Zavrieť

Porady

Zmena VZN - ka

Potrebujem velmi surne poradit. Mesto mi chce preklasifikovat pozemok, ktory je momentalne urceny na vystavbu vyrobnych objektov na les a lesopark. V sucasnosti ale mam vydane uzemne rozhodnutie a planujem tam vystavbu skladu. Je mozne urobit tieto zmeny bez mojho suhlasu, ako majitelky pozemku a v tomto stadiu mojho planu? Dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    pracujem v stavebnej agende Miloš Mičega - CIMOM TN
    wegamizi Pozri príspevok
    Potrebujem velmi surne poradit. Mesto mi chce preklasifikovat pozemok, ktory je momentalne urceny na vystavbu vyrobnych objektov na les a lesopark. V sucasnosti ale mam vydane uzemne rozhodnutie a planujem tam vystavbu skladu. Je mozne urobit tieto zmeny bez mojho suhlasu, ako majitelky pozemku a v tomto stadiu mojho planu? Dakujem za kazdu radu


    Právoplatným rozhodnutím správneho orgánu sa zakladá predpoklad pre určité právo alebo plnenie.


    Právo umiestniť stavbu a následne pri splnení podmienok územného rozhodnutia aj požiadať o vydanie stavebného povolenia je právo, ktoré vyplýva zo stavebného zákona, ako hmotnoprávneho predpisu. V tomto prípade toto právo je nadobudnuté aj z rozhodnutia správneho orgánu.

    Zmenou územného plánu, teda právnym predpisom (VZN) by nastala retroaktivita, čo je podľa rozhodnutia Ústavného súdu SR neprípustné. VZN je právny predpis určitej právnej sily na území obce, alebo samosprávneho kraja.

    Judikatúra ústavného súdu č. 9/2005, cit. "V našom ústavnom poriadku sa uplatňuje zásada "lex retro non agit" (teda "zákon nemá spätnú účinnosť"). K definujúcim znakom právneho štátu patrí aj zákaz retroaktívneho výkladu právnych noriem, ktorý je taktiež významnou demokratickou zárukou ochrany práv občanov a právnej istoty."



    Len tak pomino zo stavebného zákona :

    § 61 ods. 1 druhá veta
    Na pripomienky a námietky, ktoré boli alebo mohli byť uplatnené v územnom pojednávaní alebo pri prerokúvaní územného plánu zóny, sa neprihliada.

    § 62 ods. (1) V stavebnom konaní stavebný úrad preskúma najmä,

    a) či dokumentácia spĺňa zastavovacie podmienky určené územným plánom zóny alebo podmienky územného rozhodnutia,

    Prvú časť treba aplikovať pri stavbách, ak sa územné rozhodnutie nevydávalo.
    Pýtam sa, kde sa v stavebnom konaní v tomto prípade (opätovne) skúma umiestnenie stavby.


    Je to OK



    CIMOM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.