Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lucialuci lucialuci

lucialuci je offline (nepripojený) lucialuci

Dobrý deň. Bola by som veľmi vďačná, keby ste mi poradili. Chceme k rodinnému domu pristaviť dve detské izby a malú kotolňu. Aké stavebné povolenie a čo všetko k nemu budeme potrebovať? Zatiaľ máme len plány od architekta. Rodinné domy na nasej ulici sú v radovej zástavbe a sú to dvoj domy, takže máme spoločnú stenu so susedmi. Tieto izby by sme chceli postaviť na hranici nášho pozemku. Predĺžila by sa spoločná stena. Okná nebudú smerovať k susedovi. Bude tam len stena. Je to možné? Alebo musíme dodržať nejaký odstup? Je potrebné povolenie od suseda? Čo ak nebude súhlasiť, čo môžeme robiť potom? Ďakujem za odpoveď.
0 0
ewelyn3331 ewelyn3331

ewelyn3331 je offline (nepripojený) ewelyn3331

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať ohľadom čiernej stavby, resp. nenahlásenej stavby.
Sused si pred pár rokmi postavil na dvore garáž a hospodársku budovu. Minulý rok k tomu pridal zastrešenú betónovú plochu s údiarňou. Keď som sa teraz ozvala, že hospodárske budovy treba občas vyčistiť, aby nešiel odtiaľ zápach, tak mi povedal, že mu mám dať pokoj, lebo má nárok ešte na 50 cm z môjho pozemku. Dala som si vyhotoviť katastrálnu mapu, kde som zistila, že má pravdu, ale zároveň má zapísané iba 9 m2 zastavanej plochy a nádvoria. Jeho dom má väčšiu rozlohu nieto ešte všetky prístavby. Cez známych som zistila, že aj daň z nehnuteľností platí iba za 9m2 a zbytok má iba ako záhrady. Keďže nám dosť znepríjemňuje život, chcela by som nahlásiť na mestský úrad túto skutočnosť. Chcela by som to však urobiť anonymne, lebo predsa len chcem v našom dome ešte nejaký čas bývať aj s danými susedmi. Poraďte mi prosím, či je to možné a čo k tomu potrebujem.
Neviem, či je to čierna stavba, lebo ani pri výstavbe garáže neprebehlo žiadne stavebné konanie. Teraz je len oznamovacia povinnosť, ale je potrebné o tom upovedomiť susedov.
Nezdá sa mi správne, že sused "okráda" mesto o nemalé peniaze na daniach a ostatným sa vyhráža jeho postavením bezpečnostného technika a keď sme teraz mali stavebné konanie ohľadom prístavby k nášmu domu, tak mu 3m vysoká stena bude zacláňať na jeho terasu. Teda sme povolenie nedostali.
Ďakujem za pomoc.
0 0
AnyGol AnyGol

AnyGol je offline (nepripojený) AnyGol

Na Obecnom úrade ak je to v intraviláne obce , inak obvodný úrad ŽP.
0 0
agatulka agatulka

agatulka je offline (nepripojený) agatulka

zdravim, potrebujem sa poradit ohladom ziskania SP. V nasej obci je problem s elektrinou, maju sa stavat nove trafostanice, ziadosti uz boli zaslane, no elektrarne to nemusia spravit zajtra, resp. (ako som sa niekde docitala) maju na to cca 550 dni(zavisi to od ich investicneho planu). problem je v tom, ze k SP potrebujem dolozit stanovisko elekrarni. to mi vsak nedaju. dnes som bola dany problem konzultovat na stavebnom urade a tam mi "ochotny" pracovnik povedal, ze jeden stavitel z nasej obce, ktory ziada o SP mu doniesol stanovisko z elektrarni, ze sa moze napojit na este neeistujucu trafostanicu. "AVSAK ON TO NEBUDE AKCEPTOVAT" preluskala som zopar stran na porade a cimon v tom nevidi problem. ma s tym niekto prakticke skusenosti? vydali niekomu SP s tym, ze sa pripoji neskor? (za ten cas mozme stavat) popravde nemam chut sa odvolavat na KSU, vedel by mi niekto poskytnut oficialne stanovisko na zaklade ktoreho by ho ten pracovnik na urade musel akceptovat? kto mi ho vie vydat? ci len jedina moznost je stazovat sa, az ked mi SP zamietnu?
dakujem za ochotu a pomoc
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

Je to tu CIMOMova tema, ale neda mi sa ta opytat, co urobis ak postavis dom a trafo bude v nedohladne? Osobne by som neriskovala tak velku investiciu bez na 100 perc. mozneho napojenia na elektrinu. Poznam pripady, ze stavby cakali niekolko rokov na slubovane trafo.
0 0
Silencer78 Silencer78

Silencer78 je offline (nepripojený) Silencer78

Moja osobná skúsenosť je taká, že pokiaľ elektrárne plánujú trafostanicu, tak vám vydajú súhlasné stanovisko. V ňom sa zaviažu pripojiť do 24 mesiacov od zaplatenia pripojovacieho poplatku, dokonca mi v ňom rovno povolili elektrické kúrenie. Stavebný úrad s tým nemal žiadny problém (ani nemôže). Postavil som hrubú stavbu iba s pripájaním sa predlžovačkou cca 50 m od môjho pozemku a nebol s tým žiadny problém. Teraz elektrárne naháňam, aby to urobili skôr ako za tých 24 mesiacov. Ale na stavebné povolenie to nemá vplyv, kedy pripoja - je to len a len tvoje riziko a stavebný úrad do toho nič. Pri stavebnom povolení sa nezaväzuješ začať stavať hneď po právoplatnosti, môžeš začať aj za rok a do toho už nikoho nič. Akurát si daj pozor na jednu vec, ktorú som ja prerábal. Nekresli si do projektu do situačky, kade budú elektrárne ťahať kábel - žiadali by od teba súhlasy, kade pôjde kábel. Nakresli si iba od plota k domu - aj keď to pripojenie teraz neexistuje, ale podľa vyjadrenia elektrárni tam bude. Trasu kábla nechaj na elektrárne, oni aj tak budú žiadať súhlasy a budú musieť hľadať schodnú trasu. Toľko moje skúsenosti.
0 0
PROJEKTIK PROJEKTIK

PROJEKTIK je offline (nepripojený) PROJEKTIK

Mam problemik
Na pozemku, ktory je vedeny ako zahrada chcem postavit dom velky 40 m2. Podla UP mesta v tejto lokalite nie je dovolone stavat rodinne domy. Bolo my poradene, aby som stavbu nazval, hostovsky dom, atelier, alebo stodola. Existuje nejaky nazov, ktory mozem pouzit aby som nemal problem s uzemnym planom, pokial ho mesto nezmeni? V okoli uz stoja rodinne domy, ktorych majitelia cakaju na zmenu UPN mesta.
Dakujem za odpoved.
0 0
Blacknigga Blacknigga

Blacknigga je offline (nepripojený) Blacknigga

Dobry den potrebujem pomoct s vybavenim navrhu na vydanie uzemneho rozhodnutia na stavbu, panicka na stavebnom urade mi dala papier co vsetko mam vybavit a uz par dni stojim na bode 4 a 5 tj. :situačný výkres súčasného stavu územia na podklade katastralnej mapy so zakreslením predmetu územného rozhodnutia a jeho polohy s vyznačením väzieb na okolie a dokumentacia pre uzemne rozhodnutie - oba body sa prikladaju vo dvoch vyhotoveniach, takze otazka znie kde tieto dva body mam vybavovat, co vsetko treba obehat resp. koho oslovit , prip. co vsetko k tomu potrebujem ? mapu z katastra uz mam . Za odpovede vopred dakujem
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

tieto veci ti musi vyhotovit projektant.
0 0
Blacknigga Blacknigga

Blacknigga je offline (nepripojený) Blacknigga

zdravicko, takze dnes sa mi podarilo aspon zlucit uzemne rozhodnutie so stavebnym :-) viete mi poradit s tymto ? Koordinačná situácia osadenia stavby, uličné pohľady, pohľad na dom a susedné stavby, potrebujete k nej vedieť, kde máte na pozemku inžinierske siete. tak otazka znie ako zistim kde mam IS ? viem, ze su pred pozemkom cca do 5m tahane voda,plyn aj elektrika, potrebujem to pre projektanta. za odpoved dakujem
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

Siete vytycuju jednotlivi spravcovia sieti. Musis sa obratit na nich.
0 0
J-a-n-k-a J-a-n-k-a

J-a-n-k-a je offline (nepripojený) J-a-n-k-a

Ahojte,
mame moznost kupit pozemok na stavbu rodinneho domu, vedie vsak pod nim skupinovy vodovod (Konkretne Pohronsky skupinovy vodovod - zasobuje celu oblast BB-ZH). Predavajuci tvrdi, ze nebude problem, ak zachovame ochranne pasmo (cca 4 metre od potrubia nemozeme umiestnit dom), radi by sme si vsak overili, ci nam vobec vydaju stavebne povolenie za podmienky ze je na pozemku ten vodovod a tiez, kde by sme mohli zistit blizsie informacie o tom, ako je tento vodovod zakresleny, nakolko na kataster portali to nezobrazuje. Dakujem velmi pekne za rady.
0 0
Anna Svrbická Anna Svrbická

Anna Svrbická je offline (nepripojený) Anna Svrbická

Ahoj, nie som žiadna odborníčka, len tiež sme práve v stavebnom konaní, tak moja rada len toľko ... najlepšie je si to zistiť priamo u vodární, pretože k vydaniu stavebného povolenia budete tak či tak potrebovať ich vyjadrenie a súhlas jednak so stavbou a jednak s umiestnením sietí ... my sme riešili podobný problém, pred pozemkom nám vedie telekomunikačný kábel, tak sme si ho museli dať presne vytýčiť, zakresliť a telekomunikácie museli s celým naším projektom súhlasiť ... myslím, že absolvujete ten istý postup, keďže Vám ide cez pozemok ... všetko zistíte priamo u Vašich oblastných vodární, ktorým sa tak či tak nevyhnete pri vybavovaní povolenia, keďže vodovodná prípojka je tiež súčasťou projektovej dokumentácie stavby ... vodárne si inak takéto prípojky a projekty na ne vypracovávajú aj samé, takže oni Vám to istotne aj vytýčia, aj zakreslia, ak ich o to požiadate ... platí sa za to, ako za všetko a moja rada ešte ... pre istotu na to upozornite, lebo sa môže stať, že by si niekto ten vodovod tam nemusel ani všimnúť a zakresliť to bez neho ... a ešte jedna skúsenosť, známi kúpili pozemok so stĺpom vysokého el. napätia a stavbu im v pohode povolili, len tiež museli dodržať ochranné pásmo 10m ...
0 0
Anna Svrbická Anna Svrbická

Anna Svrbická je offline (nepripojený) Anna Svrbická

... no ale iné som chcela ... vie mi niekto poradiť, či je možné vydať stavebné povolenie s udelením podmienky ? ... či je vôbec takéto niečo možné podľa stavebného zákona ? ... súrne, pls ...
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

Zvláštna otázka, všetky SP obsahujú podmienky.
0 0
mweisová mweisová

mweisová je offline (nepripojený) mweisová

Dobrý deň, kúpili sme budovu s pozemkom, ale v kúpnej zmluve sme sa nedohodli na určitých veciach. A teraz nám nastali problémy.
Náš pozemok je v strede druhého pozemku ako ostrov, vlastník okolitého pozemku nám predal stavbu aj s pozemkom na ktorom je aj kanalizácia a voda, ale ich vlastníkom je ten pán. A Teraz sa s nami naťahuje, toto by nebolo také zlé, ale väčší problém je s elektrikou tú sme mali na podružné meranie ale toto nám nevyhovuje lebo je problém sa s ním dohodnúť. Chceli sme sa pripojiť z druhej strany na riadne meranie,ale on nám len oznámil že nič nedovolí budovať a ani nám nedovolí natiahnuť prívod elektriky vzduchom ponad jeho pozemok. Tak či je nejaký spôsob ako by sa to dalo urobiť alebo či je len súdna cesta, ktorú pravdepodobne prehráme keďže sme sa na tom nedohodli v kúpnej zmluve? Pri kúpe nám povedal že všetko sa dá a nič nieje problém a keď sme videli že voda tam je a je tam aj kanalizácia tak nás nenapadlo to dať do kúpnej zmluvy. Naša chyba už sa to nedá vrátiť ale keby ste nám mohli aspoň ujasniť čo môžme urobiť v tejto situácii.
Vopred ďakujem
0 0
Anna Svrbická Anna Svrbická

Anna Svrbická je offline (nepripojený) Anna Svrbická

to je úplne jasné, že v SP sú definované všetky potrebné a nutné podmienky k realizácii stavby, ktoré musí staviteľ dodržať ... moja otázka bola o podmienke samotného vydania SP, nie o jeho obsahu ... mne išlo o podmienečne vydané stavebné povolenie, t.j. ... že stavebné povolenie sa síce vydá, ale s určitou podmienkou, ktorá sa bude musieť do nejakého definovaného termínu splniť, či už do kolaudácie alebo aj skôr ... len chcem vedieť, či takýto štatút vôbec existuje, pretože nám by to momentálne vyriešilo súčasný problém, na ktorý sme si my sami prišli až v priebehu samotného stavebného konania ... ide o nevysporiadané hranice pozemkov obce voči viacerým vlastníkom, teda aj nám ... teda v skratke, isto by nám prišlo vhod, ak by nám vydali stavebné povolenie s podmienkou dodatočného vysporiadania hraníc pozemkov a na základe reálneho umiestnenia stavby k susedným nehnuteľnostiam, ako by nám mali zastaviť stavebné konanie na čas potrebný, kým si obec vyrieši svoj problém ... pozn. o umiestnenie stavby tu neide, je celá na čisto našom pozemku s dodržaním všetkých podmienok, ktoré stanovuje vyhláška a stavebný zákon. Vopred ďakujem za vecné odpovede ...
0 0
bystrá bystrá

bystrá je offline (nepripojený) bystrá

Podmienecne vydanie SP neexistuje, bud sa moze vydat - podmienky, ktore su potrebne pre realizaciu stavby, ale aj ine, napr. podmienky ucastnikov konania, roznych organizacii, obce sa uvedu v SP, alebo ak nie su splnene podmienky v zmysle stavevneho zakona, tak sa nevyda. Z informacii co si uviedla sa neda povedat, ci nejasny priebeh hranic ma vplyv na vydanie SP. Ak uz ti prebieha stavebno konanie a stavebny urad na problem neprisiel, zbytocne na to neupozornuj.
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Dobrý deň.
Dali sme návrh, aby časť nášho pozemku pri súčasnom procese schvaľovania zmien v územnom pláne zahrnuli do intravilánu obce. Druhú časť pozemku tam zahrnuli už v minulosti bez toho, aby sme o tom vedeli. Vtedy naplánovali práve kvôli tomu, že náš a susedné pozemky "iniciatívne" zahrnuli do intravilánu ako plochu určenú na IBV aj vzdušné vedenie elektriky cez náš pozemok, aj cez tú časť pozemku a susedné pozemky, ktoré zahrnuli do intravilánu (pritom vedľa je nespevnená cesta vo vlastníctve obce). Viem, že vzdušné vedenie elektriky nie je možné v intraviláne obce. Na zvyšnej časti pozemku nechceme stavať, chcem len túto časť pozemku ochrániť pred vzdušným vedením, aj keď si neviem predstaviť, že by po časti trasy išlo vedenie vzdušné a potom pod zemou. Prosím vás, môžete mi bližšie vysvetliť pojem zastavané územie obce (intravilán)? Ide mi o to, čo všetko môže byť definované ako zastavané územie obce (rodinný dom, ihrisko, amfiteáter, budova služieb.....)? V našom návrhu sme totiž nedefinovali, čo chceme na navrhovanom území stavať. Môže byť intravilán definovaný ako rodinná poľnohospodárska farma?
0 0
Anna Svrbická Anna Svrbická

Anna Svrbická je offline (nepripojený) Anna Svrbická

ďakujem veľmi pekne ... nejasné hranice majú na vydanie SP vplyv do takej miery, že je problém určiť presnú polohu domu, t.j. zamerať ho vzhľadom na hranice pozemkov ... túto Vašu odpoveď som potrebovala tak pred týždňom, kedy sme sami na tie nezrovnalosti upozornili ... ach jaj ... pretože sme nevedeli pochopiť, kde tie údaje nabrali a namerali ... proste iná je realita a iné je na papieri, fyzická kontrola na mieste sa nekonala ... medzičasom sa nám ale podarilo dohodnúť sa so stavebným úradom a stavba sa zameria vzhľadom na susedné nehnuteľnosti, ktorých poloha je tak či tak už nemenná ... takže nabudúce idem po prvú radu sem ďakujem ešte raz, nabudúce budeme už múdrejší, ale počkalo by nás to tak či tak pri kolaudácii ...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať