Zavrieť

Porady

Jahody

Dobrý deň, poradíte mi, kedy a kde sadiť jahody?
Mám na výber dve časti záhradky. Jednu pred domom - tá je neustále od rána až do večera pod slnkom a neviem, či by jahody nevysychali alebo sa nespálili. Druhé miesto je pod orechom a tam je viac-menej tieň. No a neviem, či by tu zasa stihli dozrieť alebo, či by vôbec rástli. Kam je to teda lepšie?
Ďakujem.
Usporiadat
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Pod strom rozhodne nie. Mali sme jahody pod višňou, bolo to o ničom. Teraz ich máme na slniečku a tento rok sme mali dobrú úrodu. Zavlažovala som ich však každý deň.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Aj ja myslím, že nie pod stom,hlavne nie pod orech!
Pod orechom sa toho moc neurodí.Tam je najlepšia lavička na sedenie,aspoň neotravujú muchy a komáre-orech im smrdí
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

zanetth Pozri príspevok
Pod strom rozhodne nie. Mali sme jahody pod višňou, bolo to o ničom. Teraz ich máme na slniečku a tento rok sme mali dobrú úrodu. Zavlažovala som ich však každý deň.
arizona Pozri príspevok
Aj ja myslím, že nie pod stom,hlavne nie pod orech!
Pod orechom sa toho moc neurodí.Tam je najlepšia lavička na sedenie,aspoň neotravujú muchy a komáre-orech im smrdí
OK, vďaka, tak mám už asi jasno
A čo termín? Kedy sadiť? V auguste?
A treba fóliu (resp. má účinok)? Ak áno, musí byť nejaká špeciálna alebo hocijaká, nepriesvitná?
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

Pod orech určite nie. My sme ich tam síce dali, ale jahody sa za pár rokov samé "presťahovali" do slniečka o pár metrov ďalej - našťastie mali kde. Pod orechom nebola žiadna úroda - tento rok sme mali krásne červené, obrovské a sladučké....
0 0
zltalienka zltalienka

zltalienka je offline (nepripojený) zltalienka

n.hanus Pozri príspevok
OK, vďaka, tak mám už asi jasno
A čo termín? Kedy sadiť? V auguste?
A treba fóliu (resp. má účinok)? Ak áno, musí byť nejaká špeciálna alebo hocijaká, nepriesvitná?
s termínmi som si nie istá - my sme sadili skoro na jar a prežili. Myslím že aj na jeseň by sa mohli sadiť.
Máme s fóliou aj bez fólie. Fólia je čierna vodopriepustná (plátenná). Tam, kde máme fóliu je s jahodami menej práce na jar a sú väčšie plody.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Ja som sadila na jeseň myslím v septembri, fóliu nemám, ale súhlasím s zltalienkou, ak je fólia je menej práce, zabraňuje rastu buriny a nemusí sa toľko okopávať.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Sadiť je možné v auguste-zač. októbra.
Používa sa čierna netkaná textília(sú rôzne veľkosti),dostať asi v každom záhradkárstve.
Výhody textílie: netreba okopávať, nerastie burina,drží vlahu,nešpinia sa plody blatom,
Nevýhody: po 3-4 rokoch sa odporúča jahody presadiť a nasadiť nové korene.Keď máte textíliu,namajú sa nové rastlinky kde uchytiť.Niektorí to riešia tak, že podkladajú tégliky so zeminou pod výhon.Ja to riešim tak, že z krajných jahôd nechávam zakoreniť šľahúne mimo textílie.

Ešte mám odskúšané ,dať na textíliu drevenú drť.Asi to robí jahodám dobrú klímu, lebo rastú a plodia ako divé
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
My mame jedno jahodovisko na slniecku a druhe pod jablonami. Tie na slniecku su zrele skor a tie pod jablonami asi o 2 tyzdne po nich. Takze mame urodu jahod vyse mesiaca kazdy den.
Nove jahodovisko zakladame po vysadbe hrachu, ked hrasok dozrie a oberie sa, koncom augusta. Robime to takto uz 20 rokov a uroda byva dobra, okrem rokov, ked je mizerne pocasie. Jahody na jednom mieste nechavame max. 4 roky.
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

Ďakujem vám všetkým. Vyskúšam si v auguste nasadiť a uvidím, či na rok bude úroda :-).
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

jahodníky teraz po zobratí úrody dobre zavlažiť rozpustným draselným hnojivom, draslík je na tvorbu plodov a teraz im musíte vytvoriť jeho zásobu, staré listy vám uschnú, tak ich radšej treba zostrihať v tomto období, v auguste by som osobne vzhľadom na klimatické podmienky nesadil, stačí aby sa stihli dobre zakoreniť pred zimou, t j . v septembri jahody potrebujú na jar teplú zem a vlahu, a veľa slnka
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Ja mam jahody pod hroznom a na mieste, kde pali cely den slnko, dari sa im aj tam aj tam.Cely rok ich cistim od buriny a slahunov a na zimu ich necham zalistene, na jar, ale velmi skoro ich ocistim dokladne a vyhodim stare a chore trsy a dosadim nove, vzdy na jar. Este poviem taku kacirsku vec, mam ich stale na tom istom mieste, na jar ich hnojim specialnym hnojivom na jahody na baze rohoviny. Som na ne pysna.
0 0
bonita bonita

bonita je offline (nepripojený) bonita

na facebooku zalozene stranky: ZOPZ - združenie ochrancov a priateľov zvierat. ...viac
Ja som taky nanic zahradkar, jahody som zasadila pred styrmi rokmi v lete na slnecnej zahrade, okrem vytrhania buriny sa o ne moc nestaram, len na jar na ne rozsypem hnojivo a v maji vyslapem body kade budem medzi ne chodit. Prvy rok sme utekali do zahrady kto skor si najde cervenu jahodu a dopadlo to tak, ze tento rok uz som musela oberat sama, zamrazovat, rozdavat - skratka zaplava jahod, denne asi 3 kg. Jahody su velmi vdacne, zdrave a chutne, rozrastaju sa aj same do bokov. A tak som si povedala, ze tento aqugust si uz najdem na ne cas a trochu pokopem, sama rozsadim tie dobre plodiace. Prve som sadila v auguste a potom zalievala, kym boli teploty, ale sept. je tiez ok, ak nie je moc studeny.
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

pavol54 Pozri príspevok
jahodníky teraz po zobratí úrody dobre zavlažiť rozpustným draselným hnojivom, draslík je na tvorbu plodov a teraz im musíte vytvoriť jeho zásobu, staré listy vám uschnú, tak ich radšej treba zostrihať v tomto období, v auguste by som osobne vzhľadom na klimatické podmienky nesadil, stačí aby sa stihli dobre zakoreniť pred zimou, t j . v septembri jahody potrebujú na jar teplú zem a vlahu, a veľa slnka
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je?
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

n.hanus Pozri príspevok
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je?
Ja osobne nezakrývam.Prezimujú bez problémov.
Na listy nie je dobré polievať, ale ked odporúča výrobca,asi vie prečo. Niektoré hnojivá sa bežne aplikujú na list.
0 0
Jekyll Jekyll

Jekyll je offline (nepripojený) Jekyll

Určite prezimujú. Netreba ich prikrývať. (Okrem toho, meteorológovia veštia teplotne nadpriemernú zimu.)

Veľmi dobrá stránka o pestovaní jahod je
http://jahody.unas.cz/index.php?id_k...clanek=12&ap=0

V návodoch na pestovanie je kalendár s presným rozpisom čo a kedy.


Ešte link na meteo veštby
http://www.metoffice.gov.uk/research...le_terce2.html
0 0
mtoller mtoller

mtoller je offline (nepripojený) mtoller

n.hanus Pozri príspevok
Dobrý deň, jahody mám teda zasadené, snáď prezimujú. Preto vlastne píšem - mám ich na zimu prikrývať aj čečinou, či len nechať pod snehom? Hnojivo som mala, také na jahody a písalo sa tam, že polievať aj na listy - kamarátka mi ale tvrdila, že na listy nie. Ako to je?

Jahody nezakryvaj. Polievaj ako chceš, ale stačí závlahová dávka do 15mm.
Hnojivo na list účinkuje rýchlejšie vhodné je pred kvitnutím.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak ako dopadli jahody?Možem založiť jahodovisko medzi mladými stromkami,nebude to vadiť,či už stromkom alebo jahodám?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Moji rodičia majú jahodovisko vo vinici pod stromami, nemám pocit - teda podľa úrody, žeby to niekomu zo zúčastnených vadilo
Jahody nemajú korene veľmi hlboko, nemôžu vadiť ani stromom.
0 0
n.hanus n.hanus

n.hanus je offline (nepripojený) n.hanus

Dobrý deň, všetkým. Jahody boli perfektné, mali aj dosť dobrú úrodu. Teraz už ich mám ostrihané a púšťajú nové lístky. Aj som si odložila pár sadeničiek a ešte nasadím, aby bolo na rok viacej.
Ja osobne by som to medzi stromčeky nasadila, kým sú malé, netienia - podobne chcem pár jahôd dať aj ja medzi kríčkové ríbezle, kde je voľné miesto.
Vďaka všetkým za rady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať