Zavrieť

Porady

Prevádzkový poriadok

Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o pomoc. Plánujem otvoriť predajňu rozličného tovaru, kde o.i. chcem mať aj farby - laky. Na hygiene mi povedali, že musím mať vypracovaný prevádzkový poriadok. Máte niekto s týmto skúsenosť, viete mi poradiť, čo v ňom má byť? Alebo má niekto z Vás nejaký vzor?
Ďakujem za pomoc.

Pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Hľadala som, hľadala, aj som sa čudovala, (niekedy až veľmi) čo všetko mi to vyhodilo (aj mimo porady), ale nič, čo by bolo pre mňa použiteľné. Prevádzkový poriadok sa má vraj týkať nebezpečných chemických faktorov - preventívne a ochranné opatrenia, spôsob skladovania, pracovné postupy, rizika vyplývajúce z týchto faktorov, ... Neviem, aké faktory to sú, mne to nič nehovorí, netuším čo tam chcú mať napísané. Nestretli ste sa s tým, nikto z Vás to ešte nepotreboval? Asi som zase natrafila na veľmi iniciatívnu tetku z úradu, ktorá to chce mať, ale nevie mi povedať, čo vlastne tam mám napísať.

    adam je offline (nepripojený) adam

    adam
    danielko
    Hľadala som, hľadala, aj som sa čudovala, (niekedy až veľmi) čo všetko mi to vyhodilo (aj mimo porady), ale nič, čo by bolo pre mňa použiteľné. Prevádzkový poriadok sa má vraj týkať nebezpečných chemických faktorov - preventívne a ochranné opatrenia, spôsob skladovania, pracovné postupy, rizika vyplývajúce z týchto faktorov, ... Neviem, aké faktory to sú, mne to nič nehovorí, netuším čo tam chcú mať napísané. Nestretli ste sa s tým, nikto z Vás to ešte nepotreboval? Asi som zase natrafila na veľmi iniciatívnu tetku z úradu, ktorá to chce mať, ale nevie mi povedať, čo vlastne tam mám napísať.
    Ohľadne predajne Farby-laky viem toľko, že napr.kyseliny (kys.chlorovodíková,soľná), musia byť vyložené na kovových regáloch, ale pri otvorení predajne odo mňa nežiadali žiaden takýto poriadok. Možno preto, že mám len farby-laky a Ty budeš mať rozličný tovar. Len ak by som predávala aj jedy a postrekové látky, musela by som ich mať v uzamykateľnej kovovej, presklenenej skrini a mať odborné školenie pra prácu s jedmi....Skús to len tak všeobecne rozpísať ( ako budeš skladovať, ako budeš postupovať v prípade rozliatia nejakej farby apod. Zaraď tam dodržiavanie BOZP...Potom im to predlož, ak nebudú spokojní, musia Ti povedať, čo tam máš ešte dopísať....Snáď ešte niekto pridá svoje skúsenosti. Zišiel by sa nejaký poraďák, pracujúci na hygiene....

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Zišla by sa Ti smernica na BOZP. A tú zahrnúť do prevádzkového poriadku. Skús pozrieť smernice, či sa tu nejaká takáto nenájde.

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Ďakujem, adam a lenkak, skúsim to urobiť podľa Vačich rád a uvidím, čo mi vo štvrtok na to povedia na hygiene.
    Prajem Vám pekný deň.

    kiwiak je offline (nepripojený) kiwiak

    šéfredaktor kiwiak
    Prečo osvedčenie na vykonávanie epidemiologicky závažných činností

    Podľa § 12 zákona NR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov je zamestnávateľ povinný zamestnávať pracovníkov s predpísanou zdravotnou a odbornou spôsobilosťou na určitý druh práce. Zdravotnú spôsobilosť preukazuje osoba zdravotným preukazom, ktorý po vstupnej lekárskej prehliadke vydáva ošetrujúci lekár. Odbornú spôsobilosť možno preukázať (podľa charakteru epidemiologicky závažnej činnosti) jedným z dvoch spôsobov:

    1. dokladom o získaní požadovaného odborného vzdelania
    2. osvedčením o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činností


    Epidemiologicky závažná činnosť je taká činnosť, ktorá je spojená s rizikom vzniku a šírenia prenosných ochorení. Túto činnosť môžu vykonávať len osoby zdravotne a odborne spôsobilé.

    Epidemiologicky závažné činnosti sú :

    * práce pri manipulácii s požívatinami
    * práce v úpravovniach vody
    * práce pri obsluhe vodovodných zariadení
    * práce pri výrobe liečiv
    * práce pri výrobe kozmetických výrobkov, kožných čistiacich prostriedkov a potrieb osobnej hygieny
    * práce pri stravovaní detí v predškolských zariadeniach, v školských zariadeniach alebo pri zotavovacích akciách
    * práce v prevádzkárňach holičstva a kaderníctva, starostlivosti o pleť, manikúry, pedikúry, v masážnych erotických salónoch.

    Ktoré odbornosti nevyžadujú získanie osvedčenia

    * lekárska fakulta
    * farmaceutická fakulta
    * fakulta zdravotníctva a sociálnej práce
    * veterinárna fakulta
    * chemickotechnologická fakulta
    * stavebná fakulta (odbor vodné hospodárstvo a vodné stavby)
    * fakulta so zameraním na prácu v potravinárstve
    * stredná zdravotnícka škola
    * hotelová škola
    * SŠ alebo OU so zameraním na prácu v potravinárstve alebo farmaceutickej výrobe
    * SPŠ - stavebná odbor vodohospodárske stavby
    * SOU vodohospodárske
    * SŠ alebo OU (študijný odbor kozmetička, kaderník)

    Požadované znalosti k získaniu osvedčenia:

    Na skúške sú preverované znalosti z právnych predpisov súvisiacich s epidemiologicky závažnými činnosťami na určitý druh práce.

    Práce v úpravniach vôd a pri obsluhe vodovodných zariadení

    1. zákon NR SR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov
    2. vyhláška MZ SR č. 79/1997 Z.z. o opatreniach na predchádzanie prenosným ochoreniam v znení neskorších predpisov
    3. vyhláška MZ SR č. 151/2004 Z.z. o požiadavkách na pitnú vodu a kontrolu kvality pitnej vody
    4. epidemiológia niektorých infekčných ochorení prenosných vodou

    Práce pri úprave vody na kúpaliskách, bazénoch a saunách

    1. zákon NR SR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov
    2. vyhláška MZ SR č. 79/1997 Z.z. o opatreniach na predchádzanie prenosným ochoreniam v znení neskorších predpisov
    3. vyhláška MZ SR č. 30/2002 Z.z. o požiadavkách na vodu na kúpanie a kontrolu kvality vody na kúpanie a na kúpaliská, doplnená vyhláškou č.146/2004 Z.z.
    4. zdravotné riziká pri kúpaní a poskytovaní starostlivosti o ľudské telo

    Práce v zariadeniach poskytujúcich služby starostlivosti o ľudské telo

    1. zákon NR SR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov
    2. vyhláška MZ SR č. 79/1997 Z.z. o opatreniach na predchádzanie prenosným ochoreniam v znení neskorších predpisov
    3. vyhláška MZ SR č. 708/2002 Z.z. o hygienických požiadavkách na zariadenia, v ktorých sa vykonávajú epidemiologicky závažné činnosti
    4. zdravotné riziká pri poskytovaní starostlivosti o ľudské telo

    Práce pri manipulácii s poživatinami

    1. zákon NR SR č. 272/1994 Z.z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov
    2. zákon NR SR č. 152/1995 Z.z. o potravinách v znení neskorších predpisov
    3. vyhláška MZ SR č. 214/2003 Z.z. o požiadavkách na zariadenia spoločného stravovania
    4. Potravinový kódex SR
    5. zásady správnej výrobnej praxe
    6. alimentárne ochorenia
    7. epidemiologicky rizikové poživatiny, ktoré možno použiť len pri dodržaní stanovených technologických podmienok a technologické podmienky na použitie vybraných druhov epidemiologicky rizikových potravín

    Rozsah a zameranie preskúšavaných znalostí sa prispôsobuje druhu činnosti pracovníkov. Písomný test pozostáva z 30 otázok.

    Platnosť osvedčenia je 5 rokov od jeho vydania

    Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

    pán v najlepších rokoch Ibaka
    Danielko, vzor alebo aspoň obsah takého prevádzkového poriadku Ti mala dať tá horlivá pani z hygienického úradu, (mne v Trnave ho veľmi ochotne dali) -veď fungujú z našich daní. Jeden vzor mám, ale je urobený pre výrobnú firmu kde striekajú farbu. Dôležité je vedieť s akou chemikáliou budeš pracovať - a to je jedno či budeš natierať, striekať skladovať alebo predávať, už len že ju máš, musíš mať ten prev. poriadok. S každou chemikáliou (aj farbou) sa má dodávať tzv . bezpečnostný list kde nájdeš všetko čo do prevádzkového poriadku potrebuješ. Jednoducho to z toho "opajcneš". Pošli kontakt ja Ti ten vzor zašlem.

    danielko je offline (nepripojený) danielko

    danielko
    Ďakujem IBAKA, predajňu už mám cca 3 mesiace otvorenú,prevádzkový poriadok spracovaný, aj keď nepracujem priamo so žiadnou chemikáciou, ale mám to v predajni, aj keď to je v uzavretých nádobách ( klasické balenie farby a pod). Ale iste by tvoj vzor potešil ďalšich "poraďákov", ktorí sa chystajú otvoriť si predajňu alebo čosi vyrábať, tak za nich ťa chcem poprosiť o prilepenie vzoru.
    Po DPH-áčku prilepím svoj vzor, ktorý mám ja. Bezpečnostné listy som si našla na internete, sú zväčša na internetovej stránke výrobcu chemikálie, konkr. napr. farby, takže tieto priebežne s novým výrobkom zakladám do prevádzkového poriadku.

    Ďakujem za ochotu všetkým poraďákom.

    soske je offline (nepripojený) soske

    soske
    Zdravím Vás poraďáci

    Mám za úlohu tiež spracovať prevádzkový poriadok na čerpacej stanici pohonných hmôt s umyvárkou , súčasťou je aj predajňa nápojov, potravinového tovaru i autopotrieb ako i olejov a autochémie (všetko balený tovar). Nemáte niekto náhodou skúsenosti s týmto oborom, prípadne k poskytnutiu vzoru?

    Krásny deň
    Naposledy upravil soske : 12.04.06 at 09:17

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.