Zavrieť

Porady

Fazuľový guláš

Ahojte, dnes sa chystám variť fazuľový guláš, ale pravdu povediac, neviem celkom presne ako sa robí. Poradíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ALLL je offline (nepripojený) ALLL

    ALLL
    Len to som nasla na nete...neviem,mozes skusit a povies aky bol

    Fazuľový guláš
    200 g bielej fazule, 100 g sójových kociek, 60 g tuku, 20 g hladkej múky, 3 strúčiky cesnaku, 40 g rajčiakového pretlaku, kyslá smotana, pažítka, vegeta.

    Fazuľu umyjeme, namočíme a uvaríme do mäkka. Sójové kocky, zalejeme vriacou vodou, do ktorej sme pridali vegetu, prelisovaný cesnak a necháme jednu hodinu odstáť. Cibuľu urestujeme na tuku, pridáme múku, krátko opražíme, pridáme rajčiakový pretlak, zalejeme vodou a prevaríme. Do takto pripraveného základu pridáme sójové kocky a uvaríme. K uvareným sójovým kockám pridáme uvarenú fazuľu, krátko spolu povaríme. Nakoniec pridáme posekanú pažítku a podľa potreby dochutíme. Podávame ozdobené lyžicou kyslej smotany.

    Olgica je offline (nepripojený) Olgica

    Olgica
    Môj fazuľový guláš:
    Veľkú strakatú fazuľu treba deň vopred namočiť. Na následujúci deň ju uvariť do mäkka.
    Na orestovanú na kocky nakrájanú cibuľu a mletú papriku hodíme na kocky nakrájané mäso (ja dávam niekedy aj údené mäso ale je dosť slané), pridáme soľ, mleté čierne korenie a postupne podlievame vodou z fazule až kým neni hotové. Na koniec k uvarenému mäsu pridáme (scedenú) uvarenú fazuľu. Podávame s chlebom. Mňam.
    baví ma táto práce Medvedíková
    Ja ho robím z údeného. Tak isto namočím fazuľu deň vopred a potom ju uvarím do mäkka. Guláš robím tak isto ako aj normálny, len je z údeného a na konci pridám k nemu uvarenú fazuľu. Pozor na soľ. Údené, keď ho necháš cez noc vymáčať vo vode, je menej slané.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    Olgica
    Môj fazuľový guláš:
    Veľkú strakatú fazuľu treba deň vopred namočiť. Na následujúci deň ju uvariť do mäkka.
    Na orestovanú na kocky nakrájanú cibuľu a mletú papriku hodíme na kocky nakrájané mäso (ja dávam niekedy aj údené mäso ale je dosť slané), pridáme soľ, mleté čierne korenie a postupne podlievame vodou z fazule až kým neni hotové. Na koniec k uvarenému mäsu pridáme (scedenú) uvarenú fazuľu. Podávame s chlebom. Mňam.
    ja robím takýmto istým spôsobom, len namiesto mäsa, je jedno či údeného alebo nie, dávam pokrájanú klobásku. Je to fakt vynikajúce. Vyskúšajte!

    S21 je offline (nepripojený) S21

    S21
    Ďakujem dievčatá, no určite budem robiť z údeného, lebo tak to máme radi. Ja som asi pred dvoma rokmi jedla na jednej akcii v Maďarsku a odvtedy sa ju snažím napodobniť, ale zatial bez úspechu, ešte stále nie je taký chutný. Ten guláš bol úžasný. Tak preto ma napadlo opýtať sa skúsenejších gazdiniek.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    S21
    Ďakujem dievčatá, no určite budem robiť z údeného, lebo tak to máme radi. Ja som asi pred dvoma rokmi jedla na jednej akcii v Maďarsku a odvtedy sa ju snažím napodobniť, ale zatial bez úspechu, ešte stále nie je taký chutný. Ten guláš bol úžasný. Tak preto ma napadlo opýtať sa skúsenejších gazdiniek.
    Joj , tak to sa nikdy netrafíš Gabika.To je ako s mäsovým vývarom , čo kuchárka , to iná chuť polievky.Maďarská kuchyňa je skvelá. Ale mne by ten tvoj guláš istotne chutil. A keby som chcela taký urobiť , tiež by sa mi zdalo , že to nie je ono.

    Ferko je offline (nepripojený) Ferko

    Ferko
    Aj ja ho robím podobne, akurát si ešte zvyknem urobiť mäkšie rezancové cesto z jedného vajíčka a keď je už guľáš skoro hotový, naštipkám ho do neho a dovarím - potom sa už nemusí jesť z chlebom, rezancové cesto ho kúsok zahustí a zjemní chuť údeniny.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    ja som to jedla prvý krát na vých. Slovensku a bolo to so zemiakmi, nazývali to síce fazuľový guláš,ale ubezpečujem Vás ,že nič tak hnusné som v živote neochutnala-nedala by som to ani najväčšiemu nepriatelovi.
    Toto, čo tu vy popisujete,vyzerá celkom chutne

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Pridám svoj recept, ktorý sa podobá na Váš fazuľový guláš.

    Fazuľa po bretónsky.
    Fazuľu namočíme - môžeme aj dva rôzne druhy, samozrejme každú zválšť.
    Na druhý deň uvaríme na mäkko. Varíme v málo vode,ak je vody viac, zlejeme a potom ju pridáme podľa potreby. Z uvarenej fazule odoberieme 10-12 lyžíc na tanier a roztlačíme vidličkou.
    Na cibuľke osmažíme klobáku, na cibuľke opražíma oravskú slaninu/nie mastnú/, dáme spolu, pridáme papriku, korenie 3-4 strúčiky cesnaku, paradajkový pretlak, trochu kečupu a cukru a vlejeme do fazule, všetko spolu chvíľu povaríme.

    Dobrú chuť,

    Laura

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    skusila som urobit fazulovy gulas podla vasich rad, spojila som, čo sa dalo a vzniklo tak fantastické jedlo, že manzel požiadal o recept, aby si ho mohol varievať aj sam... tak som mu skopírovala vase nápady, pretoze ja som uz ani nevedela, čo vsetko som tam dala...Ale mal chuť, konzistenciu a na oči vyzeral velmi, velmi dobre. Akurat sa rýchle zjedol

    ewap je offline (nepripojený) ewap

    ewap
    Ja robím fazuľový guláš z troch druhov mäsa, keď sa zíde celá rodina, lebo je toho veľa. V lete aj vonku v kotlíku:
    Pol kila br. pliecka, pol kila br. stehna/ nemusí byť/, pol kila údeného / môže byť rolka, čo sa používa na Veľkú noc/. Fazuľu veľkú a stredne veľkú dopredu namočím, potom vodu zlejem a uvarím samostatne v čistej vode. Mäso uvarím vcelku v jednom hrnci, ale pridávam postupne stehno, pliecko, údené, s celým čiernym korením, novým korením a bobkovým listom môžu byť aj bujóny / alebo naraz v tlakáči/. Mäso vyberiem, pokrájam na kocky. Korenie a bob. list z vývaru odstránim. Do vývaru urobím hustú zápražku na cibuli, s mletou červenou paprikou, pridám veľa paradajkového pretlaku,asi dve stredné plechovky, čierne korenie mleté, worčester. Nechám povariť a pridám fazuľu a mäso. Keďže guláš má mať hustejšiu konzistenciu, vodu z fazule pridám podľa potreby.
    Nakoniec pridám sladkú smotanu, nemusí byť.

    bezradná je offline (nepripojený) bezradná

    knihomol I. stupňa bezradná
    Pridám Vám aj moju verziu, robila som ju v sobotu, na dvore v kotlíku, ale dá sa to v pohode spraviť aj v hrnci:

    Na masti som orestovala cibuľku, pridala som na rezance nakrájanú oravskú slaninu, na kocky pokrájané bravčové a hovädzie mäsko, chvíľu som restovala, pridala na kocky pokrájané, olúpané paradajky, pridala som mletú červenú papriku, mleté korenie, majorán, podliala som trochou vody a nechala pomaly variť( ja som sa zatiaľ údila od dymu. Medzitým som prevarila strakatú fazuľu vo vode, prvú vodu som zliala( aby to nenadúvalo) a znovu som dala variť do polomäkka. Dala som tam len toľko vody aby neprihorelo. Fazuľu som pridala k mäsovému základu, pridala som na rezance pokrájanú papriku, 3-4 strúčiky pokrájaného cesnaku a teraz to hlavné: 1 sáčik SEDLIACKY KOTLÍK od MAGGI, rozmiešaný v troche vody, to dalo celému gulášu tú pravú chuť. Pred dovarením som pridala ešte mrkvu pokrájanú na kocky a už len toľko som nechala variť, aby mrkva zmäkla. Soľ som pridávala až keď bolo mäso aj fazuľa mäkké, dochutila som to vegetou a podávalo sa.

    Cila je offline (nepripojený) Cila

    účtovníčka Cila
    Kolegynky, pozrela som Vám na nete.hu ako sa vari originálny maďarský
    BABGULYÁS čitaj babgujáš. Ja som to jedla v Maďarsku, ale som to ešte nevarila.

    50 dkg bravčov.mäsa
    50 dkg údeného mäsa
    30 dkg fazule
    1 veľká cibuľa
    3 strúčiky cesnaku
    soľ, olej, červ.paprika, čier.korenie
    1-2 štipľavé zelené papriky
    1 zelená paprika
    1 paradajky
    vegeta-podravka
    1 vajco+ 1-2 pol.lyžice hrubej múky

    Fazuľu aj údené mäso deň predtým treba namočiť do studenej vody každé zvlášť.
    Na oleji usmažiť nadrobno pokrájnú cibuľu a neštipľavú zelenú papriku, pridať červenú papriku, čier.korenie, roztlačený cesnak, paradajky,vegetu podliať vodou to je základ na perkelt. Pridať namočenú fazuľu a na kocky pokrájané udené mäso. Soľ opatrne! Zaliať vodou. Ak je dopoly uvarené pridať na kocky pokrájané bravčové mäso a dovariť. Ak je hotove doliať vodu, prevariť, nemá mať veľa šťavy.
    Z vajca a múky spraviť tvrdšie cesto a mrveničky zavariť. Štipľavá paprika sa pokrája a dáva sa až do taniera podľa chuti.
    Cila

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.