Zavrieť

Porady

Úroky z exekúcie

ak máme exekúciu, ktorú nám stŕhajú z účtu a záväzok je už splatený, teraz sa platia úroky a trovy exekúcie, môžem to dať na jeden účet na 538/221 alebo úrok musí ísť na 562. Mám trochu problém, lebo nemám exekúčný príkaz, tak neviem, koľko sú trovy exekúcie. Inak budem musieť do banky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Podľa môjho názoru úroky z omeškania (predpokladám že sú z omeškania) sú príslušenstvom pohľadávky (ako aj trovy právneho zastúpenia, trovy súdneho konania), ktoré zvyšujú výšku záväzku účtovaného na 321. Neviem, či nákladový účet je 562, možno by som uvažovala o tom ako o penále. Trovy exekúcie sú odmenou exekútora, pre teba cenou služby. Vo väčšine prípadov exekútor zo zrazených peňažných prostriedkov pomerne uspokojuje nárok oprávneného a svoje trovy. Takže v priebehu splácania nikdy nevieš, v akej výške splácaš záväzok a v akej platíš za službu. Minimálne po ukončení exekúcie (vymožení) by ti mal exekútor poslať potvrdenie o úhrade s rozpisom uhradenej pohľadávky a jej príslušenstva a výšky zaplatených trov, príp. DPH, ak je exekútor platiteľom.

    Čo sa týka platobného rozkazu, ten je relevantný pre určenie výšky pohľadávky a úrokov, ale častokrát písaný zvláštnym spôsobom. Podrobnejšie výšku vymáhaného nároku určuje Upovedomenie o začatí exekúcie, príkaz na začatie a iné... Konečná výška vymáhaného nároku závisí od úrokov z omeškania, ktoré plynú podľa toho ako sa spláca istina, čo zase závisí od exekútora (pomer rozdelenia peňazí oprávnenému a na trovy). Doporučujem informovať sa o zostatku vymáhaného nároku, plneniach oprávnenému a na základe toho si vieš prepočítať aj úroky z omeškania.
    Neviem, či som pomohla, ale dufam, že aspoň trošku zo systému exekúcií.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Mám dojem, že to ani nemôžeš účtovať ako úroky, skôr ako penále, a ak to nebolo zmluvné penále, tak by to mala byť pripočitateľná položka k základu dane. Žiadaj od exekútora upovedomenie, čo je istina (ak ju nevieš) a čo sú trovy exekútora. Potom to rozúčtuje. Úroky-účet 562 by som viazala k účtom, pôžičkám a úverom. Rozhodne by som ich nedávala k exekúcii.

    Som veľmi zvedavá na názor ostatných Poraďákov.
    Vlasta

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    lenkak
    Ja by som to dala na úroky z omeškania - 544.
    Súhlasím, ak sa exekúcia týka istiny, na ktorej by mali byť zmluvné pokuty a penále, vtedy účet 544.
    Vlasta

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    V upovedomení sú vyčíslené len predbežné trovy - ktoré po ukončení exekúcie môžu byť odlišné. Vačšinou väčšie. V upovedomení totiž exekútor nevie ako rýchlo sa bude splácať istina, čo ovplyvňuje výšku úrokov z omeškania to zase výšku jeho odmeny. Druhou časťou trov sú hotové výdavky, tie sa tiež menia. Ak exekútor zasiela faktúry, resp. vyúčtovanie priebežne - tam je uvedená výška odmeny. Stretla som sa aj s tým, že firma postupne ako platila peniaze, účtovala všetko ako pohľadávku voči exekútorovi a potom následne to rozdelila do nákldov (trovy) a na úhradu záväzku. To sa mi vidí ale problematické pri dlhodobých exekúciách v súvislosti s nákladmi.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Pridám "polienko" do tejto exekučnej témy, aby som nezadávala novú,hoci nejde konkrétne o úroky.

    V roku 2004 firma,plátca DPH, platila exekútorovi,taktiež plátcovi DPH, určité čiastky.
    Po zaplatení celej dlžnej čiastky v marci 2005 a jeho odmeny poslal exekútor v marci 2005 vyúčtovaciu faktúru, kde je rozpísané, čo sme vlastne platili//istina a príslušenstvo, odmena exekútora, trovy exekúcie, koľko sme uhradili, k úhrade zostáva.../

    Ide mi o položky : odmena exekútora a trovy exekúcie

    - sú to nákladové položky ?
    - môžem si z nich uplatniť na vstupe DPH, ktorá je na faktúre vyčíslená ?

    Veľmi pekne ďakujem !

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Odmena exekútora a trovy exekúcie sú daňovým výdavkom v zmysle § 19 ods. 2 písmeno a), pretože ich úhradu ukladá povinnému iný zákon resp. predpis (Exekučný poriadok).
    Čo sa týka DPH, čítal som nejaký komentár, že u exekúcie nie je nárok na odpočet, keďže nejde o službu, ktorú podnikateľ použije na účely svojho podnikania. Bohužiaľ ho narýchlo neviem nájsť a presné zdôvodnenie si nepamätám. Ale celkom jednoznačný nárok na odpočet tu asi nebude - možno má niekto konkrétnejšiu skúsenosť.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Viem len toľko /čo skor potvrdzuje to, čo hovorí Andrej/, že jedni známi mali vo firme kontrolu na DPH. Tam sme sa dotazovali, či si môžu odpočítať aj DPH z ex. konania. Babenky nevedeli ale po dohode s vedením DÚ dali stanovisko, že nie nakoľko nemajú daňový doklad. Oni totiž fa nemali, len list s rozpisom platieb ex. konania. Keď sme požadovali od exekútora fa, odmietol ju vydať s tým, že podľa zákona /o exekútoroch/firma nie je ich partner s nimi nemá nič spoločné /boli povinní/, ich partnetom je oprávnený, takže výsledok bol ten, že DPH neodpočítali. S týmto som sa stretla už viackrát a exekútorka sama tvrdila, že tu nieje nárok na odpočet DPH. Neviem dať teda tiež jednoznačné stanovisko-ale ja by som sa priklonila k tomu čo píše Andrej-nie je to pre účely Vášho podnikania a skôr by som ju neodpočítala ako áno.

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    Prosím Vás, nie je to niekde presne definované v zákone alebo nejakom usmernení, ako je to pri exekútorských službách s DPH?

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Ja osobne si myslím, že ak exekútor vyčísli "poplatok" za svoje služby s rozpisom bez DPH a DPH zvlášť, tak je nárok na odpočet DPH. Ale otázne je, či to sú daňové alebo nedaňové výdavky. Ja službu exekútora bez DPH účtujem ako penále na 545, a každým rokom si to prípočítavam k položkám zvyšujúcim základ dane. Niekde som čítala, že toto účtovať na 544 sa nesmie, len ak je v účtovnom doklade výslovne napísané ---účtujeme Vám zmluvnú pokutu---. Čo vy na to?
    vdaka nasej legislatíve, zacinam mat plné zuby účtovníctva, preto vitam moznost spoluprce s rovnako postihutými ...viac Naďa Majková
    Exekutor fakturuje služby exekútora - to je daňový výdavok, nemá prečo byť nedaňový.

    barbie4 je offline (nepripojený) barbie4

    barbie4
    Ano, odmena exekútora je danovy naklad, uctujem ich na úcet 538, ak je exekútor platcom DPH, odpocitam si DPH. Na tento pripad som sa pytala aj nasho auditora. Uroky z omeskania uctujem na ucet 544 - zmluvne pokuty a penale, a ak tieto penale nie sú uhradené do konca roka 2006, su pripocitatelnou polozkou k zakladu dane a na buduci rok budú zas odpocitatelnou polozkou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.