Zavrieť

Porady

Stavebné povolenie - rady, skúsenosti

pracujem v stavebnej agende
Ako na stavebnom úrade ? a pod.
Skúsim, ale len do časovej a vedomostnej možnosti.

CIMOM

PS : ak bude otázka, tak prosím formulovať čo najpresnejšie.
Naposledy upravil Dav : 01.10.10 at 18:06
Téma je uzavretá.
wodnicek wodnicek

wodnicek je offline (nepripojený) wodnicek

Ďakujem CIMOM ,že si si nasiel čas..Ono ten tom má súpisné číslo pridelené problém je ze skutkový stav nie je totožný s katastrom (a to už keď sme ho kupovali) + my sme ho zrekonštruovali bez stavebného povolenia...Okrem toho ďalej po vyhotovení geometrického plánu sme zistili že zasahuje do pôdneho fondu :/. Čize aký najrýchlejší postup zvoliť ? Vopred ďakujem.
0 0
deniel90101ma deniel90101ma

deniel90101ma je offline (nepripojený) deniel90101ma

Zdravim, mam taku otazku:ak chcem prerobit RD tak ze prirobim podkrovne izby a zmenim tvar strechy potrebujem na to stavebne povolenie? nebudem menit obvodove mury domu. DAKUJEM
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

deniel90101ma Pozri príspevok
Zdravim, mam taku otazku:ak chcem prerobit RD tak ze prirobim podkrovne izby a zmenim tvar strechy potrebujem na to stavebne povolenie? nebudem menit obvodove mury domu. DAKUJEM
Áno, potrebuješ stavebné povolenie.
Stavebný zákon hovorí:

§ 55

(1) Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.
0 0
deniel90101ma deniel90101ma

deniel90101ma je offline (nepripojený) deniel90101ma

Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?
0 0
Jan26 Jan26

Jan26 je offline (nepripojený) Jan26

Projektant a majiteľ projekčno realizačnej stavebnej firmy ...viac
No ale potom budete musieť riešiť dodatočné stavebné povolenie, ktorého vybavovanie je podľa mňa zdĺhavejšie, ja by som si ho asi podal, ved to ze prerobíte podkrovie to im vadiť nebude a keďže dom nebudete ani rozširovať a len zmeníte strechu (pokiaľ nie ste blízko k susedovi ku ktorému budete mať náhodou strešné okná), tak by to malo byť úplne "jednoduché vybavovanie"
0 0
VZDY VZDY

VZDY je offline (nepripojený) VZDY

deniel90101ma Pozri príspevok
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?

Tak na toto by som sa asi veľmi nespoliehala, nakoľko výška pokuty je limitovaná / v slovenských korunách to bolo do 25.000,-Sk/ v takýchto prípadoch. Iste, stavebný úrad môže dať a často dáva nižšiu, /minimálna bývala 1000,-SK/. Teraz je to už trochu pomenené - tretia časť zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku . Načierno sa snažíme nestavať :-) tak tie zmeny v tomto som neštudovala :-) Ale každopádne výška je stále v rukách stavebného úradu. Osobne by som dala radšej 33 eur za kolky na riadne stavebné povolenie, ako riskovala pokutu....
0 0
Jan26 Jan26

Jan26 je offline (nepripojený) Jan26

Projektant a majiteľ projekčno realizačnej stavebnej firmy ...viac
deniel90101ma Pozri príspevok
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?
A nezabúdajte na to, že ak si vyžiadajú dodatočné stavebné povolenie, čo ak tam nemáte najlepšieho kamaráta na úrade, tak si ho vyžiadajú, a je s tým oveľa viac práce a stojí to tri krát viac ako bežné stavebné povolenie (myslím správny poplatok - viď. stavebný zákon 50/1976 a vyhláška, ktorou sa stavebný zákon spravuje)
Lebo riešim jedno dodatočné stavebné povolenie obyčajnej chatky, ktorá keby sa riešila hneď mohla ísť iba na ohlásenie, a stálo by to vtedy 10 €, tak teraz to riešime ako dodatočné stavebné povolenie a je s tým veľa opletačiek a samozrejme pokuty od obce aj od pozemkového fondu (lebo je to postavené na ornej pôde)
0 0
Jan26 Jan26

Jan26 je offline (nepripojený) Jan26

Projektant a majiteľ projekčno realizačnej stavebnej firmy ...viac
Dôležitá otázka ako veľmi sa zmení strecha, lebo ak je to nebadateľne, možno by som riešil ohlásenie udržiavacích prác a drobných stavebných úprav, alebo niečo podobné.
0 0
E.P. E.P.

E.P. je offline (nepripojený) E.P.

Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho konania. Minuly rok sme si s manzelom kupili pozemok, hranice pozemku boli vymerane geodetom pri kupe. Prizvali sme si po kupe este raz ineho geodeta, aby sme sa uistili, ze hranica pozemku je zaroven oplotenie (aby sme nemali opletacky so susedmi). Geodet nam potvrdil, ze hranica pozemku je plot. Dali sme si vypracovat projekt a podali sme ziadost o stavebne povolenie (mame vsetky suhlasy dotknutych organov). V novembri minuleho roku sme dali prec stare oplotenie a postavili novy plot z betonovych platni (oznamili sme to obci aj stavebnemu uradu a dostali sme pisomny suhlas). A tu nastal problem - zo severnej strany nasa suseda nesuhlasila so stavbou plotu. Najprv nesuhlasila s tym, ze je plot plny betonovy, potom nesuhlasila, ze plot by mal byt polovica u nas a polovica u nej. Tak sme povedali, ze plot bude cely na nasom pozemku aj so stlpikmi. Avsak stlpiky musia mat okolo 10cm betonu v zemi a ani s tym nesuhlasila, ze by pod jej zemou mal byt beton okolo stlpikov. Tak sme sa celkovo posunuli 20-25cm na nas pozemok oproti povodnemu plotu. Zavolali sme si geodetku, aby urobila zameranie uz noveho betonoveho plotu pomocou GPS a zrazu sa zistilo, ze z celkovej dlzky 58m, sme cca 25m s novym plotom na hranici pozemku a zvysok sme u seba nejakych 10cm, pricom my sme sa posunuli k nam az o 20-25cm pozdlz celej strany (a je to aj vidiet podla stareho plota, z ktoreho zostali len zaklady). Tak s tymto sme zase nesuhlasili my, aby sa to dalo zapisat na kataster. Suseda sa to vsak dozvedela (geodetkin otec je jej znamy) a ked bola prizvana ku stavebnemu konaniu, tak podala namietku, ze su zle urcene hranice pozemku. Na stavebnom urade nam povedali, ze je to vec majetkopravna a ze vsetky hranice pozemkov v obci su podla GPS posunute. A vraj im pani suseda povedala, ze bud sa dohodneme na tom, ako je to zamerane po novom alebo nas da na sud. My jej vsak nemienime darovat 11m2. Stavebny urad nam pozastavil stavebne konanie dovtedy, kym sa nevytycia hranice pozemku. Mna by zaujimalo preco sa maju znovu vytycovat hranice pozemku, ked sa to robilo pri kupe a nasledne aj druhym geodetom po kupe. A ma vobec stavebny urad opravnenie pozastavit stavebne konanie preto, ze si suseda mysli, ze mame zle vytycene hranice pozemku? Vopred dakujem za odpoved.
0 0
kelso3611 kelso3611

kelso3611 je offline (nepripojený) kelso3611

Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.
0 0
Jan26 Jan26

Jan26 je offline (nepripojený) Jan26

Projektant a majiteľ projekčno realizačnej stavebnej firmy ...viac
kelso3611 Pozri príspevok
Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?
No podľa stavebného zákona, by malo stačiť na to iba ohlásenie, ale odporúčam ísť na príslušný stavebný úrad, a opýtať sa priamo úradníka, ktorý má v kompetenciu Vaše územie, lebo ak stavebný úrad rozhodne, že požaduje stavebné povolenie, tak ho budete musieť robiť, ale ako píšem, podľa zákona by malo stačiť ohlásenie.
0 0
Jan26 Jan26

Jan26 je offline (nepripojený) Jan26

Projektant a majiteľ projekčno realizačnej stavebnej firmy ...viac
EvaB. Pozri príspevok
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.
no konzultácii v kancelárii, by Váš objekt podľa stavebného zákona, to ani nie je stavba, ale opäť odporúčam ísť na stavebný a opýtať sa určenej osoby, lebo treba si pozrieť v stavebnom zákone, je klauzulka, že stavebný úrad môže požadovať stavebné povolenie na hocijakú stavbu, ale odporúčam im povedať že ide o stavbu do 25m2 a samozrejme že nie je pevne spojená zo zemou, lebo tie drevené kvôli sa dajú hocikedy vybrať.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
kelso3611 Pozri príspevok
Dobrý večer.Chcel by som dostavať do zadnej časti RD chodbu k dvom obytným izbám,taktiež nad ňou bude zastrešenie.Plocha zastavania by bola asi 15m².Bude potrebné stavebné povolenie alebo staci len drobna stavba?
Jednoznačne stavebné povolenie - zmena dokončenej stavby - prístavba (§139b ods. 5 SZ)CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
EvaB. Pozri príspevok
Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.
Jednoznačne je to stavba, to že je do 25 m21, neznamená, že je drobná na ohlášku. Ak má byť drobnou stavbou musí najskôr splniť to, že je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ) CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
deniel90101ma Pozri príspevok
Kolega mi hovoril ze si nemam podat o stavebne povolenie ze si mam dat nakreslit plany a zacat stavat a po dokonceni cize kolaudacii mam zaplatit pokutu ktora je nizsia ako naklady na stavebne povolenie.Je to pravda?a co obnasa stavebne povolenie?
Nič v zlom, ale to sú úvahy ako ................ Buď chcem stavať alebo nechcem. Najskôr idem ťaž a až potom budem siať. CIMOM
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
E.P. Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladom stavebneho konania. Minuly rok sme si s manzelom kupili pozemok, hranice pozemku boli vymerane geodetom pri kupe. Prizvali sme si po kupe este raz ineho geodeta, aby sme sa uistili, ze hranica pozemku je zaroven oplotenie (aby sme nemali opletacky so susedmi). Geodet nam potvrdil, ze hranica pozemku je plot. Dali sme si vypracovat projekt a podali sme ziadost o stavebne povolenie (mame vsetky suhlasy dotknutych organov). V novembri minuleho roku sme dali prec stare oplotenie a postavili novy plot z betonovych platni (oznamili sme to obci aj stavebnemu uradu a dostali sme pisomny suhlas). A tu nastal problem - zo severnej strany nasa suseda nesuhlasila so stavbou plotu. Najprv nesuhlasila s tym, ze je plot plny betonovy, potom nesuhlasila, ze plot by mal byt polovica u nas a polovica u nej. Tak sme povedali, ze plot bude cely na nasom pozemku aj so stlpikmi. Avsak stlpiky musia mat okolo 10cm betonu v zemi a ani s tym nesuhlasila, ze by pod jej zemou mal byt beton okolo stlpikov. Tak sme sa celkovo posunuli 20-25cm na nas pozemok oproti povodnemu plotu. Zavolali sme si geodetku, aby urobila zameranie uz noveho betonoveho plotu pomocou GPS a zrazu sa zistilo, ze z celkovej dlzky 58m, sme cca 25m s novym plotom na hranici pozemku a zvysok sme u seba nejakych 10cm, pricom my sme sa posunuli k nam az o 20-25cm pozdlz celej strany (a je to aj vidiet podla stareho plota, z ktoreho zostali len zaklady). Tak s tymto sme zase nesuhlasili my, aby sa to dalo zapisat na kataster. Suseda sa to vsak dozvedela (geodetkin otec je jej znamy) a ked bola prizvana ku stavebnemu konaniu, tak podala namietku, ze su zle urcene hranice pozemku. Na stavebnom urade nam povedali, ze je to vec majetkopravna a ze vsetky hranice pozemkov v obci su podla GPS posunute. A vraj im pani suseda povedala, ze bud sa dohodneme na tom, ako je to zamerane po novom alebo nas da na sud. My jej vsak nemienime darovat 11m2. Stavebny urad nam pozastavil stavebne konanie dovtedy, kym sa nevytycia hranice pozemku. Mna by zaujimalo preco sa maju znovu vytycovat hranice pozemku, ked sa to robilo pri kupe a nasledne aj druhym geodetom po kupe. A ma vobec stavebny urad opravnenie pozastavit stavebne konanie preto, ze si suseda mysli, ze mame zle vytycene hranice pozemku? Vopred dakujem za odpoved.
Neviem presne čo a ako prebiehalo, ale ak sa koná vo veci povolenia a dôjde k občianskoprávnej námietke o hranici pozemkov, stavebný úrad by mal postupom podľa § 137 SZ odkázať účastníkov konania s námietkou na súd a konanie prerušiť. Ešte raz, neviem presne ako to je na úrade a čo bolo všetko doteraz. CIMOM
0 0
EvaB. EvaB.

EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac
Pôvodca textu príspevku: EvaB.

Chceme postaviť prístrešok pre ovce o rozmere cca 5x5 m, štyri steny a strecha, bez podlahy. Konštrukcia bude drevená, pričom nosné (agátové) stĺpy budú zapustené bez betónovania do zeme asi 60 cm. Je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie drobnej stavby? Je (§43 stavebného zákona bod c) ukotvenie pilótami, bod e) umiestnenie pod zemou) alebo nie je takáto stavba pevne spojená so zemou ?
Ďakujem.


CIMOM Pozri príspevok
Jednoznačne je to stavba, to že je do 25 m21, neznamená, že je drobná na ohlášku. Ak má byť drobnou stavbou musí najskôr splniť to, že je doplnkovou stavbou k hlavnej stavbe (§ 139b ods. 6 SZ) CIMOM
Ešte si to chcem ujasniť. Ak je to stavba/drobná stavba, ide o ukotvenie pilótami alebo umiestnenie pod zemou? Ako by sa dalo takéto niečo postaviť bez toho, aby to bolo klasifikované ako stavba/drobná stavba?
Ďakujem.
0 0
mami2709 mami2709

mami2709 je offline (nepripojený) mami2709

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
VZDY VZDY

VZDY je offline (nepripojený) VZDY

mami2709 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či viete poradiť aj v podobnej situácii avšak vo vzťahu dvoch podnikateľ.subjektov? SRO1 vlastní pozemok, na ktorom má SRO2 zriadené vecné bremeno práva prechodu a prejazdu. SRO2 by chcela realizovať vodovodnú, kanalizačnú a plynovú prípojku pre svoju nehnuteľnosť, avšak rozvody musia ísť cez pozemok SRO1. Rada by som vedela, čo všetko potrebuje SRO2 k tomu, aby mohla začať stavebné konanie? Je v takom prípade potrebné stavebné povolenie, alebo stačí len ohlásenie drobnej stavby? Ďakujem veľmi pekne.
1. Ak má SRO2 už postavenú a skolaudovanú budovu, prípojky spĺňajú definíciu drobnej stavby.
Teda stačí stavbu ohlásiť.
2. Ak budova SRO2 ešte nestojí, prípojky budú zahrnuté v stavebnom povolení na budovu. /po novom však spoplatnené zvlášť/ Právo stavať na pozemku SRO 1 dokladujete listom vlastníctva so zapísaným vecným bremenom. SRO 1 bude zrejme účastníkom konania /ako vlastníci susedného pozemku, v konaní majú presne rovnaké práva ako ďaľší susedia/.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať