Zavrieť

Porady

zaúčtovanie straty

ahojte, ak je zisk zaúčtujem 591/341 ako posledný účtovný prípad. a ak je účtovná strata, to sa neúčtuje?
Usporiadat
Téma je uzavretá.
evucha1 evucha1

evucha1 je offline (nepripojený) evucha1

Ja by som sa chcela opýtať ako mám zaúčtovať daň z príjmu, ktorú som v roku 2008 umorila z dôvodu straty minulých období. V tomto roku mi ostala na účte 341 a neviem ako tento rozdiel zaúčtovať. Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

evucha1 Pozri príspevok
Ja by som sa chcela opýtať ako mám zaúčtovať daň z príjmu, ktorú som v roku 2008 umorila z dôvodu straty minulých období. V tomto roku mi ostala na účte 341 a neviem ako tento rozdiel zaúčtovať. Ďakujem
Nerozumiem celkom otázke, lebo sú tam rôzne pojmy.
Ako mám zaúčtovať daň z prijmu ....
Ak si daňový základ roku 2008 ponížila tým, že si umorila straty minulých účtovných období, tak si možno neplatila žiadnu daň, alebo si platila nižšiu daň.
To aká bola daňová povinnosť r. 2008 vidíš z DP za r. 2008.
Ak nebola žiadna daň - nič si nemala učtovať.
Ak bola nejaká daň - mala si to zaúčtovať v r. 2008 591/341.

Daňovú stratu "umorujeme"
Účtovnú stratu, zisk učtujeme.

Tebe možno ide o to (to sa iba domnievam), že do r. 2009 v PS sa Ti prenesie HV r. 2008 - účtovný zisk - a čo s ním ?

Účtovanie v účtovníctve vôbec nesúvisí s tým, či si si v DP niečo umorovala alebo nie.

HV r. 2008 zaúčtuješ tak, ako rozhodlo VZ.
Napr. tvoriš RF 421, rozdeliš zisk spoločníkom 364, alebo ostane na nerozdelenom zisku 428, alebo kompenzuješ so stratami na účte 429 atď.....
1 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
azla Pozri príspevok
Ak nebola žiadna daň - nič si nemala učtovať.
....
Aj ja to chápem ako je zvýraznené.
Riešenie v roku 2009 - podľa významnosti opravy:
nevýznamná 341/591
významná 341/428,429
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Poradáci poprosím Vás o pomoc. Vedú podvojnú účtovníctvo ale vyplňujeme B - SZČO. V roku 2009 firma mala stratu 37426,21 ale položkou zvyš. ZD 343,39 som sa dostala na daňovú stratu 37082,82. O strate neúčtujem len som previedla zostatky kde mi previedlo 37426,21. Toho roku chcem umoriť tú stratu. Rozmýšlam správne keď umorím daňovú stratu tých 37082,82 až do výšky ZD. Ale čo s tým rozdielom účtujem o ňom? Ďakujem za odpoveď.
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Pomôžete mi prosím.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
neúčtuješ, iba uplatňuješ v DP
1 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Dobrý deň,
chcem Vás požiadať o radu mám takýto problém:
Firme vyšla účtovná strata, ale keď pripočítam pripočítateľné položky vznikne
zisk - časť zisku chcem umoriť a zvyšok zisku / už nemám z čoho umorovať /
vyrátam daň - a zaplatím to mi je jasné, ale čo ďalej mám zaúčtovať daň v roku 2010 - 591/341 - a aké výkazy Súvaha a Výkaz ZaS odovzdám na DÚ -
lebo keď zaúčtujem daň tak mi vyjdu úplné iné výkazy. Už sa s tým morím a na nič som nedošla.
Vopred ďakujem za pomoc.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
všetko máš dobre, a že ti vyjdú úplne iné výkazy, tak to hádam nie.
Výkazy po zdanení budú takmer rovnaké ako pred zaúčtovaním dane - zmeni sa riadok "daňové záväzky" a zmení sa HV bežného obdobia.
Zmenia sa samozrejme aj všetky súvisiace súčtové riadky, ale ak máš daňový záväzok, tak aktíva a pasíva by mali zostať rovnaké.
na DU samozrejme vždy odovzdávaš výkazy po zdanení.
Chápem, že ťa asi zmiatol fakt - firma v strate ale daňová povinnosť vznikla - nuž, taký je život, aj to sa stáva...........
0 0
Badko Badko

Badko je offline (nepripojený) Badko

Diky moc, presne tak isto som to urobila, ale ma to tak zneistilo, že som si to potrebovala upresniť
0 0
luciaNR luciaNR

luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

ahojte poraďáci potrebujem vašu radu
..s.r.o.: po zaúčtovaní všetkých dokladov mi vycháda účtovný zisk 793 €, no v DP, po uplatnení d.odpisov mi vychádza strata 3315€
čo s tým teraz? ako mám pokračovať? výkazy odovzdám pred zdanením? keďže žiadna daň.povinnosť nevznikla? a účt. zisk preúčtujem až po valnom zhrom.?
vopred moooc ďakujem!
0 0
luciaNR luciaNR

luciaNR je offline (nepripojený) luciaNR

ahojte poraďáci potrebujem vašu radu
..s.r.o.: po zaúčtovaní všetkých dokladov mi vycháda účtovný zisk 793 €, no v DP, po uplatnení d.odpisov mi vychádza strata 3315€
čo s tým teraz? ako mám pokračovať? výkazy odovzdám pred zdanením? keďže žiadna daň.povinnosť nevznikla? a účt. zisk preúčtujem až po valnom zhrom.?
vopred moooc ďakujem!
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
luciaNR Pozri príspevok
..s.r.o.: po zaúčtovaní všetkých dokladov mi vycháda účtovný zisk 793 €, no v DP, po uplatnení d.odpisov mi vychádza strata 3315€
čo s tým teraz? ako mám pokračovať? výkazy odovzdám pred zdanením? keďže žiadna daň.povinnosť nevznikla? a účt. zisk preúčtujem až po valnom zhrom...
keď nevznikla žiadna daňová povinnosť, tak o nej ani nemôžeš účtovať
účtovný zisk sa rozdeľuje na valnom zhromaždení
ak by sa ešte zaúčtovala odložená daň, VZ by nemalo prakticky čo rozdeľovať
0 0
timejka200 timejka200

timejka200 je offline (nepripojený) timejka200

vyšla mi strat -30 000 Eur účtujem o nej s mínusovým znamienkom?
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

timejka200
vyšla mi strat -30 000 Eur účtujem o nej s mínusovým znamienkom?
myslíš zaúčtovanie HV k 31.12.?
účtovná strata 702/710 30000
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

ale predtým zápisom je strata 431/702 je plus alebo mínus?
0 0
Kristina27 Kristina27

Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

zadaj si novú otázku, ale účet 431 nemôže mať k 31.12. zostatok
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

deha
ale predtým zápisom je strata 431/702 je plus alebo mínus?
takýto zápis ako zaúčtovanie HV po zdanení za aktuálne účtovné obdobie nepoznám..
Naposledy upravil Žabinka : 02.07.18 at 08:12
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak ti vyjde účtovná strata, v účtovnom období, za ktoré vyšla strata účtuješ 702/710 a v nasledujúcom účtovnom období účtuješ 431/701. Obe tieto účtovné zápisy robí väčšina účtovných softvérov automaticky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať