Zavrieť

Porady

prepočet základného imania

Vážení prítomní poraďáci,

určite ste už zaregistrovali túto informáciu, no ak náhodou nie, tak by som ju rád hodil do pozornosti všetkým, ktorých sa to týka.

S príchodom novej meny je potrebné prepočítať aj základné imanie spoločností a vykonať úkony s tým spojené.

"Všetky obchodné spoločnosti napríklad musia prepočítať hodnotu základného imania a vkladov spoločníkov či akcionárov do spoločnosti zo slovenských korún na eurá. Pri nej sa musia zachovať doterajšie pomery vkladov a podiely jednotlivých spoločníkov (akcionárov).

Obchodný register prepočet nezabezpečí. Zákon túto povinnosť uložil štatutárnym zástupcom. To znamená, že prepočítať základné imanie a vklady spoločníkov (akcionárov) do spoločnosti zo slovenských korún na eurá podľa záväzného konverzného kurzu a vykonať všetky s tým súvisiace úkony majú konatelia firiem a predstavenstvá (prípadne iné štatutárne orgány)."

- eTrend

"Základné povinnnosti štatutárov:
  • Prijať rozhodnutie o zmene meny a prepočte základného imania spoločnosti a vkladov spoločníkov
  • Prijať (ak je to potrebné) rozhodnutie o zmene spoločenskej zmluvy (zakladateľskej listiny/zmluvy) a stanov spoločnosti
  • Zapísať prepočet meny základného imania a vkladov spoločníkov do zoznamu spoločníkov (akcionárov)
  • Podať návrh na zápis prepočtu základného imania a vkladov spoločníkov na eurá do obchodného registra
  • Písomne informovať všetkých spoločníkov o účinnej zmene meny základného imania a vkladov spoločníkov."
- eTrend

Viac informácii sa dočítate v článku:
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=137430


Dovolím si pridať aj prvé lastovičky:
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=127911&SID=8&P=0
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=64328&SID=4&P=1
Naposledy upravil rickman : 23.06.08 at 11:12
Usporiadat
zalobaba zalobaba

zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

baba
rickman Pozri príspevok
Vážení prítomní poraďáci,

určite ste už zaregistrovali túto informáciu, no ak náhodou nie, tak by som ju rád hodil do pozornosti všetkým, ktorých sa to týka.

S príchodom novej meny je potrebné prepočítať aj základné imanie spoločností a vykonať úkony s tým spojené.

"Všetky obchodné spoločnosti napríklad musia prepočítať hodnotu základného imania a vkladov spoločníkov či akcionárov do spoločnosti zo slovenských korún na eurá. Pri nej sa musia zachovať doterajšie pomery vkladov a podiely jednotlivých spoločníkov (akcionárov).

Obchodný register prepočet nezabezpečí. Zákon túto povinnosť uložil štatutárnym zástupcom. To znamená, že prepočítať základné imanie a vklady spoločníkov (akcionárov) do spoločnosti zo slovenských korún na eurá podľa záväzného konverzného kurzu a vykonať všetky s tým súvisiace úkony majú konatelia firiem a predstavenstvá (prípadne iné štatutárne orgány)."
- eTrend

"Základné povinnnosti štatutárov:
  • Prijať rozhodnutie o zmene meny a prepočte základného imania spoločnosti a vkladov spoločníkov
  • Prijať (ak je to potrebné) rozhodnutie o zmene spoločenskej zmluvy (zakladateľskej listiny/zmluvy) a stanov spoločnosti
  • Zapísať prepočet meny základného imania a vkladov spoločníkov do zoznamu spoločníkov (akcionárov)
  • Podať návrh na zápis prepočtu základného imania a vkladov spoločníkov na eurá do obchodného registra
  • Písomne informovať všetkých spoločníkov o účinnej zmene meny základného imania a vkladov spoločníkov."
- eTrend

Viac informácii sa dočítate v článku:
http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=137430

Dovolím si pridať aj prvé lastovičky:
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=127911&SID=8&P=0
http://www.orsr.sk/vypis.asp?ID=64328&SID=4&P=1
Prvé lastovičky sú síce OK, ale nie každý register zatiaľ zapisuje výšku ZI v prepočte podľa aktuálneho kurzu platného v deň konania VZ. A vzhľadom k tomu, že podľa platného Obch. zákonníka prepočet vychádza 1:40 (pričom tento kurz už dávno nie je aktuálny), tak pre existujúce firmy je takýto prepočet výhodný iba vtedy, ak majú v úmysle výšku ZI znížiť (aspoň čiastočne a bez zbytočných štrapácií so zverejňovačkami v Obchodnom vestníku). Je to však iba môj laický názor, určite sa k tomu budú vedieť vyjadriť aj iní a fundovanejšie. Ja s tými číslami moc nepracujem.....
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Vyznam to bude mat az po fixacii vymenneho kurzu.
Tie lastovicky som nasiel len nahodou - neveril som, ze tam nieco take bude.
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

rickman Pozri príspevok
Vyznam to bude mat az po fixacii vymenneho kurzu.
Tie lastovicky som nasiel len nahodou - neveril som, ze tam nieco take bude.
Ani jedna z dvoch spoločností, na ktoré vyššie uvedené linky odkazujú, nie je "prvou lastovičkou", ktorá by prepočítala svoje zákl. imanie pôvodne vyjadrené v korunách na eurá. Ako vplýva z výpisov z OR, obe predmetné spoločnosti mali zákl. imanie vyjadrené v eurách už od svojho vzniku. Teda k žiadnemu prepočtu základného imania u nich nedošlo.

Je totiž treba odlišovať situáciu, keď je zákl. imanie vyjadrené v EUR už od založenia spoločnosti, a situáciu, keď sa zákl. imanie, ktoré bolo pôvodne vyjadrené v SKK, prepočíta na EUR. Vyjadriť zákl. imanie v EUR už pri založení spoločnosti obchodný zákonník pripúšťa už dlhšiu dobu. Prepočet zákl. imania z SKK na EUR však bude komplikovanješí - postup nie je upravený v obch. zákonníku, ale v osobitnom zákone.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Celsus Pozri príspevok
Ani jedna z dvoch spoločností, na ktoré vyššie uvedené linky odkazujú, nie je "prvou lastovičkou", ktorá by prepočítala svoje zákl. imanie pôvodne vyjadrené v korunách na eurá. Ako vplýva z výpisov z OR, obe predmetné spoločnosti mali zákl. imanie vyjadrené v eurách už od svojho vzniku. Teda k žiadnemu prepočtu základného imania u nich nedošlo.

Je totiž treba odlišovať situáciu, keď je zákl. imanie vyjadrené v EUR už od založenia spoločnosti, a situáciu, keď sa zákl. imanie, ktoré bolo pôvodne vyjadrené v SKK, prepočíta na EUR. Vyjadriť zákl. imanie v EUR už pri založení spoločnosti obchodný zákonník pripúšťa už dlhšiu dobu. Prepočet zákl. imania z SKK na EUR však bude komplikovanješí - postup nie je upravený v obch. zákonníku, ale v osobitnom zákone.
Budem rad, ak pripojis link na osobitny zakon, aby sme to mali pokope.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
priznávam, že som sa tým nezaoberala. ZI 200000 Sk má byť 5000 EUR, viem, že kurz už dávno neplatí. Určite však pri sro ZI = 200000 Sk splní zákonom stanovené minimum. Spoločníci majú svoje podiely vyjadrené v SZ, tam sa nemá čo meniť.
Neviem si predstaviť, že by sa malo v tejto veci OKAMŽITE konať.
.........................
Samozrejme, treba túto problematiku sledovať.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

"Pokope" to máme tu:

http://www.porada.sk/t70339-p3-euro-...ke-pokyny.html

pozri príspevok č. 23 od Braňa a v ňom vyhláška MF SR č. 75/2008 Z.z. - §3 ods. 6 a na konci odseku odkaz č. 15) , t.j. na zákon č. 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro v SR . (aj tento zákon je v príspevku pricapený ).
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

KEJKA Pozri príspevok
priznávam, že som sa tým nezaoberala. ZI 200000 Sk má byť 5000 EUR, viem, že kurz už dávno neplatí. Určite však pri sro ZI = 200000 Sk splní zákonom stanovené minimum. Spoločníci majú svoje podiely vyjadrené v SZ, tam sa nemá čo meniť.
Neviem si predstaviť, že by sa malo v tejto veci OKAMŽITE konať.
.........................
Samozrejme, treba túto problematiku sledovať.
Ešte je čas, čakáme na prepočítací kurz
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

rickman Pozri príspevok
Budem rad, ak pripojis link na osobitny zakon, aby sme to mali pokope.
Priznám sa, že linky zatiaľ pridávať neviem, ale až budem mať čas, naučím sa to.

Ako správne uviedla liba2, ide o zákon č. 659/2007 Z.z. o zavedení meny euro v Slovenskej republike. Mali by byť k nemu vydané aj viaceré vykonávacie predpisy (dva už boli vydané, a to 1. vyhláška MH SR č. 97/2008 Z.z. o podrobnostiach duálneho zobrazovania pre oblasť ochrany spotrebiteľov, a 2. vyhláška MF SR č. 75/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú pravidlá vykazovania, prepočtu a zaokrúhľovania peňažných súm v súvislosti s prechodom na menu euro na účely účtovníctva, daní a colné účely). V dohľadnej dobe by mala byť vydaná aj vyhláška MS SR, ktorá sa bude bližšie zaoberať práve prepočítaním zákl. imania z SKK na EUR.

Ešte doplním, že podľa zákona č. 659/2007 Z.z. zatiaľ prepočet zákl. imania z SKK na EUR nikto ani vykonať nemohol, nakoľko k takémuto prepočtu treba poznať konverzný kurza, a ten samozrejme ešte nebol stanovený.
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

KEJKA Pozri príspevok
priznávam, že som sa tým nezaoberala. ZI 200000 Sk má byť 5000 EUR, viem, že kurz už dávno neplatí. Určite však pri sro ZI = 200000 Sk splní zákonom stanovené minimum. Spoločníci majú svoje podiely vyjadrené v SZ, tam sa nemá čo meniť.
Neviem si predstaviť, že by sa malo v tejto veci OKAMŽITE konať.
.........................
Samozrejme, treba túto problematiku sledovať.
Asi by ešte bolo potrebné zdôrazniť, že obchodný zákonník nehovorí a ani nikdy nehovoril, že 200.000,- SKK = 5.000,- EUR. On len hovorí, že zákl. imanie (najmä novozakladanej spoločnosti) môže byť vyjadrené buď v SKK alebo v EUR. A ďalej uvádza, že
1. ak je ZI vyjadrené v SKK, musí to byť najmenej 200.000,-, a
2. ak je ZI vyjadrené v EUR, musí to byť najmenej 5.000,-.

V žiadnom prípade to však neznamená, že by tým zákonodarca chcel povedať, že uvedené sumy sú ekvivalentom. (Aj keď v minulosti samozrejme po určitú dobu platilo, že 200.000,- SKK sa približne rovná 5.000,- EUR.)
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Podµa môjho telefonického dotazu na OR OS Trenèín, zatiaµ nemám dáva» návrh na zmenu zapisovaných skutoèností, nakoµko sa rie¹i mo¾nos», aby to bolo v registri urobené centrálne obchodným registrom (èo by urèite uµahèilo v¹etkým prácu), hodic tento zápis, pokiaµ by sme ho aj museli da» bude bez poplatkov (podµa ¹kolenia Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania) - pozri tie¾: www.euromena.sk, info podajú aj na: euro@nadsme.sk.
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Tiez si myslim, ze najlepsou alternativou by bolo automaticke prepocitanie a aktualizacia podla kurzu. Tym by sa zachoval aj spominany pomer a ulahcilo by to pracu desiatkam tisicom ludi. Neverim, ze by to bolo administrativne narocne (spravit to automaticky)..
0 0
Celsus Celsus

Celsus je offline (nepripojený) Celsus

rickman Pozri príspevok
Tiez si myslim, ze najlepsou alternativou by bolo automaticke prepocitanie a aktualizacia podla kurzu. Tym by sa zachoval aj spominany pomer a ulahcilo by to pracu desiatkam tisicom ludi. Neverim, ze by to bolo administrativne narocne (spravit to automaticky)..
Prepočet ZI z SKK na EUR v obchodnom registri neurobí registrový súd automaticky, zápis v obch. registri sa bude robiť vždy na návrh danej zapísanej spoločnosti.

Prepočet sa napr. pri viacosobových SRO ani nedá urobiť "automaticky", pretože platí (a aj po prechode na EURO bude platiť), že súčet všetkých vkladov spoločníkov spoločnosti sa musí presne rovnať výške základného imania spoločnosti. Ak by sa pri prepočte automaticky zaokrúhlili vklady spoločníkov aj výška základného imania, súčet vkladov by už presne nezodpovedal výške základného imania.

Obdobne to platí v komanditných spoločnostiach, ktoré majú viac komanditistov.

A pri tých akciových spoločnostiach, ktorých základné imanie je rozvrhnuté na niekoľko stoviek/tisícov/miliónov akcií, by sme prepočtom a zaokrúhlením nominálnej hodnoty každej akcie a následným spočítaním týchto zaokrúhlených súm mohli dostať číslo, ktoré by sa výrazne odlišovalo od čísla, ktoré by sme dostali prepočtom a zaokrúhlením výšky základného imania. Takže po "automatickom" prepočte a zaokrúhlení by súčet menovitých hodnôt všetkých akcií pri určitej AS mohol dosahovať napr. 500 mil. Sk, pričom výška ZI tejto AS by po prepočte a zaokrúhlení by bola napr. 600 mi. Sk. Asi je zrejmé, že takto to v žiadnom prípade byť nemôže...
0 0
rickman rickman

rickman je offline (nepripojený) rickman

Celsus Pozri príspevok
Prepočet ZI z SKK na EUR v obchodnom registri neurobí registrový súd automaticky, zápis v obch. registri sa bude robiť vždy na návrh danej zapísanej spoločnosti.

Prepočet sa napr. pri viacosobových SRO ani nedá urobiť "automaticky", pretože platí (a aj po prechode na EURO bude platiť), že súčet všetkých vkladov spoločníkov spoločnosti sa musí presne rovnať výške základného imania spoločnosti. Ak by sa pri prepočte automaticky zaokrúhlili vklady spoločníkov aj výška základného imania, súčet vkladov by už presne nezodpovedal výške základného imania.

Obdobne to platí v komanditných spoločnostiach, ktoré majú viac komanditistov.

A pri tých akciových spoločnostiach, ktorých základné imanie je rozvrhnuté na niekoľko stoviek/tisícov/miliónov akcií, by sme prepočtom a zaokrúhlením nominálnej hodnoty každej akcie a následným spočítaním týchto zaokrúhlených súm mohli dostať číslo, ktoré by sa výrazne odlišovalo od čísla, ktoré by sme dostali prepočtom a zaokrúhlením výšky základného imania. Takže po "automatickom" prepočte a zaokrúhlení by súčet menovitých hodnôt všetkých akcií pri určitej AS mohol dosahovať napr. 500 mil. Sk, pričom výška ZI tejto AS by po prepočte a zaokrúhlení by bola napr. 600 mi. Sk. Asi je zrejmé, že takto to v žiadnom prípade byť nemôže...
Ano, mas pravdu, no pokial by sa chcelo, tak by sa dalo napr. doplnkovym ustanovenim o zaukrohlovani, aby sa sumy zaokruhlili rovnako v uctovnictve kazdej spolocnosti a aj na registrovych sudoch.

Ja som len pisal o lepsej alternative.. Uz teraz vidim, kolko ludi to nebude stihat spravit, ale to nie je moja starost...
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Ahojte poradaci,

tak som sa rozhodla konecne pripojit do vasich diskusii. Som na porade novacikom a velmi sa mi tento portal paci. Som tu sice zaregistrovana uz nejake tie 2 mes.,no doposial akosi odvaha reagovat na vsetko zaujimave co sa na porade pise neprisla-az teraz, pretoze uz mi dost prihara

Som novacikom aj co sa tyka oblasti uctovnictva, sice mam jeden kurz PU uspesne za sebou.
Viem, ze musim ist na to systematicky a po poriadku. V prvom rade by som preto chcela urobit prepocet ZI (uctov.budem robit pre jednoosobovu s.r.o., neplatca DPH) a ukony s tym spojene. Viete mi prosim v tomto poradit? Neviem, ci uvazujem spravne, ale chcem urobit iba prepocet ZI 200.000 Skk na ZI v EUR co pri prepocte vychadza 6638,783774 EUR. Mozem takuto sumu uviest do navrhu na zapis premeny? Alebo treba postupovat podla vyhlasky MS SR c.246/2008 a sumu zaokruhlit? Ibaze ZI nechcem nijako menit, znizovat ani zvysovat aby mi vysla cela suma (tym padom keby ZI navysim alebo ponizim, by sa asi musela menit aj cela ZL).

Prosim Vas pekne, poskytnite mi k tomu nejake informacie, aby som vedela od coho sa mam odrazit. Budem teraz v mojich zaciatkoch potrebovat Vasu pomoc, nakolko vidim, ze je tu mnozstvo informacii, ktore mi pomozu, preto sa na Vas aj obraciam a ste velmi laskavi a ochotni zaciatocnikom a aj ostatnym pomoct.

Dakujem, Reročka
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

.... tu sa o tom píše
Premena menovitých hodnôt základného imania v s.r.o.
0 0
Reročka Reročka

Reročka je offline (nepripojený) Reročka

Dakujem :-)
Ked som si potom este popreklikavala poradu, tak som to tam nasla, dik moc
0 0
slovex slovex

slovex je offline (nepripojený) slovex

prosím o radu: s.r.o. vznikla 18.12.2008 a už má ZI v EUR 5000,-, akým kurzom to prepočítam na SKK kvôli závierke? k 31.12.2008 alebo 18.12.2008?
ďakujem za pomoc
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

ahojte aj ja mam tento problem sro vznikla 20.11.2008 a ZI ma 5000 eur,,, Zi splatila 20.11.2008 ako to mam cele prepočitat aktuaknym kurzom alebo konverzným kurzom k 20.11.2008
ak dam 20.11.2008 aktuálny kurz napr.5000x29,978=149890,-
ak nasledne na konci roka urobim prepočet s konverzným kurzom už to nebude 5000eur
ak dam k 20.11.2008 konverzný kurz tak na konci roka to bude v poriadku po prevode to bude tiež 5000eur

dakujem m.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

treba ísť do aktuálnej témy:


http://www.porada.sk/971284-post25.html

tu je celá téma, odporúčam prečítať
http://www.porada.sk/t84807-p2-prepo...tml#post999011
0 0
monikal monikal

monikal je offline (nepripojený) monikal

čitala som tu o tom celkom dost no aj tak mi to nebolo jasne ale ten tvoj prvý prispevok ak je spravny tak je veeelmi dobre rozpisany z toho som to hned pochopila
ten rozdiel na 413 tam budem mat najbližšich 10 rokov??? alebo sa toho nejako zbavim dik
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať