Zavrieť

Porady

PN počas pracovnej cesty

Dobrý deň, poprosil by som poradiť s problémom pri vyúčtovaní zahraničnej služobnej cesty. Po vycestovaní som nasledujúci deň po príchode zostal chorý a po návšteve lekára som ostal práceneschopný počas zbytku služobnej cesty(podložené vyšetrujúci lekárom v mieste pobytu). O mojej práceneschopnosti bol zamestnávateľ upovedomený. Siedmy deň mojej PN sa firma rozhodla, poslať ma letecky domov 3 dni pred plánovaným ukončením SC (PN mala ešte trvať 3 dni ).
Pri vyúčtovaní mi tvrdili, že mi "po dobu dohodnutého prerušenia pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2, na čom sme sa ale nedohodli, aspoň o tom neviem), stravné zamestnancovi nepatrí". Tak je to uvedené vraj v Zbierke zákonov č. 475/2008. Nikde som však nenašiel riešenie môjho prípadu. Zamestnávateľ sa teda snaží nájsť dôvod ako nevyplatiť diéty za 6 dní, ktoré som preležal v horúčkach v posteli na hoteli. V súčasnosti moja práceneschopnosť trvá - človek si nevyberá kedy a kde ochorie. K podpisu pri vyúčtovaní SC som uviedol "nesúhlasím".
Vie mi prosím niekto špecifikovať formuláciu: doba dohodnutého prerušenia pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2 uvedeného zákona, na ktorý sa odvoláva zamestnávateľ)?
Za skorú odpoveď budem veľmi vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    kknm Pozri príspevok
    Dobrý deň, poprosil by som poradiť s problémom pri vyúčtovaní zahraničnej služobnej cesty. Po vycestovaní som nasledujúci deň po príchode zostal chorý a po návšteve lekára som ostal práceneschopný počas zbytku služobnej cesty(podložené vyšetrujúci lekárom v mieste pobytu). O mojej práceneschopnosti bol zamestnávateľ upovedomený. Siedmy deň mojej PN sa firma rozhodla, poslať ma letecky domov 3 dni pred plánovaným ukončením SC (PN mala ešte trvať 3 dni ).
    Pri vyúčtovaní mi tvrdili, že mi "po dobu dohodnutého prerušenia pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2, na čom sme sa ale nedohodli, aspoň o tom neviem), stravné zamestnancovi nepatrí". Tak je to uvedené vraj v Zbierke zákonov č. 475/2008. Nikde som však nenašiel riešenie môjho prípadu. Zamestnávateľ sa teda snaží nájsť dôvod ako nevyplatiť diéty za 6 dní, ktoré som preležal v horúčkach v posteli na hoteli. V súčasnosti moja práceneschopnosť trvá - človek si nevyberá kedy a kde ochorie. K podpisu pri vyúčtovaní SC som uviedol "nesúhlasím".
    Vie mi prosím niekto špecifikovať formuláciu: doba dohodnutého prerušenia pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca (§ 3 ods. 2 uvedeného zákona, na ktorý sa odvoláva zamestnávateľ)?
    Za skorú odpoveď budem veľmi vďačný.
    Snažil som sa nájsť niečo k tvojmu prípadu v zákone o CN aj v ZP, ale nenašiel som. Aj tak si myslím, že nárok na náhrady máš, pretože ZoCN hovorí o prerušení PC len na základe dohody - § 3 ods. 2:

    (2) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom pri určovaní podmienok pracovnej cesty podľa odseku 1 dohodnúť na prerušení pracovnej cesty z dôvodov na strane zamestnanca; prerušenie pracovnej cesty sa môže uskutočniť v období pred začatím výkonu práce na pracovnej ceste alebo v období po skončení výkonu práce na pracovnej ceste.


    Podľa mňa ale tu nešlo o dohodu. Ako uvádzaš, ty si začiatok PNky oznámil zamestnávateľovi a on, ak chcel prerušiť PC, tak to mal urobiť hneď a poslať ťa domov. Ak tak neurobil, tak v podstate súhlasil s pokračovaním PC s tým, že nebudeš vykonávať prácu z dôvodu PN (mdza ti teda nebude patriť, len nemocenské). Zároveň, ak súhlasi s pokračovaním PC, tak musel vedieť, že máš nárok na CN v plnom rozsahu. To je rovnaké, ako keď si 2 týždne na PC a cez víkend, hoci nič nerobíš, tak máš nárok na CN, lebo PC trvá aj cez víkend.

    Skús sa spýtať, o čo sa opiera zamestnávateľ, keď tvrdí, že nemáš nárok na CN. Veď na PC si riadne bol, PC neprerušili - resp. prerušili až po týždni - tak sú povinní ti vyplatiť CN.

    kknm je offline (nepripojený) kknm

    kknm
    Vďaka Chobot,
    skúsim si to v pondelok, keď pôjdem po PN do prace nejako vyhádať. Nedávam tomu ale moc veľkú šancu. Dám vedieť ako som dopadol. Prajem pekný zbytok dňa.

    PN počas pracovnej cesty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.