieťa?

Potom sa určite ozvem, ako to dopadlo, ak sa dostanem k internetu. Mám ho len v práci.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
MURKA
.
Manžel dostane RP 500,--
...táto formulácia myslím trochu Tibora pomýlila,
samozrejme v súčasnosti sú RP po 500 na každé dieťa.
0 0
tibor tibor

tibor je offline (nepripojený) tibor

práca nie je mojim hobbym-skorej šport a športovanie moje i celej rodiny,cestovanie-ale hlavne autom,popíjanie cinzana s nohami máčanými v mori ...viac
Jozef - viem, že je to myslené po 500...

ja som ale narážal na niečo iné...myslel som na to, že si mnažel bude nárokovať tých 500,- na našu mamičku...že je taká mladučká a pozerám aj drobunká...(:
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Možno hlúpa otázka, ale skúsim. Zamestnankyňa v priebehu roku 2004 menila zamestnanie. Poistenie prerušené nebolo-končila 31. a do nového nastupovala 1. Na materskú pôjde vo februári 2005. Počíta sa jej materská z VZ oboch zamestnaní? Problém je v tom, že v novom zamestnaní má nižší plat.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozhodujúce obdobie sa počíta na základe ostatného vzniku nemocenského poistenia.
Pri zmene zamestnávateľa dochádza formálne k zániku nemocneského poistenia a vzniku "nového" nemocenského poistenia

V danom prípade teda je rozhodujúce obdobie od dňa nástupu do nového zamestnania do konca roku 2004.

Ak chce mať vyššiu materskú, treba v spolupráci so zamestnávateľom šikovne nastaviť rozhodujúce obdobie pomocou prerušenia a výplaty vyššej sumy po tomto prerušení.

Príklad.
Má mesačný plat 10000 Sk.
V novembri ale úmyselne dostane len 7000 Sk. Prečo, uvidíte ďalej.
Vyberie si neplatené voľno 1.decembra, a za december dostane prémie 3000. Tie prémie to v skutočnosti je časť mzdy, ktorú by inak dostala v novembri.
Takže jej plat v decembri bude 13000 Sk.
Rozhodujúce obdobie bude 2.12.2004 až 31.12.2004. Vym.základ za toto obdobie bude 13000 Sk. Denný VZ bude 13000 deleno 30...

Vidím, že Vy Nika sa hlásite na moje školenie, pozývam všetkých, tam takýchto fórikov bude...
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2106
Naposledy upravil Jozef Mihál : 07.10.04 at 09:35
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Veľmi šikovné pán Mihál - ďakujem vám - toto si určite budem pamätať (i keď to ja pre svoju potrebu už neuplatním...)
Pekný deň a plno takýchto fórikov.....
Musíme si pomáhať !
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
OK ďakujem elenka, pripomeniem pre úplnosť, že horeuvedený trik je zaujímavý nielen pre budúce maminy ale pre každého, kto tuší, že na budúci rok bude mať nejakú PN, OČR...
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ďakujem pán Mihál.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Mirka, pripájam sa k blahoželaniu a prianiu veľa zdravia...
Pán Mihál ti dal veľmi cenné rady, ktoré určite zúžitkuje viac ľudí. Ozaj by stálo zato ísť za tým šéfom. A skús sa s ním dohodnúť takto: Nech ti to zvýšenie spraví len na papiery a fyzicky nech ti vyplatí toľko, koľko ti patrí. Tebe sa to predsa vráti a on bude mať vyššie náklady.
0 0
Iwo Iwo

Iwo je offline (nepripojený) Iwo

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s prosbou o radu (pomoc). Priateľke sa pred dvoma týždňami narodila dcéra. Na materskú dovolenku išla v osmom mesiaci, po dvojtýždňovej PN-ke. Keďže zarábala cca 6600 Sk v čistom, tak jej Sociálna poisťovňa vyrátala materskú v sume 103,-/deň, čo je ešte menej, ako keby išla na materskú z nezamestnanosti. Dá sa s tým ešte niečo robiť?
Ďalší problém je, že oficiálne žije sama s dieťaťom (nie sme zobratí, ani nemám trvalý pobyt na jej adrese), takže je možné získať nejakú korunu k dobru?
Na čo všetko má nárok matka v jej postavení?
Keďže som uznal otcovstvo, mám nárok na nejaký daňový bonus?
Vzhľadom na to, že za každý mesiac môže(-me) prísť o cca 1000,- sk, dovolil som si použiť ikonu "súrne".
Úradníci v Soc. poisťovni a na Úrade soc. vecí majú úplne rozdielne názory a nedá sa pohnúť ani tam, ani tam.
Ďakujem. Ivan
0 0
metracik2 metracik2

metracik2 je offline (nepripojený) metracik2

dlhorocna mzdarka a personalistka, ale vzdy sa rada nieco naucim a poducim. Zaroven, mozno aj ja budem vediet nieco poradit. ...viac
Odpovedajuci, a kde ste sa skolili na vypocet nemocenskych davok. Ak date chybne informacie, tak Mirka sa bude nadejat, ze dostane cca 8250,- Sk a co Vam hovi maximalna denna davka na nemoc 472,2740 a z toho 55%??!!
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

metracik2 ale od buduceho roku už nebude platiť maximálna denná dávka a všetky náhrady sa budu počítať z výšky platu
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať