Zavrieť

Porady

Sušenie a skladovanie húb

Rád by som sa podelil o svoje skúsenosti so sušením a skladovaním húb (hríbov) a priučil sa niečomu novému, tak ak viete, doplňte. Všetky postupy som niekde vyčítal a v priebehu rokov sa mi osvedčili:

1. Nemám sušičku a suším na plechoch s papierom na pečenie. Pred rokmi sa mi viackrát stalo, že mi nakrájané hríby na plechu sčerviveli tak, že som musel väčšiu časť vyhodiť. Osvedčilo sa mi posypať najskôr podklad (plech, resp. papier) a následne rozložené hríby mletým čiernym korením. Prípadné larvy tak zahynú a môžem kľudne zužitkovať aj kúsky, ktoré majú zopár dierok navyše.
2. Sušiť je potrebné na vzdušnom mieste, ja suším často aj na priamom slnku, aj keď to literatúra nedoporučuje, ale tento postup je v našej rodine tradičný. Vo vlhkom počasí sa niekedy stane, že nedostatočne presušené hríby začnú ešte na plechu plesnieť, prípadne aj hniť. Takže v daždivom počasí ich dosušujem pri miernej teplote 40-50 stupňov v pootvorenej rúre. Ale pozor pre neskúsených, tak ako poprvýkrát aj ja - nakrájané rovnomerne rozložené hríby nesmú byť úplne čerstvo spracované, musia byť minimálne zavädnuté, čiže aspoň 1 deň sa musia sušiť na suchom a vzdušnom mieste. V opačnom prípade sa vám môže stať, že vaše krásne biele dubáčiky sa po niekoľkých desiatkach minút zmenia na niečo ako mokrý papier hnedej farby s dubákovou arómou.

3. Uskladnené sušené hríby, ale napr. aj smrčky mi v sklenenej nádobe napadli mole. Dlho som sa domnieval, že huby boli nejaký čas nesprávne uzatvorené a dostali sa tam zvonku. Neskôr som si prečítal, že sa do nádoby dostali spolu s hubami, v ktorých boli nakladené vajíčka. Osvedčený spôsob ako tomu predísť, je presušené huby predtým, ako ich uzavriem do nádoby, vložiť na plechu do rúry a pri teplote cca 50 stupňov ich min. hodinu dosušiť - na záver nakrátko cca 10 min zvýšiť teplotu na 60 stupňov, kým nie sú úplne krehké. Taktiež nechávam dvierka na rúre odchýlené. Dosúšanie pri takejto teplote zlikviduje prípadné vajíčka molí. A preventívne, pre prípad že by predsa len nádoba mohla zle tesniť, vkladám do nej sušené vavrínové listy (bobkový list).

Želám peknú sezónu.
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Na priame slnko dávam iba dosušovať.
To s tým čiernym korením naozaj pomáha.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

Nazbierané huby vysuším na site a potom uskladňujem v mikroténovom sáčku v mrazáku. Je to vlastne prevencia pred napadnutím molami.
0 0
Stina Stina

Stina je offline (nepripojený) Stina

Vysušené hudy uskladňujem v uzatvárateľnej fľaši so zabrúseným hrdlom a pridám korenie.
0 0
adradic adradic

adradic je offline (nepripojený) adradic

ja na to používam najmä sklenené uzatvárateľné dózy s gumovým tesnením
0 0
leníča leníča

leníča je offline (nepripojený) leníča

Ja okrem sušenia dávam hríby aj do mrazáku. Čerstvé hríby nakrájam na menšie kúsky, a tie dám do mikroténového sáčku a do mrazáku. Pri varení, ich len vyberiem a také zmrazené prevarím vo vode so soľou a ďalej s nimi robím ako keď sú čerstvé. Vynikajúce sú na smotane alebo do praženice.
0 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
Tiež sa mi stalo, že mi hríby pri sušení na plechu sčerviveli. Nakoniec som sa rozhodla kúpiť sušičku a neľutujem. A suším aj jabĺčka a slivky.
Huby skladujem v sklenených 4l fľašiach, presypem ich mletým čiernym korením a na vrch dám bobkový list.
2 0
betka631 betka631

betka631 je offline (nepripojený) betka631

Ak nosíš nebo v sebe, nájdeš ho všade.♥ ...viac
leníča Pozri príspevok
Ja okrem sušenia dávam hríby aj do mrazáku. Čerstvé hríby nakrájam na menšie kúsky, a tie dám do mikroténového sáčku a do mrazáku. Pri varení, ich len vyberiem a také zmrazené prevarím vo vode so soľou a ďalej s nimi robím ako keď sú čerstvé. Vynikajúce sú na smotane alebo do praženice.
Ja ich najprv predvarím, nechám vychladnúť a tak dávam do mrazáka v mikroténovom sáčku. A súhlasím, na praženicu vynikajúce.
0 0
adradic adradic

adradic je offline (nepripojený) adradic

Pri hríboch (dubový, smrekový) uprednostňujem jednoznačne sušenie pred mrazením kvôli zvýrazneniu aromatiky. Ostatné huby taktiež pred uskladnením v mrazničke predváram.
0 0
anaman anaman

anaman je offline (nepripojený) anaman

22 rokov sa venujem tvorbe interných predpisov firiem, personálny audit a audit firemných procesom , návrhy oragnizačných štruktúr a pod. ...viac
Aj aj som vyskúšala pri sušení húb všetko možné, ale najlepšie sa mi osvedčuje sušák na bielizeň, naň natiahnem starú záclonu , na ktorú uložím nakrájané huby, dám buď na slnko alebo na vzduch na balkón.
Ak nie je dobré počasie a vtedy huby najviac rastú strčím pod sušák s rozloženými hubami elektrický vyhrievač s ventilátorom a za 3 hodiny mám huby suché bez vlhnutia, červíkov, ktoré cez záclonu vypadajú a môžem ich uskladniť. Musia však byť usušené úplne na lámavo a do pohára ich dávam studené.
3 0
jazzy jazzy

jazzy je offline (nepripojený) jazzy

Huby suším na vyradených sitách proti komárom, ktoré ostali napnuté na drevených rámoch. Dlho sme ich skladovali v pivnici, až ma pred niekoľkými rokmi napadlo použiť ich na sušenie. Usušené skladujem v sklenených pohároch a proti moľom pridávam bobkový list a niekoľko bobuliek čierneho a nového korenia. Funguje to spoľahlivo.
2 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pre zručnejších prikladám návod:
http://www.nahuby.sk/clanok.php?clanok_id=25
2 0
adradic adradic

adradic je offline (nepripojený) adradic

dakujem, toto snad cez dovolenku skusim zmajstrovat, aby sa pripadne ulovky z jesennej sezony neznehodnotili.
0 0
inajana inajana

inajana je offline (nepripojený) inajana

Včera sme bleskovo urobili sitá na sušenie z RÁMOV ZO STARÝCH OKIEN + vyradené sieťky proti komárom a záclony - ako radili poraďáci v predošlých príspevkoch.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jazzy Pozri príspevok
Huby suším na vyradených sitách proti komárom, ktoré ostali napnuté na drevených rámoch. Dlho sme ich skladovali v pivnici, až ma pred niekoľkými rokmi napadlo použiť ich na sušenie. Usušené skladujem v sklenených pohároch a proti moľom pridávam bobkový list a niekoľko bobuliek čierneho a nového korenia. Funguje to spoľahlivo.
.. pripájam sa ... keďže sme museli vymeniť komplet plastové okná ... tak mám štyri nové sieťky ... a stačí, keď medzi ne do rohov položím drevené hranoly ... a mám poschodový sušič (len bodaj by toľko húb bolo)
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Ja susim huby na takychto jednoduchych sitach. Latky su spojene skrutkami do sadrokartonu, sietka je zo zateplenia fasad. Na sita mam stojan, alebo ich naukladam na seba do komina a dam vonku na vzduch, na noc ich vlozim do stojanu. Sita su napodiv pevne, uz ich pouzivam roky bez uhony :-)

2 0
tina1 tina1

tina1 je offline (nepripojený) tina1

Ja som si vymyslela takyto zlepsovak zo starej zaclony a susiak na pradlo:
susiak.jpg  
7 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

my sušíme huby na papieri, obraciam ich a musia byť úplne suché, horí sa že keď ich prehrnieš musia šušťať potom dávam do 4l pohárov a nasypem mleté čierne korenie a uzatvorím papierom a gumičkou, ak sú zdravé a dobre vysušené málokedy sa stane že by sčerviveli, ale stalo sa nám že keď bolo uskladnené v pivnici tak niektoré chytili skazu , je tam asi väčšia vlhkosť, a posledné roky manžel suší takisto na sitách v rámoch.
3 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

tina1 Pozri príspevok
Ja som si vymyslela takyto zlepsovak zo starej zaclony a susiak na pradlo:
super nápad môj známy takto suší huby tiež, ale záclonu má natiahnutú v byte na činžiaku v chodbe a vraj keď ide okolo len buchne do nej a huby sa "premiešajú".
4 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

ak máme nadbytok húb tak dávam do mrazničky, najprv huby ovarím, oblanšírujem v slanej vode a dám do mikro- sáčkov, tak sa mi zmestí do mrazničky toho viac, ale dá sa aj surové ale potom je treba trošku dlhšia úprava pri varení.
3 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Aj ja mam dobru skusenost s mrazenymi hubami, pokrajam ich a dam do sackov, ale nie mikrotenovych, ale do takych hrubsich, ktore su urcene do mraznicky. Uz som vlani vyprobovala drzat v mraznicke aj susene huby, tiez sa daju do sackov, vysaje sa z nich vzduch a dobre sa zatvoria. Kvalitou nie su odlisne od hub, drzanych v poharoch, maju vsak vyhodu, ze nezvlhnu a ani sa do nich nedostanu kadejake potvory.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať