Zavrieť

Porady

zameranie pozemku

Potrebujem poradit. Kupili sme pozemok, zahradu. Pozemok vznikol rozdelenim povodneho pozemku. Chceli sme opravit plot a ohradit nasu cast, ale nemame zameranie. Povodna majitelka nam povedala, alebo skor preriekla sa, ze sused si odhradil kedysi pred rokmi viac ako mu patri. Ako mame teraz postupovat? Majitelka nam vlastne zatajila pri kupe, ze sused si odhradil viac. Ak to dam zamerat geodetovi, kto zaplati naklady? Taktiez ako mame postupovat potom, ak zistime, ze naozaj je hranica pozemku posunuta do nasho pozemku?

Pri kupe nebol pozemok zameriavany geodetom.

Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    valca11 je offline (nepripojený) valca11

    valca11
    Neporadím ti odborne, ale len s vlastným skúseností. Tiež sme si prednedávnom dávali nanovo zamerať pozemok, stálo nás to 280€. A so susedom bol podobný problém. Ten nám sľúbil, že si plot presunie, hneď ako bude mať na to peniaze. Ide len o 50 cm cca, tak z toho nerobíme vedu.
    Klimentová Viera
    Ja môžem tiež len z vlastnej skúsenosti. Zameranie pozemku platí zadavateľ a je si treba dať "veľký pozor". Páni, ktorí zameriavali susedovi pozemok prešli až na náš v rozmedzí asi 3m. teda podstatne viac ako 50 cm. Samozrejme, že nepochodili a doslova sme ich vyhodili z našej záhrady. Vyšlo však najavo, že sused z druhej strany mal posunutý plot o 1,6 m a vyhlásil, že komu sa nepáči nech si plot preloží. Vyriešiť sa to malo na náš účet, ale veľmi primitívne. Veď zamerať o 3 m naviac z druhého pozemku nie je už ani odvaha ale doslova drzosť. Je potrebné si pozrieť geometrickú mapu pozemku a z nej vychádzať.

    adelakle je offline (nepripojený) adelakle

    adelakle
    Dakujem za odpoved. Neviete mi poradit, ci pri kupe pozemku je povinny predavajuci predlozit geometricku mapu? Resp. pytala som sa na katastri a tam mi povedali, ze na mape rozmery nie su. Takze to budem musiet davat znova zamerat?
    Klimentová Viera
    Na geometrickej mape je mierka a podľa nej by sa mali dať určiť rozmery. My sme tiež nemali k dispozícii konkrétny rozmer, koľko je metrov na šírku, koľko na dĺžku, len rozmer koľko má pozemok v metroch štvorcových, ale to sa musí dať vypočítať práve na základe tej mierky. Nie som si istá, či je predávajúci povinný....., ale neviem, ako ináč by ste ten pozemok kupovali, bez poznania jeho situovania a rozmerov? Rozhodne to žiadajte, veď tam môžu nastať aj iné problémy, môže byť zaťažený vecným bremenom a pod..... Nie som odborník, radím len z praxe, ale určite sa tu najde niekto, kto vie odpovedať aj v zmysle platných legislatívnych noriem.

    adelakle je offline (nepripojený) adelakle

    adelakle
    Ano mali sme mapu, vedeli sme kde to je, ale nevedeli sme, ci je zamerany spravne. On uz bol ohradeny, je medzi inymi domami. Zatazeny nebol, lebo na LV by to bolo uvedene, overili sme to aktualnym LV z katastra. Dufam, ze sa este niekto ozve, co ma podobne skusenosti.
    Dakujem.

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    v prípade, že ste mali pochybnosti- mali ste sa dohodnúť, že urobia pôvodní majitelia opätovné zameranie pozemku pred samotnou kúpou - nebolo by to nič neobvyklé.
    Inak my sme si tiež dávali vymerať pozemok až po kúpe, nakoľko nikto v celom okolí nemal plot. Plot sme kompletne spravili bez akejkoľvek účasti našich susedov- oni vraj žiadny plot nepotrebujú

    Lienočky je offline (nepripojený) Lienočky

    Lienočky
    Žiaden predpis neupravuje kto je pri kúpe a predaji povinný dať odborne vytýčiť hranicu pozemku. Z mojej skúsenosti (som geodetka) môžem povedať, že väčšinou sa o to zaujíma kupujúci, lebo nechce kupovať mačku vo vreci... V každom prípade je to vec dohody...Myslím že keby ste pred kúpou trvali na vytýčení hranice, náklady by bol možno ochotný znášať predávajúci, ale teraz ho už k tomu zrejme nedonútite.

    stanka613 je offline (nepripojený) stanka613

    stanka613
    Ja mam od včera taký istý problem kupili sme pozemok koncom min.roka a LV sme dostali len koncom februara a tak sme dali zamerat pozemok teraz a zi stilo sa ze plotý dvoch susedov su posunuté a zobrali nam z pozemku zhruba 10m2, pozemok bol uz pri kupe maly a este nam z neho aj odrezaly druhý, rozmyslam ze sa odvolame na predavajuceho a budem ziadat odstupenie od zmluvy

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    na www.katasterportal.sk sa dá pozrieť mapa a je tam aj pravítko na zmeranie

    čo sa týka odstupovania od zmlúv v takýchto situáciách - veď predsa predávajúci predal správnu rozloju a kupujúci správnu rozlohu kúpil, nestalo sa nič nezákonné... akurát, že ten pozemok sa nachádza za plotom suseda, to sa musí riešiť príp. aj súdom, ale následne nastanú zlé susedské vzťahy.

    Ivka251 je offline (nepripojený) Ivka251

    Ivka251
    Zdravím, my máme tak isto problém, susedia skôr bývali, tak si oplotili ako chceli, lebo tam ešte nikto nebýval. Keby to bolo pár centimetrov, ale jeden sused si zobral 40m2 a druhý sused 20m2, chceli sme to riešiť priateľsky, ale susedia začali na nás nadávať, či máme málo, že oni to užívali 30 rokov atď. Teraz je zle, lebo sme požiadali o výmeru pozemku. Nám je to už jedno, ak bude treba, tak to pôjde aj na súd.

    Prajem pekný deň všetkým, majte sa
    I.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.