Zavrieť

Porady

Delenie HDD pomocou Windows XP

Zdravím, potrebujem poradiť s rozdelením 320GB externého USB disku. Údajne sa to dá s pomocou samotného Windows a netreba inštalovať nič iné. Aj som to našiel zhruba popísané, no mne to nedáva možnosť rozdeliť disk, preto by som poprosil o step-by-step postup vo Windows XP. Došiel som až po hardware, kde mi zobrazí všetky disky, ale v pravokliku už nemám žiadnu možnosť "rozdeliť". Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ginnes je offline (nepripojený) ginnes

    ginnes
    da sa to.......bud pri instalacii XPcka...alebo ak uz mas nainstalovany Win, tak cez spravcu pocitaca

    How to use Disk Management

    To start Disk Management:
    1. Log on as administrator or as a member of the Administrators group.
    2. Click Start, click Run, type compmgmt.msc, and then click OK.
    3. In the console tree, click Disk Management. The Disk Management window appears. Your disks and volumes appear in a graphical view and list view. To customize how you view your disks and volumes in the upper and lower panes of the window, point to Top or Bottom on the View menu, and then click the view that you want to use.
    NOTE: Microsoft recommends that you create a full back up of your disk contents before you make any changes to your disks or volumes.

    How to create a new partition or a new logical drive

    To create a new partition or logical drive on a basic disk:
    1. In the Disk Management window, complete one of the following procedures, and then continue to step 2:
      • To create a new partition, right-click unallocated space on the basic disk where you want to create the partition, and then click New Partition.
      • To create a new logical drive in an extended partition, right-click free space on an extended partition where you want to create the logical drive, and then click New Logical Drive.
    2. In the New Partition Wizard, click Next.
    3. Click the type of partition that you want to create (either Primary partition, Extended partition, or Logical drive), and then click Next.
    4. Specify the size of the partition in the Partition size in MB box, and then click Next.
    5. Decide whether to manually assign a drive letter, let the system automatically enumerate the drive, or do not assign a drive letter to the new partition or logical drive, and then click Next.
    6. Specify the formatting options you want to use by using one of the following procedures:
      • If you do not want to format the partition, click Do not format this partition, and then click Next.
      • If you want to format the partition, click Format this partition with the following settings, and then complete the following procedure in the Format dialog box:
        1. Type a name for the volume in the Volume label box. This is an optional step.
        2. Click the file system that you want to use in the File system box.

          You can change the disk allocation unit size, and then specify whether to perform a quick format, or enable file and folder compression on NTFS volumes.
        Click Next.

    1. Confirm that the options that selected are correct, and then click Finish.

    vyznas sa v tom?potrebujes to prelozit??
    neviem ci by nebolo jednoduchsie pouzit neaky freeware soft

    EDIT: a este by si mohol oviest ako mas presne spravene tie disky.....je to iba jeden disk?320GB, ktory chces rozdelit, alebo mas neaky disk na ktorom je Win a mas neaky dalsi dokupeny, ktory chces rozdelit, lebo ak chces rozdelit iba jeden disk, na ktorom uz mas nainstalovany win, tak je to trosku tazsie.....resp. nebabral by som sa s tym, ale dal nanovo naistalovat a pri instalacke je moznost rozdelenia disku.....je to bezpecnejsie

    - okrem toho aky mas Win?......XP, Vista, Windows 7????
    Naposledy upravil ginnes : 25.03.09 at 14:59

    Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

    Taký klasický východniar Vlado.s
    Dik za rýchlu a vyčerpávajúcu odpoveď. Rozumiem tomu. Ide mi o rozdelenie len externeho disku na 2 časti. Jednu pre zálohy Norton Ghost a druhú na filmy... . Nepotrebujem deliť interné disky, len ten externý. Nie je na ňom ešte nič, z toho dôvodu, že ešte nie je rozdelený. Tak idem skúsiť a dám vedieť čo a ako.

    Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

    Taký klasický východniar Vlado.s
    No bohužial nemám možnosť na vytvorenie novej partície alebo logickej jednotky. Poradí niekto prečo?

    PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

    posledný svojho druhu PotPalo
    Vyzerá to tak, že máš disk "rozdelený" na jeden 300 GB oddiel. Podľa návodu vyššie treba kliknúť na nepoužité miesto, čiže najprv musíš tento oddiel zmazať, aby si mal voľné nepoužité miesto. Potom až vytvárať dva malé oddiely...

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Ano.... daj odstranit a potom to mozes rozdelit, ak tam uz nejake data mas o ktore nechces prist, pouzi, napr acronis disk director, partition magic ....

    Vlado.s je offline (nepripojený) Vlado.s

    Taký klasický východniar Vlado.s
    Super Páni, ďakujem. Funguje to. Ja som sa obával čo sa stane ak dám odstrániť jednotku, ale ako vidím, nebolo čoho sa báť. ešte raz VĎAKA.

    Problém poriešený, poprosím o LOCK, nech zbytočne nezaberám miesto.

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Preco LOCK ?? myslim si, ze tu moze napisat niekto iny, kto ma podobny problem, bez toho aby vytvaral novy thread

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    Dpvolim si vyuzit navrh na nevytvaranie novej temy a zadam otazocku ohladne delenia disku tu.
    Mam win XP service p. 2 a disk 120 GB rozdeleny na 2 casti, C- 20 GB a D-92GB.
    Na PC su 4 konta, zena, syn, ja a administrator.
    "C" - sluzi na system a nastavenia, a neviem preco uz zacina nestacit. je zaplneny na 92% a tak nemozem robit defragmentaciu. Dost ma zaraza preco je folder "Documents and Settings" velky 6.63 GB - to nechapem, ked "Program Files" ma iba 3.2 GB - vsetky hry a veci nepodstatne su na "D"
    Rad by som zmenil velkosti diskov ale nerad bu som nieco preinstalovaval, lebo to moc neviem a hlavne robit potom znovu vsetky nastavenia FF a TB a synovych hier - tak do toho sa mi nechce.
    Ak niekto vie a ma cas na rady budem poteseny.
    Z toho co som vycital v prvom prispevku som pochopil ze tam sa jedna o novy disk, da sa takato zmena velkosti urobit aj na uz existujucich logickych diskoch bez straty dat.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kergulaan Pozri príspevok
    Dpvolim si vyuzit navrh na nevytvaranie novej temy a zadam otazocku ohladne delenia disku tu.
    Mam win XP service p. 2 a disk 120 GB rozdeleny na 2 casti, C- 20 GB a D-92GB.
    Na PC su 4 konta, zena, syn, ja a administrator.
    "C" - sluzi na system a nastavenia, a neviem preco uz zacina nestacit. je zaplneny na 92% a tak nemozem robit defragmentaciu. Dost ma zaraza preco je folder "Documents and Settings" velky 6.63 GB - to nechapem, ked "Program Files" ma iba 3.2 GB - vsetky hry a veci nepodstatne su na "D"
    Rad by som zmenil velkosti diskov ale nerad bu som nieco preinstalovaval, lebo to moc neviem a hlavne robit potom znovu vsetky nastavenia FF a TB a synovych hier - tak do toho sa mi nechce.
    Ak niekto vie a ma cas na rady budem poteseny.
    Z toho co som vycital v prvom prispevku som pochopil ze tam sa jedna o novy disk, da sa takato zmena velkosti urobit aj na uz existujucich logickych diskoch bez straty dat.
    Pre systémový disk c: je 20 GB na dnešné pomery málo. Ja bežne dávam ako systémový disk aspoň 40 GB. Ide o to, že keď inštaluješ niečo (možno aj syn hry) tak každý inštalačný program automaticky má predvolenú adresu C:\Program files. Pokiaľ to neprepíšeš ručne na D:\"nejaký adresár", tak sa ti pomaly plní ten disk C:

    Ten adresár Documents and settings je niečo podobné. Každý užívateľ má v adresári Documents and Settings automatický uložené nielen nastavenia profilu, ale tam aj automaticky ukladajú mnohé aplikácie svoje dáta (pod prihláseným užívateľom) ako aj dokumenty - pokiaľ si v priamo v aplikácii nezadal inú cestu na ukladanie dokumentov a súborov.

    Toľko k úvodnej omáčke - teraz ako to vyriešiť?

    Neviem, koľko miesta máš ešte na partícii D:, ale najelegantnejšie by bolo kúpiť jeden nový HDD (napr. optimálne aspoň 250 GB) a následne na tento HDD presunúť celú partíciu D:. Následne z uvoľnenej partície D: presunúť časť alebo celú do C: (teda zväčšiť C). Ak len časť, tak ponechaná časť môže vytvoriť novú partíciu, trebárs zálohovú.

    Ak nechceš kúpiť nový disk, tak dôležité je vedieť, koľko voľného miesta je na D:, či môžeš zväčšiť C: na úkor D:. Ale nebude to jednoduché presunúť časť partície D: do C:, lebo v Win Disc Manager to nejde. Musel b si najprv vyčistiť D (alebo naformátovať) a potom rozdeliť tento prázdny priestor. Pri obsadenom D: je to možné urobiť pomocou aplikácie Particion Magic, ale vždy je tam riziko straty nejakých dát z D:

    Najjednoduchšie riešenie tvojho problému je - urobiť analýzu adresára Documents and Settings - bude tam určite kopec dočasných súborov, starých dokumentov, ktoré môžeš zmazať, alebo aktívne dokumenty, ktoré môžeš zazálohovať na DVD. Tým si uvoľníš minimálne polovicu z tých 6 GB. Alebo odinštalovať z C: nejaké nepotrebné a zbytočné aplikácie, ktoré len zaberajú miesto.

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    Dakujem za odpoved, nieco v tom duchu som ocakaval, ze to nie je nic jednoduche. Par doplneni:
    "C" - Program Files - ma len 3 GB a to su tam programy ktore neviem ci mozem vyhodit (Win NT a pod) + programy ktore sa tam nainstalovali "automaticky" a teraz ked ich vyhodim a dam napr na "D" tak mi nepracuju korektne napr z FF mi neotvori *.PDF ak nie je Adobe Reader na C. Vestko co sa da je na D.
    Na "Doc & set" sa pozriem cez vikend a ak to pocitac prezije tak sa ozvem. :>D
    Vsetky subory (z netu) aj pracovne si moji blizky pekne ukladaju na svoju cast disku D.
    Co sa tyka noveho HDD - pocitac ak ma pamat neklame ma 5 rokov a tak kupovat do neho nove komponenty je asi zbytocne. To uz radsej pockam kym nebude nieco ine ako wista, alebo ked syn zacne s linuxom a potom novy.
    "D" ma 90 GB a 40 GB je volnych, takze by sa dalo 20 GB presunut do C, to by potom mal 40 GB co by iz mohlo stacit.
    O Particion magic som uz nieco cital, ale ak sa nemylim je to platene a pri trial verzii neviem ci to ide a ak hej tak iba na mesiac. Neviem si to sice predstavit, ci sa to potom zase vrati do povodneho stavu alebo ako? No bude do dalsi krok, aspon sa nieco naucim. A ked to nevyjde bude novy PC skor :>D

    PS. Este jedna otazka, ked preinstalujem XP, to sa mi stratia vsetky nastavenia napr FireFox, Thunderbird atd?? - tieto programy mam na "D"

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kergulaan Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, nieco v tom duchu som ocakaval, ze to nie je nic jednoduche. Par doplneni:
    "C" - Program Files - ma len 3 GB a to su tam programy ktore neviem ci mozem vyhodit (Win NT a pod) + programy ktore sa tam nainstalovali "automaticky" a teraz ked ich vyhodim a dam napr na "D" tak mi nepracuju korektne napr z FF mi neotvori *.PDF ak nie je Adobe Reader na C. Vestko co sa da je na D.
    Na "Doc & set" sa pozriem cez vikend a ak to pocitac prezije tak sa ozvem. :>D
    Vsetky subory (z netu) aj pracovne si moji blizky pekne ukladaju na svoju cast disku D.
    Co sa tyka noveho HDD - pocitac ak ma pamat neklame ma 5 rokov a tak kupovat do neho nove komponenty je asi zbytocne.
    Nie je to zbytočné. HDD je vymeniteľný komponent, v prípade nového PC môžeš ten HDD kľudne dať do nového PC, je to kompatibilné. Nemusíš kupovať nový, sú HDD aj na inzeráty za rozumný peniaz.

    kergulaan Pozri príspevok
    To uz radsej pockam kym nebude nieco ine ako wista, alebo ked syn zacne s linuxom a potom novy.
    "D" ma 90 GB a 40 GB je volnych, takze by sa dalo 20 GB presunut do C, to by potom mal 40 GB co by iz mohlo stacit.
    Mohlo by stačiť, ale na to, aby si to všetko zmenežoval "za chodu" je to príliš riskantné. Ideálne by bolo zazálohovať všetky údaje z toho D: disku.

    kergulaan Pozri príspevok
    O Particion magic som uz nieco cital, ale ak sa nemylim je to platene a pri trial verzii neviem ci to ide a ak hej tak iba na mesiac. Neviem si to sice predstavit, ci sa to potom zase vrati do povodneho stavu alebo ako? No bude do dalsi krok, aspon sa nieco naucim. A ked to nevyjde bude novy PC skor :>D
    Tažko povedať, či v prípade problémov to vrátiš do pôvodného stavu. Teda do pôvodného stavu to môžeš dať, ale stratu údajov nenahradíš (ak neurobíš zálohu). Neviem, koľko toho dokáže trial verzia. Ale existuje kopec iných, aj free softov na správu diskov. Treba len trochu pohľadať na nete.

    kergulaan Pozri príspevok
    PS. Este jedna otazka, ked preinstalujem XP, to sa mi stratia vsetky nastavenia napr FireFox, Thunderbird atd?? - tieto programy mam na "D"
    Pokiaľ ich máš na D:, tak pravdepodobne sa ti nastavenie nezruší celé, ale nie je to isté, lebo nejaké údaje a nastavenia má FF zapísané aj v registroch, čo je na C: partícii. ALe preinštalovať FF je asi to najmenej.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.