Zavrieť

Porady

PAUSALNE VYDAVKY

Mam uz urobene priznanie typu B a zabudla som ze si tam mozem dat 25% pausalne vydavky (neviedla som si uctvonictvo). Kaslat na to alebo to este opravit a tak podat? Kde to mam zmenit v ktorej kolonke od coho odratat 25 %? Vysiel mi preplatok skoro 4000 tak mam nadej ze mi vratia viac nie?:-)
Usporiadat
vegoska vegoska

vegoska je offline (nepripojený) vegoska

Nemala som zaidne vydavky iba odvody:-)
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

vegoska
Mam uz urobene priznanie typu B a zabudla som ze si tam mozem dat 25% pausalne vydavky (neviedla som si uctvonictvo). Kaslat na to alebo to este opravit a tak podat? Kde to mam zmenit v ktorej kolonke od coho odratat 25 %? Vysiel mi preplatok skoro 4000 tak mam nadej ze mi vratia viac nie?:-)
Príklad:
Mala si príjem 200000,-
mínus 25% 50000,-
mínus odvody napr. 36000,-
mínus 80832,-
to čo Ti vyjde x 19% a tú daň zaplatíš a výkazy neprikladáš k DP
Pekný večer...
0 0
vegoska vegoska

vegoska je offline (nepripojený) vegoska

Inak dan mi vysla minusova logicky tak pausalna dan by mi to zyvsila do minusu, tak asi je to zbytcne a vyjde mi stale 0 nie? a vratia mi nie ten minus ale preddavky strhnute iba ze? Ci ako to je? Mam v tom chaos...
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Oddiel VI v riadku 2 máš uvedené príijmy zo živnosti - stĺpec

1, v stĺpci 2 si uvedieš výdaje, ktoré vypočítaš ako 25% z tvojich príjmov uvedených v stĺpci 1. Tieto isté sumy uvedieš v riadku 8, stĺpec 1 a stĺpecc 2. V riadku 10 stĺpec 1 uvedieš tú istú výšku príjmov v stĺpci 2 k výdavkom pripočítaš ešte zaplatené odvody do poisťovní a počítaš ďalej ...
0 0
vegoska vegoska

vegoska je offline (nepripojený) vegoska

to je priklad prijmovy:-)) ja som nemala ani tolko kolko je odpocitatelna polozka:-)
0 0
vegoska vegoska

vegoska je offline (nepripojený) vegoska

evina ale nic tym nezmenimi ba zvysim minus a vzdy to bdue nula, tym nic nezmenim nie?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

vegoska
evina ale nic tym nezmenimi ba zvysim minus a vzdy to bdue nula, tym nic nezmenim nie?
Áno, nemôžeš ísť do mínusu odpočitateľnou položkou. Základ je nula. Uplatniť si môžes preddavky ak si nejaké platila
0 0
zyx66 zyx66

zyx66 je offline (nepripojený) zyx66

Caute, prepacte mi prosim ak sa budem pytat zakladne veci, ale zacal som teraz ako zivnostnik a potrebujem nejake info, prosim ale neradte mi, ze si to mam pohladat v starsich prispevkoch.

1. Je zakonom vymedzene, kto moze a nemoze uctovat vydavky pausalne 25% alebo kazdy zivnostnik sa moze rozhodnut co je mu vyhodnejsie a podla toho sa rozhodnut (teda ci bude robit klasicke jedn. ucto alebo pausal)?

2. Mam nejaky prijem, kazdy mesiac fakturujem pracu ale vydavky mam akurat telefon, zdravotne poist. a mozno tak elektricenka a to je vsetko. Znamena to, ze sa mozem rozhodnut pre urcenie vydavkov pausalne 25% co bude pre mna vzhladom na realne nizke vydaje vyhodnejsie?

Dakujem Vam za odpoved a pochopenie.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zyx66
Caute, prepacte mi prosim ak sa budem pytat zakladne veci, ale zacal som teraz ako zivnostnik a potrebujem nejake info, prosim ale neradte mi, ze si to mam pohladat v starsich prispevkoch.

1. Je zakonom vymedzene, kto moze a nemoze uctovat vydavky pausalne 25% alebo kazdy zivnostnik sa moze rozhodnut co je mu vyhodnejsie a podla toho sa rozhodnut (teda ci bude robit klasicke jedn. ucto alebo pausal)?

2. Mam nejaky prijem, kazdy mesiac fakturujem pracu ale vydavky mam akurat telefon, zdravotne poist. a mozno tak elektricenka a to je vsetko. Znamena to, ze sa mozem rozhodnut pre urcenie vydavkov pausalne 25% co bude pre mna vzhladom na realne nizke vydaje vyhodnejsie?

Dakujem Vam za odpoved a pochopenie.
ad 1. áno každý živnostník, ktorý nie platiteľom DPH, alebo je ním len časť zdaňovacieho obdobia sa môže rozhodnúť uplatniť si paušálne výdavky.

ad. 2. K paušálnym výdavkom môžeš ešte pripočítať aj úhradu sociálneho a zdravotného poistenia a event. povinných príspevkov ak také platíš.

Pre úplnosť Ti uvádzam citáciu k problematike poriamo zo zákona o Dani z príjmov..: par. 6, bod 10
" Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má príjmy len z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
Naposledy upravil evina : 17.08.05 at 17:55
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

TAkže moja dcéra ako kaderníčka si môže uplatniť až 60% paušálnych výdavkov +ZP,SP,lebo je to remeselná živnosť. Vzťahuje sa to na všetky remeselné živnosti?
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Podľa mňa áno na všetky remeselné činnosti uvedené v prílohe k živnostenskému zákonu.
0 0
janpro janpro

janpro je offline (nepripojený) janpro

Prosím o radu va takejto situácii:

Chystám sa otvoriť si živnosť.
Momentálne sa javí pre mňa výhodné uplatňovať si preukázateľné výdavky a v rámci nich
odpisy za auto. Vzhľadom na chystané
zvýšenie hranice paušálnych výdavkov
od budúceho roka na 35%, by zas bolo
lepšie prejsť na tento spôsob. Je to možné -
začať tento rok odpisovať a od budúceho si
uplatniť paušál? Ďakujem.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V teraz platnom zákone je možný výber spôsobu uplatnenia výdavkov. V prípade zmeny spôsobu uplatňovania výdavkov je v zákone stanovený spôsob úpravy základu dane ( § 17 ods.8 - 10). Ktovie čo bude v novom zákone ?
Naposledy upravil Johanka : 28.08.05 at 21:33 Dôvod: oprava preklepu
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Johanka
V teraz platnom zákone je možný výber spôsobu uplatnenia výdavkov. V prípade zmeny spôsobu uplatňovania výdavkov je v zákone stanovený spôsob úpravy základu dane ( § 19 ods.8 - 10). Ktovie čo bude v novom zákone ?
Úpravu základu dane rieši § 17 ods. 8-10. Zmeny uplatňovania výdavkov rieši konkrétne ods. 10 Zákona o danich z príjmov.
V rámci vládnej novely ZDP navrhovanej s účinnosťou k 1.1.2006 nie sú zatiaľ obsiahnuté zmeny týkajúce sa tejto problematiky (ohľadom úpravy základu dane).
Naposledy upravil Jana Acsová : 29.08.05 at 06:51 Dôvod: Doplnený červený text.
0 0
Prue Prue

Prue je offline (nepripojený) Prue

K tým 35%-tám, to je zatiaľ len návrh, ktorý môže a nemusí byť schválený.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

V Čechách majú zatiaľ trochu vyšie dane, ale snemovňa už schválila paušálne výdavky
pre živnostníkov vo výške 50%. Zaujímave je na tom tá skutočnosť, že tam vládne
ľavicová vlada, čo by človek ,takúto ústretovosť voči živnostníkom nečakal.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Prosím o radu poraďakov. Pre rok 2005 sú paušálne výdavky pre živnostníkov 25 % , plus odvody.
Ale chcem sa opýtať na tie odvody. Napr. odvody do poisťovní za december 2005
sa platia začiatkom januára 2006/tuším max. do 8 dní/. Takže odvody za rok
2005 sú na výpisoch od februára 2005 /vo februári 2005 je odvod za január 2005/
do januára 2006 ./ v januári 2006 je odvod za december 2005/.
Do nákladov pri paušálnych výdavkov okrem 25% s príjmou, by som mal dať
sumy ktoré sú na výpisoch z banky február 2005 až január 2006. Je to tak
správne? Už som z toho celý popletený pritom sa zrejme pýtam na triviálnu vec.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Do výdavkov zahrnieš poistné zaplatené v zdaňovacom období- teda za rok 2005 zahrnieš poistné zaplatené v roku 2005.
0 0
Jano11 Jano11

Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

Takže Johanka som sa mýlil a pochopil som tvoju odpoveď tak, že januári 2005 som
platil odvody za december 2004, a v decembri 2005 som platil odvod za november
2005. Takže ak som ťa dobre pochopil do nákladov si dám odvody ,ktoré
sa mi objavili na výpise z banky od januára 2005 do decembra 2005. Je to tak?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, vôbec neuvažuj o tom, za aké obdobie tieto platby sú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať