Zavrieť

Porady

ERP ano alebo nie

Ako sa posudzuje nasledovné:



Jeden náš zamestnanec robí v dopoludňajších hodinách rozvoz tovaru po odberateľoch, pričom im dáva s tovarom faktúru.

V ten istý deň v popoludňajších hodinách chodí iný zamestnanec po tej istej trase a preberá platby za tento tovar v hotovosti, pričom vystaví príjmový pokladničný doklad.

Aj keď je medzi dodaním tovaru a úhradou pohľadávky časový posun niekoľko hodín, je na faktúre i príjmovom pokladničnom doklade ten istý dátum.

Jedná sa o úhradu pohľadávky v hotovosti, pri ktorej nie je povinnosť použiť elektronickú registračnú pokladnicu(ERP), alebo o predaj tovaru v hotovosti, pri ktorom je povinné použiť ERP?
Naposledy upravil dvd : 25.06.04 at 08:20
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Pracovala som vo firme, kde sa peniaze prijímali za tovar takým istým spôsobom, teda šofér tovar doviezol a hneď na základe PPD, ktorý sa mu vystavil automaticky s DL na firme a on len zobral peniaze. Registračná pokladňa sa nepoužívala a nikdy s tým neboli žiadne problémy / myslím s daňovníkmi / ale bolo to tak 2 roky dozadu. Či sa odvtedy niečo zmenilo, bohužiaľ neviem.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Naša spoločnosť predáva výpočtovú techniku a pod. Nikdy sme nemali registr. pokladňu, keď je platba v hotovosti,stále vystavujem faktúry a hneď na to príjm. doklady. Myslím si, že je to OK, veď v zákone sa nepíše koľko hodín musí prejsť aby sa jednalo o úhradu pohľadávky. Ja som toho názoru, že pohľadávka mi vznikne hneď pri vystavení faktúry. Takže mám na faktúre a aj na PPD ten istý dátum. Mali sme aj kontrolu, ale bolo to už dávno, a bolo to OK.
    človiečik Vladimír Ozimý
    Skúste si prečítať Zovšeobecnenie informácie k problematike dane z príjmov, ale teraz neviem kde to presne je na stránke drsr alebo minist. financii
    važení diskutujuci, skuste si tuto problematiku pozriet tu na porade, pred chvilkou, teda este stale prebieha rozsiahla diskusia na tuto temu....

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Bavili sme sa o tom, či treba mať ERP keď vystavím faktúru a v ten deň je aj úhrada. Podľa môjho názoru nie, pretože vystavením faktúry pohľadávka vznikla a je jedno či sa uhradila za 5 min. alebo na druhý deň, je to stále úhrada pohľadávky.

    Ale prišiel mi Poradca 13/2004, kde sa na strane 146 v článku ERP a nový zákon o DPH píše o.i. citujem: "Inými slovami povedané, ak daňový subjekt v JEDEN deň vystaví faktúru na predaj tovaru alebo posk. služby a úhrada v hotovosti je uskutočnená až na DRUHÝ deň, nemusí prijatú tržbu evidovať na pokladnici." - autorka je Ing. Jana Hlaváčová.

    Čo vy na to, súhlasíte s touto interpretáciou?

    selena je offline (nepripojený) selena

    selena
    Skuste si precitat clanok, ktory vysiel dnes 14.10. v HN v rubrike poradenský servis. J som z toho jelen. Je tam napr. veta: Za úhradu v hot. sa nepovažuje úhrada pohľadávky a úhrada dobierky, co sedí so zákonom. Dalej, posledná veta: Ak sa vsak úhrada faktúry v hotovosti uskutocní v rovnaký den, v aký bude tovar predaný a faktúra vyystavená, potom pôjde v zmysle vyhlásky o ERP (akej??????) o úhradu v hotovosti a ppodnikatel musí trzbu zaevidovat na ERP. Má uz niekto doveryhodnu info, ako to teda treba robit?

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Clanok pisal nejaky V.B. spolupracovnik. Myslim ze je vhodne si dat urobit vyklad na svojom DU, resp. pisomne sa dotazat na www.drsr.sk. Je velmi vela vykladov zakona a pre ucely kontroly su najspravnejsie tie danovnicke stanoviska.

    FAA je offline (nepripojený) FAA

    Som Božie dieťa FAA
    Ja mám tento názor: Ak môžem niektorý § zákona, ktorý nemá jednoznačný výklad, obísť tak jednoducho, tak ako v tomto prípade / rôznym dátumom na FV a na príjmovom doklade/ tak ho obídem. A mám pokojné spanie. Pretože tých problémov je nesympaticky veľa a netreba si pridávať ďalšie. Ináč zajtra mám kontr. DPH za 08/2004, vývoz, sympaticky vysoký odpočet, tak sa za mňa modlite zlaté kolegynky.Nerád by som prišiel o dobrého zákazníka, ktorý nemá problém s platením, čo je dnes už vzácnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.