Zavrieť

Porady

SDS na páske

Ahoj,


dozvedela som sa, že od 1.4.2005 má byť na páske zamestnanca uvedená suma odvodu do II.piliera dôch.ref. -SDS. Na základe akého právneho predpisu?

Eja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Meja88
    Ahoj,


    dozvedela som sa, že od 1.4.2005 má byť na páske zamestnanca uvedená suma odvodu do II.piliera dôch.ref. -SDS. Na základe akého právneho predpisu?

    Eja.
    To by zaujímalo aj mňa ....???

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    A nebola tu už niekde debata na túto tému? A nie II.pilier , ale doplnkové dôchodkové tam má byť?Tak sa mi zdá , že som o tom na porade už niekde čítala.

    coneek je offline (nepripojený) coneek

    coneek
    Informacia je spravna...

    Necital som to este osobne, ale podla sprav, ktore mam od jedneho cloveka z MPSaR, bola jednou novelou zakona o starobnom dochodkovom sporeni vykonana zaroven aj novela Zakonnika prace, podla ktorej musi vyplatna paska sporitela v II. pilieri obsahovat rozdelenie odvodov - teda osobitne sumu, ktora zostane v I. pilieri a osobitne sumu, ktora bude preposlana na osobny dochodkovy ucet sporitela.

    Ide o vyslovene imidzovu zalezitost a prave kvoli tymto vyplatnym paskam je v zakone stanovena povinnost zamestnanca oznamit zamestnavatelovi, ze vstupil do II. piliera. Inak by sa zamestnavatel o tejto veci vobec nedozvedel a teda by si ani nemohol splnit povinnost premietnut tuto skutocnost do vyplatnej pasky...

    Malo by to byt teda uvedene v Zakonniku prace, ale opakujem - na vlastne oci som to este nevidel..

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Debata tu uz bola, hovori o tom akoze zakon c. 82/2005 o nelegalnom zamestnanvani. Lenze bohuzial to co sme poculi v mediach nie je celkom to iste, ako je napisane v zakone. V zakone sa totiz hovori o celkovej cene prace, nie o samostatnom uvadzani II. piliera.
    Ja som si to overovala na ministerstve prace a soc. veci a tam mi povedali, ze zakon vyslovene o tom nehovori - tak chudak mzdar si pomoz ako vies.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    coneek
    Informacia je spravna...

    Necital som to este osobne, ale podla sprav, ktore mam od jedneho cloveka z MPSaR, bola jednou novelou zakona o starobnom dochodkovom sporeni vykonana zaroven aj novela Zakonnika prace, podla ktorej musi vyplatna paska sporitela v II. pilieri obsahovat rozdelenie odvodov - teda osobitne sumu, ktora zostane v I. pilieri a osobitne sumu, ktora bude preposlana na osobny dochodkovy ucet sporitela.

    Ide o vyslovene imidzovu zalezitost a prave kvoli tymto vyplatnym paskam je v zakone stanovena povinnost zamestnanca oznamit zamestnavatelovi, ze vstupil do II. piliera. Inak by sa zamestnavatel o tejto veci vobec nedozvedel a teda by si ani nemohol splnit povinnost premietnut tuto skutocnost do vyplatnej pasky...

    Malo by to byt teda uvedene v Zakonniku prace, ale opakujem - na vlastne oci som to este nevidel..
    Tak nám skús zistiť niečo bližšie a daj nám včas vedieť.

    erin je offline (nepripojený) erin

    erin
    lenze co je to vcas?
    tyka sa to mzdy za april, cize v maji, alebo uz marcovej, cize v aprili???

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    No hádam až za apríl, ináč by to už hádam mali urobené firmy softové v programoch.

    Programátori , halooo, neviete nič???

    coneek je offline (nepripojený) coneek

    coneek
    zatial som zistil iba toto: § 130 ods. 5 Zakonnika prace. Je to to iste, co spominala adinka55. Nehovori sa tam o tom expressis verbis, ale da sa to z toho nepriamo odvodit.

    Ucinnost je od 01.04.2005 a nenasiel som k tomu ziadne prechodne ustanovenia, takze mi to vychadza tak, ze by to malo byt uvedene uz na vyplatnych paskach marcovych vyplat...

    Ked zistim viac, dam vediet...

    adinka55 je offline (nepripojený) adinka55

    adinka55
    Citujem zakon:
    V §130 ods.5 druhá veta znie:„Údaj o celkovej
    cene
    práce tvorí súčet mzdy a úhrady poistného na
    zdravotné poistenie,sociálne poistenie a úhrady prí-
    spevku na starobné dôchodkové sporenie platených za-
    mestnávateľom.

    Vychadza Vam z tohoto, ze to tam mate uviest? Mne nie, pretoze v cene prace je uz davno podla Zakonnika prace zahrnute poistne zamestnavatela t.j. socialne, ktore tvori I a II. pilier a ostatne fondy, zdravotne poistne.
    Nevidim v tom ziadny rozdiel. A kedze socialne poistne sa odvadza jednou sumou, cize sa nedeli na I. a II. pilier je to tam uz vlastne zahrnute. A co ak zamestnavatel iba vypocita a neodvedie? Co potom?

    Meja88 je offline (nepripojený) Meja88

    Meja88
    Ja si tiež myslím, že v CCP je to už od začiatku roka a ministerstvo ani poriadne nevie o čom hovorí. U nás sa Sociálka vyjadrila, že mzdárky to starobné dôch.sporenie ani nemajú evidovať a rozlišovať. Horšie bude, keď si niekto zmyslí na konci roka 2005, že chce nejaké prehľady. A u nás je to dosť možné.

    Velettka je offline (nepripojený) Velettka

    Velettka
    Tiež som to našla v najnovšomznení Zákonníka práce ten §130ods.5 - vychádza mi z toho, že by to malo byť až za aprílové výplaty.... Ale tiež čakám, či nebude na program aktualizácia .....

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Na páske má byť podľa § 130 ods.5 údaj o CELKOVEJ cene práce, pod celkovou cenou práce sa rozumie...atď.
    Ani doteraz sme na páske "celkovú cenu práce" nerozpisovali na jednotlivé položky, tak neviem, prečo by tomu malo byť od 1.4. inak.

    Papči je offline (nepripojený) Papči

    Papči
    Ja som tiež toho názoru, že sa to nemá nikde uvádzať. Na sociálnej poisťovni mi povedali, že sa to týka len SP Bratislava-len oni to rozlišujú. Na pobočkách to vôbec neevidujú, ale odvádzajú sumy do SP Bratislava a oni to prerozdeľujú do jednotlivých DSS.

    Jura je offline (nepripojený) Jura

    Jura
    Dňom 1.4.2005 nadobúda účinnosť Zákon č. 82/2005 Z.z. o nelegálnej práci a nele-
    gálnom zamestnaní. Účinnosťou tohto zákona, doplnením zákona č. 311/2001 Z.z.
    Zákonníka práce a v znení neskorších predpisov a zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom
    poistení a v znení neskorších predpisov sa pre zamestnávateľa ustanovuje nová po-
    vinnosť /medzi inými/ aj:

    - vydať doklad /na výplatnej páske/ údaj o celkovej cene práce, ktorý tvorí súčet
    mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a úhrady prí-
    spevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.