Zavrieť

Porady

vyskočená platnička

Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
Usporiadat
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Som po 7. aplikácií ozonoterápie a je to len o málo lepšie ako to bolo na začiatku. Ak by som to nebola podstúpila, možno by som už nevládala ani chodiť. O 2 mesiace ešte by mi mali urobiť nejaký blok( vysvetlili mi, že je to procedúra pri ktorej musím byť hospitalizovaná a dostanem zopár infúzií, ale čo je podstatné aj nejakú injekciu, ktorú majú aplikovať cez kostrč), čo by malo v konečnom dôsledku zmierniť bolesti.Som ochotná podstúpiť akýkoľvek zákrok, ktorý aspoň oddiali operáciu.
Nie je pravda, že ozonoterápia je spoplatnená. Sú nemocnice, ktorým to prepláca poisťovňa. V mojom okolí takáto nie je a tak som to zaplatila z vlastného vrecka. Nie je to lacná záležitosť, ak si k tomu prirátam cestu tam a späť, nuž rastie to do veľmi slušnej ceny, ale to je už o niečom inom.
Čo sa týka liekov od bolesti, nuž bez nich to žiaľ nejde. Možno by sa to dalo, ale nemohla by som byť zamestnaná. U mňa to trochu skomplikovala aj borelioza, ktorá mi spôsobila aj zmeny v klboch.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
margot157 margot157

margot157 je offline (nepripojený) margot157

Ahoj Lubela,
tak ja sa veľmi teším, cca na 6 deň po aplikácií ozónu mi bolesť začala ustupovať, na 7. deň som už fungovala bez analgetík, dnes je to 11. deň a cítim a oproti pôvodnému stavu omnoho lepšie, povedala by som, že je to zlepšenie o 80%, však oni dávaju čas na zlepšenie 3 mesiace, až potom by sa mala podávať ďalšia ozónoterapia, takže ešte dovtedy uvidím. Nie je to ešte úplne dobré, keď dlhšie kráčam, tak ma to trochu boli, ale inak bolesti vobec nemám, takže to je obrovský pokrok, oproti tým sústavným bolestiam predtým. Ja som tiež počula, že niekomu to zaúčinkuje okamžite, ale aj postupne, takže ja sa teším, že som ten druhý prípad, takže držím palce, dúfam, že Ti to pomôže, daj vedieť, M.
2 0
taťko taťko

taťko je offline (nepripojený) taťko

Heni
Počula som, že je nová metóda liečby chrbtice pri vyskočenej platničke. Liečba ozónom. Malo by to nahrádzať operačnú liečbu, ale našla som len malý článoček na nete.
Neviete niekto o tejto liečbe niečo bližšie?
Prípadne, ako sa dá obísť operácia pri vyskočenej platničke v driekovej oblasti?
(tuším je to S5)
Manžel už vyskúšal všetky možné kombinácie liekov, čo mu predpísali, spolu s infúziami, obstrekmi, rehabilitáciou... už sa to ťahá pol roka a nechce sa platnička umúdriť...
Pod nôž by ešte ísť nechcel, ale neustále sa dopovať liekmi tiež nie je to pravé.
Ako si s tým poradiť?
Ďakujem.
Ahoj heni S tou platničkou je je liečenie dlhodobého charakteru. Ak manžel má fyzicky namáhavú prácu, možno by bola dobrá tá operácia. Ak nie tak potom treba cvičiť so zameraním sa na chrbtové a krížové svalstvo. Ďalej 1 - 2 x do týždňa masáž s použitím prevažne bylinkových prípravkov. A samozrejme správna strava. Skoré uzdravenie.
1 0
amoo amoo

amoo je offline (nepripojený) amoo

Ak vydrzi pacient bez analgetik teda liekov tlmiacich bolest je odporučane ich nebrat. Jednak zatažuju pečeň, žaludok... ale hlavne utlmia bolest co Vas uvedie do falosneho omylu ze sa stav zlepsil a dovolite si tym viac, cim si vlaste vyrazne poskodite. Bolest - prah bolesti bude potlaceny, ten a je zdravym symptom ktory Vas drzi na uzde stop! Ako som si precital prispevky kde sa pacient z roznymi problemamy chrbtice nemieni vzdat sucasnych aktivit povazujem to za nezodpovedne voci svojmu zdravotnemu stavu. Je nevyhnutne nutne zmenit zivotny styl a zacat sa vazne zaoberat svojou chorobou. Alebo ak niekto si nechava manipulaciou opakovane napravat chbticu je to na zamyslenie, pretoze sa vytvori medzi dvoma krajnymi polohami posunom platnicky miesto kde tato bude bez vacsich problemov migrovat. Kratke tricka nizke nohavice ta smiesna moda holeho chrbta privedie 30% mladej populacie za par rokov na operacny stol. Co sa tyka ozonoterapie vyuziva sa z velkym uspechom ale po nej sa totalne setrit pretoze ta rana ostane krehka. Cvicit spinalne cviky a bez prudkych a tazkych cvikov a max. po prah bolesti, tie Vas naucia rehabilitacny pracovnici ak nie ziadajte o to ved ide o Vas a kludne ich cvicit doma zacat 10min dene a skoncit pri 1 hodime, ved aj zdravy clovek preventivne tieto cviky nema zanedbavat. Pripadne si pozrite moj starsi prispevok, ak mate radi svoje zdravie lekarii nas daju do akej takej pohody ostatne ostava na nas, prajem vela trpezlivosti. Nedajte sa odradit, Zdravy choremu neveri... Ahoj
1 0
ubka ubka

ubka je offline (nepripojený) ubka

Myslím, že problémy s platničkami je dobré posudzovať individuálne. Vždy zálezí od toho, aký je pôvod bolesti, ak sa jedná o zablokovanie akútne, je najúčinnejšie odblokovať platničku a ona sama príde na miesto. Je mylné, ak si niekto vysvetľuje, že sa manipuluje s platničkami!!!!! (som chiropraktik)
Chiropraktik uvoľňuje spazmus, ktorý spôsobil vysunutie platničky. Žiaľ, mám skúsenosti, že veľa krát stať´čí tento "zákrok", ale pacient je odoslaný na operačný zákrok.
Je logicky iné, ak príde k mechanickému poškodeniu platničky, vtedy je chirurgický zákrok jediným možným riešením.
Súhlasím, že v každom prípade, pri poškodzovaní platničiek je veľmi dôležitý cielený telocvik.
Lieky potláčajú bolesť, ale neriešia príčinu a dôsledok!
Rada používam vetu: ak je na podlahe natečená voda, nestačí ju zotrieť, je potrebné odstrániť príčinu, prečo natiekla.
1 0
tutiola tutiola

tutiola je offline (nepripojený) tutiola

obyčajná pracujúca žena - už dôchodkyňa ...viac
Tak už som takmer 3 týždne po zákroku o ktorom som písala. Dávali mi nejaké infúzie na regeneraciu a obnovu nervov a urobili KTB(kaudálny blok). Zabral mi na celú jednu stranu a tak dnes som ako znovu zrodená, len s minimálnou bolesťou v jednom bedrovom klbe. Bolesti nôh, rúk, lámka...to všetko je preč. Neviem ako dlho mi to vydrží, ale už aj tých pár dni bez bolesti je krásnych. Jedno obmedzenie však je už trvalé - nemôžem nosiť ťažké veci t.z. aj bežný nákup si delím na 2X a aj ostatné práce, ktoré som niekedy považovala za samozrejme, dnes prehodnocujem nakoľko sú dôležité aby som ich robila alebo nie.
1 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Existuje aj špeciálna metóda cvičení, ktoré niektorým platničkárom pomôžu relatívne rýchlo - metóda McKenzie. Nie je však vhodná pre každého. Jej podstatou sú záklony pri ležaní na bruchu. Treba sa skontaktovať s certfikovaným terapeutom podľa tejto metódy, ten by mal dokázať posúdiť, či je metóda vhodná alebo môže uškodiť. Zoznam je k dispozícii napr. tuto: http://www.mckenzie.cz/o-nas/terapeut.htm
U mňa to nefungovalo, ale sú doložené prípady, kedy sa pacient zotavil za pár týždňov.
1 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

Odborný opis účinku ozónu na platničku možno nájsť napr. tuto: http://www.tribune.cz/clanek/22269-o...mbalnich-disku. Vychádza mi z toho, že ak ide len o protrúziu, kedy nie je obal platničky porušený až tak, že by sa z platničky vytláčal von jej mäkký obsah, potom má vpich ozónu ku platničke 3 účinky: 1) Znižuje zápal 2) Produkuje látky potláčajúce bolesť a blokuje naopak látky, ktoré vyvolávajú bolesť 3) Znižuje opuchnutie a zlepšuje prekrvenie na postihnutom mieste. To spolu má za následok ústup bolesti v postihnutej nohe. Zmenšenie objemu platničky zrejme nenastáva. K tomu by došlo až v prípade, že by ozón bol vpichnutý priamo do platničky, to však nie je vôbec štandardný zákrok. Myslím si, že v prípade, že ide o herniu a z platničky je vytlačený (čiastočne) jej obsah, potom vpichnutie ozónu ku platničke možno vysušuje aj priamo extrúziu, ktorá je vystavená účinku ozónu, a tak zmenšuje jej tlak na koreň ischiatického nervu. Tak či tak, niekomu to zaberie a niekomu nie.
1 0
ianok ianok

ianok je offline (nepripojený) ianok

lubela: To, že je to "len" protrúzia neznamená, že to nemôže intenzívne bolieť. Ak je protrúzia, tj. vytŕčanie platničky spomedzi stavcov, veľká (5mm a viac), aj pri neroztrhnutom obale platničky môže byť tlak/dráždenie nervu veľké. Pri protrúzii by však malo byť jednoduchšie zjednať nápravu bez operácie. Malo by pomôcť cvičenie - nenásilný strečing a McKenzie cvičenia, poradiť by mal neurológ či fyzioterapeut. Aj malá protrúzia môže bolieť dramaticky, závisí od priestorových pomerov v oblasti protrúzie, a tie sú veľmi individuálne. Pri protrúzii je však často možné cvičením dosiahnuť jej zmenšenie. Kým som ja trpel len protrúziou, boleli ma len kríže, nevystreľovalo mi to do nohy, a strčingom som dokázal bolesť rozpustiť tak za 7 dní - potom už to bolo OK. Cvičil som iba do miernej bolesti a postupným opakovaním stúpala (po cm) pohyblivosť a klesala bolesť. Od certifikovanej terapeutky metódy McKenzie som počul, že táto metóda (McKenzie) môže mať prekvapujúco rýchle a dobré výsledky - treba skúsiť kontaktovať takého terapeuta. Moje strečingy boli v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami 1) striedavé priťahovanie stehien, 2) súčasné priťahovanie oboch stehien (s pomocou rúk), 3) kolená v pravom uhle - lýtka rovnobežné s podlahou, vystieranie lýtok (vždy jedna strana) smerom nahor k stropu (kam sa dá bez zvýšenia bolesti) s dotiahnutím cvičebným pásom zaháknutým za chodidlo, a 4) pri jednej v kolene pokrčenej nohe, druhú mať priamo na zemi a tú zdvíhať do zvislej polohy bez pokrčenia kolena tiež s pomocou cvič. pásu. V napnutej polohe len krátka výdrž, 2 sek., a späť. Pohyby pomalé, snažiť sa cvičiť bez zvýšenia bolesti (to niekedy nejde, chápem veľmi dobre) , 10 opakovaní v sérii a niekoľko sérií za deň. Cviky sú podľa bratov Whartonovcov - dá sa nájsť na Internete.
Treba sa však poradiť s lekárom, ja nie som lekár, a čo tu píšem, je len moja osobná skúsenosť. McKenzie cviky sú zasa prehýbanie chrbtice na opačnú stranu, v ľahu na bruchu - to mne neprinieslo žiadny benefit. Cvičiť sa však treba snažiť denne, dlhodobo.
1 0
Jurivo Jurivo

Jurivo je offline (nepripojený) Jurivo

Som cvičiteľ SM systému a môžem potvrdiť, že jedine cvičenie dokáže pomôcť pri bolestiach a problémoch chrbtice. Treba cvičiť pod dozorom skúseného cvičiteľa a mať trpezlivosť lebo je to beh na dlhé trate. Treba zmeniť celý životný štýl a pohybové návyky. Nemôžete čakať rýchle výsledky (aj keď v niektorých prípadoch nastanú) keď si chrbticu ničíte niekoľko rokov. Držím palce a prajem veľa trpezlivosti pri cvičení.
1 0
raver7 raver7

raver7 je offline (nepripojený) raver7

Čaute, hľadal som na internete všetko možné, záver bol vždy rovnaký, pokiaľ je to možné - vyhnúť sa operácii. Preto stále cvičím a bojujem s herniou. Veľmi mi pomohli informácie ľudí, ktorí sú na tom rovnako, pretože som sa dozvedel aj iné možnosti liečby. Zaujímavé info som našiel napríklad na tejto stránke: www.hz.sk , dosť mi to pomohlo, hlavne niektoré veci pochopiť... Držte sa a nevzdávajme to!
1 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

nevyskúšali ste niekto, prípadne vaši známi, tú ozónoterapiu? pomôže? bolí? kde o tom zohnať info?
0 0
alternativa alternativa

alternativa je offline (nepripojený) alternativa

Heni, ani ja Ti na otazku o ozonoterapii neodpoviem. Fakt, ze vyskocena platnicka je neprijemna, bolestiva diagnoza, ale da sa s nou plnohodnotne zit, casto aj bez operacie. Co treba zmenit v kazdodennom zivote?: najst len skusmo, co manzelovi robi dobre - mne zabrali zvysene davky B-komplexu+anopyrin, SUCHE teplo-infrasauna je uzasna, JEMNE masaze najlepsie s lubovnikovym olejom -vraj ako jeden z mala prenika az k platnickam, mam odskusanu Bowenovu masaz ako ucinnu. Neskor cvicenie, velmi dobre su cviky Pilatesa, treba sa ich spravne naucit /najlepsie pod vedenim fyzioterapeuta-cvicitela/. No a trochu pribrzdit, zmenit niektore postoje ku kazdodennym problemom. Je to beh na dlhe trate, ale da sa vyhrat bez operacie, drzim palce.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

V časopise Zdravie bol tento rok o tom článok, tak skús tam. Bol to rozhovor s lekárom čo to robí.
Ja mám obdobný problém. Je to ako píšu beh na dlhé trate. Zmeniť spôsob života je dosť tažké. Mňa trápil chrbát skoro dva roky, lieky a rehabilitácie zabrali na chvíľu. Z vlastnej skúsenosti viem, že pomôže len a len cvičiť. Nech si manžel nájde rehabilitačno-kondičného trénera a nech začne cvičiť.Trénera odporúčam hľadať dôkladne, aby si viac neublížil ako pomohol. Pomôže aj dobrý masér aspoň raz za dva týždne. Je to trochu nákladné, ale oplatí sa. Platničky vyskakujú v dôsledku jednostranného zaťaženia a ochabnutých svalov, tak si myslím, že cvičiť bude musieť aj po operácii. Tak nech to najskôr vyskúša s cvičením.
Veľa zdravia
0 0
Tryxy Tryxy

Tryxy je offline (nepripojený) Tryxy

Heni, suhlasim s Majou!!!
Pol roka pri tomto probleme nie je az tak vela, chce to trpezlivost a hlavne cvicit, cvicit pod dohladom ludi, ktori tomu rozumeju. Pretoze aj zle prevedene cvicenie moze niekedy uskodit viac.
Pokial vsak neurochirurg zhodnoti na zaklade CT event. MR, ze je operacia nevyhnutna, myslim ze nie je o com diskutovat. Je potrebne vediet ako dlho uz ma problem, ci sa opakuje castejsie a ci je vobec nejake zlepsenie po liekoch a rehabilitacii. Co sa tyka ozonoterapie uskodit neuskodi, ale nejaky velky efekt a zazrak netreba ocakavat. Je to iba jedna z moznosti konzervativnej liecby.
Pokial tazkosti prejdu, je naozaj podstatne cvicit a cvicit ale spravne!!!!! a1-2x mesacne opat masaz kvalifikovanym maserom. Ale viem, ze to chce vela trpezlivosti a sebazaprenia.
Vela uspechu
0 0
alternativa alternativa

alternativa je offline (nepripojený) alternativa

Pred definitivnym rozhodnutim - DAM sa operovat, je rozumne ist na konzultacie s CT a NMR zaznamom k viacerym odbornikom. Z mojej skusenosti: chirurg /aj neurochirurg/ spravidla operaciu berie ako riesenie problemu a o inych moznostiach neuvazuje. Po rozhodnuti operovat sa, treba vsak pocitat s jednym : ludske telo ma tendenciu po standardnych operativnych zakrokoch vytvarat zrasty / vraj az u 70% ludi/, a tak 1-2 roky po operacii platniciek viaceri moji znami zacali opat trpiet na bolesti, konzumovat brufeny. Len pricina bolesti sa zmenila : z porusenej platnicky na zrasty v blizkosti stavcov. V kazdom pripade odporucam zabojovat sposobmi uz vyssie uvedenymi - vhodne cvicenie /posilnovna ako tvrda makacka urcite nie/, plavanie /najvhodnejsi je znak na posilnenie chrbtoveho svalstva, plavanie "prs" s hlavou nad hladinou ako labut moze aj poskodit hlavne pri problemoch s krcnou chrbticou+krizova cast, Pilates/, vhodne masaze /nie sportova aspon na zaciatok/. A vniest viac pohody do kazdodenneho zivota. Ver, ze to ide v akomkolvek veku a v kazdom pracovnom zaradeni - ved ide o Teba. Ak treba operovat,hladat nove ucinne a spolahlive techniky operacie /tie vsak ako ja viem nepreplacaju poistovne, su ekonomicky pre choreho narocne/.
0 0
Tryxy Tryxy

Tryxy je offline (nepripojený) Tryxy

alternativa, mudro pises, mudro radis
co vies o Pilatesovi? pokial viem na Slovensku sme iba v plienkach... neviem ci niekto vie zacvicit a vysvetlit spravne Pilatesa...
0 0
alternativa alternativa

alternativa je offline (nepripojený) alternativa

Tryxy
co vies o Pilatesovi? pokial viem na Slovensku sme iba v plienkach... neviem ci niekto vie zacvicit a vysvetlit spravne Pilatesa...
Toto cvicenie je po vhodnom prisposobeni ucinne nielen pre zdravych, ale aj cviciacich s roznymi poruchami pohyboveho aparatu, hlavne problemami s chrbticou /napr. hernia discu, vysunutie platnicky/. Ucinne sa spevni hlavne chrbtove svalstvo a brusne svaly, co je zakladom pre "udrzanie" chrbtice s urcitymi diagnozami bez operacie... verte, ide to, fungujem tak uz niekolko rokov. Kazda cvicitelka ma svoju "verziu" cvikov podla Pilatesa. Nepochybujem, ze centra zamerane na individualne cvicenie Pilatesovych cvikov ich ucia svojich solventnych klientov robit spravne, ale clovek musi byt solventny...Co je pre nas ale dolezite: prijat pohyb prirodzene napriek problemom s chrbticou, citit sa pri cviceni v pohode, ziadne nasilne pohyby. Nerozmyslaj o tom, ci Ta cviky niekto uci spravne. Ak Ti "sadnu", chodievaj si zacvicit, ak nie - vymen telocvicnu.
0 0
maja maja

maja je offline (nepripojený) maja

Heni prečítaj si to aj s manželom
http://www.casopiszdravie.sk/index.c...ArticleID=6439
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať