Zavrieť

Porady

Pestovanie surfínií a petúnií

Dobrý deň, na balkon som si zasadila kvety surfínie a petúnie,
viem že sú to krásne ale zároveň dosť náročné kvety na pestovanie .
Preto Vás prosím ak vie niekto poradiť kedy je lepšie tieto kvety zalievať,
ako sa o ne správne starať podľa vlastných skúsenosti. Ďakujem.
Usporiadat
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Ja len tolko s nimi, polievam alebo vecer, alebo rano, podla suchosti. Podstatne je otrhavat uz odidene kvety, aby sa mohli dalej rozrastat a kvitnut. Sem tam prihnojim, tak raz za 2 tyzdne a nemala som s nimi problem.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Mne sa tiež veľmi páčia, ale kupujem ich už pomenej. Na začiatku leta sú krásne, ale neskôr vždy chytili múčnatku(napriek postrekom).
Sú háklivé na dážď, tak som ich vždy pred búrkou prekladala pod strechu, aby neošpatneli.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Kvetinári hovoria, že keď sa postriekajú nazačiatku tak by múčnatku nemali dostať a vidíš ako hovoríš tak asi nič není nemožné.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

HankaS Pozri príspevok
Dobrý deň, na balkon som si zasadila kvety surfínie a petúnie,
viem že sú to krásne ale zároveň dosť náročné kvety na pestovanie .
Preto Vás prosím ak vie niekto poradiť kedy je lepšie tieto kvety zalievať,
ako sa o ne správne starať podľa vlastných skúsenosti. Ďakujem.
Ja som si odskúšala minulý rok a fakt pomohlo-po odkvitnutí "odštiknuť v kĺbiku". To znamená, že nie len kvietok, ale aj kúsok stonky odkiaľ vyrastá. Vyrastie nový výhonok, tým pádom sa zahusťuje a je stále zelený-omladený.
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

To znamená že odtrhnúť odkvitnutý kvet a kúsok stopky pod ním?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

HankaS Pozri príspevok
To znamená že odtrhnúť odkvitnutý kvet a kúsok stopky pod ním?
Áno.
Naposledy upravil katka50 : 22.05.08 at 10:15
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

A kedy si ich polievala ráno, alebo večer a hlavne ako často?
Vraj sa musia veľa hnojiť, teraz raz za 2 týždne a od júla do každej zálevky.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Zálievanie je dôležité ale rosenie ešte viac. Je potrebné ich často rosiť. Či večer alebo ráno to záleži aj od toho či sú umiestnené na slnečnej strane. Ja ich pestujem už roky a nemam nijaké problémy. Oschnuté a odkvitnuté lístky je potrebné odtrhavať a hnojiť podľa toho aké si kúpiš hnojivo. Niekedy som používala Pelargon a teraz Kristalon. Mojim nevadí ani dážď. Sú vždy krásne /musím poklopať/ a každý ich obdivuje. Nemyslím si, že sú to náročné kvety na pestovanie. Skôr na prezimovanie ak ich má človek v dome tak ich dá do pivnice, ale horšie je to v bloku. Já ich mávam v bloku tak na chodbe mi minulý rok neprezimovali. Vyschli aj keď som ich polievala. No a ani zima nebola tuhá, tak neviem čo im chýbalo.

Doplňujem, že som si nevšimla že sú to surfiníe a petúnie, ja mám surfínie a ťahavé muškáty. Tak striedavo debničky. Pekne sa to doplňa, lebo surfínie stále kvitnú ale muškáty majú aj hluché obdobia. Preto som písala o prezimovaní. Petúnie a surfínie nezimujeme
Naposledy upravil Jara : 22.05.08 at 10:54 Dôvod: Doplnenie textu
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

Ja som ich rosila asi tak 3 x a oni sa mi pokazili a vyschli mi.
Jedna pani mi povedala, že surfínie prezimujú, že ich treba v jeseni ostrihať a na jar začnú vychádzať nové listy.
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Rosenie môže podľa mňa poškodiť len vtedy ak sa rosí v čase, keď na nich priamo svieti slnko. No a to prezimovanie to som skúšala ale vyschli aj keď som ich zalievala. Tak to len z viacročných skúsenosti konštatujem
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Ja nemám dojem že by boli surfínie náročné na pestovanie. Nevadí im ani keď ich vietor dokmáše.Netreba sa zľaknúť, zlomené výhonky treba odstrániť alebo pozastŕkať do zeme /ľahko zakoreňujú/ a oni sa krásne znova rozrastú. Jediný problém mám že sú často veľmi husté a vtedy sú háklivé na múčnatku.Mám samozavlažovacie lebišové kochlíky a tam nalejem hadicou vodu, do každej dávky dám za pol kávovej lyžičky Enga, /iné je na surfínie potrebujú viac železa/ a potom sa už len vytešujem.Niektoré roky ich musím strihať pretože sú až po zem.
scan0009.jpg  
scan0010.jpg  
1/1
2 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ludmila 12, sú fakt nádherné!!!
0 0
simonka1 simonka1

simonka1 je offline (nepripojený) simonka1

PU
Mohli by ste niekto poradiť, čo je to tá múčnatka? To je vtedy keď tie listy zostanú také lepkavé? A čo na to treba, aký postrek?
0 0
est est

est je offline (nepripojený) est

Zo začiatku treba surfinie polievať asi týždeň zhora, kým sa zakorenia v truhlíku. Potom je najlepšie polievať do samozavlažovacieho truhlíku, tiež sa mi najviac osvedčil Lebiš. Ak je horúco, nalievam každý druhý deň aj 3 litre, ak je chladnejšie, nepolievam, kým je v miske voda. Múčnatku som mala len raz, keď som nemala čas rastlinky presadiť načas do truhlíkov a preliala som ich ...
Hnojím 2 týždne po zasadení kryštalickým na surfinie, raz alebo 2 krát týždne, nevadí, ak dostanú aj dvojnásobnú dávku. Čím viac sa odstraňujú odkvitnuté kvety a čím sú viac v závetrí, tým sú krajšie. Mávam aj metrové previsy.
Množím semenami.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
HankaS Pozri príspevok
Jedna pani mi povedala, že surfínie prezimujú, že ich treba v jeseni ostrihať a na jar začnú vychádzať nové listy.
To je nejaká hlúposť. Surfínie sú letničky - jednoročné rastlinky, prezimujú len vo forme semien. Musím ale povedať pravdu, nikdy som ich neskúšala množiť semenom. Je to dosť náročné. Treba ich niekoľkokrát prepichovať a presádzať. To sa mi ani nechce, ani na to nemám čas a vhodné podmienky. Bývam v byte, neviem, kde by som tie priesady držala. Ja si každý rok kupujem nové sadenice. Ale klobúk dolu pred každým, kto ich rozmnožuje doma, to chce obdiv.
0 0
ludmila12 ludmila12

ludmila12 je offline (nepripojený) ludmila12

???
Tiež som nepočula žeby sa dali surfínie prezimovať ale všetko je možné.Ja si radšej každý rok čo najskorej ako sú v predaji kúpim malé rastlinky a keď zaštipujem konce sadím ich priamo do nového kochlíka a oni sa krásne zakorenia a za chvílu kvitnú. Takto sa dá namnožiť neskutočné množstvo surfínií za malé peniaze. Naposledy som takto zaštipnuté sadila pred tromi týždňami a už majú kvietky,teraz sa začnú rozrastať a o pár dní budú na nerozoznanie od kúpených. Ludka
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

ludmila12 Pozri príspevok
Tiež som nepočula žeby sa dali surfínie prezimovať ale všetko je možné.Ja si radšej každý rok čo najskorej ako sú v predaji kúpim malé rastlinky a keď zaštipujem konce sadím ich priamo do nového kochlíka a oni sa krásne zakorenia a za chvílu kvitnú. Takto sa dá namnožiť neskutočné množstvo surfínií za malé peniaze. Naposledy som takto zaštipnuté sadila pred tromi týždňami a už majú kvietky,teraz sa začnú rozrastať a o pár dní budú na nerozoznanie od kúpených. Ludka
tak to je uplne skvela rada
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Skoda,ze sa mi nedaju poriadne odfotit,to by som ich musela fotit z ulice.Mam ich len jeden 50cm kvetinac,ale su krasne a bohate
nase kvety 21.6.08 002.jpg  
0 0
Iconka Iconka

Iconka je offline (nepripojený) Iconka

mám rada prírodu ako takú
Tak tu je moja.Myslim si,ze na to,ako vyzerala po tom krupobiti je pekna.
P1000246.JPG  
P1000247.JPG  
1/1
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Ja mám skúsenosti s pestovaním surfínií také, že sú to kvety, ktoré potrebujú veľa zalievania, ale nie preliať, pretože vtedy sa potom môže vyskytnuť múčnatka. Keď ich opomeniete iba na chvíľku sa na Vás hnevajú, sú smutné. Preto je dobre ich pestovať v samozavlažovacích truhlíkoch. Mám veľmi slnečnú lodžiu, keď som ich mala vysunuté na vonkajšej stene lodžie zničil ich dážd, vietor, ale potom sa zviechali. Tak som ich preložila na vnútornú stranu lodžie, tam boli chránené. Najlepšie sa im darí, keď sú v závetrí, na nich neprší a tiež, keď na nich nepečie prudké slnko. Veľmi krásna kombinácia sú malokveté ružové surfínie a rôznofarebné previsnuté lobelky v jednom truhlíku. Nepodarilo sa mi surfínie prezimovať.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať