Zavrieť

Porady

ostat clenom druzstva ?

Dobry den. Cca 18 rokov som clenkou SBD. Byt naskôr druzstevny bol odkupeny do os.vlastnictva pred viacerymi rokmi. SBD ostava ako spravca bytoveho domu. Byt darujem inemu rodinnemu prislusnikovi. Môzem aj nadalej ostat clenkou SBD ? Môze ma SBD nutit podpisat ziadost o vystupenie z SBD ? Ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu.....Poradte, prosim.
Usporiadat
anonym222 anonym222

anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

Nevidím dôvod zotrvávať v družstve, ale ak chcete, môžte previesť členské práva na toho rodinného príslušníka, ktorému ste darovali byt.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Vie este niekto poradit ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu z SBD ? A hlavne by ma zaujimalo, ci môzem ostat clenkou aj ked byt uz nie je môj...v stanovach som sa o tom nedocitala...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

ennee Pozri príspevok
Vie este niekto poradit ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu z SBD ? A hlavne by ma zaujimalo, ci môzem ostat clenkou aj ked byt uz nie je môj...v stanovach som sa o tom nedocitala...
Keď byt následne predáš, alebo daruješ členkou družstva už automaticky NEBUDEŠ, tým, že byt už nieje tvoj automaticky znamená, že v družstve KONČÍŠ...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

ennee Pozri príspevok
Dobry den. Cca 18 rokov som clenkou SBD. Byt naskôr druzstevny bol odkupeny do os.vlastnictva pred viacerymi rokmi. SBD ostava ako spravca bytoveho domu. Byt darujem inemu rodinnemu prislusnikovi. Môzem aj nadalej ostat clenkou SBD ? Môze ma SBD nutit podpisat ziadost o vystupenie z SBD ? Ake su vyhody, ci nevyhody zotrvania alebo odchodu.....Poradte, prosim.
Jednoznačne nemožeš...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

anonym222 Pozri príspevok
Nevidím dôvod zotrvávať v družstve, ale ak chcete, môžte previesť členské práva na toho rodinného príslušníka, ktorému ste darovali byt.
Ani toto nieje možné, členom družstva može byť jedine osoba, ktorá od sbd byt odkúpila a už nikto iný...Ďalším predajom už členom sbd nebude nikto...
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Keď byt následne predáš, alebo daruješ členkou družstva už automaticky NEBUDEŠ, tým, že byt už nieje tvoj automaticky znamená, že v družstve KONČÍŠ...
Automaticky znamena, ze nemusim podpisovat ziadne ziadosti,papiere, osobne tam zajst atd. ?
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Ani toto nieje možné, členom družstva može byť jedine osoba, ktorá od sbd byt odkúpila a už nikto iný...Ďalším predajom už členom sbd nebude nikto...
Aj v tomto pripade je to nase SBD ine....clenstvo ponukaju osobe, ktorej som byt darovala.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Vlastníctvo bytu a členstvo v družstve sú dve rozdielne záležitosti. Oni nemajú právo tvoje členstvo nikomu ponúkať.

Ak si sa stala vlastníčkou bytu, musela si zaplatiť znovu základný vklad, aby si zostala členkou. Asi si to tak urobila, lebo si členkou stále. Svoje členské práva a povinnosti môžeš, ale nemusíš previesť na niekoho iného, nielen na nového majiteľa bytu.

Členstvo v družstve znamená, že tam máš majetok vo výške tvojho podielu. Ten majetok družstva by sa pri zrušení družstva rozdelil medzi družstevníkov - celá hodnota, za ktorú by sa popredal (v trhovej cene). Ak by si ukončila členstvo za trvania družstva, mohla by si dostať vyrovnací podiel v účtovnej hodnote.
Rozdiel: hodnota jedného nebytového priestoru vo vlastníctve družstva je napr. reálne 1,5 mil. Sk, v účtovnej hodnote 80 tisíc Sk.

Ja osobne nevidím dôvod vystúpiť z družstva. Pýtajú od teba nejaké peniaze? V mnohých družstvách sa znižuje počet členov a tí zvyšní sa neskôr budú deliť. Ak chceš predať členstvo, tak si najprv zisti, za akú cenu sa to oplatí. V účtovnej hodnote by ti to vyšlo asi 15 tisíc (priemerné družstvo).
1 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Mária27 Pozri príspevok
Vlastníctvo bytu a členstvo v družstve sú dve rozdielne záležitosti. Oni nemajú právo tvoje členstvo nikomu ponúkať.

Ak si sa stala vlastníčkou bytu, musela si zaplatiť znovu základný vklad, aby si zostala členkou. Asi si to tak urobila, lebo si členkou stále. Svoje členské práva a povinnosti môžeš, ale nemusíš previesť na niekoho iného, nielen na nového majiteľa bytu.

Členstvo v družstve znamená, že tam máš majetok vo výške tvojho podielu. Ten majetok družstva by sa pri zrušení družstva rozdelil medzi družstevníkov - celá hodnota, za ktorú by sa popredal (v trhovej cene). Ak by si ukončila členstvo za trvania družstva, mohla by si dostať vyrovnací podiel v účtovnej hodnote.
Rozdiel: hodnota jedného nebytového priestoru vo vlastníctve družstva je napr. reálne 1,5 mil. Sk, v účtovnej hodnote 80 tisíc Sk.

Ja osobne nevidím dôvod vystúpiť z družstva. Pýtajú od teba nejaké peniaze? V mnohých družstvách sa znižuje počet členov a tí zvyšní sa neskôr budú deliť. Ak chceš predať členstvo, tak si najprv zisti, za akú cenu sa to oplatí. V účtovnej hodnote by ti to vyšlo asi 15 tisíc (priemerné družstvo).
Nechcem vystupit z druzstva a ani nechcem predat clenstvo. Preto ma zaujimalo na co sa môzem odvolat a ci ma k tomu SBD môze niejako donutit. S pracovnickami na SBD nie je mozne rozumne komunikovat...vladne tam este hlboky socializmus. Nepytaju odo mna ziadne peniaze. Ziadaju podpisat ziadost o skoncenie clenstva.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ennee Pozri príspevok
Nechcem vystupit z druzstva a ani nechcem predat clenstvo. Preto ma zaujimalo na co sa môzem odvolat a ci ma k tomu SBD môze niejako donutit. S pracovnickami na SBD nie je mozne rozumne komunikovat...vladne tam este hlboky socializmus. Nepytaju odo mna ziadne peniaze. Ziadaju podpisat ziadost o skoncenie clenstva.
Aké výhody má pre teba to členstvo v družstve?
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Vyhody ziadne. Dôvody sukromne. Len stale netusim na co sa môzem odvolat pri komunikacii s pracovnikmi SBD.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
preštuduj si stanovy bytového družstva / toho, v ktorom si členkou /

tam sa dozvieš všetko o členstve
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Prestudovala som si. Nenasla som odpoved. Stanovy co sa tyka clenstva su pripravene skôr na pripad, ze clen SBD vlastni druzstevny byt a situacie z toho vyplyvajuce..... Pozabudli na pripady, kedy clen SBD vlastni byt v osobnom vlastnictve...
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Členstvo v družstve upravuje obchodný zákonník. Ak je v ňom napísané, že ustanovenie bližšie určia stanovy, treba študovať aj stanovy. Stanovy však nesmú byť v rozpore so zákonom, ani ho rozšíriť.

Nedaj sa, nemusíš ho previesť. V tomto prípade je exaktne napísané, ako môžeš ukončiť členstvo:

§ 231

(1) Členstvo zaniká písomnou dohodou, vystúpením, vylúčením vyhlásením konkurzu na majetok člena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku člena alebo zánikom družstva.
(2) Vystúpením zaniká členstvo v čase určenom stanovami, najdlhšie však uplynutím šiestich mesiacov odo dňa, keď člen písomne oznámil vystúpenie predstavenstvu družstva.

(3) Člen môže byť vylúčený, ak opätovne a napriek výstrahe porušuje členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov uvedených v stanovách. Fyzická osoba môže byť vylúčená tiež, ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin, ktorý spáchala proti družstvu alebo členovi družstva. O vylúčení, ktoré sa musí členovi písomne oznámiť, rozhoduje, pokiaľ stanovy neurčujú inak, predstavenstvo. Proti rozhodnutiu o vylúčení má právo podať člen odvolanie na členskú schôdzu.

(4) Súd na návrh člena, ktorého sa rozhodnutie týka, vyhlási rozhodnutie členskej schôdze o vylúčení za neplatné, ak je v rozpore s právnymi predpismi alebo stanovami
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Mária27 Pozri príspevok
Členstvo v družstve upravuje obchodný zákonník. Ak je v ňom napísané, že ustanovenie bližšie určia stanovy, treba študovať aj stanovy. Stanovy však nesmú byť v rozpore so zákonom, ani ho rozšíriť.

Nedaj sa, nemusíš ho previesť. V tomto prípade je exaktne napísané, ako môžeš ukončiť členstvo:

§ 231

(1) Členstvo zaniká písomnou dohodou, vystúpením, vylúčením vyhlásením konkurzu na majetok člena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku člena alebo zánikom družstva.
(2) Vystúpením zaniká členstvo v čase určenom stanovami, najdlhšie však uplynutím šiestich mesiacov odo dňa, keď člen písomne oznámil vystúpenie predstavenstvu družstva.

(3) Člen môže byť vylúčený, ak opätovne a napriek výstrahe porušuje členské povinnosti, alebo z iných dôležitých dôvodov uvedených v stanovách. Fyzická osoba môže byť vylúčená tiež, ak bola právoplatne odsúdená pre úmyselný trestný čin, ktorý spáchala proti družstvu alebo členovi družstva. O vylúčení, ktoré sa musí členovi písomne oznámiť, rozhoduje, pokiaľ stanovy neurčujú inak, predstavenstvo. Proti rozhodnutiu o vylúčení má právo podať člen odvolanie na členskú schôdzu.

(4) Súd na návrh člena, ktorého sa rozhodnutie týka, vyhlási rozhodnutie členskej schôdze o vylúčení za neplatné, ak je v rozpore s právnymi predpismi alebo stanovami
V nasich stanovach je uvedene :
1. Clenstvo v družstve zaniká:
A/ písomnou dohodou,
B/ vystúpením,
C/ smrtou clena, pokial jeho clenstvo neprejde na dedica,
D/ vylúcením,
E/ zánikom družstva,
F/ vyhlásením konkurzu na majetok clena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu na
majetok clena,
G/ prevodom bytu do vlastníctva, ak clen nepožiadal o clenstvo pri prevode bytu do
vlastníctva a nezaplatil nový základný clenský vklad .....
H/ pri zmene formy výkonu správy a ukoncení zmluvy o výkone správy medzi družstvom a
clenmi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov bytového domu.

Co sa tyka mna - vystupit nechcem, tlacia ma do toho oni...neviem preco ?, clenske povinnosti neporusujem, odsudena som nebola...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

ennee Pozri príspevok
V nasich stanovach je uvedene :
1. Clenstvo v družstve zaniká:
A/ písomnou dohodou,
B/ vystúpením,
C/ smrtou clena, pokial jeho clenstvo neprejde na dedica,
D/ vylúcením,
E/ zánikom družstva,
F/ vyhlásením konkurzu na majetok clena, zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu na
majetok clena,
G/ prevodom bytu do vlastníctva, ak clen nepožiadal o clenstvo pri prevode bytu do
vlastníctva a nezaplatil nový základný clenský vklad .....
H/ pri zmene formy výkonu správy a ukoncení zmluvy o výkone správy medzi družstvom a
clenmi vlastníkmi bytov a nebytových priestorov bytového domu.

Co sa tyka mna - vystupit nechcem, tlacia ma do toho oni...neviem preco ?, clenske povinnosti neporusujem, odsudena som nebola...
Ešte pozri v stanovách, z akých dôvodov môžu člena vylúčiť z družstva. Ak ako dôvod "vlastníctvo vytu v osobnom vlastníctve" tam nie je, tak nemajú prečo ti ukončovať členstvo. Nech oni povedia, prečo a na základe čoho chcú, aby si členstvo ukončila.
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Chobot Pozri príspevok
Ešte pozri v stanovách, z akých dôvodov môžu člena vylúčiť z družstva. Ak ako dôvod "vlastníctvo vytu v osobnom vlastníctve" tam nie je, tak nemajú prečo ti ukončovať členstvo. Nech oni povedia, prečo a na základe čoho chcú, aby si členstvo ukončila.
Vylúcenie clena
1. Predstavenstvo rozhoduje o vylúcení clena družstva - nájomníka i vlastníka bytu :
A/ Ak závažným spôsobom alebo opätovne porušuje svoje clenské povinnosti urcené
zákonom alebo stanovami, alebo rozhodnutia orgánov družstva.
B/ Ak bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný cin, ktorý spáchal proti
družstvu, jeho majetku alebo clenom družstva.
C/ Užíva družstevný majetok tak, že družstvu vzniká znacná škoda alebo trpí, aby sa
majetok družstva takto užíval.
D/ Bud sám alebo tí, ktorí s ním bývajú hrubým spôsobom porušujú zásady
obcianskeho spolunažívania v družstve, najmä opätovne hrubo porušuje poriadok
v dome.
E/ Neplatí predpísané platby preddavkov a úhrad za plnenie poskytované s nájmom
i užívaním bytu celkom alebo z casti dlhšie ako 3 mesiace.
F/ Vlastným protiprávnym konaním sa trvale zbavil možnosti vykonávat clenské
práva a povinnosti.
G/ Ak vyvíja cinnost v rozpore so záujmami družstva.


...a chcu to z dôvodu, ze byt som darovala....neviem ci je to dôlezite, ale novy vlastnik o clenstvo zaujem nema..
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zatlač aj ty na nich - nech ti to dajú písomne, na základe čoho máš vystúpiť,
na úradoch sa vôbec neoplatí dohadovať - tam môže existovať jedine písomný styk / korešpondenciu odkladať a z odpovedí si robiť kópie
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To C) pri zániku je v ďalšom paragrafe. Ale H) je protiprávne, to sa môže hocikto ohradiť a na súde to družstvo prehrá.


Pri vylúčení E) platí pri nájme bytu, nie pri vlastníctve - tam môžu konať už len spoluvlastníci. C) sa týka tiež len tých, čo majú nájom družstevného bytu.

Aký dôvod uviedli na to, že ťa nútia ukončiť členstvo? Ak ťa iba žiadajú, odpíš, že nesúhlasíš s prevodom a zostávaš členkou.
Naposledy upravil Mária27 : 10.12.08 at 15:44
0 0
ennee ennee

ennee je offline (nepripojený) ennee

Vyzvali ma minuly tyzden - telefonicky!!, aby som sa dostavila podpisat im ukoncenie clenstva. Kedze som nebola pripravena (cim argumentovat a ako reagovat) odmietla som a poziadala som ich, aby mi ten papier poslali postou. Cakam na to a predpripravujem sa
Ak to bude len ziadost, budem postupovat ako mi poradila Maria27
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať