Zavrieť

Porady

Pivnica, kamen alebo beton?

Ake mate skusenosti so stavanim pivnice ake su vyhody a nevyhody betonovych, kamennych a tehlovych pivnic? Pripadne comu sa mam vyvarovat? Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Duplicita:

    http://www.porada.sk/t81921-stavba-chaty.html


    Osobne by som vybral betónové tvárnice + hydroizolácia + kantovka z plných tehál.

    bear7 je offline (nepripojený) bear7

    bear7
    Dakujem za odpoved,nemam totizto vela skusenosti a kazdy mi radi nieco ine, a odporucili by ste ten isty system aj v pripade vystavby chaty na mierne svahovytom podlazi?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    bear7 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved,nemam totizto vela skusenosti a kazdy mi radi nieco ine, a odporucili by ste ten isty system aj v pripade vystavby chaty na mierne svahovytom podlazi?
    Nie som stavbár, ale keď idem na to sedliackým rozumom tá hydroizolácia by tam každopádne mala byť. Betonove tvárnice by som dával kvôli pevnosti. Na to naniesť hydroizoláciu, a potom tú kantovku.

    Ale zrejme sa ešte vyjadria svoj názor aj odbornejší členovia.

    bear7 je offline (nepripojený) bear7

    bear7
    Vacsinou je sedliacky rozum lepsi ako inziniersky,no skusenosti su skusenosti takze za Vasu odpoved dakujem a pockam dufam aj na ine?

    JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

    JankaV.
    My doma máme betónovú 2m v zemi bez hydroizolácie. V minulosti hydroizolácie neboli a pivnice mali správnu vlkosť a stálu teplotu.

    mladymuz je offline (nepripojený) mladymuz

    mladymuz
    ...ano, ale otazne je, na aky ucel planuje clovek pivnicu...ja planujem odtial robit vsetky rozvody kurenia resp. ventilacie, vratane spracovania tepla zo solarka a tam by prirodzena vlhkost mohla sposobovat problemy.

    JankaV. je offline (nepripojený) JankaV.

    JankaV.
    mladymuz Pozri príspevok
    ...ano, ale otazne je, na aky ucel planuje clovek pivnicu...ja planujem odtial robit vsetky rozvody kurenia resp. ventilacie, vratane spracovania tepla zo solarka a tam by prirodzena vlhkost mohla sposobovat problemy.

    Tak potom to nie je pivnica ale kotolňa.

    anaman je offline (nepripojený) anaman

    22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac anaman
    My máme už takmer 20 rokov vymurovanú pivnicu z kameňa, osadenú vo svahu. Je to perfektné niečo na skladovanie zemiakov, zeleniny a ovocia, rovnako ako aj na kvasenie a uloženie vína. V lete ju používame aj na chladenie nápojov. Vynikajúce je tam "akurátne" vychladené dobré pivo.

    bear7 je offline (nepripojený) bear7

    bear7
    Dakujem anaman,tato tvoja odpoved ma velmi potesila,tiez som pocul ze kamen je skvely,netaha vodu a udrziava dobru teplotu.takze este raz dik a mimochodom na to pivo so svojej pivnice sa uz tesim.

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Absolútne všetko závisí od toho na čo tú pivnicu plánujete využívať. Inak, kameň sa v dnešnej dobe muruje na betón ( cement + piesok). Ak do betónu pridáte aj nejaku vodopudivú prísadu, získate tým aj celkom slušnú hydroizoláciu.Čo by mohlo vo väčšine prípadov stačiť. Ale pre istotu odizolujte pivnicu od nadzemnej časti.

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    bear7 Pozri príspevok
    Dakujem anaman,tato tvoja odpoved ma velmi potesila,tiez som pocul ze kamen je skvely,netaha vodu a udrziava dobru teplotu.takze este raz dik a mimochodom na to pivo so svojej pivnice sa uz tesim.
    Netes sa velmi na to pivo. Ak to ma byt technicky suteren, musis ho izolovat, potom je najjednoduchsie betonove zalievacky, izolacie a tehlova stena na kant. Bude nevhodna na skladovanie cerstvych potravin a zeleniny. Ak chces pivnicu aj na to pivo tak z kamena je najkrajsia aj dobra, sice draha a vystavba trva dlho. Ale to pivo v lete bude mat asi 10 stupnov a to je vela. Ja mam vedla domu betonovu so strkovou podlahou a skoro celorocnou vodou a pivo uz teraz chladim v chladnicke.

    mlaco je offline (nepripojený) mlaco

    mlaco
    dad111 Pozri príspevok
    ....potom je najjednoduchsie betonove zalievacky, izolacie a tehlova stena na kant. ...
    Co to znamena dat "tehlovu stenu na kant" ??
    Dava sa to zvnutra, alebo zvonku pivnice?

    dad111 je offline (nepripojený) dad111

    Mam rad svet, nenavidim pretvarku. ...viac dad111
    Ja som napriklad robil tak, ze najprv som postavil na ciare vonkajsieho rozmeru stavby stenu z betonovych tvarnic. Na tu sa nasledne nalepila zvisla izolacia, tym bola chranena od hlineneho obsypu a kamenov, ktore by ju mohli porusit. Na spodu sa polozila s dostatocnym presahom na podkladny beton. V dostatocnej vzdialenosti od nej (u mna 40 cm) sa postavila stena z tehly, sice vostinovej 15 cm, ale moze byt aj ten kant ( plocha tehla na rozmer 7.5 cm). Do vzniknutej medzery sa nalial beton a tym vznikla pevna nosna stena z betonu a zaroven zvnutornej strany to nie je studene a vlhke, je tam mozne sekat pre instalacie. Na presahujucu izolaciu na zemi sa potom napoji vodorovna.Tazke je len davat pozor aby pri liati betonu nevydulo tie murovky. Je to lacnejsie ako zalievacie tvarnice. Na tie kantovky sa moze pouzit aj stara tehla z buracky ak zozenies lacnych ludi na jej ocistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.