Zavrieť

Porady

Pestovanie tuji

Caute poradaci-zahradkari...chcem sa opytat na moznost pestovania tuji za ucelom predaja...mam 6 arovu nevyuzivanu zahradku a chcel by som to nejak vyuzit...sam casom planujem stavat a tak by sa mi nejake vyssie / predpestovane 2 roky / zisli...neviete poradit ako zacat? Ci nechat vyrast tuju od semiacka alebo kupit nejake male? Dakujem za rady, napady alebo aj web stranky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    pepa78 Pozri príspevok
    Caute poradaci-zahradkari...chcem sa opytat na moznost pestovania tuji za ucelom predaja...mam 6 arovu nevyuzivanu zahradku a chcel by som to nejak vyuzit...sam casom planujem stavat a tak by sa mi nejake vyssie / predpestovane 2 roky / zisli...neviete poradit ako zacat? Ci nechat vyrast tuju od semiacka alebo kupit nejake male? Dakujem za rady, napady alebo aj web stranky
    Asi bude najlepšie z odrezkov. Kúp si nového Záhradkára č.6., tam máš názorné info.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Ja Ti radím pestovanie zo semena, nie na husto, ale musíš mať dobrú zeminu lebo to bude dosť dlho trvať. Tuje zo semena majú veľmi dobrú koreňovú sústavu. Prajem veľa šťastia.

    est je offline (nepripojený) est

    est
    Chcem sa opýtať, aké tuje sú podľa vás najvhodnejšie na živý plot v Tatrách - vybrala som si tuju smaragdovú, teraz som videla aj nejaký ihličnan Cyprusovec leylandský, ktorý dosť rýchlo rastie, ale neviem, akú zimu vydrží a či nebude riedky. Vraj vyrastie až do 15 m - nebude problém, že ho treba často stihať?

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    legolas Pozri príspevok
    Ja Ti radím pestovanie zo semena, nie na husto, ale musíš mať dobrú zeminu lebo to bude dosť dlho trvať. Tuje zo semena majú veľmi dobrú koreňovú sústavu. Prajem veľa šťastia.
    Prosim Ta, kde dostat semeno, a ako sa vypestuje so semena? Ak vies popisat o tom, budem velmi rada. Tiez budem potrebovat velmi vela kusov ku plotu. Dakujem.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    lorelei Pozri príspevok
    Prosim Ta, kde dostat semeno, a ako sa vypestuje so semena? Ak vies popisat o tom, budem velmi rada. Tiez budem potrebovat velmi vela kusov ku plotu. Dakujem.

    Je to veľmi jednoduché, ak má blízko Teba niekoľkoročnú tuju má semeno ktoré jednoducho oberieš /tak ako šišky/ pošúchaš a získaš také čierne semená, ktoré zaseješ do jarčeka a zahrnieš dobrou zeminou. No a to je všetko. Na druhý rok by Ti mali vzísť mladučké tuje, ktoré potom rozsadíš na určené miesta.

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    legolas Pozri príspevok
    Je to veľmi jednoduché, ak má blízko Teba niekoľkoročnú tuju má semeno ktoré jednoducho oberieš /tak ako šišky/ pošúchaš a získaš také čierne semená, ktoré zaseješ do jarčeka a zahrnieš dobrou zeminou. No a to je všetko. Na druhý rok by Ti mali vzísť mladučké tuje, ktoré potom rozsadíš na určené miesta.
    No mozem vyskusat. Je nejaky najvhodnejsi cas, kedy vysadzat? A kedy to semeno ziskat? Nemam s tymto ziadnu skusenost. A dakujem za info.

    jarosenka je offline (nepripojený) jarosenka

    zaneprázdnená mamina jarosenka
    legolas Pozri príspevok
    Je to veľmi jednoduché, ak má blízko Teba niekoľkoročnú tuju má semeno ktoré jednoducho oberieš /tak ako šišky/ pošúchaš a získaš také čierne semená, ktoré zaseješ do jarčeka a zahrnieš dobrou zeminou. No a to je všetko. Na druhý rok by Ti mali vzísť mladučké tuje, ktoré potom rozsadíš na určené miesta.
    Toto zaujíma aj mňa - tie semienka nechám v zemi v záhrade alebo ich mám vysiať do kvetináča?

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    jarosenka Pozri príspevok
    Toto zaujíma aj mňa - tie semienka nechám v zemi v záhrade alebo ich mám vysiať do kvetináča?

    Môžeš ich dať aj do kvetináča, alebo do voľnej prírody, vhodný čas na zber semien je júl, august, totižto vtedy sú už zrelé

    pipuch je offline (nepripojený) pipuch

    pipuch
    jednoznacne neodporucam pestovat tuje zo semien. v Semene totiz nie je velka geneticka vybava (len cca 20%) z povodneho kultivaru tuje. To namena ze ked zasadis semienko tak je velmi mala pravdepodobnost ze ti vyrastie ten kultivar tuje ktory si sadila. Preto odporucam zakupit zakorenene odrezy. Vegetativne rozmonozovanie (pomocou odrezkou) zachova 100% geneticku informaciu. toco zasadis to ti aj vyrastie. Zakorenene odrezky (cca 10cm vyska) sa daju zohnat do nejakych 20-30Sk/ks. skus zahradnicke skoly....
    odpoorucam Thuja Malonyana(3-5m), Thuja Smaragd(2-3m)
    btw. Preco sa napr. jablone nepestuju zo semienok? asi preto lebo vzdy zo semienka vyrastie plnka

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Ja som si tiež vypestovala tuje zo semiačok a vyzerajú presne ako tie, z ktorých som semiačka pozbierala. Vysievala som ich do kvetináča, mala som ich tam do druhého roka a potom som ich vysadila von. Sú už veľké.
    Výhodu rozmnožovať z odrezkov vidím len v tom, že sú hneď trochu väčšie. Ale nie všetky odrezky sa aj chytia.

    pipuch je offline (nepripojený) pipuch

    pipuch
    A vies ake presne tuje to boli, myslim aky kultivar?.... pokial to obycajne tuje take co rastu vocikde (cintoriny, mestke parky).... tak potom to moze byt.

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Áno, boli to obyčajné tuje, ale aj tuje, ktoré rastú v Taliansku a Grécku. Môže byť, že aj ony sú obyčajné, lebo tam ich rastie veľa.
    Názov kultivaru nepoznám.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Pestujem 2 tuje vo veľkých kvetináčoch na balkóne. Chcela by som ich trochu zastrihnúť ( vytvarovať ), aby trošku zhustli. Robievam to na jar s borovicou. Je také niečo možné aj s tujami? Ak áno, aké obdobie je na to vhodné?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Najvhodnejšie je na jar a na jeseň, ale ja občas zastrihnem hocikedy. Ak to nie je hlbší rez,iba mladé končeky, tak by sa nemalo nič stať.

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    arizona Pozri príspevok
    Najvhodnejšie je na jar a na jeseň, ale ja občas zastrihnem hocikedy. Ak to nie je hlbší rez,iba mladé končeky, tak by sa nemalo nič stať.
    ďakujem, budem skúšať

    deane7 je offline (nepripojený) deane7

    deane7
    Rozmnožuje niekto tuje odrezkami? Ako na to? Mám veľkú tuju takú rozkonárenú lebo som ju už zrezával. Takú by som chcel namnožiť aby som dal okolo cesty ako živý plot.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    deane7 Pozri príspevok
    Rozmnožuje niekto tuje odrezkami? Ako na to? Mám veľkú tuju takú rozkonárenú lebo som ju už zrezával. Takú by som chcel namnožiť aby som dal okolo cesty ako živý plot.
    kuk tu : http://www.modrastrecha.sk/forum/zah...zmnozuju-tuje/

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.