Zavrieť

Porady

preplatok z RZZP

Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
majkla Pozri príspevok
Dobrý den,moj zamestnavatel SZCO mal za rok 2008 preplatok z RZZP.Pistovna mu cely tento preplatok poukazala na ucet/bez zdanenia/,tak som to dala do prijmov OZD.Dnes/2009/ mi prislo oznamenie,ze to zabudli zdanit a chcu aby som im tu ciastku poukazala na ich ucet.Ked im to vratim-tak som to 2x zdanila.Ako to potom zauctujem?
Ja by som im napísal, že nič nevraciam, a zdaniš to v rámci DP.
0 0
zuzanka222 zuzanka222

zuzanka222 je offline (nepripojený) zuzanka222

No ,ale ja som im tie peniaze už uhradila ,nakoľko mi napísali,že oni riadne odviedli daň,a že nám pošlu doklad o zaplatení dane ZP.Môžem uviesť v DP ria dok 98 túto daň?,aby som bola zruzumiteľná,tak v ost.príjmoch budem mať čiastku bez dane,v rámci uz.oper.doúčt.daň,ktorú potom uvediem v DP/r.98/môže to tak byť?
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Ahojte poradaci, mne dnes dosiel zo ZP taktiez list rovnakeho znenia. Preplatok z RZZP r. 2007 mi vratili v r. 2008, nauctovala som to ako prijem OZD. A teraz v roku 2009 chcu, aby som im zaplatila zrazenu dan, ze oni ju uz za mna odviedli. Prosim skusenejsich o pomoc, nakolko fakt neviem, ako to vsetko zauctovat. Dakujem.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
ja mam to iste. JU a idem to vyriesit takto: cely preplatok zauctujem ako ostatny zd.prijem (napr. 10000 sk), dan ktora mala byt zrazena (1900 sk) si dam do zavazkov voci ZP a uvediem ju v danovom priznani ako preddavok (1900 sk), pretoze ZP mi posle potvrdenie a ona tu dan aj odviedla. je to zrazkova dan a zodpoveda za nu zdravotna poistovna. pre mna je to len zavazok voci nej a ja jej to teraz vratim a v roku 2009 zauctujem ako vydavok neovyplyvnujuci zaklad dane (63,06 eur). samozrejme, aj nic nevracat moze byt riesenie, lebo za zrazkovu dan zodpoveda poistovna, ale takto to budem mat ciste a nebudem sa s nikym dotahovat.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Benefin - tvoje riesenie sa mi celkom pozdava
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
v ostatnych prijmoch budes mat celu sumu - hruby prijem z RZZP. logicky aj ti, ktorym to poistovna vyplatila spravne, t.j. zrazila dan, tak do ostatnych zd.prijmov musia dat celu sumu preplatku z RZZP a ako vydaj neovpl.ZD uvedu zrazenu dan. a uplatnia si ju ako preddavok. nezdanujeme predsa zdaneny prijem ale preplatok a dan z neho je uz zaplatena poistovnou. (inak to bol tiez chytrolin ktory vymyslel tuto zrazkovu dan na preplatky RZZP ))))

to je odpoved pre zuzanku, sorry, som zabudla dodat
Naposledy upravil benefin : 10.02.09 at 07:59 Dôvod: doplnene
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

benefin Pozri príspevok
ja mam to iste. JU a idem to vyriesit takto: cely preplatok zauctujem ako ostatny zd.prijem (napr. 10000 sk), dan ktora mala byt zrazena (1900 sk) si dam do zavazkov voci ZP a uvediem ju v danovom priznani ako preddavok (1900 sk), pretoze ZP mi posle potvrdenie a ona tu dan aj odviedla. je to zrazkova dan a zodpoveda za nu zdravotna poistovna. pre mna je to len zavazok voci nej a ja jej to teraz vratim a v roku 2009 zauctujem ako vydavok neovyplyvnujuci zaklad dane (63,06 eur). samozrejme, aj nic nevracat moze byt riesenie, lebo za zrazkovu dan zodpoveda poistovna, ale takto to budem mat ciste a nebudem sa s nikym dotahovat.
Dobre vyriešené, zaujíma ma však, či ZP uvádza, kedy daň zrazila a odviedla do ŠR. V roku 2008(9)?
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

V mojom liste je uvedene, ze dan poukazali danovemu uradu 14.10.2008.
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.
0 0
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

kunecka Pozri príspevok
este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.
mno... neviem či by toto bolo správne. V príspevku č. 5 je to "kóšer"

Prilepím sem citáciu pokynu z DÚ, ako účtovať preplatok z RZZP
cit.:
Vrátený preplatok z RZ súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov (brutto príjem) je daňovník, ktorý je účtovnou jednotkou, povinný zahrnúť do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Daň vybraná zrážkou z uvedeného príjmu sa v danom prípade považuje v súlade § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov za preddavok na daň, ktorý si daňovník odpočíta od dane v daňovom priznaní. Ak preplatok z RZ poistného súvisiaci s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov je vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, potom je na zvážení daňovníka (netýka sa daňovníka uvedeného v § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov), či daň vybranú zrážkou z uvedeného príjmu bude považovať za definitívne splnenie daňovej povinnosti, to znamená ani preplatok z RZ poistného a ani daň zrazenú z uvedeného príjmu nebude uvádzať v daňovom priznaní alebo daňovník sa rozhodne zrazenú daň považovať za preddavok na daň, to znamená, že preplatok z RZ poistného (brutto príjem) zahrnie do základu dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 zákona o dani z príjmov a zrazený preddavok si podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov odpočíta od dane v daňovom priznaní.
Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 zákona o dani z príjmov, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7 zákona o dani z príjmov (§ 4 ods. 6 zákona o dani z príjmov). Podľa § 43 ods. 8 zákona o dani z príjmov, daňovník, ktorý si môže podľa odseku 7 odpočítať daň vybranú zrážkou a ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa § 17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
kedy odviedla ZP ma az tak nezaujima, ale urcite to stihli v roku 2008, ked sa dozvedeli ako to maju robit, a ak nie, tak je to aj tak ich zodpovednost a ich chyba. ja som zatial uhradila, papier len cakam, ale telefonicky som si preverila ze v 2008. ale aj tak, myslim ze takto to bude akceptovat aj DU, kedze sa s tym narobilo tolko chaosu. zaklad je myslim jasny: My sme dostali prijmy zdanovane zrazkovou danou!!! to je jasne. ani zamestnanec nezodpoveda za to, ak mu zamestnavatel zle zdani. zodpoveda poistovna - platitel dane v tomto pripade.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
kunecka Pozri príspevok
este ma k tomuto napadla otazka. Mozem cely preplatok zo zdrav. poistovne nauctovat s minusom do vydavkov, aby sa mi preplatok dostal do kolonky "fondy'. Cize nebudem mat ostatny zdan. prijem, ale ponizim zdan. vydavky? Ostatne uz spravim ako uvadza Benefin.
presne ako pise ola, nie je to spravne. tiez som to tak robila predtym, ale tento rok uz mame usmernenia, takze su to jednoznacne ostatne zd.prijmy
0 0
kunecka kunecka

kunecka je offline (nepripojený) kunecka

Dakujem velmi pekne za pomoc.
0 0
majkla majkla

majkla je offline (nepripojený) majkla

Ja som dnes volala do dovery, a tam som im povedala,ze som cely preplatok zauctovala do prijmov OZD a tam som to zdanila-tak mi na to odpovedali, ze im nemusim ten preplatok vratit, len nech im poslem papier s vyjadrenim, ze som to uz zdanila.
0 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
majkla Pozri príspevok
Ja som dnes volala do dovery, a tam som im povedala,ze som cely preplatok zauctovala do prijmov OZD a tam som to zdanila-tak mi na to odpovedali, ze im nemusim ten preplatok vratit, len nech im poslem papier s vyjadrenim, ze som to uz zdanila.
no to som naozaj zvedava, ako si to potom bude poistovna pytat od statu? ))
platitelom dane je ona, takze odviest to musi. ale netradicne situacie asi vyzaduju netradicne riesenia. ja som tiez volala do dovery a pani mi povedala ze to mam poslat, pretoze to odviedli a ze ona vlastne nevie ... no, asi nic.
0 0
Betka 495 Betka 495

Betka 495 je offline (nepripojený) Betka 495

ja som mala prípad ked vratili preplatok z RZZP SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky 60%. Mal potvrdenie o zrazení dane, nedala som vratku do príjmov a dan som tiež neuplatnila. Vadí?
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Betka 495 Pozri príspevok
ja som mala prípad ked vratili preplatok z RZZP SZČO, ktorá si uplatňuje paušálne výdavky 60%. Mal potvrdenie o zrazení dane, nedala som vratku do príjmov a dan som tiež neuplatnila. Vadí?
Nevadí, máš doklad o tom, že z preplatku bola daň odvedená, takže nie je to príjem z podnikania, kde si uplatnil paušálne výdavky.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Pre tých, ktorým zdravotná poisťovňa poslala preplatok z RZZP v plnej výške,čiže bez zdanenia..... pripájam vyjadrenie z DR.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V uvedenom prípade príslušná zdravotná poisťovňa pri vyplatení preplatku z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2007 nepostupovala v súlade s § 43 ods. 3 písm. l) zákona o dani z príjmov a z tohto príjmu daň nevybrala zrážkou pri jeho vyplatení. Poisťovňa vrátila klientovi preplatok v plnej výške bez uskutočnenia zrážky, pričom predpokladáme, že následne ešte v roku 2008 túto daň zaplatila správcovi dane a v roku 2009 žiada od klienta o jej vrátenie. Ak poisťovňa ešte v roku 2008 uskutočnila túto zrážku dane a splnila si svoju povinnosť aj keď nie pri vyplatení príjmu ale oneskorene, daňovník si môže takto zrazenú daň odpočítať v podanom daňovom priznaní za rok 2008 ako preddavok na daň z príjmu ( na základe potvrdenia od poisťovne). Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia daňovník zahrnie do základu dane za rok 2008 v úhrnnej výške.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
1 0
benefin benefin

benefin je offline (nepripojený) benefin

matka 9-rocneho syna :)
prepacte mi, ale to sme vedeli aj bez ich vyjadrenia. len keby ich usmernili aj na to, ze nam maju tie potvrdenia vydat. to by ma vcelku potesilo. aspon to mame na papieri, dik daniela.
0 0
uzivatel2 uzivatel2

uzivatel2 je offline (nepripojený) uzivatel2

Kata
Spoločná zdravotná poisťovňa už začala rozposielať "Potvrdenia o príjmoch FO zo ZČ..." k preplatkom z RZZP ale sú nejako divne vyplnené. Mala som preplatok 1061,- Sk, zrazili mi daň 201,- Sk a potvrdenie vyzerá nasledovne:

na riadku 01 1061
na riadku 02 10 /mesiacov pritom bolo 12/
na riadku 04 1061
na riadku 11 1061
na riadku 13 201

Nemali byť vyplnené len riadky 11 a 13?

Kata
Naposledy upravil uzivatel2 : 03.03.09 at 12:01
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať