Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
jozefhorvat Pozri príspevok
Stavebné povolenie - súhlas majiteľov pozemku
Na pozemok, kde som väčšinový spolumajiteľ chcem dotiahnuť inžinierske siete aby som si do času reálneho rozdelenia pozemku pripravil pripojenie na siete na budúcu stavbu. Potrebujem súhlas spolumajiteľov? Siete sa dotiahnu iba 4 metre od hranice pozemku a skončia šachtami. Nie je to stavba ktorou sa zásadne mení podstata spoločnej veci pozemok zostáva naďalej stavebný. Ďakujem.

Musí byť súhlas spolumajiteľov.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Matušíčka Pozri príspevok
Dobrý deň, táto téma zaujíma aj mňa, nakoľko vedľa môjho pozemku je pozemok široký 10,2 m a idú tam stavať. Problém je v tom, že všetky okná budú obrátené
do môjho dvora, na ktorom však nestojí môj dom (ten je vpredu). Môj pozemok má šírku iba 13,7 m a takto by som nemala žiadne súkromie. Všetky domy na ulici
majú okná na opačnú stranu ako môj nastávajúci sused, avšak to sú domy postavené už pred 80 rokmi. Chcela by som vedieť či môže takto stavať, resp. či má zmysel nesúhlasiť s tým. Dom stavia 2m od hraníc pozemkov, čo je v súlade so zákonom. Veľmi nerada by som zbytočne robila nezhody. Nakoľko tu žijem sama, tak
to asi skúšajú. Sused z druhej strany mi zobral z pozemku 60 cm, možno nechtiac zle vymeral murovaný plot. (( Prosím o radu či mám na MÚ šancu aby tam tie okná nedal. Momentálne prebieha stavebné konanie, ešte nie je ukončené, resp. je možnosť podať odvolanie. Krásny víkend!

Ak sú okná k Vášmu pozemku a stavba je vo vzdialenosti 2,0 m od hranice pozemkov, tak to nepokladám za v súlade so zákonom. Absentuje mi tu rovnosť práv, teda ak budete chcieť stavať aj Vy na Vašom pozemku, tak musíte ísť na 5,0 m od hranice pozemkov.
Takže ak má byť rovnosť práv zachovaná, tak musia mať stavbu min. 3,5 m od hranice ( s Vašimi 3,5 m to do budúcna bude 7,0 m). Váš pozemok bude touto stavbou s oknami k Vám znehodnotený.

Pohopda bývania nie je predmetom stav. konania,. teda taká ako uvádzate. Strata súkromia je čisto subjektívna vec.

Určite by som nesúhlasil s oknami. Môžu byť 2,0 m, ale bez okien. V tom prípade je rovnosť práv do budúcna zachovaná. Pôjdete aj Vy na 2,0 m od hranice bez okien a tým bude zákonná vzdialenosť stavieb navzájom - 4,0 m zachovaná.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
mendo933 Pozri príspevok
Porebujem skolaudovat elektricku pripojku, na stav. urade som sa toho vela nedozvedel. Predpokladam ze treba zriadit vecne bremena. Aky je postup? Komu treba podat ziadost o zriadnie vecneho bremena? Do katastra sa to potom ako zapisuje?
Ak by bol neaka jednoduchy vzor ako to napisat bol by som rad. Vdaka

Neviem prečo vecné bremeno, ak to nebolo podmienkou stavebného povolenia. Netvrdím, že by to nebolo dobré.

Vecné bremeno sa zriaďuje cez kataster prostredníctvom zmluvy s vlastníkom - my pozemku - ov a následným návrhom na vklad do katastra.

Vzor je na nete, ale odporúčam riešiť to cez geodetickú kanceláriu na komplet aj s vytýčením. Sú kancelárie, ktoré robia komplet služby.


CIMOM
0 0
Harrissa Harrissa

Harrissa je offline (nepripojený) Harrissa

Dobrý deň pán CIMOM,
ako sa dá preklasifikovať hospodárska budova na rod. dom príp. rekreačný dom? Chceli sme kúpiť rod. dom, ale je asi nepredajný,lebo je v záhrade je prerobená hospodárska budova na menší rodinný dom. Dá sa to vôbec? Čo a kde treba vybaviť? Ďakujem.
0 0
skafanders skafanders

skafanders je offline (nepripojený) skafanders

CIMOM Pozri príspevok
Jediný dôvod na to, že sa stavba nemôže volať rodinný dom vidím len v tom, že to neumožňuje úźemný plán.

Výňatok zo stavebného zákona :

§ 43b

ods. 3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

Ja tam žiadny rozmer nevidím.

Vzsdialenosť medzi uvedenými stavbami môže byť aj 5 m, ak bude splnené to, čo je uvedené v § 6 vyhl. č. 532/2002 Z.z.


CIMOM
Dakujem za odpoved.
Poslal som starostovi ziadost o vyjadrenie a odpovedal mi doporucene, ze na pozemku podla uzemneho planu obce mozem stavat len na konci pozemku a to len rodinny dom nie rekreacnu chatu.

Mam pozemok 70bm krat 20 bm po celej strane 70 bm je pristupova cesta, ing siete na pozemku intravilan obce.
Na jednej strane je na 20bm postaveny rodinny dom. Zvysnych 50 bm je vedene ako zahrada.

Planujem stavat 2 drevenice 5 m od rodinneho domu a 5m od seba .So starostom som neni velky kamarat a drevenice nechce dovolit klasifikovat ako rodinny dom a podla uzemneho planu obce sa nedaju v zastavanom uzemi stavat rekreacne chaty,aj preto drevenice chcem klasifikovat ako rodinne domy.
Otazka:
1,) Ak uzemny plan obce urci, ze mozem stavat len rodinny dom na konci pozemku a to nechcem, ako mam postupovat, aby som mohol stavat v strede mojho pozemku.
2,) Ci je nejaka sanca postavit drevenice od seba 5m ked nie su stiesnene uzemne podmienky, cely pozemok je moj a v ziadnej v protilahlej casti stien nie su okna obytnych miestnosti. Na stavebnom my povedali, ze to neexistuje 7m metrov minimum.

Dakujem za odpoved
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Harrissa Pozri príspevok
Dobrý deň pán CIMOM,
ako sa dá preklasifikovať hospodárska budova na rod. dom príp. rekreačný dom? Chceli sme kúpiť rod. dom, ale je asi nepredajný,lebo je v záhrade je prerobená hospodárska budova na menší rodinný dom. Dá sa to vôbec? Čo a kde treba vybaviť? Ďakujem.
Postupuje sa podľa § 85 stavebného záíkona, t.j. žiadosťou o zmenu v účele užívania stavby.


Samozrejme na stavebnom úrade.


CIMOM
0 0
trustrk trustrk

trustrk je offline (nepripojený) trustrk

Ahoj, od čoho sa odvíja cena projektu na RD? Ďakujem
0 0
andiablo andiablo

andiablo je offline (nepripojený) andiablo

no za prvé podľa tohoodkiaľ si (blava naj ceny), podľa zložitosti objektu, či chceš katalogovy alebo individuálny a či chceš len na stavebné povolenie alebo realizačný
0 0
robo113 robo113

robo113 je offline (nepripojený) robo113

Treba aj pri vymene stien na montovanom dome stavebne povolenie?
0 0
rakyta rakyta

rakyta je offline (nepripojený) rakyta

Túto otázku som presunul z inej témy podľa rady skúseneho debatéra - učím sa
V podstate by som rád vedel, či môžem umiestniť včelín v extraviláne na svojom pozemku. Ak by bol včelín osadený na betonových kockách bez pevného spojenia so zemou, tak sa nepovažuje za stavbu v zmysle stavebného zákona? Problém však je aj zrovnanie terenu a osadenie betonových kociek, čo stavebný úrad považuje za úpravu podkladu a potom klasifikuje včelín ako stavbau podľa §43. Kedy sa nejedná o úpravu podkladu v zmysle §43 SZ ? Ak je výklad taký nejasný, alebo termín nie je špecifikovaný nejakou vyhláškou, tak je stavbou aj psia búda, alebo parenisko
0 0
Lampasik56 Lampasik56

Lampasik56 je offline (nepripojený) Lampasik56

Ahoj, na jednom stavebnom úrade tvrdili, že stavebný dozor na stavbu rodinného domu svojpomocne nemôže byt stavebník, že je to stret záujmov. Je to proti mojej logike, lebo keď si robím sám, za svoje peniaze, oprávnenie na stavebný dozor mám, tak tú stavbu urobím tak ako sa má, podľa výkresov, podla noriem, atd. Píše sa o tom niekde v zákone? iný stavebný úrad s tým nemá žiadny problém. potrebovala by som to podložiť, platiť za niečo, na čo mám sama oprávnenie sa mi nepáči.
0 0
robo113 robo113

robo113 je offline (nepripojený) robo113

Dobry den. Mám dom "okál".Steny sa skladá z drevotriesky, sklenej vaty, a drevotriesky a obložené azbestovými platnami. Strecha je eternit. Chcel by som vymeniť steny za sb, mineralna vlna, osb ,sadrokartón a obložené polystyrenom a omietnuté. Strechu chcem vymeniť za ranilan plech s tým, že vymením aj krov. Treba na toto stavebné povolenie alebo si to možem urobiť? Poloha stien sa nezmení ani medzisteny.
0 0
Jozef 222 Jozef 222

Jozef 222 je offline (nepripojený) Jozef 222

Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Jozef 222 Pozri príspevok
Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem
Bez tvojho suhlasu nemoze jeho strecha presaovat na tvoj pozemok.
Napis staznost na stav. urad a ziadaj,aby stavbu upravil,alebo odstranil.

Ak nepochodis,napis staznost na nadriadeny organ a ziadaj presetrenie postupu miestneho uradu.
http://www.stavebnik.sk/institucie/k...bne-urady.html

Komunikuj pisomne, ziadaj aj pisomne odpovede.
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Zdravim vas priatelia,

Otvoril som si sice separatny thread, ale odkazali ma tu, takze....
Chcel by som sa opytat nasledovnu vec. Chcel by som zakupit nejake luky a pasienky a postavit tam kemping. Niekolko stanov, ktore by stali na akychsi pevnych podiach, aby boli stany oddelene od zeme. K stanom by bola privedena elektrika a voda. No a vyvstavaju tu dve otazky.
1.Mozem take nieco postavit na pozemkoch, ktore su klasifikovane ako luky a pasienky (popripade les)?
2.Je potrebne na taketo "stavby" stavebne povolenie, ci to staci len ohlasit?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
rakyta Pozri príspevok
Túto otázku som presunul z inej témy podľa rady skúseneho debatéra - učím sa
V podstate by som rád vedel, či môžem umiestniť včelín v extraviláne na svojom pozemku. Ak by bol včelín osadený na betonových kockách bez pevného spojenia so zemou, tak sa nepovažuje za stavbu v zmysle stavebného zákona? Problém však je aj zrovnanie terenu a osadenie betonových kociek, čo stavebný úrad považuje za úpravu podkladu a potom klasifikuje včelín ako stavbau podľa §43. Kedy sa nejedná o úpravu podkladu v zmysle §43 SZ ? Ak je výklad taký nejasný, alebo termín nie je špecifikovaný nejakou vyhláškou, tak je stavbou aj psia búda, alebo parenisko
Dôležité je, z čoho je včelín.

CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 09.11.11 at 20:31
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Lampasik56 Pozri príspevok
Ahoj, na jednom stavebnom úrade tvrdili, že stavebný dozor na stavbu rodinného domu svojpomocne nemôže byt stavebník, že je to stret záujmov. Je to proti mojej logike, lebo keď si robím sám, za svoje peniaze, oprávnenie na stavebný dozor mám, tak tú stavbu urobím tak ako sa má, podľa výkresov, podla noriem, atd. Píše sa o tom niekde v zákone? iný stavebný úrad s tým nemá žiadny problém. potrebovala by som to podložiť, platiť za niečo, na čo mám sama oprávnenie sa mi nepáči.


Samozrejme, že si môže stavebník robiť sám sebe stavebný dozor. Môže si spraviť aj PD a ak má stavebnú firmu aj stavať si môže keď by stavba nebola jednoduchou stavbou.

Netreba nič hľadať, skôr naopak nech stavebný úrad nájde dôkaz o svojom absurdnom tvrdení. Nieje.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 09.11.11 at 20:34
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robo113 Pozri príspevok
Dobry den. Mám dom "okál".Steny sa skladá z drevotriesky, sklenej vaty, a drevotriesky a obložené azbestovými platnami. Strecha je eternit. Chcel by som vymeniť steny za sb, mineralna vlna, osb ,sadrokartón a obložené polystyrenom a omietnuté. Strechu chcem vymeniť za ranilan plech s tým, že vymením aj krov. Treba na toto stavebné povolenie alebo si to možem urobiť? Poloha stien sa nezmení ani medzisteny.

Stavebné povolenie, je tam zásah do nosnej konštrukcie stavby - min. do krovu.


CIMOM
Naposledy upravil Miloš Mičega - CIMOM TN : 09.11.11 at 20:36
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
Jozef 222 Pozri príspevok
Dobrý den
Sused si na hranici pozemku postavil betonový plot vysoký asi 180 cm. A dnes si k tomu pristavil sedenie a na to dal sedlovú strechu, ktorá má presah na moj pozemok. Dohoda s ním není možná. Potrebuje na to st. povolenie a čo mám pre to urobit aby to odstránil. Jeho brat robí na miestnom na st. úrade.
Dakujem
V prvom rade potrebuje na to min. ohlásenie.
Dnes už, ak nemal ohlásenie môže ísť len cestou dodatočného povolenia stavby podľa § 88a SZ, lebo dodatočné ohlásenie neexistuje.

Ak stavbou presahuje na cudzí pozemok a stavbu má bez povolenia, stavebný úrad postupom podľa § 88a ods. 4 SZ odkáže vlastníka pozemku na súd (ak nedôjde k dohode/.


CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
taiko Pozri príspevok
Zdravim vas priatelia,

Otvoril som si sice separatny thread, ale odkazali ma tu, takze....
Chcel by som sa opytat nasledovnu vec. Chcel by som zakupit nejake luky a pasienky a postavit tam kemping. Niekolko stanov, ktore by stali na akychsi pevnych podiach, aby boli stany oddelene od zeme. K stanom by bola privedena elektrika a voda. No a vyvstavaju tu dve otazky.
1.Mozem take nieco postavit na pozemkoch, ktore su klasifikovane ako luky a pasienky (popripade les)?
2.Je potrebne na taketo "stavby" stavebne povolenie, ci to staci len ohlasit?



Také niečo musí byť v súlade s územným plánom.

Určite tu bude treba územné rozhodnutie. Buď o umiestnení stavby, alebo o využití územia. V tomto konaní sa vyjasní, čo všetko bude treba ďalej.


CIMOM
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať