Zavrieť

Porady

Zamestnávanie na živnostenský list

Stretla som sa s tým, že zamestnávatelia pri nástupe do zamestnania trvajú na tom, aby si dotyční "otvorili" živnosť a potom za vykonané práce vystavujú faktúry, ktoré im "zamestnávateľ" uhrádza.
V pondelok som počula iba koniec relácie v rozhlase, kde sa hovorilo o tom, že už takáto forma nebude možná Vie o tom niekto niečo bližšie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    porfin je offline (nepripojený) porfin

    porfin
    samu ma to zaujíma , ale nikde som nepočula, že by to nebolo možné. Veď prečo by som nemohla ako živnostníčka robiť u nejakého "zákazníka-zamestnávateľa"
    Iná vec je to, či takéto "zamestnanie " Je výhodnejšie ako riadny PP.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Ja v tom nevidím žiaden "zamestnanecký" pomer. Je to obchod medzi dvoma organizáciami, jedna druhej faktúruje za svoju činnosť na základe zmluvy .

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Tu by som povedala, že treba rozlišovať, či ide o závislý vzťah - potom pracovná zmluva, alebo ide o zmluvný vzťah a potom môže byť živnosť. Prednedávnom sa tu riešila účtovníčka - sekretárka od ktorej vyžadoval "zamestnávateľ" živnosť a každý deň 8-16 na pracovisku. Daj si vyhľadávanie, je tu veľa podobných tém.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Je to veľmi jednoduché. Zamestnanec, ktorý začne pracovať u zamestnávateľa na živnostenský list v prvom roku svojho podnikania šetrí odvody do SP aj do ZP.
    Zamestnávateľ takisto už za nich neplatí odvody do poisťovní a tým si rieši svoje odvodové zaťaženie. Zamestnanci sú s týmto nakoniec spokojní, lebo si myslia, že im viac zostane na ruku. Zabúdajú na základné povinnosti voči štátu / výdavky na založenie živnosti, dane , poistné, vedenie účtovníctva atď../
    Vôbec sa mi nepáči, že pristúpia na takéto krátkozraké riešenie a, že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť.

    Ale vlastne aký je toto obchodný vzťah, keď zamestnanec/živnostník/ poslúcha príkazy na výkon svojej práce zamestnávateľa, využíva jeho priestory a výhody bývalého pracovného vzťahu? Závislá činnosť jak brno.
    Naposledy upravil Denda : 06.07.05 at 09:26

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Zuziana
    Daj si vyhľadávanie, je tu veľa podobných tém.
    žiadnu som nenašla.
    Podľa vašich príspevkov ste teda nezaregistrovali žiadnu zmenu. Ale niečo tam bude určite, škoda, že som nezapla skôr rádio

    Jano11 je offline (nepripojený) Jano11

    Jano11
    Teraz sa nejaka legislatíva pripravuje , alebo vstúpila do platnosti v Čechách. Tam
    dosť vláda bojuje proti systému Swarc, teda teda zamestnávanie na živnosť.Počul
    som názor Kaníka už dávnejšie /ale nie tak dávno na túto tému/, že to nie je
    ideálne, ale lepšie pre slovenskú ekonomiku, ako keď sa má zamestnanec ocitnúť na úrade práce. Najviac sa to využíva v drevovýrobe, stavebníctve, ale aj dosť
    zneužíva.
    ako poberateľ dávok.

    magnum je offline (nepripojený) magnum

    magnum
    Denda
    Je to veľmi jednoduché. Zamestnanec, ktorý začne pracovať u zamestnávateľa na živnostenský list v prvom roku svojho podnikania šetrí odvody do SP aj do ZP.
    Zamestnávateľ takisto už za nich neplatí odvody do poisťovní a tým si rieši svoje odvodové zaťaženie. Zamestnanci sú s týmto nakoniec spokojní, lebo si myslia, že im viac zostane na ruku. Zabúdajú na základné povinnosti voči štátu / výdavky na založenie živnosti, dane , poistné, vedenie účtovníctva atď../
    Vôbec sa mi nepáči, že pristúpia na takéto krátkozraké riešenie a, že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť.

    Ale vlastne aký je toto obchodný vzťah, keď zamestnanec/živnostník/ poslúcha príkazy na výkon svojej práce zamestnávateľa, využíva jeho priestory a výhody bývalého pracovného vzťahu? Závislá činnosť jak brno.

    či pristúpia alebo nie závisí od nich. a neviem si predstaviť ako by sa to dalo obmedziť veď je to normálny zmluvný vzťah medzi dvoma svojprávnymi subjektmi.

    akurát je pomýlené a nesprávne tvrdiť "že je možnosť toto zamestnávateľom dovoliť". TU SI TREBA UVEDOMIŤ žE TO NIE JE VZŤAH ZAMESTNANEC - ZAMESTNáVAťEľ !!!!!!!!

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Chcela by som k tejto téme podotknúť len toľko - áno, je to normálny zmluvný vzťah medzi dvoma subjektmi, ale len dovtedy, keď je vzájomne dohodnutý. Na Slovensku sa v poslednej dobe rozmáha prax, keď "zamestnávateľ" namiesto toho, aby prijal pracovníka riadne do pracovného pomeru, prinúti ho pod hrozbou neprijatia založiť si živnosť aj na činnosti, ktoré bežne vykonávajú interní zamestnanci firiem. Dokonca som už počula aj o prípade, keď zamestnávateľ nútil prejsť na takýto spôsob spolupráce aj svojich zamestnancov, ktorí boli dovtedy v riadnom pracovnom pomere, a to len preto, že sa mu mzdové náklady a náklady na spracovanie miezd zdali privysoké.
    Myslím si, že prípadná zmena by sa mala týkať práve zneužívania živnostníkov, aby mali možnosť sa proti takýmto praktikám brániť.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Je tá možnosť, lebo SP Ti nemá z čoho vypočítať základ (počíta sa z daň. priznania predchádzajúceho obdobia) ale môžeš sa stať dobrovoľným platcom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.