Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej nudzi

Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ladislav Sun Pozri príspevok
Dobrý deň, chcel by som vedieť či mám nárok na dávku hmotnej nudze, keď celkový príjem dosahujeme 10635 Sk. Sme manželia, žijeme v spoločnej domacnosti s dvoma nezaopatrovanymi deťmi. Dakujem.
§ 2 Zákona č. 599/2003 :

Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, si príjem nemôže zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.

Málo informácii o zdrojoch Vášho príjmu, pretože nie všetky príjmy sa posudzujú pri výpočte dávky v hmotnej núdzi.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ladislav Sun Ladislav Sun

Ladislav Sun je offline (nepripojený) Ladislav Sun

Prijem manželky je 4780 Sk-rodičovske, 2994 Sk-invalidny dôchodok. Môj príjem 2861 Sk- nemocenské.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
podmienky pre dávky v hmotnej núdzi :

http://www.employment.gov.sk/DIS/dis...p?SMC=1&id=170
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

životné minimum vašej rodiny od 1.9.08 je : 5390 + 3760 + 2460 + 2460 = 14 070

Keďže Váš príjem nedosahuje životné minimum, môžeš požiadať o dávku hmotnej núdzi pre rodinu na UPSVaR , kde okrem základnej dávky 4800 sk môžete dostať ešte príspevok na zdr.starostlivosť aj iné druhy dávok, ak budú splnené podmienky /napr.príspevok na bývanie .../
0 0
jojka83 jojka83

jojka83 je offline (nepripojený) jojka83

Dobrý deň
ja by som tiež chcela vedieť či mám narok na dávku v hmotnej núdzi.
Mám 25 rokov onedlho 26. Za posledné roky som bola nezamestnana v auguste tohto roku som sa zamestnala a teraz v oktobri som dostala vypoved. Žijem s rodičmi v jednej domácnosti.
Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi či nie? dakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jojka83 Pozri príspevok
Dobrý deň
ja by som tiež chcela vedieť či mám narok na dávku v hmotnej núdzi.
Mám 25 rokov onedlho 26. Za posledné roky som bola nezamestnana v auguste tohto roku som sa zamestnala a teraz v oktobri som dostala vypoved. Žijem s rodičmi v jednej domácnosti.
Mám nárok na dávku v hmotnej núdzi či nie? dakujem za odpoveď
Vzhľadom k tomu, že si už presiahla vek 25 rokov, tvoj príjem sa posudzuje samostatne a máš nárok na dávku v hmotnej núdzi. Informuj sa na ÚPSVaR
0 0
ercsu189 ercsu189

ercsu189 je offline (nepripojený) ercsu189

Dobrý deň, potrebovala by som materiály o hmotnej núdze (všetko okolo toho)!vie mi niekto pomôcť. Samotný zákon už mám.Potrebujem to k bakalárke ! Vie mi niekto pomôcť????!Dik
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ercsu189 Pozri príspevok
Dobrý deň, potrebovala by som materiály o hmotnej núdze (všetko okolo toho)!vie mi niekto pomôcť. Samotný zákon už mám.Potrebujem to k bakalárke ! Vie mi niekto pomôcť????!Dik
Zadaj do google dávka v hmotnej núdzi, máš tam informácii aj na dve bakalárky - priamo z ministerstva
0 0
sali.honzo sali.honzo

sali.honzo je offline (nepripojený) sali.honzo

Som 24 rocny student denneho studia som zenaty a mam 1-rocnu dceru
manzelka pobera matersku. to je nas vsetok prijem mam narok na davku v hmotnej nudzi?
0 0
pplk.M320 pplk.M320

pplk.M320 je offline (nepripojený) pplk.M320

Zdravim, tiez mam otazku. Byvam s mamou a bratom v 1 izbovom byte, ktory ma rozlohu asi 25 m stvorcovych. Brat ani ja este nema 18 rokov. Mame pozicku nedaju, lebo je rozvedena a zaraba priemerne 18 000 Sk mesacne. Robi nadcasy aj cez vikendy, platime dane, tak sa chcem spytat ci by sme si zasluzili nejaky prispevok od statu aspon na 2 izbovy byt. Existuje nieco take ? Dufam ze stat sa vie postarat o svojich obcanov, a nieco nam poskytne. dakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sali.honzo Pozri príspevok
Som 24 rocny student denneho studia som zenaty a mam 1-rocnu dceru
manzelka pobera matersku. to je nas vsetok prijem mam narok na davku v hmotnej nudzi?
o sociálne štipendium si na vysokej škole nežiadal ?
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, som rozvedená s dieťaťom poberám dávku hmotnej núdze príspevok na bývanie atd. Môžem si ísť privyrobiť a nebudem mať stiahnuté z hmotnej núdze?
0 0
bobiku bobiku

bobiku je offline (nepripojený) bobiku

Každý príjem, ktorý máte počas poberania dávok hmotnej núdze treba okamžite nahlásiť na úrad. Ked nenahlásite môže vám byť dávka odobraná. Samozrejme, že poberanie dávky vám ovplyvní akýkoľvek váš iný príjem
0 0
inga26 inga26

inga26 je offline (nepripojený) inga26

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, som rozvedená s dieťaťom poberám dávku hmotnej núdze príspevok na bývanie atd. Môžem si ísť privyrobiť a nebudem mať stiahnuté z hmotnej núdze?
janka, vygooglila som:Príjem na účely posúdenia hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o pomoc v hmotnej núdzi, pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti.

Za príjem sa na účely tohto zákona nepovažuje:
* 25% zo závislej činnosti osôb
* 25% zo starobného dôchodku priznaného dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov, sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25 roku dôchodkového poistenia
* 25% z materského
* 25% z invalidného dôchodku
* 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity
* 25% zo sirotského dôchodku
* 25% z vdovského/vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek
* prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa
* nevyhnutná okamžitá pomoc poskytnutá obcou
* príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy a príjmy získané na základe dohody o vykonaní práce do výšky dvojnásobku životného minima získaných za 12 mesiacov
* príjem žiaka strednej školy a príjem študenta vysokej školy, ktorý študuje dennou formou štúdia ak tento príjem neprevýši 1,2 násobok životného minima pre plnoletú fyzickú osobu
* štipendium
* náhrada časti cestovných výdavkov a náhrada cestovných výdavkov uchádzača o zamestnanie
* príspevok na náhradu cestovných výdavkov na konanie aktivít vymedzených v individuálnom akčnom pláne
* úhrada výdavkov na stravovanie, ubytovanie a výdavky na cestovné uchádzačovi o zamestnanie, ktorému sa zabezpečuje vzdelávanie a príprava pre trh práce
* príspevok na služby pre rodinu s deťmi uchádzačovi o zamestnanie, ktorý sa stará o dieťa pred začatím povinnej školskej dochádzky
* príspevok na vykonávanie absolventskej praxe
* daňový bonus
* dávka počas vzdelávania a prípravy pre trh práce a počas prípravy na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím
* príspevok na zapracovanie znevýhodneného uchádzača o zamestnanie
* 50% príspevku na aktivačnú činnosť formou dobrovoľníckej služby
* podpora alebo príspevok poskytnuté z prostriedkov nadácií a občianskych združení, neziskových organizácií a neinvestičných fondov vrátane nepeňažného plnenia účelovo určené pre jednotlivca na posilnenie účinkov pomoci v hmotnej núdzi najviac však do výšky 12-násobku životného minima získaných v bežnom roku

je v tvojom pripade mozne vykonavat aj absolventsku prax?
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

už mám cez 30+takže absolvenstská prax asi nie. Doteraz som bola na materskej a teraz idem na dávku v hmotnej núdzi tak chcem vedieť či môžem niečo zarábať alebo nie.
0 0
inga26 inga26

inga26 je offline (nepripojený) inga26

pracovat mozes, ale hmotna nudza sa ti znizi o 75% z prijmu
posielam ss
0 0
introš introš

introš je offline (nepripojený) introš

Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../
0 0
zay zay

zay je offline (nepripojený) zay

Dobry den, chcem sa spytat, ci mam narok na davku v hmotnej nudzi. Som evidovana na urade prace a nemam narok na davku v nezamestnanosti. Byvam v dome s otcom (pobera dôchodok), a so sestrou, ktora je tiez evidovana na urade prace a taktiez nema narok na davku v nezamestnanosti. Zavisi tato davka od prijmu v spolocnej domacnosti, v tomto pripade dôchodok mojho otca?
Vopred dakujem za odpoved.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../




Tak na tuto otazku by aj mna zaujimala odpoved. Ako konkretne sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov? Pracovnicka ziadost zamietla, lebo mal odstupne, to len jednoducho vydelila 12 a povedala, ze co chce, ze mu to vychadza nad zivotne minimum. Ale ved v zakone sa nepise, ze ten prijem za 12 mesiacov musi byt mensi ako zivotne minimum, takto sa posudzuje iba prijem v mesiaci, v ktorom sa podala ziadost. A hlavne ide o odstupne, ktore je jednorazovou zalezitostou.
Ako to teda je? Prosiiiiiiiiiiiiiiim
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ivet.b Pozri príspevok
Ahojte, a co ak poziada o davky v hmotnej nudzi ak mu uz skoncila podpora - to moze to je jasne, ale v zakone sa pise ze sa pri posudzovani davok v hmot. nudzi prihliada aj na prijem za poslednych 12 mesiacov....- hmm, a ked tam mal odstupne 3 nasobok platu ma sancu ho aj tak dostat ???, alebo ma pockat dokedy neuplinie 12 mesiacov od posl. mesiaca kedy pracoval a poziadat radsej potom ??? /nic tym neporusi, lebo nebude potrebovat uz tlacivo na dokladovanie prijmu, lebo ziadny nemal.../




Tak na tuto otazku by aj mna zaujimala odpoved. Ako konkretne sa prihliada na ten prijem za 12 mesiacov? Pracovnicka ziadost zamietla, lebo mal odstupne, to len jednoducho vydelila 12 a povedala, ze co chce, ze mu to vychadza nad zivotne minimum. Ale ved v zakone sa nepise, ze ten prijem za 12 mesiacov musi byt mensi ako zivotne minimum, takto sa posudzuje iba prijem v mesiaci, v ktorom sa podala ziadost. A hlavne ide o odstupne, ktore je jednorazovou zalezitostou.
Ako to teda je? Prosiiiiiiiiiiiiiiim
Čítaj pozornejšie § 6 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi.

Príjem na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi sa zisťuje za kalendárny mesiac, v ktorom bola podaná žiadosť o posúdenie hmotnej núdze, zabezpečenie základných životných podmienok a pomoc v hmotnej núdzi, pritom sa prihliada na priemerný mesačný príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov pred podaním žiadosti
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať