Zavrieť

Porady

ELEKTRONICKY PODPIS

snehulienka

snehulienka je offline (nepripojený) snehulienka

snehulienka
Ahojte, kedze zakon povoluje aj elektronicky vystavovat faktury s tym, ze na nich musi byt elektronicky podpis podla osobitneho predpisu, precitala som si tento zakon o elektronickom podpise a priznam sa, ze som zmätena. Viete mi niekto vysvetlit k takej reci, aby som to pochopila, co je to ten elektronicky podpis? Prosim surne. Dakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  Podrobnosti o vyhotovovani faktur v elektronickej forme urcuje §75 a 76 zakona c. 222/2004 Z.z. o DPH v platnom zneni a archivaciu elektronickych faktur (uschovavanie uctovnych dokladov) §31 až 36 zakona o uctovnictve v platnom zneni.

  Faktury je mozne SO SUHLASOM ZAKAZNIKA vyhotovit elektronicky, pricom vierohodnost povodu a neporusenost obsahu faktury musi byt zarucena elektronickym podpisom. Nie je vsak nutne pouzit zaruceny elektronicky podpis, staci elektronicky podpis. Pre vytvaranie elektronickeho podpisu je potrebne, aby osoba, ktora bude podpisovat dokumenty, vlastnila komercny certifikat (inak osobny, alebo certifikat pre elektronicky podpis).

  Tento certifikat je tzv. softverovy, to znamena, ze bud je ulozeny na disku PC, alebo sa da priamo naimportovat do informacneho systemu, v ktorom bude podpisovat faktury (samozrejme, za predpokladu, ze informacny system podporuje elektronicke podpisovanie). Samotny podpis faktury potom vytvorite vhodnou aplikaciou, v zavislosti od Vami pouzivaneho systemu a formatu generovanych faktur. Niektore informacne systemy uz maju v sebe integrovanu funkciu elektronickeho podpisovanie.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.