Zavrieť

Porady

S.R.O vs živnosť

Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
Usporiadat
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Živnostenský list sa dá vybaviť za 1000 Sk kolok+50 Sk kolok výpis z registra trestov. S.r.o. sa zakladá najčastejšie notárskou zápisnicou u notára (okolo 15-20.000 Sk), ale je potrebné mať uričtú sumu na základné imanie (200.000,- Sk). Ďalej je potrebné vybaviť IČO, DIČ, pečiatky a podobne. :-)
0 0
jarina jarina

jarina je offline (nepripojený) jarina

peter
Rozhodujem sa medzi sro a živnosťou, vie niekto poradiť koľko stojí sro: založenie, poplatky a dane ročne, odvody...
No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
1. Prva sro mala jedneho spolocnika, ktory bol zaroven aj konatelom - Musite spisat zakladatelsku listinu, nemusi byt u notara, stoji to zbytocne vela penazi ... ja som ju spisla podla jedneho vzoru, treba ist na register trestov, dat si spravit 2x vypis z registra trestov (kolok je 100 Sk na jeden), potom treba zakladatelsku listinu 4x podpisat pred notarom, dalej treba pripojit vyhlasenie zakladatela, ze nefiguruje ako jediny spolocnik vo viac ako troch spolocnostiach, dalej treba prilozit vyhlasenia spravcu vkladu, ktorym mozete byt aj vy, ze vam do ruk bolo splatene zakladne imanie (najmenej 200.000, - Sk), nemusi to byt nikde na ucte, cize tiez peniaze v skutocnosti mat nemusite, dalej treba prilozit podpisovy vzor - to sa podpisuje pred notarom (treba to 2x), potom idete na zivnostensky register : tu nechate jednu zakladatelsku listinu , výpis z registra trestov, ak je sidlo spolocnosti ine ako vase trvale bydlisko - treba najomnu zmluvu, kolok je 1.000 Sk, vybavenie trva tak tyzden - dva.... To ci je uz zivnostensky list hotovy sa da zistit na stranke www.zrsr.sk . Potom ked mate zivnostensky register, tak si na stranke www.orsk.sk stiahnete tlacivo na obchodny register ... Formular na zapis s.r.o. do obchodneho registra. Toto treba vyplnit a podpisat pred notarom. Prilohy navrhu zapisu do OR su:
2x zakladatelska listina (1x do zbierky listin)
2x podpisovy vzor konateľa (1x do zbierky listin)
2x overena kopia zivnostenskeho opravnenia (1x do zbierky listin)
1x vyhlasenie zakladatela
1x prehlasenie spravcu vkladu
1x výpis z registra trestov

Toto treba podat na OR, prilozit kolky v hodnote 10.000 Sk, spolocnost vam zapisu do 5 dni - teda mali by podla noveho zakona (mne ju zapisali do 5 dni). Na obchodnom registri Vam pridelia ICO. Potom si idete prevziat na OR vypis z OR.
Dalej treba ist do banky, zalozit si ucet.
Potom treba ist s vypisom z OR a so zivnostenskym na prislusny danovy urad - zaregistrovat sa - tam vam pridelia DIC.
Mozete si podat aj ziadost o registraciu platitela DPH.
Potom si treba dat spravit peciatky a zacat podnikat.

Pri spolocnosti, kde su dvaja zakladatelia je postup takmer rovnaky, len treba spisat spolocensku zmluvu, nie zakladatelsku listinu ... to tiez staci spravit podla nejakeho vzoru , netreb s tym ist pravnikovi, lebo to je tak minimalne 10tis navyse.
0 0
Marian Marian

Marian je offline (nepripojený) Marian

Braňo a Jarina Ti to rozobrali po stránke financíí pri založení. Napriek tomu si urob s.r.o. - to sa oplatí z dlhodobého hľadiska - pri odvodoch do sociálneho zabezpečenia a zdravotného poistenia. Dane sú tie isté.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

A určite je lepšia s. r. o., čo sa týka ručenia. Lebo živnostník ručí celým svojím majetkom, kým spoločník v s. r. o. len do výšky svojho nesplateného vkladu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Doporučujem s.r.o.
Pri aktuálne platných zákonoch o dani, o zdravotnom a sociálnom poistení, spoločník s.r.o. ušetrí veľké peniaze na odvodoch za seba v porovnaní s neborákom živnostníkom. Naviac nepriateľsky k živnostníkom definovaný zákon o dani z príjmov, pokiaľ ide o služobné cesty vlastným autom, diéty...
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Rovnako odporúčam s.r.o.
Každopádne je to lepšie, lepšie sa reguluje a nepletie sa do osobného života ako živnosť :-)
Možno je však trochu náročnejšia na ovládanie legislatívy, účtovníctva atď. (pokiaľ sa na to nevyužívajú externé služby).
0 0
iva iva

iva je offline (nepripojený) iva

Podnikateľ, ktorý doteraz podnikal ako FO - maloobchodná predajňa, má vysoké skladové zásoby (cca 2 mil.), záväzky a pohľadávky priebežne vyrovnávané, za posledné roky ustálený ročný zisk cca 120 - 150 tisíc.. Nie som si istá, či je v takomto prípade teraz vhodné prejsť na s.r.o. - veď by FO musela predať s.r.o. všetky zásoby a to spolu zo ziskom zdaniť, nehovoriac o následnej daň. kontrole. Takto síce zásoby tiež zdaní, keďže prechádza na PU, ale až o rok neskôr a niekde som sa dočítala, že by toto zdanenie za poč.stav zásob pri prechode na PU malo byť rozložené do viacerých rokov.
0 0
Ala Ala

Ala je teraz online Ala

Podľa môjho názoru musíte zvážiť, či budete musieť byť platiteľom DPH, ak Váš obrat nepresiahne zákonnom určený limit, /najlepšie je nebyť platiteľom DPH,lebo predpokladám, že Vy budete iba malý živnostník, nie veľký podnikteľ, azda časom sa uvidí..../ potom doporučujem ostať byť živnostníkom a viesť JU. Je viac možnosti, ako si upraviť zisk.
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Súhlasím s Ivou, že FO môže na konci roka značne ovplyvniť svoj hospodársky výsledok. Ale i tak si myslím, že sro je výhodnejšia. Aj tak od 2004 musia všetci platci DPH viesť podvojné účtovníctvo, a odvodové zaťaženie konateľov je v sro nižšie.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Aké je vlastne odvodové zaťaženie konateľa, ktorý nemá žiadny iný príjem, nieje zamestnancom sro, ani živnostníkom? Dá si povedzme minimálnu mzdu.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Založte s.r.o., je to vlastne nový subjekt a zásoby môžete odkupovať postupne, aby ste si regulovali zisk vo FO. Všetko nové prijímajte už do s.r.o. a tak môžete aj v priebehu 2-3 rokov eliminovať daň z príjmu FO. Istotne tam máte možnosť ešte uplatňovať nejaké odpisy... Keď bude FO čistá, môžte ju zrušiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Fany -
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.
To že neplatí sociálne, má samozrejme svoje negatívne dôsledky - nebežia mu "roky" pre starobné poistenie, nemá nárok na nemocenské atď.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Vďaka za podrobný postup JARINA. Aj ja si idem založiť s.r.o. a teraz viem ako sa orientovať a čo všetko na to treba. Tie peniaze /200000,-SK/, že fakticky nie sú, nikto nekontroluje ? Mám maloobchod a tie tržby sú tento rok strašné.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Jarina, prosím ťa pošli mi informácie, keď zakladám s.r.o. s 2-mi spoločníkmi, čo všetko mi k tomu treba a koľko krát. Veľmi pekne Ti ďakujem.

QUOTE=jarina]No ja som za posledny mesiac vybavila 2 s.r.o - cky ...
0 0
siman01 siman01

siman01 je offline (nepripojený) siman01

Chcel by som sa opytat k tej najomnej zmluve kvoli sidlu spolocnosti. Podpisuje sa medzi buducim statutarom /a ako sa v pripade na tejto zmluve oznaci/ a spolocnostou, ktora prenajima, alebo ako fyzicka osoba nepodnikatel s prenajimatelom. Alebo sa zmluva moze podpisat az po vydani zivnostenskeho opravnenia.

Dakujem za info
0 0
ANNA ANNA

ANNA je offline (nepripojený) ANNA

Podľa mojich skúsenosti to záleží na miestnej príslušnosti registra. U nás som musela predložiť podpísanú nájomnu zmluvu o budúcej zmluve. Ale tu na porade som niekde čítala, že ju nežiadali. S toho usudzujem, že záleží na pracovníkovi na registra. Takže podpisuje ju nájomca ( FO, PO ) a prenajímateľ ( budúci )
0 0
siman01 siman01

siman01 je offline (nepripojený) siman01

takze ked ma konatel napr. mesacnu odmenu 500,- SKK mesacne, tak neodvadza nic /je to jeho jediny naklad/? Teda nemusi sa ani nikde registrovat ? Pokial je zamestnany /popri podnikani/ dokladuje to do danoveho priznania ako iny prijem ?

Este jedna otazka plati to obdobne aj pri prokuristovi ?

b.
Naposledy upravil siman01 : 22.07.04 at 18:47
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

to Jarina.
Zvazujem prejst zo zivnosti na s.r.o. ale z rodinnych dovodov. Stiahla som si formulare z www.orsr.sk, avsak nenasla som vzor toho prehlasenia, ze mam tych
200 tis. Sk a dalsie potrebne doklady. Ak by to bolo mozne, prosim Ta o zaslanie
takehoto vzoru na moju adresu sendy@nextra.sk. Tiez by som Ta chcela poziadat
o konzultaciu, ci si nechat zivnost do konca roka a popritom rozbehnut tu s.r.o., alebo komplet prejst na s.r.o. a ake to ma uctovne a danove dopady. Dakujem za nazor a Tvoj cas.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

iva
Podnikateľ, ktorý doteraz podnikal ako FO - maloobchodná predajňa, má vysoké skladové zásoby (cca 2 mil.), záväzky a pohľadávky priebežne vyrovnávané, za posledné roky ustálený ročný zisk cca 120 - 150 tisíc.. Nie som si istá, či je v takomto prípade teraz vhodné prejsť na s.r.o. - veď by FO musela predať s.r.o. všetky zásoby a to spolu zo ziskom zdaniť, nehovoriac o následnej daň. kontrole. Takto síce zásoby tiež zdaní, keďže prechádza na PU, ale až o rok neskôr a niekde som sa dočítala, že by toto zdanenie za poč.stav zásob pri prechode na PU malo byť rozložené do viacerých rokov.
Zaujimave, na toto som nenasiel ziadnu odpoved. A pritom je tam vlastne najvacsia "hrozba"? Ako je to s DPH fyzickej osoby? Ak si urobi PU len pre novu PO, tak 1. januara teda bude musiet vratit 380.000 DPH, ktore ma v zasobach? O odpisovanych investiciach nevraviac - tie mozu byt este vyssie.
A vracia z nich DPH. Cize len prechod na PU nestaci, musi byt bezpodmienecne aj prechod FO na PU - tak mi to vychadza...
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Však jasné. Každá FO - platiteľ DPH musí od 1.1.2005 prejsť povinne na PU! Potom bude aj FO viesť PU aj s.r.o..
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať