Zavrieť

Porady

Alianz-poistne plnenie pri autonehode

Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Zdravim Vas poradaci, prosim o radu.Dnes poobede sa nam stala dopravna nehoda, ja som nebola na vine. Dotycny, co nehodu sposobil ma zakonnu poistku v Alianz a moja otazka znie: akym sposobom poistovna preplaca skodu ci na ohliadke vycislia skodu peniaze nam vyplatia a my si to dame opravit kde chceme alebo to musime dat do servisu ktory posle poistovni fakturu a ta ju uhradi. Este upresnim, ze mame feliciu 97 rocnik, znicena prava predna strana,naraznik,rozbite celne sklo.Popripade ako dosiahnut aby sme auto mali opravene a nemuseli uz nic doplacat.Dakujem za kazdu cennu radu ci odpoved.
Naposledy upravil Dav : 09.08.11 at 21:39
Usporiadat
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Začnem od konca:
Aby ste mali auto opravené a nemuseli nič doplácať, museli by ste mať uzavretú havarijnú poistku. Plnenie by išlo z havarijnej poistky a spoluúčasť zo zákonnej poistky vinníka. Bonus by ste nestratili, nakoľko nehodu ste nezavinili.
Pokiaľ havarijnú poistku nemáte, asi predsa len nejakú škodu utrpíte, pretože poisťovňa vám od sumy za opravu odpočíta amortizáciu vymieňaných dielov, dokonca aj skla.
Spôsob plnenia si určíte sami, ale ak sa rozhodnete po obhliadke poisťovňou o priamu výplatu škody, počítajte s tým, že poisťovňa vám dá menej, ako keby ste si dali opraviť auto do servisu a potom poisťovni predložili účty.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

http://www.porada.sk/t49221-povinne-...a-plnenie.html

Skús si prečítať aj túto tému.
0 0
klaudiak klaudiak

klaudiak je offline (nepripojený) klaudiak

Nepoteším Vás, auto už nemá skoro žiadnu hodnotu pre poisťovňu narátajú Vám amortizáciu a prerátajú cca opravu a odrátajú amortizáciu a určite budete museť doplatiť. /skúsenosť/ Prv než si to dáte opraviť zistite si všetko v poisťovni
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ja som tiež nezapríčinila nehodu - pri parkovaní mi rozbil jeden na mol opitý celé auto, po oprave v servise som zaplatila necelých 150.000 a poisťovňa mi vyplatila 110.000 - auto má 3 roky. Nič s tým neurobím, jedine sa obrátiť na občiansky súd.
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Dakujem za nazory a rady, mame aj havarijnu poistku pretoze auto mame na leasing takze zrejme sa skoda bude hradit z nasej havarijnej poistky, dnes ideme do poistovne,uvidime ako to cele dopadne.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
tu: www.skp.sk -
keby niekto potreboval zistiť poistenie auta
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

tipujem, že optimizmus Ivvy vydrží veľmi krátko, škoda felicia r.v. 1997 nezvykne byť poistena na novu cenu, treba počítať s podpoistením, takže odškodnenie zo zákonnej poistky môže byť pre poškodeného výhodnejšie ako havarijné poistka - uvidíme s čím sa Ivva prihlási za pár dní
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

ešte jedna poznámka spoluúčasť nebude uhradená ani z havarijnej poistky, ani zo zákonnej - dobré nie?
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Dnes som obehala poistovne kde mame havarijnu, aj Alianzku a vyslo mi z toho nasledovne: o uhradenie zo zakonnej vinnika nemam ani uvazovat z dovodu vysokej amortizacie. Skoda bude uhradena z mojej havarijnej a spoluucast sa bude vymahat z Alianzu. Ak je skoda nad 20tisic, co zarucene bude, musim zaplatit z vlastneho vrecka spoluucast, auto si dam do servisu a ten nasledne posle fakturu poistovni.Poistovna potom posle cely spis Alianzu a tam sa bude vymahat spoluucast ktora sa mi vyplati. Dalsia dilema je, ze ci mi tu spoluucast vyplatia celu alebo si aj z nej odpocitaju amortizaciu a vyplatia len cast z nej. Volala som aj do call centra jednej aj druhej poistovni a kazdy tvrdi nieco ine takze som ozaj zvedava co z toho bude. Zajtra by mala byt obhliadka vozidla ale likvidator v Pd ma vraj 14 obhliadok takze sa este nevie ci stihne aj to moje.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Ivva,dostala si niekoľko predbežných informácií od ľudí, ktorí sú síce zamestnaní v poisťovni, ale o spôsobe odškodnenia vedia málo na to, aby ti vedeli aspoň minimálne poradiť v TVOJOM prípade. Zatiaľ postupuješ ako klient, ktorý sa poučí na svojich chybách, a doporučujem, aby si si pozrela poistnú zmluvu, a zistila ako je tvoje auto poistené, pretože poisťovňa nezaplatí ani korunu naviac, iba to, čo podľa poistnej zmluvy musí. Človek, ktorý hovoril o vysokej amortizácii môže byť obchodník, ktorý niečo podobné počul, ale nemusí to byť pravda, spoluúčasť ti nikdo nevybaví, budeš ju musieť vybaviť sama, a dozvieš sa, že skutočná škoda je menšia ako plnenie z havarijnej poistky, a teda žiadnu spoluúčasť neuvidíš. Na call centre bývajú zamestnaní ľudia s minimálnym školením, minimálnymi vedomosťami, a za minimálny plat, takže ich informácia nemá ani cenu telefonického hovoru do call centra.
Jednoducho nič z toho, čo si sa na poisťovni dozvedela nemusí platiť v TVOJOM prípade. Máš dve možnosti: 1. pracne sa školiť v oblasti odškodnenia po poistnej udalosti, pričom to, čo sa dozvieš ti už nepomôže, lebo bude neskoro.
2. poslať mi súkromnú správu - získaš info presne pre tvoju situáciu, a budeš si vedieť kvalifikovane vybrať optimálnu variantu pre tvoj prípad
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Ja si myslim ze porada je pre vsetkych preto uvitam ak mi skusis poradit "verejne". Dnes bola obhliadka auta, skoda je dost vysoka hrozi, ze presiahne hodnotu auta. Ideme oslovit viac servisov nech nam urobia kalkulaciu kolko by taka oprava mohla stat a mame to poslat obhliadajucemu, ten nam skusi povedat, ci by to u likvidatora mohlo prejst alebo nie. Spoluucast bude amortizovana to je jednoznacne. Skodny na tej oprave budeme tak ci tak.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

ako chceš.
1.cena opravy bude kolísať
a/od výberu servisu (značkový, neznačkový)
b/ schopnosti technika servisu a presnosti jeho odhadu ceny opravy
Ak budeš mať tri odhady (nízky stredný vysoký) ktorý doručíš poisťovni? Ktorý je pre teba najoptimálnejší? Ktorý je najrizikovejší? Ak nevieš tieto vstupné údaje ( poistná suma, náklad na opravu a ďalších 10 údajov) nevieš si vybrať variantu. Ak nemám tieto údaje ja, nie som schopný ti poradiť ani veerejne ani súkromne. Ak chceš radiť verejne nebránim sa, ale bez musíš verejne uviesť :
1. poistnú sumu + spoluúčasť
2. vek vozidla
3. jazdný výkon
4. príplatkovú výbavu
5. rozsah poškodenia ( vrátane rozsahu opravy jednotlivých dielov a spôsob ich opravy - oprava - výmena) alebo 2 -3 fotky vozidla.
Odhad nedostaneš písomne (je s tým robota, a technik servisu obvykle nemá čas každému klientovi spracovať písomnú kalkuláciu cena opravy) a tak nebudeš mať poisťovni čo predložiť. Naviac, poisťovňa je technicky vybavená, aby vedela pomerne presne a rýchlo spočítať cenu opravy, a nepotrebuje kalkuláciu nejakého servisu, pretože tá je tak či tak iba orientačná,nezáväzná, a teda nepoužiteľná.
Spoluúčasť je pevne dohodnutá suma, ktorú znáša klient, a v žiadnom prípade sa neamortizuje. Treba si prečítať poistnú zmluvu.
Na celej veci budeš tak či tak škodná, záleží od teba či to bude 5 000 alebo 30 000 Sk.
Pripomínam ešte raz, všetko čo si doteraz počula od ľudí z poisťovne nemusí platiť, platiť v každom prípade bude iba to, čo je písomne dojednané v poistke.
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Dobry vecer. Servis budeme musiet vybrat urcite neznackovy nakolko v znackovom by vyska faktury zrejme presiahla cenu auta. Precitala som si poistnu zmluvu, su tam take zamotane klauzulky, ktorym presne nerozumiem, napr.:poistnu ciastku vozidla predstavuje-priemerna predajna cena vozidla vratane doplnkov podla cennika IBS Expert s.r.o aktualneho v dobe dojednania poistnenia s tym, ze je pripustna odchylka poistnej ciastky od priemernej predajnej ceny podla aktualneho stavu vozidla a este v pripade vzniku ciastkovej poistnej udalosti vznika narok na poistne plnenie v novych cenach.

1. Poistna ciastka 115 699 Sk, spoluucast 10% min. 10 000Sk
2. r.v. 1997
3. 1598 cm3 a 55kw
4. 1.6 glx, servo,central,imobilizer,metaliza,ostrekovace svetlometov,hmlovky,plysovy interier,tonovane skla.zrkadla vo farbe
5. poskodenie:
predny naraznik+vystuha zdef.
predny blatnik+lak zdef.
predna kapota zdef.
predna maska zdef.
p.predne dvere+pant
stena chladica zdef.
celne sklo
napravnica,ramena,poloos,tlmice-urobit geometriu
zniceny p.predny reflektor
p.predna smerovka
p.bocna smerovka
tesnenie celneho skla
obal z p.predneho zrkadla+lak
p.predny disk-skontrolovat
poskodene oblozenie p.predneho stlpika
vnutorny p.predny podblatnik
prasknuty obal vzduch.filtra
ostrekovac svetiel pravy
Nieco by sme chceli len opravovat niece vymenit ako laik to neviem odhadnut.
Mame mechanika, ktory patri medzi tych lacnejsich v pondelok nam pride pozriet auto a skusi urobit hruby odhad za kolko by sa to dalo opravit.
Dakujem vsetkym za rady.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

ako som predpokladal, nemáš auto poistené na novú cenu (cca 300 000) ale iba na obstarávaciu (115 000 Sk), čo znamená, že pri uzatvorení poistky si ušetrila na poistnom cca 3 000 Sk, a teraz poisťovňa ušetrí na tebe 30 000 Sk. Inak povedané, tvoja havarijná poistka stojí za ...... Neuviedla si, či je auto tvoje, alebo je kúpené cez pôžičku - úver- treba doplniť.
Jediná šanca je použiť zákonnú poistku vinníka. Aktuálna cena tvojho vozidla (podľa skutočného technického stavu) sa pohybuje od 60 do 90 000 Sk. Skús od poisťovne získať informáciu, akú cenu stanovili pre tvoje vozidlo, a súhlas k oprave. Bude dobré, ak doložíš trebárs vlastnú kalkuláciu predpokladanej ceny opravy. Máš dve možnosti:1. opraviť auto
2. predať auto bez opravy
V prvom prípade ti hrozí amortizácia (ak použiješ nové diely). Ak použiješ na opravu staršie (nepoškodené)diely, klesá cena opravy, a vyhneš sa amortizácii - t.j. až na drobné dostaneš od poisťovne to čo si dala do opravy. Použitie starších dielov je možné v prípade skrutkovaných dielov (nárazník, výztuha, reflektor, zrkadlo,obal filtra atp.). Aj na staršie diely dostaneš účet o zakúpení - prípadne ti ich obstará mechanik. Budeš bez auta 2-3 týždne.
2. možnosť predáš auto v takom stave ako je teraz. Tvoja škoda by mala byť počítaná ako rozdiel medzi cenou vozidla pred a po havárii. Môj hrubý odhad 65 000 - 25 000 = 40 000 Sk. Poisťovňa bude mať snahu znížiť cenu pred haváriou, a zvýšiť cenu po havárii, aby vyplatili čo najmenej- napr. 60 000 - 35000 = 25 000 Sk. Treba dokladovať aktuálny technický stav vozidla (platnosť STK, vykonané opravy v poslednom období atp.). Ako laikovi ti doporučím nechať posúdiť výšku škody znalcovi z oboru cestnej dopravy, a žiadať preplatiť škodu podľa výsledku v posudku. Investuješ cca 2000 Sk, ale získaš podklad, ktorý budú musieť zobrať do úvahy, a nedovolia si jednať ako s klientom ktorý sa nevie orientovať v problematike. Ak nemáš kontakt na znalca poradím, ak potrebuješ skalkulovať opravu takisto nie je problém. Predbežne treba počítať s alternatívou, že cena opravy prekročí aktuálnu cenu auta, a budeš vybavená podľa varianty č.2. Pri všetkej smole táto alternatíva má aspoň tú výhodu, že sa vec dá uzavrieť rýchlejšie. Ak to nie je tajomstvo - v ktorej poisťovni má vinník poistku?
Ak ti nie je niečo jasné ozvi sa.
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Auto mame od Ge Money- zmluva o uvere. Poistku uzatvarala leasingovka, tu havarijnu uz mame vlastne v splatke. Vinnik ma zakonnu v Alianzke. Auto bolo predtym v bezchybnom stave, ziadne opravy okrem beznej udrzby, nie je skorodovane, ziadne preliaceniny,samozrejme pred nehodou. A keby sme v pondelok zbehli do Alianz, nech to pozru a povedia nam sumu samozrejme amortizovanu, ktoru by nam mohli poskytnut na opravu? Neviem ci tomu rozumiem spravne ale ak by nam znalec auto ohodnotil napr na 70 000Sk a servis by skodu opravil za napr. 65 000Sk, cize by nepresiahla hodnotu auta poistovna nam to preplati? Myslim tym havarijnu poistku.Samozrejme my musime zaplatit spoluucast. Zacinam mat z toho chaos.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Tvojmu chaosu sa nečudujem, nikto sa nevyškolí v novom obore za 5 minút.
máš v zásade dve možnosti:
1. použiješ svoju havarijnú poistku ALEBO
2. použiješ zákonnú poistku vinníka. Kombinovať nie je možné.

Ak použiješ havarijnú poistku, postup poisťovne bude nasledovný:

Poisťovňa stanovú aktuálnu cenu vozidla (napr. 70 000 Sk), a urobí si kalkuláciu, koľko by stála oprava. Pri kalkulácii zásadne použijú ceny dielov a práce v značkovom servise. Vyjde im, že oprava bude stáť napr. 90 000 Sk, čo je viac ako aktuálna cena vozidla. Tejto situácii sa hovorí neekonomická oprava alebo totálka. Výpočet plnenia bude nasledovný:
aktuálna cena auta pred nehodou 70 000 Sk
cena po havárii 30 000 Sk
tvoja škoda 70 000 - 30 000 = 40 000 Sk
Tvoje auto nie je navyše poistené na novú cenu (300 000 Sk), ale na obstarávaciu (115 000 Sk). Hovorí sa tomu podpoistenie.
Podiel 115 000:300 000 = 0,38 - to je tvoj koeficient poistenia, ktorým prenásobia horeuvedených 40 000 Sk ( 40 000 x 0,38 = 15 333 Sk). Z havarijnej poistky dostaneš 15 333 Sk. Z tejto sumy ti odrátajú spoluúčasť (10 000 Sk), takže z havarijnej poistky dostaneš 15 333 - 10 000 = 5 333 Sk. Na auto je úver, takže ak nie je splatené, aj tých 5 333 Sk zhrabne Ge Money. Zoberú si aj auto, predajú ho, a ak ani predaj auta nepokryje úver, budeš dlhovať nejakú koruny Ge Money. Už vieš, prečo som uviedol, že takáto havarijná poistka je na h......?

Ak použiješ zákonnú poistku takisto to skončí ako totálka, ale tvoje vysporiadanie bude 70 000 Sk - 30 000 Sk = 40 000 Sk.
Všimla si si rozdiel medzi 5 333 z havarijnej poistky a 40 000 zo zákonnej poistky? Naviac, ak dostaneš 40 000 Sk, môžeš ich po dohode s Ge Money použiť na opravu ( ak chceš), a ďalej splácať auto. Ak sa na opravu použijú staršie diely bolo by možné auto opraviť za nejakých 60 000 Sk. Ak vinník nehody bude ochotný (nedá sa to vysúdiť) môže ti nejaké koruny priložiť na opravu.
Ak nechceš auto opravovať, tvojich 40 000 Sk môže skončiť na účte Ge Money, auto ti predajú, a urobia celkovú kalkuláciu úveru. Konečná suma od Ge Money závisí od toho, aká časť úveru je už splatená.
Ešte poznámka - ak ponecháš výpočet výšky škody na poisťovňu
urobia to takto: cena vozidla 60 000
havarované vozidlo 30 000
škoda 30 000
Ak si obstaráš znalca, ceny budú stanovené objektívne, čo pre teba môže znamenať napr. + 10 000 Sk.
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

Pondelok pojdem do Alianz nech mi vycislia kolko by som mohla dostat. Ak sa mi vycislenie hodnoty auta bude zdat nizke dam si urobit posudok od znalca. Moja otazka znie, musi poistovna akceptovat posudok znalca? A po doruceni posudku je mozne tu cenu prehodnotit aj ked uz obhliadka bola vykonana?
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Na Allianz pôjdeš v pondelok úplne zbytočne, pretože ten, kto vyčísľuje škodu na vozidle sedí v Bratislave a v Košiciach. Pre bežného človeka je každé zastúpenie poisťovne poisťovňou, ale na bežnom OBCHODNOM zastúpení sa dozvieš iba naučené všeobecné formulácie- tzv. "informátor". Použiteľnú informáciu získaš iba priamo od človeka, ktorý škodu počíta, OD NIKOHO INÉHO! Na okresnej pobočke poisťovne tohto človeka nenájdeš. Obdobné to je s nemocnicami. Operácia srdca sa robí samozrejme v nemocnici, ale pozor, nie v každej malej okresnej, ale iba na jednom špecializovanom pracovisku.U poisťovne je tento postup zámerný, aby znemožnili kontakt klienta a likvidátora a tým aj prípadné vyjednávanie a ovplyvňovanie.Správnosť (objektívnosť) vyčíslenia ako laik nebudeš vedieť dostatočne posúdiť. Znalec postupuje v zmysle zákona, a škoda je vyčíslená objektívne. Pán z poisťovne je - ako jej zamestnanec - povinný okrem zákona dodržiadať aj interné pokyny a postupy. tieto sú nastavené tak, aby klienta odškodnili najmenšou možnou sumou, prípadne ešte trochu nižšou než najnižšou.
Ak poisťovňa z akéhokoľvek dôvodu nebude ochotná akceptovať výpočet znalca, je tu možnosť súdu. Prax je taká, že poškodený so znaleckým posudkom v ruke na súde obyčajne pochodí. Ak chceš vec vybaviť rýchlejšie, doporučujem bez akýchkoľvek vybavovačiek na poisťovni doručiť na poisťovňu posudok, a žiadať úhradu škody podľa posudku. Maximálne sa môže stať to, že oproti posudku poisťovňa "zoberie" 3 - 4 000, ale nie 15 000.
Ak nebudeš spokojná, dá sa súdiť aj o tých pár tisíc. Treba mať na pamäti, že cena ojazdeného auta nie je pevná suma, ale odhad ceny, takže odchýlka +- pár tisíc je v poriadku. Riešenie posudkom následne ( zistila som že poslali málo) má formu reklamácie, trvá dlhšie, a efekt nemusí byť zaručený. Vykonanie obhliadky je spôsob, akým klient v zmysle zákona OBVYKLE preukazuje výšku škody. Na obhliadku si vôbec nemusela volať technika poisťovne. Výšku škody vieš preukázať aj znaleckým posudkom. Nie si povinná preukázať škodu pristavením vozidla na obhliadku. Tento postup NIE JE OBVYKLÝ, ale napriek tomu plne v súlade so zákonom. Postup poisťovne voči klientom je rôzny. Ak z postupu klienta vidia, že klient nevie čo a ako jednajú z pozície sily. Ak z postupu klienta zistia, že "je v obraze", pozná svoje práva, sú opatrnejší, nešpekulujú a majú tendenciu akceptovať požiadavku klienta. A teraz si vyber, čo urobíš.
0 0
Ivva Ivva

Ivva je offline (nepripojený) Ivva

A odhadca mi ohodnoti trhovu cenu auta a aj mi vycisli skodu? Kolko to stoji a ako ho zozeniem? Musim to este prebrat s muzom,ten si mysli, ze zo zakonnej to dame opravit a ze sa do toho zmestime. Ja mam zly pocit z tej amortizacie. Dnes som robila kalkulaciu dielov, nieco nove,nieco pouzite vychadza to okolo 13 000Sk+robota+striekanie.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

odhadca - znalec urobí to, o čo požiadaš. V tvojom prípade potrebuješ vyčísliť "výšku škody na vozidle" hovorí sa tomu aj majetková ujma, lebo aj auto je majetok.
Ak obstaráš na tento rozsah poškodenia náhradné diely za 13 000 Sk, zrejme máš talent, alebo si na niečo zabudla. Viem si predstaviť, ako bude vyzerať auto po takejto oprave, ale je to tvoje auto. Práca lacného mechanika ťa vyjde na 6 - 7000 Sk, lacné lakovanie (práca+materiál) 8 000 Sk. Bude to oprava bez účtu a bez záruky, takže za pol roka povolí farba, a za ďalší rok sa objaví hrdza. Ale je to tvoje auto. Ak zvolíš tento spôsob opravy, pri predaji vozidla v budúcnosti naviac stratíš 10 - 15% z ceny, pretože lacná oprava bude kupcovi biť do očí. Pri odškodnení zo zákonnej poistky v TVOJOM PRÍPADE amortizácia neexistuje, pretože vec bude či už zo strany poisťovne alebo odhadcu posúdená ako totálna škoda. Odhadcu si môžeš vybrať na stránke ministerstva spravodlivosti v kolonke znalci pre odbor doprava cestná. Sú tam uvedené aj adresy znalcov, môžeš si vybrať takého čo je z tvojho regiónu, alebo ktorého chceš. Ak si nevyberieš, takýto odhad viem urobiť aj ja. Cena odhadu je vec dohody a závisí od typu výkonu, cestovných nákladov atp. Ceny sa pohybujú od 2 do 6 000 Sk.
p.s. namiesto zajtrajšej návštevy poisťovne doporučujem kontaktovať Ge Money a spýtať sa ich, či vám odsúhlasia opravu auta aj v prípade totálnej škody. Peniaze totiž poisťovňa nepošle Vám, ale dostane ich Ge Money, pretože sú zrejme majiteľmi vozidla až do úplného splatenia úveru.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať