Zavrieť

Porady

Chodák-pavúk

Dobrý deň,

poprosil by som Vás o radu ohľadom Vašich skúseností s chodákom, chodítkom alebo pavúkom.

Naša lekárka nám ho neodporúčala do 1 roku veku dieťaťa.

Prosím o Vaše názory, skúsenosti a rady.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    linko1 je offline (nepripojený) linko1

    :-) linko1
    podľa mna nemôže ublížiť, pokiaľ je v nom dieťa denne cca 15 minút,
    dlhšie by som neodporučila, nakoľko dieťatko potom v tomto veku ako sa učí chodiť, si osvojí nesprávnu techniku chodenia po špičkách... /tak ako v chodítku/
    takže všetko s mierou

    Beella je offline (nepripojený) Beella

    Beella
    Môj druhý syn (teraz má 10 mesiacov) je lenivý si sadnúť. Perfektne lozí (tá rýchlosť! ), pretáča sa, ale sadať si začal asi len 2 týždne dozadu. Takže sme už pred časom boli u neurologičky, ktorá nám pomohla. Jej prvá otázka bola - dúfam, že nie je v pavúku!?
    Nie, nie je a ani nebol. Ani prvý syn. A tak som sa nad tým vtedy zamyslela. Osobne si myslím, že je to len odkladanie dieťaťa. Nemôže sa tam riadne pohybovo "vyzvŕtať". A zbytočné vyhodené peniaze, ak to má človek nové kúpiť. Veď aký kratučký čas môže byť v pavúku a už dieťatko začína chodiť...

    Takto mi malý lozí pod nohami, presunie sa kde chce, spoznáva celý náš byt (začal sa mi schovávať ) a už asi tretí deň sa začína stavať na nožičky. Myslím si, že dieťa v pavúku je istým spôsobom pohybovo dosť obmedzované.

    Toto je môj osobný názor. Nie som žiadny odborník, takže neviem pavúka posúdiť z pohľadu vývinu kĺbov, chrbtice a tak...

    lorelei je offline (nepripojený) lorelei

    lorelei
    Citala som na stranke rodinka.sk, kde odpovedaju v poradni lekari, ze rozhodne nie pavuka, ovplyvnuje to nespravne drzanie chrbatika. Kym dieta nie je pripravene samo, tak mu to moze len poskodit . Nie je to jediny nazor, co som citala. Taktiez som citala nazor - resp. vysvetlenie, ze ked sa ma dieta naucit chodit, tak v pavuku sa nenauci, pretoze tam nemusi drzat taky balans, je zachyteny - isteny medzi nozkami, a taktiez to nie je dobre, kedze najprv zacina na spickach "skusat" zem, kvoli vyvinu chodidiel, mohlo by v pavuku zacat nespravne naslapovat, zase kvoli tomu, ze je zachyteny. Ked je pripravene a chce, tak za ruky po kuskoch treba chodit a potom sa zacne samo vrtiet okolo postele, kde sa drzi, ale nozicky .- chodidla ma potom cele na podlahe. Myslim,ze je to rozumne vysvetlene a tiez ma to caka, a rozhodne som teda oboznamila rodinu, ze pavuka my nepotrebujeme. Som doma kvoli dietatku, takze ten cas urcite mam na to, aby som s nim chodila ja za ruky, a nie ako to dobre vystihla Beella, ze je to odkladanie dietata. Ale ked je niekto "za" tak tiez suhlasim s linko1.
    Monika Kováčová
    moje deti boli v pavúku všetky, a nie len 15 min. denne. Chodia normálne a začali dosť skoro. Aj špičkovali (cca 2 týždne ako prestali lietať v pavúku), aj prestali. Avšak nerozumiem, ako môže lekárka "neodporúčať pavúka do 1 roka dieťaťa" . Veď v jednoročné dieťa už v pavúku ani nebude, pretože už chodí po dvoch... keď nie samo - aspoň za ručičku, ale chodí.

    555 je offline (nepripojený) 555

    555
    zdravim, aj moj syn bol v pavuku, a tiez nielen 15 min. a zacal chodit ako 10 mes. s oporou bez problemov je aj dnes ako 4 rocny. v pavuku spoznaval nove dimenzie a velmi sa mu tam pacilo, a vobec to nepokladal za odkladanie 100 ludi, 100 chuti...
    Monika Kováčová
    555 Pozri príspevok
    zdravim, aj moj syn bol v pavuku, a tiez nielen 15 min. a zacal chodit ako 10 mes. s oporou bez problemov je aj dnes ako 4 rocny. v pavuku spoznaval nove dimenzie a velmi sa mu tam pacilo, a vobec to nepokladal za odkladanie 100 ludi, 100 chuti...
    no tak moje sa tam pýtali... a bolože to radosti pri naháňačkach...

    oluska_1 je offline (nepripojený) oluska_1

    oluska_1
    Dcéra s vnučkou boli práve dnes na poradni a dozvedeli sa, že dieťa do pavúka je možné dávať odvtedy, ako dokáže samo sedieť. Nakoniec niečo také som čítala i v pokynoch na samotnom "pavúku".
    Inak, vychovala som tri deti, všetky "behali" v pavúku úplne bez problémov, najstaršia dcéra vychovala "v pavúku" dve deti a najmladšia vnučka, ktorá sa naučila sedieť a teraz "spoznáva" pavúka, je tiež veľmi spokojná.
    Toľko moje skúsenosti.

    Nika je offline (nepripojený) Nika

    Nika
    Ja mám tri deti. Pavúka sme nemali. Staršia dcéra začala chodiť sama v 11 mes. a mladšia už ako 10 mesačná! (syn 15 mes., ale on bol chorý). ...Ale bol to strašný nápor na kríže

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Moje dievčatá tiež ani jedna nepoužívali pavúk.
    Vždy budú zástancovia a odporcovia pavúka, jedno je však fakt, že deti v pavúku majú naozaj viac namáhanú chrbticu, kdežto podporou lozenia sa práveže chrbtica spevňuje a je to prirodzené, tiež možno zaťažujú nôžky skôr, ako by to bolo bez pavúka.

    valikaP je offline (nepripojený) valikaP

    valikaP
    Aj ja mám dve deti, dnes vo veku 11 a 13. Od kedy začali sedieť kupila som "chodák" a poďho doň. Obložila som ich vankušikmi ako na trone. Kým boli podľa mňa maličký regulovala som výšku natoľko, aby nedočiahli na zem. Po čase keď zosilneli, podľa mňa, znížila som výšku natoľko aby celou nôžkou našľapli na zem. Obe deti mi začali chodiť úplne samostatne po skončelí 8-ho mesiaca. A dodnes nemajú absolútne žiadne problémy. Po štyroch lozili len veľmi málo, a samostatne sedeli tiež veľmi skoro. A to som u staršej dcéry musela v troch mesiacoch navštíviť neurologičku, lebo sa pediatrička bála, že jej "nedrží" hlávka.. Bola som na ich výchovu sama, samo že s manželom, ale oprať, upratať, uvariť a všetko okolo domu by som nezvládla, keby som sa musela celé dni venovať len deťom. S používaním pavuka je to teda aj o tom, koľko času máme a koľko práce musíme zvládnuť.
    Toť môj názor.

    piggos je offline (nepripojený) piggos

    som kto som,..človek čo má rád humor ...viac piggos
    Ja mám dve dievčatá dvojičky a u nás to bolo tak,že jedna v pavúku mohla biť a druhú sme tam vôbec nemohli dávať.A to len preto ,lebo ju stále aj keď sedela ohýbalo do jednej strany. Na radu lekárky sme ju tam vôbec nedávali a dnes sme vďačný že sme ju poslúchli.
    Podľa môjho názoru sú deti v pavúkoch také lajdácke a nestabilné. A keď už dať dieťa do pavúka tak treba zvážiť jeho zdravotný stav... ako to bolo napr. u nás..........

    belanka je offline (nepripojený) belanka

    belanka
    moja dcérka bola v pavúkovi a jej to neuškodilo.ani nechodila po špičkách,pekne sa naučila chodiť a páčilo sa jej to

    kajasla je offline (nepripojený) kajasla

    kajasla
    Ortopedi jednoznacne neodporucaju chodítka. 80 percent populacie trpí na problemi s chrbticou. Ak sa choditko pouzíva , tak max. na 15 min. Nie je potom zbytocne ho kupovat ? Ved 50 eur sa da vyuzit aj lepsie. A ked vieme , ze to dietatku zatazuje chrbatik naco ho tam davat.

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    Ja som tiež kúpila chodítko už pri prvom synovi, krásne so zvukmi. Museli sme ho však odložiť. Môj syn nevedel, čo je to loziť po štyroch - u nás sa vraví "račkovať. Cvičili sme Vojtovou metódou, navyše tam bola asymetria pohybov, rehabil. pracovníčka sa ma hneď spýtala, či nie je v pavúku. Prešívanú deku, paplón na zem, dieťa musí samo skúšať, precvičuje si pri tom celé telíčko. V 11 mesiacoch začal chodiť.
    Pri druhom synovi sme pavúka obmedzili. Takisto začal chodiť v 11 mesiacoch. Keď boli v pavúku, aj s tým pavúkom som ich mala stále "za zadkom", keďže sa pohybovali rýchlo.
    Dnes majú obidvaja synovia ploché nohy, ale to je dané aj genetikou, obuvou, ... Naše nákupné výlety za správnou obuvou sú hororom. To, čo zodpovedá z ortopedického hľadiska, je ... nemoderné, netrendové, nepáči sa mi, nebudem to nosiť... a pod.
    Monika Kováčová
    kajasla Pozri príspevok
    Ortopedi jednoznacne neodporucaju chodítka. 80 percent populacie trpí na problemi s chrbticou. Ak sa choditko pouzíva , tak max. na 15 min. Nie je potom zbytocne ho kupovat ? Ved 50 eur sa da vyuzit aj lepsie. A ked vieme , ze to dietatku zatazuje chrbatik naco ho tam davat.
    ortopédi odporúčajú veľa vecí, okrem iného balenie na široko... Nikde vo svete sa naširoko nebalí, len u nás... ale taká téma tu už bola. Mamičky sú voči dietkam často precitilivelé a akékoľkovek neuposlúchnutie "múdrej knihy" "odporúčania lekára - (ktorý je tiež len človek a potrebuje zarobiť)"
    berú ako zanedbanie svojej starostlivosti o deti príp. poškodenie ich zdravia.

    KIKA16 je offline (nepripojený) KIKA16

    KIKA16
    Starší syn bol v pavúku. (Svokrovci ho dali vždy, keď mohli, bývali sme spolu.) Podľa mňa mu to neprospelo. Chodiť začal asi v 11. mesiaci. Čo si pamätám, nevedel padať. Keď zabalansoval, napäl sa ako pravítko a vystretý švacol o zem. Často si tým pádom udrel aj hlavu. Má problémy s chrbticou do dnes. Mladšieho sme mali, keď sme bývali sami, chodák nepoznal.Keď padal, vždy na zadok. Chodiť začal skoro - do 1 roka, s chrbticou problémy nemá.

    kajasla je offline (nepripojený) kajasla

    kajasla
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    ortopédi odporúčajú veľa vecí, okrem iného balenie na široko... Nikde vo svete sa naširoko nebalí, len u nás... ale taká téma tu už bola. Mamičky sú voči dietkam často precitilivelé a akékoľkovek neuposlúchnutie "múdrej knihy" "odporúčania lekára - (ktorý je tiež len človek a potrebuje zarobiť)"
    berú ako zanedbanie svojej starostlivosti o deti príp. poškodenie ich zdravia.
    Balenie nasiroko- kvôli prevencii vyklbenia bedroveho klbu. Je to diagnoza ktora sa vyskytuje na slovensku a v cechach. Mozno preto sa nikde vo svete nasiroko nebali. Mylim si ,ze je lepsie riadit sa podla rad odbornikov, predsa len maju asi nejake skusenosti. Radsej sa poradim ako by som mala konat zle a nevnimam to ako moju precitlivelost.
    Monika Kováčová
    kajasla Pozri príspevok
    Balenie nasiroko- kvôli prevencii vyklbenia bedroveho klbu. Je to diagnoza ktora sa vyskytuje na slovensku a v cechach. Mozno preto sa nikde vo svete nasiroko nebali. Mylim si ,ze je lepsie riadit sa podla rad odbornikov, predsa len maju asi nejake skusenosti. Radsej sa poradim ako by som mala konat zle a nevnimam to ako moju precitlivelost.
    ja neviem, prečo to berieš osobne.

    kajasla je offline (nepripojený) kajasla

    kajasla
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    ja neviem, prečo to berieš osobne.
    Monika, urcite tvoj nazor neberiem osobne. Ak to tak vyzera, tak sa ospravedlnujem. Kazdy nazor co si tu precitam si vazim ,aj ked s nim mozno nesuhlasim. A to ze nesuhlasím zase neznamena, ze mam pravdu. Ved nikto nemoze vediet vsetko.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.