Zavrieť

Porady

Azbestovy komin

Zdravim,

V existujucom komine mam azbestovu 20cm ruru -kominuvu vlozku ktora sluzi ako dalsi komin. Mozem na nu bez problemov napojit kozubovu vlozku?
(budem musiet vrtat/vysekat otvor do tejto rury ale pocul som ze to je nebezpecne z hladiska zdravia koli uvolnovania castic azbestu) alebo mam uvazit zakupenie novej vlozky do komina a odstranenie existujucej aby nedoslo k zamoreniu prostredia mikrovlaknami azbestu pri vybudovani otvoru na napojenie komina z vlozky?

Dakujem za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    yarex Pozri príspevok
    Zdravim,

    V existujucom komine mam azbestovu 20cm ruru -kominuvu vlozku ktora sluzi ako dalsi komin. Mozem na nu bez problemov napojit kozubovu vlozku?
    (budem musiet vrtat/vysekat otvor do tejto rury ale pocul som ze to je nebezpecne z hladiska zdravia koli uvolnovania castic azbestu) alebo mam uvazit zakupenie novej vlozky do komina a odstranenie existujucej aby nedoslo k zamoreniu prostredia mikrovlaknami azbestu pri vybudovani otvoru na napojenie komina z vlozky?

    Dakujem za odpoved.
    Možno preháňam, ale doporučoval by som komínovú vložku odstrániť. Ale pozor na nadýchanie sa azbestovými časticami či už pri odstraňovaní vložky alebo i vŕtaní.
    Naposledy upravil erzet : 29.11.08 at 21:26

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Azbest je nebezpečný odpad a nakladanie a likvidáciu upravuje špeciálny zákon.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    novotvar Pozri príspevok
    Aj azbest máš nebezpečný asi ako včely. Normálne 1-2 žihadlá neublížia.
    Áno, ale kto zabezpečí nadýchanie sa takého minimnožstva, bez respirátora.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Vôbec tam ta rúra nemala byť, to ešte môžeš byť rád, že Ti to neodstrelilo z múra, pretože keď azbest navlhne a príde do styku s vyšším teplom tak strieľa. Mal by si tu rúru celú nejak odstrániť.

    yarex je offline (nepripojený) yarex

    yarex
    Ach jaaj, tak to ste ma nepotesili. Ta ovalna azbestova vlozka v komine ma totiz asi 8 metrov na dlzku(3 poschodia) a 20 cm na hrubku a prechadza celym domom zvislo. Odstranit to bude dost problem. Dom ma asi 15 rokov, nechapem preco take nieco zabudovali do komina hned vedla dalsej rury ktora sluzi ako komin na plynovy kotol.

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Vy neskoršie narodení sa všetkého bojíte a najmä toho čo bolo za bývalého izmu. Ale veď všade sa používali do komínových otvorov azbestocementové rúry, málo kde sa komín vymuroval od základu z tehál. Takže podľa Vás teraz by to bolo treba všetko zbúraťlebo sú škodlivé. A vy si myslite, že to, čo sa teraz vyrába je všetko v rámci noriem? Ty ak sa bojíš tej rúry tak tam daj kominovú vložku a je to.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    legolas Pozri príspevok
    Vy neskoršie narodení sa všetkého bojíte a najmä toho čo bolo za bývalého izmu. Ale veď všade sa používali do komínových otvorov azbestocementové rúry, málo kde sa komín vymuroval od základu z tehál. Takže podľa Vás teraz by to bolo treba všetko zbúraťlebo sú škodlivé. A vy si myslite, že to, čo sa teraz vyrába je všetko v rámci noriem? Ty ak sa bojíš tej rúry tak tam daj kominovú vložku a je to.
    Neskoršie narodení bývalý izmus ani nezažili. A myslím, že to nie je o veku, ale o vedomostiach a znalostiach. A nie o strachu, ale vážení si vlastného zdravia. A je jedno, či sa to vyrába teraz alebo v minulosti.
    Naposledy upravil JankaO : 03.12.08 at 14:35

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Vieš čo sa robilo v Nemecku z azbestom? A nie v NDR. Príloha tiež nie je z ČSSR. Som 51 ročník. Nevadia mi žiadne -izmy, ale zlé, nebezpečné, nevhodne veci a činnosti.
    Naposledy upravil erzet : 03.12.08 at 15:03

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    Pevne verím, že si zatiaľ zdravý aj Ti to zdravie prajem, ale nepochopil si myšlienku. Chceš povedať, že všetko čo sa dnes vyrába nie je zdraviu škodlivé?

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    erzet Pozri príspevok
    Vieš čo sa robilo v Nemecku z azbestom? A nie v NDR. Príloha tiež nie je z ČSSR. Som 51 ročník. Nevadia mi žiadne -izmy, ale zlé, nebezpečné, nevhodne veci a činnosti.
    Netvrdím že azbest je z tých lepších materiálov , ale všetko má svoje hranice. Na tých príspevkoch o nad som sa dobre pobavil.Je ako keby ste sa báli 120-ky škodovky pretože nemá katalizátor a preto nevyhovuje najnovším normám.Azbestová strecha je už prekonaný typ strechy ale rúra v komíne , nie je žiadny problém.

    Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

    Zitulda
    yarex Pozri príspevok
    Ach jaaj, tak to ste ma nepotesili. Ta ovalna ?! snáď si chcel napísať oktúhlaazbestova vlozka v komine ma totiz asi 8 metrov na dlzku(3 poschodia) a 20 cm na hrubku a prechadza celym domom zvislo. Odstranit to bude dost problem. Dom ma asi 15 rokov, nechapem preco take nieco zabudovali do komina hned vedla dalsej rury ktora sluzi ako komin na plynovy kotol.
    Nooo- ak hovoríš, že máš tam ďaľšiu rúru, ktorá slúži ako komín pre plynový kotol, tak tá prvá o priemere 200 mm by mala slúžiť na vetranie. Predpokladám, že plynový kotol je v suteréne tak sa pozri či nie je do tej rúry z AZC osadená vetracia mriežka. Ak áno, tak tá rúra je na vetranie a do nej v žiadnom prípade nemôžeš zaústiť iný spotrebič a využiť ho ako komín.

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    legolas Pozri príspevok
    Pevne verím, že si zatiaľ zdravý aj Ti to zdravie prajem, ale nepochopil si myšlienku. Chceš povedať, že všetko čo sa dnes vyrába nie je zdraviu škodlivé?
    Nechcem povedať, že všetko čo sa dnes vyrába nie je zdraviu škodlivé.

    yarex je offline (nepripojený) yarex

    yarex
    Zitulda Pozri príspevok
    Nooo- ak hovoríš, že máš tam ďaľšiu rúru, ktorá slúži ako komín pre plynový kotol, tak tá prvá o priemere 200 mm by mala slúžiť na vetranie. Predpokladám, že plynový kotol je v suteréne tak sa pozri či nie je do tej rúry z AZC osadená vetracia mriežka. Ak áno, tak tá rúra je na vetranie a do nej v žiadnom prípade nemôžeš zaústiť iný spotrebič a využiť ho ako komín.
    Ani jedna z rur nema vetraciu mriezku. Ta na plynovy kotol ma akorat dole vratka ktore sa daju otvarat (predpokladam ze na cistenie) a ta druha nema ziaden vystup takze je komplet "nedostupna".

    Plynovy kotol je v suterene.

    Takze vysledkom mojho studia je, ze hore, kde chcem kozub sa preburam cez stenu aby som sa dostal k rure a potom minimalizujem prasnost za pomoci navrtania, mokrych handier a vysavaca napojeneho z hora na komin.
    Takisto pouzijem pvc foliu a ochranne prostriedky aby sa toho do vnutra dostalo co najmenej.

    Predpokladam ze po pripojeni kolena na komin a "uzavretiu" steny sa vlakna nebudu mat ako dostat do krb. vlozky/izby.

    Adea je offline (nepripojený) Adea

    Adea
    Ako si to nakoniec poriesil?
    Doma mame presne takyto isty problem. Preto ma hlavne zaujima ako si spravil vyustenie komina a prepojenie s azbestovou rurou.

    yarex je offline (nepripojený) yarex

    yarex
    Poriesil som to tak ze som pomaly a opatrne vysekal otvor do azbestovej vlozky, pod 45stupn uhlom tam pichol ruru z kozuba a tu napojil na kozub. Okolie som poriadne zatmelil kachliarskym tmelom, takisto aj spoje rur a spoj rury s vlozkou.

    Na stenu a strop potom dal teplu odolne dosky a na nich spoje tiez vytmelil tymto tmelom.

    Takze kozub mam teraz Polka palene tehly, polka dosky + obklad spredu a zboku omietka.

    Teraz uz druhy rok kozub pouzivam, cez zimu kazdy den a ziaden problem.

    Dokonca nemam ani vyduchy nad kozubom zacmudene, takze som velmi spokojny (v mnohych predajniach kde som videl kozuby hotovky, aj u mojej sestry tie vyduchy zacmudene su hehehe)

    Toho roku som si na system napojil teplovzdusny ventilator, ktory mi tlaci vzduch o poschodie nizsie, lebo vlozku mam na poschodi. Tiez zatial spokojnost.

    Matias.S je offline (nepripojený) Matias.S

    Matias.S
    yarex Pozri príspevok
    Poriesil som to tak ze som pomaly a opatrne vysekal otvor do azbestovej vlozky, pod 45stupn uhlom tam pichol ruru z kozuba a tu napojil na kozub. Okolie som poriadne zatmelil kachliarskym tmelom, takisto aj spoje rur a spoj rury s vlozkou.

    Na stenu a strop potom dal teplu odolne dosky a na nich spoje tiez vytmelil tymto tmelom.

    Takze kozub mam teraz Polka palene tehly, polka dosky + obklad spredu a zboku omietka.

    Teraz uz druhy rok kozub pouzivam, cez zimu kazdy den a ziaden problem.

    Dokonca nemam ani vyduchy nad kozubom zacmudene, takze som velmi spokojny (v mnohych predajniach kde som videl kozuby hotovky, aj u mojej sestry tie vyduchy zacmudene su hehehe)

    Toho roku som si na system napojil teplovzdusny ventilator, ktory mi tlaci vzduch o poschodie nizsie, lebo vlozku mam na poschodi. Tiez zatial spokojnost.
    U nás máme tiež azbestovú rúru, ktorú po kontrole kominármi sme dali vyvložkovať rúrou (ocelová?) a v nej je umiestnená špeciálna flexibilná rúra na krbové vložky a bola napojená na túto rúru. .... žiadny problém ...

    Adea je offline (nepripojený) Adea

    Adea
    yarex Pozri príspevok
    Poriesil som to tak ze som pomaly a opatrne vysekal otvor do azbestovej vlozky, pod 45stupn uhlom tam pichol ruru z kozuba a tu napojil na kozub. Okolie som poriadne zatmelil kachliarskym tmelom, takisto aj spoje rur a spoj rury s vlozkou.
    poriesil som to podobne,

    nechapem naco vlozkovat nieco co je stavane na taku prevadzku, akurat azbest je zdraviu skodlivy ale iba pri vyrobe alebo pri napriklad rezani

    dodomore je offline (nepripojený) dodomore

    dodomore
    Idem robit presne to iste,vysekam do tej rury otvor a ruru zatmelim.Akurat ja si kupujem krbovu pec.
    Ale som pocul aj taku verziu,ze vraj je mozne do toho prechodu medzi krbovou rurou a kominovou rurou kupit nejaku vlozku,cosi ako medzikus...
    Ja som to este ale nikde nevidel,ako to vobec vypada..
    Mate niekto s tymto skusenost?
    Vdaka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.