Zavrieť

Porady

Dochodca a danove priznanie

jupa jupa

jupa je offline (nepripojený) jupa

Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
Usporiadat
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

jupa Pozri príspevok
Dochodca okrem dochodku zarobil na dohodu 53000SKK, bolo zdanene 19 percentami. Ma podat danove priznanie? Ak ano ake: A alebo B? Ma narok na vratenie dane? Nemam skusenost s dochodcami, prosim o pomoc...
Vzhľadom k tomu, že jeho príjem presiahol 1/2 NČZD a do 15.2. nepožiadal zamestnávatela o vykonanie RZD, musí podať DP rypu A.
Ide o starobného dôchodcu alebo invalidného ?
0 0
jupa jupa

je drzitelom starobneho dochodku, a prijem je na dohodu...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

opica :-)
jupa Pozri príspevok
tak platí prvá veta v príspevku 3 od veronikysad
0 0
veronikasad veronikasad

jupa Pozri príspevok
Ak bol poberatelom starobného dôchodku k 1.1.08 a jeho dôchodok je vyšší ako nezd.časť základu dane, nemá nárok na odpočitatelnú položku na daňovníka.
Ak bol nižší ako NČZD - len vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom. Vtedy by sa mu časť zrazenej dane vrátila.
0 0
jupa jupa

veronikasad Pozri príspevok
Ak bol poberatelom starobného dôchodku k 1.1.08 a jeho dôchodok je vyšší ako nezd.časť základu dane, nemá nárok na odpočitatelnú položku na daňovníka.
Ak bol nižší ako NČZD - len vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom. Vtedy by sa mu časť zrazenej dane vrátila.
to znamena, ze aj ked nebude vratena dan, musi podat danove priznanie?
0 0
veronikasad veronikasad

jupa Pozri príspevok
to znamena, ze aj ked nebude vratena dan, musi podat danove priznanie?
Ak ide z predavkovú daň - ano. Jeho príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane.
0 0
jupa jupa

Ak ide z predavkovú daň - ano. Jeho príjem presiahol 1/2 nezd.časti základu dane.
ano, ide o preddavkovu dan... to znamena ze odpocitatelna polozka bude 0 a musim vypisat aj vysku dochodku , ktory dostal v roku 2008 do riadku 30...
0 0
vasil0 vasil0

vasil0 je offline (nepripojený) vasil0

Zdravím všetkých,

o dôchodcoch sa už popísalo veľa, ale predsa potrebujem radu:
sused, dôchodca, ma požiadl o vypracovanie DP. Dôchodok mu bol priznaný k 29.12.2007. Január - marec 08 ešte pracoval.
Úhrn príjmov: 44117,- SK
poist. a prísp.: 3748
úhrn preddávkov na daň/parag. 35/: 2989
priznaný a vyplatený bonus: 1665.
Dôchodok: 78128

Takže:
ako dôchodca k 1.1.2008 má nárok na NČ 98496-78128=20368
ZD: 20 001,-
Daň:3800-2989
Daň nedoplatok: 811,-???

Je možné uplatniť parag. 46 aby mu vrátili celú daň?

Ďakujem.
0 0
veronikasad veronikasad

vasil0 Pozri príspevok
Zdravím všetkých,

o dôchodcoch sa už popísalo veľa, ale predsa potrebujem radu:
sused, dôchodca, ma požiadl o vypracovanie DP. Dôchodok mu bol priznaný k 29.12.2007. Január - marec 08 ešte pracoval.
Úhrn príjmov: 44117,- SK
poist. a prísp.: 3748
úhrn preddávkov na daň/parag. 35/: 2989
priznaný a vyplatený bonus: 1665.
Dôchodok: 78128

Takže:
ako dôchodca k 1.1.2008 má nárok na NČ 98496-78128=20368
ZD: 20 001,-
Daň:3800-2989
Daň nedoplatok: 811,-???

Je možné uplatniť parag. 46 aby mu vrátili celú daň?

Ďakujem.
dôchodok mu bol priznaný zrejme spätne a zamestnávatel mu uplatňoval v roku 2008 NČZD.
Vzhľadom k tomu, že poberal daňový bonus, nie je možné uplatniť § 46

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Pri uplatnení NČZD vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom mu výjde nedoplatok, ktorý musí DU do 31.3.09 uhradiť.
0 0
jupa jupa

jupa Pozri príspevok
a este podotazka, dochodca ma ucet, kde ma dan z urokov 900SKK za cely rok 2008, mozu sa mu vratit? toto vobec neviem
0 0

jupa Pozri príspevok
a este podotazka, dochodca ma ucet, kde ma dan z urokov 900SKK za cely rok 2008, mozu sa mu vratit? toto vobec neviem
nie, nakoľko sa zrátavajú všetky príjmy a jeho príjem prekročil výšku 1/2 OP. Daň z úrokov bola vybraná zrážkou, táto daň je vysporiadaná a nemusíš tento príjem dávať do DP.
0 0
veronikasad veronikasad

jupa Pozri príspevok
v prípade "tvojho" dôchodcu nie. Všeobecné ak ma starobný dôchodca príjem do 1/2 NČZD vrátane vyplatených úrokov, pri podaní DP mu DU zrazenú daň - vrátane dane z úrokov vráti.
Ak má aj úroky - podávaš DP typu B, úroky uvádzaš v odd. VII - r. 2
0 0
jupa jupa

mzdarka renca Pozri príspevok
nie, nakoľko sa zrátavajú všetky príjmy a jeho príjem prekročil výšku 1/2 OP. Daň z úrokov bola vybraná zrážkou, táto daň je vysporiadaná a nemusíš tento príjem dávať do DP.
a mam druheho dochodcu, ktory okrem starobneho dochodku ma len ucet a dan z uroku 1900SKK... v tomto pripade moze ziadat? a ako, cez ake danove priznanie A ci B? dochodok ma za rok 2008 155 tis. dakujem za radu
0 0

jupa Pozri príspevok
a mam druheho dochodcu, ktory okrem starobneho dochodku ma len ucet a dan z uroku 1900SKK... v tomto pripade moze ziadat? a ako, cez ake danove priznanie A ci B? dochodok ma za rok 2008 155 tis. dakujem za radu
podáš DP typ B a zaplatenú daň mu vrátia. výška dôchodku v tomto prípade nie je podstatná.
0 0
veronikasad veronikasad

jupa Pozri príspevok
nezaujíma ťa výška dôchodku, uplatňuješ § 46, podávaš DP typu B. Bližšie v predch.príspevku.
0 0
vasil0 vasil0

Takže som postupoval správne pri výpočte?
ďakujem.
0 0
vasil0 vasil0

dôchodok mu bol priznaný zrejme spätne a zamestnávatel mu uplatňoval v roku 2008 NČZD.
Vzhľadom k tomu, že poberal daňový bonus, nie je možné uplatniť § 46

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44.

Pri uplatnení NČZD vo výške rozdielu medzi 98496 a vyplateným dôchodkom mu výjde nedoplatok, ktorý musí DU do 31.3.09 uhradiť.
To znamená, že ak by si neuplatňoval daňový bonus, má nárok na vrátenie celej dane?
0 0
Maurícius Maurícius

Maurícius je offline (nepripojený) Maurícius

Mám podobnú otázku.Je invalidná dochodkyňa a pracuje.Mzda je asi minimalna.Musí podať DP?Ďakujem.
0 0

Maurícius Pozri príspevok
Mám podobnú otázku.Je invalidná dochodkyňa a pracuje.Mzda je asi minimalna.Musí podať DP?Ďakujem.
ak jej príjem bol vyšší ako 1/2 NČZD podá DP typ A, ak jej zamestnávateľ nevykonal RZD. Má nárok na celú NČZD 98496.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Pridať pochvalu