Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
jablko10 jablko10

jablko10 je offline (nepripojený) jablko10

Poprosim o radu. Dostala som oznamenie o vysledku RZ 2008 - vratenie preplatku. Mam tam hodnotu preplatku 158,54, aj dan 30,12, ktoru poistovna odviedla. Na ucet mi neprisiel rozdiel tychto dvoch sum, ale len 95,66, teda suma znizena o nedoplatok z roku 2007 ( 30,12 )- tak je to uvedene v liste. Ten nedoplatok vznikol tak, ze preplatok z roku 2007 som riesila tak, ze som neplatila prislusne obdobie poistenie, kym mi ten preplatok stacil - aspon som si to tak myslela, lebo som nevedela, ze ten preplatok sa zdanuje poistovnou, ziadny oznam som nedostala. Cize nedoplatok za rok 2007 je vlastne dan. Moja otazka: mozem si uplatnit tu dan ako zrazkovu pri DP za rok 2009, tak ze pridam okrem dokladu za rok 2008 aj vypisy platieb, ktore mi vyhotovila poistovna? Doteraz to mam zauctovane podla rad v tejto teme, ale neviem, ako doriesit ten nedoplatok za rok 2007. Dufam, ze je to zrozumitelne... prosim, poradte
0 0
jablko10 jablko10

jablko10 je offline (nepripojený) jablko10

jablko10 Pozri príspevok
Poprosim o radu. Dostala som oznamenie o vysledku RZ 2008 - vratenie preplatku. Mam tam hodnotu preplatku 158,54, aj dan 30,12, ktoru poistovna odviedla. Na ucet mi neprisiel rozdiel tychto dvoch sum, ale len 95,66, teda suma znizena o nedoplatok z roku 2007 ( 30,12 )- tak je to uvedene v liste. Ten nedoplatok vznikol tak, ze preplatok z roku 2007 som riesila tak, ze som neplatila prislusne obdobie poistenie, kym mi ten preplatok stacil - aspon som si to tak myslela, lebo som nevedela, ze ten preplatok sa zdanuje poistovnou, ziadny oznam som nedostala. Cize nedoplatok za rok 2007 je vlastne dan. Moja otazka: mozem si uplatnit tu dan ako zrazkovu pri DP za rok 2009, tak ze pridam okrem dokladu za rok 2008 aj vypisy platieb, ktore mi vyhotovila poistovna? Doteraz to mam zauctovane podla rad v tejto teme, ale neviem, ako doriesit ten nedoplatok za rok 2007. Dufam, ze je to zrozumitelne... prosim, poradte
Opravujem, ten nedoplatok je 32,76 , ospravedlnujem sa...
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím dokedy musí ZP vrátiť preplatok zamestanncovi?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

jana32 Pozri príspevok
Prosím dokedy musí ZP vrátiť preplatok zamestanncovi?
ZÁKON 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(11) Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .Ustanovenia § 15 ods. 2 a 3 a § 17 ods. 4, 5 a 7 platia rovnako aj pre nedoplatok.

(12)
Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11; preplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi. Ak zdravotná poisťovňa neodvedie preplatok riadne a včas, platiteľ poistného, ktorému vznikol preplatok, si môže uplatniť nárok na tento preplatok na úrade;13) za zamestnanca môže tento nárok uplatniť zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška preplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .

(13) Zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca, je povinný v lehote ustanovenej v odseku 1 oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku a zúčtovať ho zamestnancovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11;toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej
3 eurá. .
4 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

vieraaaa Pozri príspevok
ZÁKON 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení
§ 19 Ročné zúčtovanie poistného

(11) Platiteľ poistného je povinný odviesť nedoplatok príslušnej zdravotnej poisťovni najneskôr do 30. júna kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie poistného vykonalo; nedoplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, je povinný odviesť tento zamestnávateľ. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška nedoplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .Ustanovenia § 15 ods. 2 a 3 a § 17 ods. 4, 5 a 7 platia rovnako aj pre nedoplatok.

(12) Príslušná zdravotná poisťovňa je povinná po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vrátiť preplatok platiteľovi poistného alebo jeho právnemu nástupcovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11; preplatok zamestnanca, za ktorého vykonal ročné zúčtovanie poistného zamestnávateľ, po zúčtovaní vzájomných pohľadávok a záväzkov vráti zdravotná poisťovňa tomuto zamestnávateľovi. Ak zdravotná poisťovňa neodvedie preplatok riadne a včas, platiteľ poistného, ktorému vznikol preplatok, si môže uplatniť nárok na tento preplatok na úrade;13) za zamestnanca môže tento nárok uplatniť zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného. Ustanovenie prvej vety neplatí, ak výška preplatku platiteľa poistného nedosiahne najmenej 3 eurá. .

(13) Zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie poistného za zamestnanca, je povinný v lehote ustanovenej v odseku 1 oznámiť zamestnancovi výšku jeho nedoplatku alebo preplatku a zúčtovať ho zamestnancovi najneskôr v lehote ustanovenej v odseku 11;toto neplatí, ak výška nedoplatku alebo preplatku nedosiahne najmenej 3 eurá. .
Vierka, ďakujem, to ja som sa zle vyjadrila, lebo ide síce o zamestnanca, ale on si RZZP robil sám, takže to asi niečo mení na veci, však?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

jana32 Pozri príspevok
Vierka, ďakujem, to ja som sa zle vyjadrila, lebo ide síce o zamestnanca, ale on si RZZP robil sám, takže to asi niečo mení na veci, však?
Mám to overené aj na našej ZP, že aj v tom prípade, ak si zamestnanec podával RZZP sám a má ho dobre vyplnené a vypočítané, tak ZP mu poukáže preplatok do 30.6. príslušného roka.
2 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

SZCO, má paušálne výdavky v r. 2009 bol PN a vznikol mu tým preplatok na poistnom. V zúčtovaní sme dali započítať s budúcim obdobím. Prišiel nám list , že vznikol preplatok 14,69 eur a z toho odviedli daň 2,79 eur. Peniaze neposlali, ale ich započítali s preddavkami v roku 2010. A vznikol nedoplatok 2,79 eur, vtedy som nevedela, že oni z toho odvedú daň. Ako mám teraz postupovať , lebo fyzický peniaze neposlali , len sa to započítalo.Teraz by som mala dať 11,90 ako POZD do DP, Alebo nie, keď už z toho odviedli daň ďakujem za radu
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Zdenka175 Pozri príspevok
SZCO, má paušálne výdavky v r. 2009 bol PN a vznikol mu tým preplatok na poistnom. V zúčtovaní sme dali započítať s budúcim obdobím. Prišiel nám list , že vznikol preplatok 14,69 eur a z toho odviedli daň 2,79 eur. Peniaze neposlali, ale ich započítali s preddavkami v roku 2010. A vznikol nedoplatok 2,79 eur, vtedy som nevedela, že oni z toho odvedú daň. Ako mám teraz postupovať , lebo fyzický peniaze neposlali , len sa to započítalo.Teraz by som mala dať 11,90 ako POZD do DP, Alebo nie, keď už z toho odviedli daň ďakujem za radu
Keďže ten preplatok poisťovňa zdanila a daň odviedla, tak to nie je POZD. Skôr by som to dala ako VOZD, keďže to bolo použité na ďalšie preddavky, to je môj názor
3 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Katarina Pozri príspevok
Preplatok RZZP účtujem nasledovne. Pri vrátení preplatku na bankový účet POZD ostatné príjmy. Na základe vyrozumenia o zrazení dane cez uzávierkové operácie zaúčtujem zrazenú daň ako POZD ostatné príjmy. Takto mám celú sumu vypočítanú v RZZP v POZD. Zrazenú daň uvediem v daňovom priznaní ako daň zrážkovú o ktorú sa zníži daňová povinnosť resp. zvýši preplatok dane.
A keď sa jedná o paušálne výdavky a robím to ručne, mám si dať 11,90 POZD a v DP uviesť 2,79 zrazená daň ako zrážková, povinnosť nie je.Tak ste to mysleli??
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Prikláňam sa k postupu babi2. Keďže preplatok nebol vrátený ale započítaný s preddavkami, dala by som to ako VOZD v sume 11,90 a zaplatenú daň tiež v sume 2,79. Tú by som uviedla v DP ako zaplatenú zrážkovú daň.
Naposledy upravil Tamila : 07.01.11 at 18:24
2 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ak neuvádzam v DP preplatok ako POZD, tak neuvádzam ani zrazenú daň, nakoľko táto daň sa vzťahuje k preplatku. V DP by som uviedla iba preddavok na poistenie v sume 11,90, ako VOZD.
Ak by sa uviedla v DP zrazená daň, tak treba dať do DP aj preplatok ako POZD, avšak v celej sume, teda v sume 14,69, tak je jasné že je to daňovo vyrovnané a nič sa nedodaňuje. Príjem 14,69 z toho zrazená daň 2,79, príjem po zdanení 11,90
2 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Máš pravdu, muselo by sa to potom objaviť aj v príjmoch.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Zdravím! Suma preplatku po odpočítaní zrazenej dane prišla na účet- v tomto prípade mám zaúčtovať podľa výpisu z účtu len túto sumu do ostatných príjmov OZD? Prišlo mi potvrdenie od ZP o zrazenej dani. Mám teda túto sumu dane cez interný doklad na konci peňažného denníka dať tiež do POZD a potom si zrážkovú daň odpočítať v daňovom priznaní? Vďaka za rady. Pekný večer!
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ahoj! Musí byť preplatok ZP zaevidovaný aj v knihe pohľadávok? Neviem, ako by som to očíslovala , nestačí do peňažného denníka zaúčtovať len vyplatenú sumu podľa bankového výpisu? Dúfam, že som dobre pochopila a zaúčtujem len skutočne vyplatenú sumu po zrazení dane. Na konci roka potom pridám ID zrážkovú daň, aby som mala celú sumu v POZD a daň si dám aj do výdaja ako daň z príjmu, teda do zrážkovej podľa par.43 ,kde dávam aj daň z úrokov? Ďakujem za odpovede.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Ja som vrátený preplatok dala do Nakladov a dan zrazenu na preddavky ale do ktorého riadku v DP ju mam dať? prosím. A hlavne DU mi ju vráti ked mam daňovú povinnosť nula?
Robím totiž SZCO a podvojné účtovníctvo.. dakujem za radu, lebo tu sa spomína len v JU.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ivánuška Pozri príspevok
Ja som vrátený preplatok dala do Nakladov a dan zrazenu na preddavky ale do ktorého riadku v DP ju mam dať? prosím. A hlavne DU mi ju vráti ked mam daňovú povinnosť nula?
Robím totiž SZCO a podvojné účtovníctvo.. dakujem za radu, lebo tu sa spomína len v JU.
Nerozumiem, vrátené poistné do Nákladov?
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
babi2 Pozri príspevok
Nerozumiem, vrátené poistné do Nákladov?

No robím živnostníkovi podvojné účtovníctvo tak som to zaučtovala na 524 (na stranu D), rpeto hovorím do Nákladov.
0 0
Ivánuška Ivánuška

Ivánuška je offline (nepripojený) Ivánuška

snažím sa byť dobrá v tom čo robím a čo ma baví, a to nie len o práci ...viac
Tak som si volala na DU náš príslušný a túto dan z preplatku uvadzam v r. 99 danového priznania FO B, a pokial je danová povinnosť 0, danový úrad tento preddavok vráti, ale preplatok samozrejme musí byť zúčtovaný v príjmoch..
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Ahoj! Dávate tento preplatok zdravotnej poisťovne aj do pohľadávok, nestačí len zaúčtovať do denníka na základe bankového výpisu? Vďaka
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať